Македонски бугари, прашање до нив...

Статус
Затворена за нови мислења.

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Ти сам кажуваш дека во пиринот са бугари, или не разбраф?
Очигледно е дека не си разбрал!
Прво слушнете ги стиховите на песната и каква порака воопшто носи истата па тогаш ќе сватите дека пеење од страна на Бугарин и присвојување на песната како бугарска е еднакво со научна фантастика!
Но за Бугарите се е можно, нели?
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Очигледно е дека не си разбрал!
Прво слушнете ги стиховите на песната и каква порака воопшто носи истата па тогаш ќе сватите дека пеење од страна на Бугарин и присвојување на песната како бугарска е еднакво со научна фантастика!
Но за Бугарите се е можно, нели?
Никои не кажува дека песната е бугарска. Песната си е македонска. Ного е убава и се пее по меани и сватби. Шо има лошо во ова? И на великанот Васка Илиева се пеат. Убавото си е убаво.
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Никои не кажува дека песната е бугарска. Песната си е македонска. Ного е убава и се пее по меани и сватби. Шо има лошо во ова? И на великанот Васка Илиева се пеат. Убавото си е убаво.
Абе ајде бе. Тоа кажувај го на друго место. Многу добро ве знаеме. Ова бугарските коментари под песната друго кажуваат:

http://vbox7.com/play:1f10a87a

orfei : poklon pred svetlata pamet na smeliq balgarin
koko_dimov : makedoniq cela da si e na6a

Ниту Гоце Николовски беше Бугарин, ниту Македонија е ваша!
Пусти Бугарски желби...


 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
Абе ајде бе. Тоа кажувај го на друго место. Многу добро ве знаеме. Ова бугарските коментари под песната друго кажуваат:

http://vbox7.com/play:1f10a87a

orfei : poklon pred svetlata pamet na smeliq balgarin
koko_dimov : makedoniq cela da si e na6a

Ниту Гоце Николовски беше Бугарин, ниту Македонија е ваша!
Пусти Бугарски желби...


Има секакви на интернет. Исклучоците не формират правилото. Нели?
Моето мислене на македонците не е от интернет, а от контактите со лугето.
Аиде со здраве на сите.
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Има секакви на интернет. Исклучоците не формират правилото. Нели?
Моето мислене на македонците не е от интернет, а от контактите со лугето.
Аиде со здраве на сите.
Никој и не зборува за твоето мислење за Македонците туку ова беше одговор на цитатот: "Никој не кажува дека песната е бугарска!"
Точно е дека исклучоците не го формираат правилото, но кај вас "исклучоците" се повеќе од нормалното па и те како влијаат врз општото мислење...
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Kako sto trgnalo ke ja prepeat i pesnata "Kade ste Makedoncinja" a se mislam kako bi glasela taa?Dajte nekoj predlog,napisete tekst ama da da bide humoristicen?
 
H

HITCH

Гостин
@Бисер Балкански
Не си ја разбрал песната Бисер Балкански. ПРЕВОД: Плаче срце од ТРИ СТРАНИ значи ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (Педерленд), ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА (делот што го имате Вие во Татарленд) и МАЛА ПРЕСПА (Албанија). Значи песнава воопшто не треба да ја пеете, не е убаво да пеете нешто што не разбирате. Тоа е исто ко што ја најавувате народната Бугарска песна Македонско девојче а таа е напишана од Јонче Христовски за Весна Томовска, ќерка и на Виолета Томовска, за каква народна песна зборувате? ТАЖНО!!!
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
@Бисер Балкански
Не си ја разбрал песната Бисер Балкански. ПРЕВОД: Плаче срце од ТРИ СТРАНИ значи ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА (Педерленд), ПИРИНСКА МАКЕДОНИЈА (делот што го имате Вие во Татарленд) и МАЛА ПРЕСПА (Албанија). Значи песнава воопшто не треба да ја пеете, не е убаво да пеете нешто што не разбирате. Тоа е исто ко што ја најавувате народната Бугарска песна Македонско девојче а таа е напишана од Јонче Христовски за Весна Томовска, ќерка и на Виолета Томовска, за каква народна песна зборувате? ТАЖНО!!!
Tatarland e na 30 KM od mene,nemam jas nisto zaednicko nitu so Gayland a nitu pak so Gedzoland :baeh:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Успори бе Хич бе, атомски.... кој педерленд татарленд, за делови од Македонија каде сеуште живеат етнички Македонци?! Дај мислете 100 пати пред да пишувате сешто!!!
 
H

HITCH

Гостин
Успори бе Хич бе, атомски.... кој педерленд татарленд, за делови од Македонија каде сеуште живеат етнички Македонци?! Дај мислете 100 пати пред да пишувате сешто!!!
не мислам бе ја препеале бисер балкански па ја поставил да ме малтретира ич нема да мислам
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
951
Поени од реакции
18
не мислам бе ја препеале бисер балкански па ја поставил да ме малтретира ич нема да мислам
Чекаи малко момко. Алоооооо. Шо лошо кажах?
1. Кажах дека песната е македонска.
2. Дека песната е убава. Мелодиа и текст.
3. Дека се аресова на лугето во Пиринско и се пее.
jас не гледам да има нешо лошо от ова. А вие като нема за шо да се зачепкате от 10 дерета вода носите да плукате.
Абе вие (сборовите ми са за два колеги во форума. не за сите) от тиа ора сте. Ти му викаш добарден, а он си мисли. Шо па саа тоа, шо сака да каже, сака нешо да ме навреди. Ai da mu teglam edna pcuvna.
Е пак ке повторам, ама бавно, оти брзо не свакате арно. ПЕСНАТА Е МАКЕДОНСКА. СО УБАВ ПАТРИОТИЧЕН ТЕКСТ.:smir:
 

MkDon

Valencianista
Член од
22 септември 2008
Мислења
1.580
Поени од реакции
3.007
Чекаи малко момко. Алоооооо. Шо лошо кажах?
1. Кажах дека песната е македонска.
2. Дека песната е убава. Мелодиа и текст.
3. Дека се аресова на лугето во Пиринско и се пее.
jас не гледам да има нешо лошо от ова. А вие като нема за шо да се зачепкате от 10 дерета вода носите да плукате.
Абе вие (сборовите ми са за два колеги во форума. не за сите) от тиа ора сте. Ти му викаш добарден, а он си мисли. Шо па саа тоа, шо сака да каже, сака нешо да ме навреди. Ai da mu teglam edna pcuvna.
Е пак ке повторам, ама бавно, оти брзо не свакате арно. ПЕСНАТА Е МАКЕДОНСКА. СО УБАВ ПАТРИОТИЧЕН ТЕКСТ.:smir:
Какви патриотски чувства буди таа Македонска патриотска песна кај тебе и каков те тера да се чувствуваш: Горд Македонец или горд Бугарин??
Ако се чувствуваш второто погрешна песна слушаш!
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Чекаи малко момко. Алоооооо. Шо лошо кажах?
1. Кажах дека песната е македонска.
2. Дека песната е убава. Мелодиа и текст.
3. Дека се аресова на лугето во Пиринско и се пее.
jас не гледам да има нешо лошо от ова. А вие като нема за шо да се зачепкате от 10 дерета вода носите да плукате.
Абе вие (сборовите ми са за два колеги во форума. не за сите) от тиа ора сте. Ти му викаш добарден, а он си мисли. Шо па саа тоа, шо сака да каже, сака нешо да ме навреди. Ai da mu teglam edna pcuvna.
Е пак ке повторам, ама бавно, оти брзо не свакате арно. ПЕСНАТА Е МАКЕДОНСКА. СО УБАВ ПАТРИОТИЧЕН ТЕКСТ.:smir:
А Македонија, Блгарска ли е?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom