Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Адамовиот јазик е истиот кој го користел едниствениот народ, до кулата Вавилонска. Денес е непостоечки јазик.
 

bubax_emir

чаирчанче
Член од
12 ноември 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
кај еден народ сто постоел,нивниот јазик немозе да биде не постоечки.:toe:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.487
Поени од реакции
81.966
кај еден народ сто постоел,нивниот јазик немозе да биде не постоечки.:toe:
Може, денес ниту еден народ не збори Латински а порано цела империја го зборела. Има милион други примери на порано постоечки народи и нивни денес непостоечки јазици.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Некако некој никако не може да одговори на мојот вчерашен пост.

Изгледа пумпа склекови, и добива инструкции од тренерот, каде, кога и како да се реагира.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Може, денес ниту еден народ не збори Латински а порано цела империја го зборела. Има милион други примери на порано постоечки народи и нивни денес непостоечки јазици.
Јас знам малку латински учев во средно. анм и да пишувам по малку. Ова адамовиов јазик некој го има видено или чуено?
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Некако некој никако не може да одговори на мојот вчерашен пост.

Изгледа пумпа склекови, и добива инструкции од тренерот, каде, кога и како да се реагира.
Не бе,ја враќа дијафрагмата во нејзината положба од смеењето од твоите постови. Затоа толку се касни.:pos2:

А сега за јазикот на жителите на Џеннетот /Рајот. Навистина постои еден хадис во кој Мухаммед а.с. рекол :" Сакајте ги арапите поради три нешта: -поради тоа што јас сум арап,-поради тоа што Кур,анот е објавен на арапски,и - поради тоа што јазикот на џеннетлиите ќе биде арапски."

Но, мнозинството од хадиските експерти за овој хадис велат дека е слаб и апокрифен и како таков нема некоја посебна важност во верувањето. Она што е битно по однос на прашањето е дека јазикот на кој ќе говорат Џеннетлиите ќе биде разбирлив за сите,а кој јазик ќе биде тој,дали арапскиот,или Адемовиот/Адамовиот или....воопшто не е битно и не треба да биде предмет на расправа. Аллах/Бог најдобро знае на каков јазик ќе се зборува таму. :)
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Не бе,ја враќа дијафрагмата во нејзината положба од смеењето од твоите постови. Затоа толку се касни.:pos2:

А сега за јазикот на жителите на Џеннетот /Рајот. Навистина постои еден хадис во кој Мухаммед а.с. рекол :" Сакајте ги арапите поради три нешта: -поради тоа што јас сум арап,-поради тоа што Кур,анот е објавен на арапски,и - поради тоа што јазикот на џеннетлиите ќе биде арапски."

Но, мнозинството од хадиските експерти за овој хадис велат дека е слаб и апокрифен и како таков нема некоја посебна важност во верувањето. Она што е битно по однос на прашањето е дека јазикот на кој ќе говорат Џеннетлиите ќе биде разбирлив за сите,а кој јазик ќе биде тој,дали арапскиот,или Адемовиот/Адамовиот или....воопшто не е битно и не треба да биде предмет на расправа. Аллах/Бог најдобро знае на каков јазик ќе се зборува таму. :)
Што праиме со Рим? Ќе го освоиме ли?
Што праиме со Македонија, ќе мењаме устав? Шеријат?
Јас сум за, а ти?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Што праиме со Рим? Ќе го освоиме ли?
Што праиме со Македонија, ќе мењаме устав? Шеријат?
Јас сум за, а ти?
И јас сум за шеријат.
На времето имаше еден праеше убаи шеријати таман, не многу благи, како одеа летно време со лимонада охохох
Штета што сега на секој чекор се грчки слаткарници со некои фабриковани слатки, го немаат оној вкус како на времето.
ПС
Ако се берат од Кајгана на шеријат обавезно јавете и ја ќе дојдам.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Што е финтата со сечењето на главите,мислам со меч правење неколку подлабоки линии на главата и оставајќи ги да тече крв?
 

bubax_emir

чаирчанче
Член од
12 ноември 2008
Мислења
300
Поени од реакции
8
Што е финтата со сечењето на главите,мислам со меч правење неколку подлабоки линии на главата и оставајќи ги да тече крв?
koa ja bi ti ubil majka,tatko,sestra ili bilo so so bi mi naporavil ti mene?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom