Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
abe ako so krstevanjeto se cisti od praroditelskiot grev zosto se umira koga kaznata za grevot e smrtta a so krstevanjeto demek se cistel toj grev, po taa logika trebase da ne umirate...da tocno Аххх зарем има нешто поконфузно од православие...nema!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Има и поконфузни работи...
Се што е надвор од правосвавието.

Што се оденсува до смртта, таа не е укината-ѓаволот сеуште е нејзин господар и се додеда Творецот му допушта на лукавиот да биде дел од овој Свет, смртта ќе трае. И се така до судниот ден и оптштото воскресение.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Има и поконфузни работи...
Се што е надвор од правосвавието.

Што се оденсува до смртта, таа не е укината-ѓаволот сеуште е нејзин господар и се додеда Творецот му допушта на лукавиот да биде дел од овој Свет, смртта ќе трае. И се така до судниот ден и оптштото воскресение.
podobro kazi , nikogas...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Човековиот ум не познава одредени категории, како што се „никогаш„,„бесконечно„.„ништо„ и сл. Така, човековиот ум не може да ја појми и смртта и „ништото„ кое наводно следи после смртта.
 
Член од
15 октомври 2008
Мислења
85
Поени од реакции
6
......туку е против него и не можеш да кажеш дека таква гадост чинат христијани. Тоа може да го чинат само нехристијани.
Ne si me razbral prijatele jas ne go velam toa,toa go veli evangelistot Jimmy Swaggart vo svojata kniga "Incest The Dark Stain On Our Society" by Jimmy Swaggart.
Eve ti link:
http://www.worldcat.org/wcpa/ow/180187173
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Што се однесува до мене, релевантни се само признаените авторитети од православната Црква, било која помесна. А надвор од Црквата, било кој може да каже било што и да остане жив. Но, јас пак ќе речам: тековно, човечкиот род е така и токлу отпаднат од Бога, што како последица го има општото слабеење на христијанството. Така, неможеш да речеш дека некој си таму автор нешто тврди и тоа тврдење му го припишува на христијаскитот свет, кога инцестот НЕ Е христијански начин на живеење.
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
abe vaka aj batali dogmite, koga lugeto bi ziveele ama site do eden po hristijanskata etika i moral, svetot bi bil poln so solidarnost, sloga, razbiranje i t n
no pravilata vazat za site
ili ne vazat za nikogo!!!( bitno pravilo)
taka da veke koga nekoj krade, ubiva, i pravi nepravda voosto
togas veke ne vazi da trpis
bidejki golemo zlo e da ne se sprecuva zloto!!!
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Што се однесува до мене, релевантни се само признаените авторитети од православната Црква, било која помесна.
A кој ги признава дека се авторитети и како?
Полагаат некој испит пред уше поголем авторитет и добиваат црно на бело - лиценца или некој вид хомологација дека се признати авторитети?
Има ли бројка колку поени или гласови треба да собери некој за да биде авторитет (признат)?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
abe vaka aj batali dogmite, koga lugeto bi ziveele ama site do eden po hristijanskata etika i moral, svetot bi bil poln so solidarnost, sloga, razbiranje i t n
no pravilata vazat za site
ili ne vazat za nikogo!!!( bitno pravilo)
taka da veke koga nekoj krade, ubiva, i pravi nepravda voosto
togas veke ne vazi da trpis
bidejki golemo zlo e da ne se sprecuva zloto!!!
Божјите заповеди важат за сите луѓе, без исклучоци (освен „симнаите од умот„). На луѓето. т.е. на секој поединец, му останува слободната волја дали ќе ги прифати или неприфати Заповедите.

A кој ги признава дека се авторитети и како?
Полагаат некој испит пред уше поголем авторитет и добиваат црно на бело - лиценца или некој вид хомологација дека се признати авторитети?
Има ли бројка колку поени или гласови треба да собери некој за да биде авторитет (признат)?
Ептен си бил духовит...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А бе знам, не е дека не знам.
Ама пред мајтапџии, некако не ми се фрла бисерот...
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Едно прашање за христијанството.
Зошто е Бог толу опседнат со себеси. Зошто исистира никој залудно да не го изговара неговото име, да не верува во други богови освен него, да не става друг бог пред него.
Тоа што скам да прашам се следниве две работи:
Ако е бог Добро зошто главни прежиоритети не му се на пример не осудувај, љуби го комшијата, прифати го кои и да е различен од тебе, не дискреминирај, не поробувај?
Другото прашање ми е дали овој знак на самобендисаност кој може да се види од неговите десет заповеди е знак дека можеби тој е егоист?
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
58
Поени од реакции
3
abe ako so krstevanjeto se cisti od praroditelskiot grev zosto se umira koga kaznata za grevot e smrtta a so krstevanjeto demek se cistel toj grev, po taa logika trebase da ne umirate...da tocno Аххх зарем има нешто поконфузно од православие...nema!
Мислам дека конфузијата доаѓа од твојата глава. Зошто? Затоа што се обидуваш да прашуваш и сам да си одговараш за работи кои не се размислува „пазарски“. Прво: според учењето на Црквата Христова, по паѓањето во грев на нашите прародители, сиот свет се раѓа грешен (заради „провородниот грев“). Второ: Тие добија казна, а kaznata za grevot e (з.м. беше) smrt, и не само телесна. И ова го добија во „наследство“ сите човечки генерации. Значи, од прародителите „наследивме“ проклетство, грев и смрт. Денес, пак, Црквата, со која раководи Светиот Дух, на Светото Крштение ги ослободува новокрстените (било мали, било возрасни) од првородениот грев. Да се потестиме: сите што беа (телесно) умрени во Стариот Завет, а беа праведници, до доаѓањето на Спасителот Господ Исус христос на земјава, поточно, до Неговото воскресение, се наоѓаа во Адот (рековме, иако беа праведници). По Воскресението Христос прво отиде во адот за да ги извлече Адама и праведниците. Се сеќавате како пееме на Воскресение Христово: ... Христос воскресе... со смртта смртта ја победи. Значи, Спасителот, со Својата смрт на спасоносниот Крст и со неговото воскресение го победи ѓаволот, му ја победи смртта , т.е., му ги отапи „остриците“. Сега, кога се крштеваме, Во Неговата смрт се крштеваме, и се ослободуваме од „канџите“ на првовродниот грев. Телесната смрт не може да се анулира - зашто е свршен чин. Затоа, пак, е дадена можност за отфрлање на духовната (најстрашната) смрт. Не плашете се од оние што го убиваат телото, а душата не можат да ја убијат; туку плашете се повеќе од Оној, Кој може и душата и телото да ги погуби во пеколот![FONT=&quot] (Мт. 10, 28)[/FONT]
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Едно прашање за христијанството.
Зошто е Бог толу опседнат со себеси. Зошто исистира никој залудно да не го изговара неговото име, да не верува во други богови освен него, да не става друг бог пред него.
Тоа што скам да прашам се следниве две работи:
Ако е бог Добро зошто главни прежиоритети не му се на пример не осудувај, љуби го комшијата, прифати го кои и да е различен од тебе, не дискреминирај, не поробувај?
Другото прашање ми е дали овој знак на самобендисаност кој може да се види од неговите десет заповеди е знак дека можеби тој е егоист?
stvarta e sto
bog ne postoi
pa ne insistira
nikoj da go slavi
i da veruva vo nego,
posto neli on nema potreba od nas
nego nie od nego
zaklucok
nie sme go izmislile
posto imame potreba od nego
gledas ne e eden bog
nego kolku veri tolku bogovi
vo verite na lugeto!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom