Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.540
Поени од реакции
33.746
Како бе труп мириса прекрасно? Ептен ве удрила промаја?
Но се согласувам со smart ass, од некрофилска гледна точка, разбирливо, kinda.

Имајте верба и заштедете во вашиот џеб. Who needs rexona. Или вода.
Спонзорирано од God, inc.
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Зарем мислиш дека ... малата нужда, потта, ... се измислици на сатаната?
...

Јогите препорачуваат да се пие урина од мали деца за достигнување на одредени вонредни цели, а многу луѓе се спремни и да ја платат таквата урина!

Знаеш ли што би бил некој човек кој би имал само половина литар од урината на СОВРШЕНОТО ЧЕДО !?

Знаеш ли дека најчистото од тебе е безкрајно попрлаво од “најнечистото“ Негово, што - поради својата совршена чистота - воедно има и чудесна исцелителна моќ?

Многу книги си читал лет 3, многу култури и митологии се запознал (како што се фалиш ти самиот)но што појќе си читал толку појќе (изгледа) си се одалечил од СОВРШЕНАТА МУДРОСТ!


Одсрце ти посакувам да те огрее Сонцето на Слободата!

Како бе труп мириса прекрасно? Ептен ве удрила промаја?
...
Не ти се верува, а?

Не мораш, но смееш да размислиш од каде потекнува зборот смрд и зборот мирис !

Исто така размисли дали духот (психата) не влијае врз целокупната состојба на телото (сомата)?

Ти посакувам да уживаш додека размислуваш :helou:
 
S

smart ass

Гостин
Јогите препорачуваат да се пие урина од мали деца за достигнување на одредени вонредни цели, а многу луѓе се спремни и да ја платат таквата урина!

Знаеш ли што би бил некој човек кој би имал само половина литар од урината на СОВРШЕНОТО ЧЕДО !?

Знаеш ли дека најчистото од тебе е безкрајно попрлаво од “најнечистото“ Негово, што - поради својата совршена чистота - воедно има и чудесна исцелителна моќ?

Многу книги си читал лет 3, многу култури и митологии се запознал (како што се фалиш ти самиот)но што појќе си читал толку појќе (изгледа) си се одалечил од СОВРШЕНАТА МУДРОСТ!


Одсрце ти посакувам да те огрее Сонцето на Слободата!



Не ти се верува, а?

Не мораш, но смееш да размислиш од каде потекнува зборот смрд и зборот мирис !

Исто така размисли дали духот (психата) не влијае врз целокупната состојба на телото (сомата)!

Ти посакувам да уживаш додека размислуваш :helou:
Уживајте додека мирисате..

Урина свашта...абе вака ли следбеник на Исус???
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
Урина свашта...абе вака ли следбеник на ... ???

Јогите им советуваат на нивните следбеници да пијат урина за лечење од одредени психосоматски тегоби, а посебно нагласуваат дека од дечјата урина се добива најголемиот ефект!

Јас - недостојниот да се наречам следбеник - реков дека најчистата урина во универумот е безкрајно полековита и скапоцена од секоја друга на овој свет!

Имаш некаков проблем со мојата изјава !?
 

spiros

Шалом Алеихем!
Член од
7 септември 2008
Мислења
3.225
Поени од реакции
977
ОВА!!!

Докажано е тоа на јогите ,... пиел ли урина???
:uvo:


Јогите, нивните следбеници и сите психолошко и телесно болни би биле пресреќни да имаат барем една чаша од урината на ТОЈ што нити имал потреба да пие, нити има потреба да пие, нити ќе има некогаш потреба да пие!


п.с. Грозен си кога ги извртуваш зборовите! Ми се гади од тебе како од ...!
 
S

smart ass

Гостин
Епа ти ја стави урината како една од скапоцените СОВРШЕНИ мудрости,исто и миризбата...јас не!!

П.С не можам да го избришам:toe:

И ДА

урината патем е отпадок...мочна киселина и други непотребни материи.

Јогите препорачуваат да се пие урина од мали деца за достигнување на одредени вонредни цели, а многу луѓе се спремни и да ја платат таквата урина!

Знаеш ли што би бил некој човек кој би имал само половина литар од урината на СОВРШЕНОТО ЧЕДО !?

Знаеш ли дека најчистото од тебе е безкрајно попрлаво од “најнечистото“ Негово, што - поради својата совршена чистота - воедно има и чудесна исцелителна моќ?
Докажана е таа исцелителна моќ???
 

^ Ghost Rider ^

Biker Boy
Член од
27 октомври 2008
Мислења
372
Поени од реакции
8
Isus rece staroto zavrsi se stana novo zatoa ne m se prepustajte so pisuva vo stariot zavet zosto toj e za poucenie a noviot zavet koj e sklucen so Bozjiot sin e za ispolnuvanje ,i sekoj sto ke poveruva ke bide spasen zoso verata e taa preku koja se spasuvame a ne delata i ako nekoj misli deka ke bide spasen samo poradi toa sto gi ispolnuva zapovedite se laze zosto e pisano proklet da e koj zivee po zakon ,a spasenieto e dar ne mozeme da go zasluzime toa e taka za da nema ni eden sto ke se pofali vo svoite dela ,a sto procitav toa pred malku za krst pravenje so prst na novorodence toa e tradicija nema vrska so verata inaku Bog za sekoe dete se grizi bez razlika dali e vo hristijanska familija ili ne On podednakvo gi saka site a za bebeto e dovolno da go prineses pred Bog deka e toa od nego i za nego ,a za muslimanite mozam da vi kazam samo ispitajte dali vasiot bog e vistinski bidejki mojot Bog mi zboruva sekoj den go osekam negoviot Duh vo mene kako go menjava mojot gresen pogled kon rabotite i imam videno mnogu cuda koi negovata mok gi napravila i zatoa znam deka e EDEN I EDINSTVEN a se e drugo laga od lukaviot za da ne ja doznaat vistinata narodot
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Isus rece staroto zavrsi se stana novo zatoa ne m se prepustajte so pisuva vo stariot zavet zosto toj e za poucenie a noviot zavet koj e sklucen so Bozjiot sin e za ispolnuvanje ,i sekoj sto ke poveruva ke bide spasen
“Немојте да мислите дека сум дошол да го поништам Законот или пророците, не сум дошол да ги поништам туку да ги исполнам. Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени, додека не се исполни се. И така оној што ќе наруши една од тие најмали заповеди и така ги научи луѓето, најмал ќе се наречи во царството небесно , а оној што ќе ги исполни и поучи, тој голем ќе се нарече во царството небесно“ Матеја 5. 17 - 19

А сега кажи каде тоа Исус рекол како што тврдиш ти дека “staroto zavrsi se stana novo zatoa ne m se prepustajte so pisuva vo stariot zavet“
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Лет3, дали ги читаш своите постови пред да ги пратиш на форумов? И дали воопшто го забележуваш редот по кој Христос ги кажува цитираниве реченици? Дали ти е јасно (ако воопшто ти е јасно!) дека Исус навистина дојде да го исполни Законот и Он тоа и го стори целосно! А она кое ти намерно го прескокнуваш, тоа се делата Исусови, кои Он ги стори откако почна да проповеда, а особено по Неговото распетие, возкресение, воснесение и зачнувањето на Црквата!

И ај троа поднаучи нешто, и не туку „набадај„ цитати извадени од контекст!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Лет3, дали ги читаш своите постови пред да ги пратиш на форумов? И дали воопшто го забележуваш редот по кој Христос ги кажува цитираниве реченици? Дали ти е јасно (ако воопшто ти е јасно!) дека Исус навистина дојде да го исполни Законот и Он тоа и го стори целосно! А она кое ти намерно го прескокнуваш, тоа се делата Исусови, кои Он ги стори откако почна да проповеда, а особено по Неговото распетие, возкресение, воснесение и зачнувањето на Црквата! И ај троа поднаучи нешто, и не туку „набадај„ цитати извадени од контекст!
Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени

Дури постои небото и земјата....

Ако имаш друг пример каде Исус вака јасно гласно и прецизно ни ветува дека сепак се премислил и ќе се поништат законите, со задоволство ќе го прочитаме Инаку за да се исполни се , треба повторно да дојде Исус, тој настан некако го поттурнувате и заборавате, како да не е важен, значи дури кога ќе дојде пак Исус, кога на страшниот суд ќе се отвори заветниот ковчег и по тие закони ќе им се суди на живите и на мртвите тогаш се ќе биде исполнето. Вака испаѓа према некои недооформени верници “а бе шо ти е гајле го распнаа Исуса и се е готово нема појќе шо да се чека..:“ Не е така. Си важат старите закони поштро се уште постојат и неботои земјата и пошто се уште не е се исполнето.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Зашто, вистина, ви велам дури постојат небото и земјата ниту една јота или црта од Законот нема да се измени

Дури постои небото и земјата....

Ако имаш друг пример каде Исус вака јасно гласно и прецизно ни ветува дека сепак се премислил и ќе се поништат законите, со задоволство ќе го прочитаме Инаку за да се исполни се , треба повторно да дојде Исус, тој настан некако го поттурнувате и заборавате, како да не е важен, значи дури кога ќе дојде пак Исус, кога на страшниот суд ќе се отвори заветниот ковчег и по тие закони ќе им се суди на живите и на мртвите тогаш се ќе биде исполнето. Вака испаѓа према некои недооформени верници “а бе шо ти е гајле го распнаа Исуса и се е готово нема појќе шо да се чека..:“ Не е така. Си важат старите закони поштро се уште постојат и неботои земјата и пошто се уште не е се исполнето.
Let3, постов ти е компилација од произволности и навистина, ме мрзи да го коментирам детаљно, оти очигледно е дека не можеш да избегаш од своите убедувања, така да не ми се исплати да коментирам...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Let3, постов ти е компилација од произволности и навистина, ме мрзи да го коментирам детаљно, оти очигледно е дека не можеш да избегаш од своите убедувања, така да не ми се исплати да коментирам...
Не се осеќај обврзан да одговараш нарочно во ситуации и теми кои не ги разбираш, не ги познаваш или те плашат. Ова е слободен форум каде слободно се дискутира. Нема тука што да се “исплаќа“ или не. Или мислиш дека некој печали пари од пишувањето овде?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
...хмммм..да...
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Јогите препорачуваат да се пие урина од мали деца за достигнување на одредени вонредни цели, а многу луѓе се спремни и да ја платат таквата урина!
:nesvest::nesvest::nesvest:Vistina li e ova, urinata da ja pijat:uvo:,pa znaat li tie sto ima vo urinata li ne.:uvo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom