Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
stvarta e sto
bog ne postoi
pa ne insistira
nikoj da go slavi
i da veruva vo nego,
posto neli on nema potreba od nas
nego nie od nego
zaklucok
nie sme go izmislile
posto imame potreba od nego
gledas ne e eden bog
nego kolku veri tolku bogovi
vo verite na lugeto!
па да добро тоа е едно објаснување, ама мене многу повеќе ме интересира да го кажат своето мислење оние кои безусловно веруваат и го величат неговиот збор како ги објаснуваат овие појави.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Едно прашање за христијанството.
Зошто е Бог толу опседнат со себеси. Зошто исистира никој залудно да не го изговара неговото име, да не верува во други богови освен него, да не става друг бог пред него.
Тоа што скам да прашам се следниве две работи:
Ако е бог Добро зошто главни прежиоритети не му се на пример не осудувај, љуби го комшијата, прифати го кои и да е различен од тебе, не дискреминирај, не поробувај?
Другото прашање ми е дали овој знак на самобендисаност кој може да се види од неговите десет заповеди е знак дека можеби тој е егоист?
- Бог не е оспеднат со Себе си. Кога би бил, денес не би постоела Вселенета и се во неа.
- Неговото име не треба да с еизговара залудно, поради Неговата светост. Името Негово не е за „рутинска„ употреба, туку за многу конкретна.
- Не смееме да веруваме во други богови, оти некој од тие „други„ може да биде лукавиот. што најчесто и се случува. Не смееме да имаме други богови, од проста причина. што други богови НЕ ПОСТОЈАТ:
- Да, Бог е Добро, а Неговите „приоритети„ се изразени пеку Неговата волја во 10-те Заповеди. Со толкување на заповедите, се доаѓа и до она кое самиот го пишуваш. А Исус веќе рече„ „...не судете за да не бидете судени..„. Читај малце повеќе.
- Бог не е егосит/ Егоизмот е само човечка особина, заснована на гордоста човекова. А како што вели Апостолот: „...Бог е љубов...„ Бог од несебичност, створи се, со цел, својата добрина да ја сподели и со други битија, а не само со Самиот Себе.

па да добро тоа е едно објаснување, ама мене многу повеќе ме интересира да го кажат своето мислење оние кои безусловно веруваат и го величат неговиот збор како ги објаснуваат овие појави.

Зашто сметаш дека некој „безусловно„ верува во Неговиот збор? Тоа бо бил чист фанатизам. Па јас можам и да верувам и да не верувам, без некој да ме условува. А тоа што „некој „ верува во Божјиот збор, тоа значи дека „некој„ веќе ја испитал веродостојноста од зборот Божји преку личното сознание и искуство.
 
A

ateist

Гостин
Римјани 8 – ред 20 ...”. Имено созданието ( личноста Адам што преведено значи човек ) и беше потчинето на СУЕТАТА , НЕ ДОБРОВОЛНО , туку поради Бог кој го потчини...”...

ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството

УСТВАРИ САТАНАТА МУ ГАРАНТИРАЛ НА БОГ ДЕКА СИТЕ СОЗДАНИЈА – ЛИЧНОСТИ ШТО ЌЕ ГИ СТВОРИ ОН (САТАНА-ЏАОЛ) ЌЕ ГИ ПРЕЛАЖЕ ПО СУЕТА ......ИСТАТА РАБОТА ЗА КОЈА ТОЈ-САТАНАТА БИЛ ИСПРАТЕН НА ВЕЧНА САМОТИЈА .....ПЕКОЛ............

И Бог му ја исполнил желбата...............го создал Адам........Суетен.........
Уствари СУЕТАТА Бог им ја дава на луѓе ПО КАЗНА ...како Дух- идеал на МРТВИЛО

Еве :
Римјани 11 – ред 8
Бог им даде Дух на Мртвило –Суета
Очи да не гледаат – заслепени од земски работи , кој-што, богатства , слава ..итн
Уши да не слушаат ( не ги тангира ништо ван нивен Личен Интерес и профит)
Се до денешен ден


.
.
А пази религииве што ги создал нивниот господ царот Константин пред 1700 год како и Исламот пред 1400 год на луѓето им шиткаат баш СУЕТА – Духот на Мртвило кое Бог им го дава на тие што ги КАЗНУВА .

А Духот – Идеалот на животот им го дава прво на Идеалистите – Комунисти Анархисти кој за таква Возвишена цел и животите не си ги жалеа без да им треба Бог ...а потоа и на атеистите нормалски оти ние бар на очи си веруеме .

Еве што ни останало од Адам :
Книга мудрост Соломонова 13 - ред 1
СИТЕ ЛУЃЕ ПО ПРИРОДА СЕ СУЕТНИ ОНИЕ КОИ НЕ ГО ПОЗНАЛЕ БОГА

Прочитај Книга Јов ,.....сатаната барал од бог да го искуша неговиот слуга Јов баш по ....а што него поооооооооооооо СУЕТА . Цела Библија само со ова се занимава ништо друго не ја интерсира .

Е видиш тоа е цела ПОЕНТА НА БИБЛИЈА И КУРАН ...........
СУЕТА И АНТИСУЕТА
Од една страна идеалитите –комунисти анрхисти и нивните сателити атеистите
Од друга страна нивните закрвавени противници со кој секогаш се истребуваат а тоа се религиите – религиозните , капиталистите , властодржците и цел друг земски олош и џгањ .

Е Комунисти Анархисти ..........ја укинаа Суетата ........и си спечалија Вечно Животче .................( бе ако има за нив ќе има и за нас ..хехехехе )

А овие АРАМИИ го покрадоа НАШЕТО и си го нарекоа СВОЕ ....
ТАКА дрско и безобразно ..........БЕСРАМНО КАКО АДАМ И ЕВА ...........
И сега лешперите ќе ни шиткале “верување и духовност” .... уствари СУЕТА ............ЛУДАЦИ ЕДНИ .! ОНИ НА НАС ! Ние трева пасеме нелиииииииии ???
.
.
.

ииииииииииииииииииииииииииииииииииииииии

ДО КОГА МИСЛАТ НАСЛЕДНИЦИТЕ НА КОНСТАНТИНОВАТА ДРЖАВНА РЕЛИГИЈА

ДА ГИ ЛАЖАТ ЛУЃЕТО СО ПРИКАСКИТЕ ЗА СУЕТАТА ДЕКА Е "ВЕРУВАЊЕ И ДУХОВНОСТ "

ОТИ БИБЛИЈА ВЕЛИ ДЕКА ОВИЕ ЗА СВОЈ ЛИЧНИ ИНТЕРЕСИ

ГИ ОДВЕЛЕ ВО СМРТ СИТЕ НАШИ ПРЕДЦИ............

ЕТЕ КОЛКУ ИМ Е СВЕТО ОВА ИЛИ ОНА .....................

САМО ГИ ИНЕТРЕСИРА ДА КРАДАТ И ЛАЖАТ !
 
Член од
8 февруари 2009
Мислења
3.833
Поени од реакции
1.325
Римјани 8 – ред 20 ...”. Имено созданието ( личноста Адам што преведено значи човек ) и беше потчинето на СУЕТАТА , НЕ ДОБРОВОЛНО , туку поради Бог кој го потчини...”...

ДЕФИНИЦИЈА :
СУЕТА е земски дух- идеал на смртните луѓе кој неверуваат во вечен живот , не веруваат ниту во Бог ,( ниту во Христос – бесмртната личност ),како и на сите неверници , лажни верници , декларативни верници , измамници , па затоа тежнеат да остават што поголеми траги – докази за своето постоење низ времето на земјата со ....деца , земја , пари, капитал или достигања по кој ќе ги запаметат другите луѓе ( суетна слава ) во војни , бизнис , политика , итн итн .

Е ова е дефиницијта за суетност . И според оваа дефиниција се одредува степенот на (без)суетност на секој поединец ,на секој Закон какви меѓучовечки односи регулира , општествено уредување , достигнат степен- ниво на општествена свест кај секој поединец или генерално во општеството

УСТВАРИ САТАНАТА МУ ГАРАНТИРАЛ НА БОГ ДЕКА СИТЕ СОЗДАНИЈА – ЛИЧНОСТИ ШТО ЌЕ ГИ СТВОРИ ОН (САТАНА-ЏАОЛ) ЌЕ ГИ ПРЕЛАЖЕ ПО СУЕТА ......ИСТАТА РАБОТА ЗА КОЈА ТОЈ-САТАНАТА БИЛ ИСПРАТЕН НА ВЕЧНА САМОТИЈА .....ПЕКОЛ............

И Бог му ја исполнил желбата...............го создал Адам........Суетен.........
Уствари СУЕТАТА Бог им ја дава на луѓе ПО КАЗНА ...како Дух- идеал на МРТВИЛО

Еве :
Римјани 11 – ред 8
Бог им даде Дух на Мртвило –Суета
Очи да не гледаат – заслепени од земски работи , кој-што, богатства , слава ..итн
Уши да не слушаат ( не ги тангира ништо ван нивен Личен Интерес и профит)
Се до денешен ден


.
.
А пази религииве што ги создал нивниот господ царот Константин пред 1700 год како и Исламот пред 1400 год на луѓето им шиткаат баш СУЕТА – Духот на Мртвило кое Бог им го дава на тие што ги КАЗНУВА .

А Духот – Идеалот на животот им го дава прво на Идеалистите – Комунисти Анархисти кој за таква Возвишена цел и животите не си ги жалеа без да им треба Бог ...а потоа и на атеистите нормалски оти ние бар на очи си веруеме .

Еве што ни останало од Адам :
Книга мудрост Соломонова 13 - ред 1
СИТЕ ЛУЃЕ ПО ПРИРОДА СЕ СУЕТНИ ОНИЕ КОИ НЕ ГО ПОЗНАЛЕ БОГА

Прочитај Книга Јов ,.....сатаната барал од бог да го искуша неговиот слуга Јов баш по ....а што него поооооооооооооо СУЕТА . Цела Библија само со ова се занимава ништо друго не ја интерсира .

Е видиш тоа е цела ПОЕНТА НА БИБЛИЈА И КУРАН ...........
СУЕТА И АНТИСУЕТА
Од една страна идеалитите –комунисти анрхисти и нивните сателити атеистите
Од друга страна нивните закрвавени противници со кој секогаш се истребуваат а тоа се религиите – религиозните , капиталистите , властодржците и цел друг земски олош и џгањ .

Е Комунисти Анархисти ..........ја укинаа Суетата ........и си спечалија Вечно Животче .................( бе ако има за нив ќе има и за нас ..хехехехе )

А овие АРАМИИ го покрадоа НАШЕТО и си го нарекоа СВОЕ ....
ТАКА дрско и безобразно ..........БЕСРАМНО КАКО АДАМ И ЕВА ...........
И сега лешперите ќе ни шиткале “верување и духовност” .... уствари СУЕТА ............ЛУДАЦИ ЕДНИ .! ОНИ НА НАС ! Ние трева пасеме нелиииииииии ???
.
.
.

ииииииииииииииииииииииииииииииииииииииии

ДО КОГА МИСЛАТ НАСЛЕДНИЦИТЕ НА КОНСТАНТИНОВАТА ДРЖАВНА РЕЛИГИЈА

ДА ГИ ЛАЖАТ ЛУЃЕТО СО ПРИКАСКИТЕ ЗА СУЕТАТА ДЕКА Е "ВЕРУВАЊЕ И ДУХОВНОСТ "

ОТИ БИБЛИЈА ВЕЛИ ДЕКА ОВИЕ ЗА СВОЈ ЛИЧНИ ИНТЕРЕСИ

ГИ ОДВЕЛЕ ВО СМРТ СИТЕ НАШИ ПРЕДЦИ............

ЕТЕ КОЛКУ ИМ Е СВЕТО ОВА ИЛИ ОНА .....................

САМО ГИ ИНЕТРЕСИРА ДА КРАДАТ И ЛАЖАТ !
Ateist veruvas li u boga???
 

bubax_emir

чаирчанче
Член од
12 ноември 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
bas mi interesira dali hristijanite veruvaat deka ke ima NOV SCET ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„...Нов?...„
Претпоставувам , мислеше „нов свет„, така?
Да, по второто Христово доаѓање, целата Вселена и се во неа, ќе биде пресоздадена, одново, од фина, продуховена материја, која нема да подлежи на физичките закои кои досега се познати.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
„Раб/раба Божја„, слобоеден превод е „слуга/слугинка Божја„. Тоа обично го изговара свештеникот, на причестување.
 

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Каде можам да најдам записи од современиците за исус да прочитам нешто за него?

Бидејќи освем во библијата неможам да најдам ништо за него во друго дело ,од некој негов современик?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
- Бог не е оспеднат со Себе си. Кога би бил, денес не би постоела Вселенета и се во неа.
Како ова не е доказ дена не е опседнат со себеси. Па нели создал цела вселена за да му се клањаат?
- Неговото име не треба да с еизговара залудно, поради Неговата светост. Името Негово не е за „рутинска„ употреба, туку за многу конкретна.
- Не смееме да веруваме во други богови, оти некој од тие „други„ може да биде лукавиот. што најчесто и се случува. Не смееме да имаме други богови, од проста причина. што други богови НЕ ПОСТОЈАТ:
А има толку многу богови? Како знаеш дека баш овој бог е вистинскиот?
- Да, Бог е Добро, а Неговите „приоритети„ се изразени пеку Неговата волја во 10-те Заповеди. Со толкување на заповедите, се доаѓа и до она кое самиот го пишуваш. А Исус веќе рече„ „...не судете за да не бидете судени..„. Читај малце повеќе.
- Бог не е егосит/ Егоизмот е само човечка особина, заснована на гордоста човекова. А како што вели Апостолот: „...Бог е љубов...„ Бог од несебичност, створи се, со цел, својата добрина да ја сподели и со други битија, а не само со Самиот Себе.
А сепак наоѓа време за потопи и за геноциди кога не му се допаѓа нешто.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Добро,да го оставиме за миг Бога настрана. :)

Еве ти како атеист кажи ни кој е виновен за потопите и геноцидите?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Добро,да го оставиме за миг Бога настрана. :)

Еве ти како атеист кажи ни кој е виновен за потопите и геноцидите?
Природата се разбира. И никогаш не сум рекол дека сум атеист.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
видете, бидејќи Бог е семоќен
Тој или сака да го уништи злото а не може
или може а не сака
или и сака и може
ако сака а не може тогаш не е семоќен- значи нема бог
ако може а не сака тогаш не е добар и милостив што се коси со неговата природа
ако може и сака од каде злото и зошто го допушта????
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom