Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Zosto ne mi odgovara nikoj na ova prasanje osven spiros sto mi odgovori sto ne bese povrzano so prasanjeto sto jas go vospostaviv...
Мислам дека дедо боже и СОВРШЕНИОТ ИСУС сакаат кога жената е одмиена пред и по сексот. Тоа и овозможува да оди одма во рајот. А за машките н знам дали е неопходно и миење или е само доволно повремено луфтирање и проветрување. Треба да се види шо пиши во евангелијата.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Дал просветли ме и кажи што пиши во евангелијата, разбираш...Нормално, со точен цитат!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Дал просветли ме и кажи што пиши во евангелијата, разбираш...Нормално, со точен цитат!
......а зашто да те просветли........ти и онака си раскрстил со сексот, нели беше грев ако целта не му е затруднување?:helou:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Дал просветли ме и кажи што пиши во евангелијата, разбираш...Нормално, со точен цитат!
21. Тешко тебе Хоразине! Тешко тебе Витсаидо!
Ако во Тир и Сидон беа чудесата, што станаа при вас,
тие одамна би се покајале во кострет о пепел

Евангелие по Матеј 11

Овде ако вистински се чита и толкуваат параболите, Исус им се обраќа на сексуалните партнери дека личната хигијена како и хигијената на гениталиите како пред така и по коитусот се неопходни за да душата влезе во рајот.

13. Затоа им зборувам во параболи, оти гледаат и не виѓаваат
слушаат и не чујат, ниту пак разбираат

Матеј 13
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
21. Тешко тебе Хоразине! Тешко тебе Витсаидо!
Ако во Тир и Сидон беа чудесата, што станаа при вас,
тие одамна би се покајале во кострет о пепел

Евангелие по Матеј 11

Овде ако вистински се чита и толкуваат параболите, Исус им се обраќа на сексуалните партнери дека личната хигијена како и хигијената на гениталиите како пред така и по коитусот се неопходни за да душата влезе во рајот.

13. Затоа им зборувам во параболи, оти гледаат и не виѓаваат
слушаат и не чујат, ниту пак разбираат

Матеј 13
Лет ..овој пат отиде подалеку од членот Ateist.....се работи за два града во Галилеја на брегот на езерото Генесарет...се работи за обично неверие(карактеристично зе Евреите)..нешто како твоето
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
21. Тешко тебе Хоразине! Тешко тебе Витсаидо!
Ако во Тир и Сидон беа чудесата, што станаа при вас,
тие одамна би се покајале во кострет о пепел

Евангелие по Матеј 11

Овде ако вистински се чита и толкуваат параболите, Исус им се обраќа на сексуалните партнери дека личната хигијена како и хигијената на гениталиите како пред така и по коитусот се неопходни за да душата влезе во рајот.

13. Затоа им зборувам во параболи, оти гледаат и не виѓаваат
слушаат и не чујат, ниту пак разбираат

Матеј 13
Хмммммм.....А ти, џоа правилно ги толкуваш наведените стихови? Ај, биди троа поубедлив....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Хмммммм.....А ти, џоа правилно ги толкуваш наведените стихови? Ај, биди троа поубедлив....
Нема УБЕДУВАЊЕ.
Или веруваш или не.
Ако си верник нема многу да зановеташ и истражуваш, туку со занес во очите и емотивен трепер во гласот ќе викниш, ДА ЈАС ВЕРУВАМ !
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Види сеа, јас верувам во многУ конкретни битија и категории, но не и во глупости...
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Види сеа, јас верувам во многУ конкретни битија и категории, но не и во глупости...
А во што веруваш?
Дали веруваш дека Исус во својот човечки облик имал и сите човечки особини, имал ерекции, вршел голема нужда и се бришел со лисја, вршел мала нужда па некогаш и некоја заостаната капка ќе му ги ижолтела здолништата, се потел, имал понекогаш гасови од јадења, имал восок во ушите, имал цуфки во носот кои ги вадел или со прсти или со дување.....
Дали е тоа прифатливо за некој верник дека е можно Исус да ги имал и тие особини или не?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Лет ..овој пат отиде подалеку од членот Ateist.....се работи за два града во Галилеја на брегот на езерото Генесарет...се работи за обично неверие(карактеристично зе Евреите)..нешто како твоето
Тир и Сидон се древни феникиски градови кои во времето кога Феникија била главна сила на Медитеранот биле eдни од најзначајните трговски центри во светот.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tyros

http://en.wikipedia.org/wiki/Sidon

Се наоѓаат на брегот на Медитеранот а на линковите има и библиски референци каде се споменуваат...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А во што веруваш?
Дали веруваш дека Исус во својот човечки облик имал и сите човечки особини, имал ерекции, вршел голема нужда и се бришел со лисја, вршел мала нужда па некогаш и некоја заостаната капка ќе му ги ижолтела здолништата, се потел, имал понекогаш гасови од јадења, имал восок во ушите, имал цуфки во носот кои ги вадел или со прсти или со дување.....
Дали е тоа прифатливо за некој верник дека е можно Исус да ги имал и тие особини или не?
Да, јас верувам дека твојов пост треба да биде избришан, а ти да бидеш баниран, дур не го поправиш својот гаден речник кон Бога....:pos2:

Маркуууус!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Тир и Сидон се древни феникиски градови кои во времето кога Феникија била главна сила на Медитеранот биле eдни од најзначајните трговски центри во светот.

http://en.wikipedia.org/wiki/Tyros

http://en.wikipedia.org/wiki/Sidon

Се наоѓаат на брегот на Медитеранот а на линковите има и библиски референци каде се споменуваат...
Мислев на ова..
Тешко тебе Хоразине! Тешко тебе Витсаидо!
Тоа се градови во Галилеја..не личности..
Кои ќе ги снајде истата судбина како и градовите Тир и Сидон..заради неверието..каде виде човекот овде сексуални партнери и хигиена не знам.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
96
Поени од реакции
15
lele vidi muslimani be..nie u nasata little black book imame zapovedano da se banjame pred i posle seks..inace ako nemavme kako sho nemate vie hristijanite nemashe da se banjame..lele koi budalshtini..toa e neshto sho se podrazbira arno ama izgleda verava niknuvala megu gnasen narod pa zatoa stoi vo knizeto deka mora da praat gusul i da se mijat i ne znam shto...

abe gospod nee tolkava hipohondra da ti bara crno pod noktite-nego go zanima eden drug aspekt na pocituvanje i prakticiranje na taa pocit.

ne kazuvam da odime gnasni no kazuvam deka koga se pishuvala biblijata toa nikade nee tolku strogo zapovedano da se banjame pred i posle seks zoshto toa valjda I SE PODRAZBIRA
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Да, јас верувам дека твојов пост треба да биде избришан, а ти да бидеш баниран, дур не го поправиш својот гаден речник кон Бога....:pos2:

Маркуууус!
Зарем мислиш дека големата нужда, малата нужда, потта, ерекцијата... се измислици на сатаната?
Јас мислев дека Бог не направил према негов лик, пак и кога Исус се родил имал ваљда се на себе (према евангелијата знаеме дека бил обрежан) значи имал и полов орган.
Не знам што толку запрепастувачко или богохулно има некој од кога ќе ја свари храната во себе ја исфрли на начин на кој Бог ни го овозможил во својата мудрост, не знам зошто малата нужда чии механизми и органи Господ грижливо ги осмислил и ни ги дарувал, кај тебе предизвикуваат таков револт??

Ти кога одиш по потреба, одиш со тага и клетва, или го славиш Бога и неговата мудрост и совршенство??
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Зарем мислиш дека големата нужда, малата нужда, потта, ерекцијата... се измислици на сатаната?
Јас мислев дека Бог не направил према негов лик, пак и кога Исус се родил имал ваљда се на себе (према евангелијата знаеме дека бил обрежан) значи имал и полов орган.
Не знам што толку запрепастувачко или богохулно има некој од кога ќе ја свари храната во себе ја исфрли на начин на кој Бог ни го овозможил во својата мудрост, не знам зошто малата нужда чии механизми и органи Господ грижливо ги осмислил и ни ги дарувал, кај тебе предизвикуваат таков револт??

Ти кога одиш по потреба, одиш со тага и клетва, или го славиш Бога и неговата мудрост и совршенство??
Исус има двојна природа и Бог и човек..па нема ништо чудно во тоа што јадел,спиел,пиел...имал страв...има многу места во Библијата каде јасно се издвојуваат неговите божји и човечки страни..на крстотот....во Гетсеманија ..јасно може да се види неговата човека страна..Сепак Лет како и обично има свој специфичен начин да го објасни тоа..не заобравајќи при тоа да употреби зборови кои можеле да се кажат понормално..
Жалам Мики1....за ова би било глупо да се банира некој..во споредба со сите глупости кои сум ги прчитал овде
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom