Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Spored biblijata ispaga nekade okolu 5400 godini od prviot covek Adam, no znaeme site kolku e tocno toa.:toe:
Според Библијата..... а докази за тоа???
Пред 5 400 години се градеа пирамиди...на кои денес им се чудат....

Ако барате докази во религиите или во Куранот, Библијата, сигурно нема да ги најдете...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Тогаш како би коментирал за Науката која дава бројки во Милјарди ... и тоа со испитувања на земјава и на комети кои паднале на неа .. ? исто како шо испитуваат старост на скелет итн итн .. ?

(мислам ми го виде постот Во прашања за Исламот и линковите па да не се повторувам)
Значи како може Земјава да биде стара само 8000г? кога гооолеми ФАКТИ у прав смисол има дека не многу постара ... па Lusy е постара и тоа многу ... http://en.wikipedia.org/wiki/Australopithecus_afarensis

Australopithecus afarensis is an extinct hominin which lived between 3.7 and 2.9 million years ago.
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
8000 ? Не е точно. Земјата е стара милијарди години.
според куранот да .. прашав на таа тема ми одговорија .. прашав и тука ми одговорија 8000 ... па еве од прееска чекам некој да ми одговори на ова :)
да не одиме офтопик со ислам тука .. :) (инаку прашав нешто во прашања за Ислам .. можеш да ми одговориш?)
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тогаш како би коментирал за Науката која дава бројки во Милјарди ... и тоа со испитувања на земјава и на комети кои паднале на неа .. ? исто како шо испитуваат старост на скелет итн итн .. ?

(мислам ми го виде постот Во прашања за Исламот и линковите па да не се повторувам)

Одговорот е едноставен: тековниот светоглед, кој е наметнат како единствен и референтен, заснован е на историскиот материјализам и еволуционизам, така да секоја научна будалаштина, за да биде пошироко прифатена, треба да се вклопи во тој и таков светоглед, кој не признава постоење на Бог и на духовност. Да бидам појасен: еволуционистичката вера, за да биде убедлива и самодокажлива, ни вели дека животот настанал „спонтано„, да не речам-случајно, а ова богатство од живи битија, се објаснува со бесконечно долгиот еволутивен процес, на кој, ако му додадеме огромна бројка од години, и би можел да даде ваков огромен број од разнолики живи битија (тековна проценка е: 2 милиони растенија и 4 милиони животинки). Така, априорното поставување огромен број години, кои со никаква метода не се докажани, само ни ги затапува совеста и умот, за кои таква огромна бројка од години и време, е неприфатлива. Тековно, постојат и геолошки проценки, кои велат дека Земјата, па и Вселенета, немаат потреба од катаљони години за да бидат создадени, туку дека за тоа создвање, доволни се неколку минути!
 
Член од
8 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Мики еден дискусијата беше за тоа колку е стара земјата а не за колку време е создадена. Според библијата е стара 8000 години.
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Која блокада во мозокот треба да ја имаш за да веруваш во еволуција?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Која блокада во мозокот треба да ја имаш за да веруваш во еволуција?
кај најде па еволуција сега .. збориме за старост на Земјава :)
Христијанството велело дека е стара 8000г ...
а факти постојат дека постоела и пред милјарди год ... кој е во право ... неможе двете работи да се во право ..
 
Член од
8 мај 2010
Мислења
23
Поени од реакции
0
Нормално дека науката е во право оставете тоа што викаат религиите дека е стара 8000 години. Глупости
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Мојата вера вика дека само Аллах знае колку е стара Земјата.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Мојата вера вика дека само Аллах знае колку е стара Земјата.
хм .. Мусаб ми одговори дека Земјата е стара 4+ милјарди според Исламот .. а животот на неа 1+милјарда?
ова го пишува некаде во вашата религија или ?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
хм .. Мусаб ми одговори дека Земјата е стара 4+ милјарди според Исламот .. а животот на неа 1+милјарда?
ова го пишува некаде во вашата религија или ?
Јас досега никаде такво нешто не сум прочитал. Мислам дека најфер е Мусаб да ни каже од каде ги добил тие информации.
 

pcjodamaster

:trololo:
Член од
20 мај 2006
Мислења
4.180
Поени од реакции
127
Одговорот е едноставен: тековниот светоглед, кој е наметнат како единствен и референтен, заснован е на историскиот материјализам и еволуционизам, така да секоја научна будалаштина, за да биде пошироко прифатена, треба да се вклопи во тој и таков светоглед, кој не признава постоење на Бог и на духовност. Да бидам појасен: еволуционистичката вера, за да биде убедлива и самодокажлива, ни вели дека животот настанал „спонтано„, да не речам-случајно, а ова богатство од живи битија, се објаснува со бесконечно долгиот еволутивен процес, на кој, ако му додадеме огромна бројка од години, и би можел да даде ваков огромен број од разнолики живи битија (тековна проценка е: 2 милиони растенија и 4 милиони животинки). Така, априорното поставување огромен број години, кои со никаква метода не се докажани, само ни ги затапува совеста и умот, за кои таква огромна бројка од години и време, е неприфатлива. Тековно, постојат и геолошки проценки, кои велат дека Земјата, па и Вселенета, немаат потреба од катаљони години за да бидат создадени, туку дека за тоа создвање, доволни се неколку минути!
Ама тоа Црквата ептен штетно ви влијае, ептен сте да не речам слепи, ама и полошо излегува.

Како можеше ваква глупост да треснеш од земја, не ми е јасно. За еволуцијата фалат карики, делови, поими како што и кога се развил животот, како еволуирал и се менувал низ времето и се согласувам дека како теорија не важи, односно не е точен. Мора да има друго објаснување, ама за тоа ќе почекаме подоцна наместо да читам како некој ме создал од прав и ребра...

Друго со интензивни тестови и истражувања и развивање на физиката е докажано дека универзумот е стар 14 и кусур милијарди години, а Земјата нешто помалце. Значи не е тоа фантазија на некаков си заговор или референтен редослед или што ти знам. Значи тоа е наука. Принцип, факт, доказ - нема што да се верува тука, тие теории не се дојдени од ведро небо како „Првин Господ ги создаде небото и земјата...“ (од што ли си инспирирал за да создаде нешто такво, можеби му било досадно)...

Сфаќам дека сте религиозни и тоа е во ред, верувањето на секоја индивидуа е право, ама вакви стативи и глупости навистина не се потребни, резил е.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom