Kia Ceed, Opel Astra GTC или Seat Ibiza?

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
И после ќе те јаде на партизанска некој од Геге или Пинтија со тјунирано Југо 55.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
За Пежото...да не биде дека шпекулирам, ама се вртеа муабети дека кај нас биле чкартоина од фабриката во Словачка, наменети за посиромашните источноевропски земјички. Така имам слушнато :toe:
Абе и да е така не е битно. Ја зборев општо за 308ца, а не за таа шо ја продаваат кај нас.
За пежото вчера на HRT даваа интервју со човек со имаше 208 му се расипала клипот, т.е. му зарибала колата на 28000 и гаранцијата не му важела пошто таков квар не бил предвиден на толку малце километри.

И то е многу важно сервисот за колите каков е.
Колку што јас знам пежо 208 не постои :pos2: ова или било за 207 или за 308. Како и да е тоа може да им се случи и на поголеми производители како Мерцедес т.е. на 1 од 100.000 произведени автомобили да има грешка.
 
Член од
15 октомври 2007
Мислења
101
Поени од реакции
0
  1. Околу киата се дигна многу галама ама брзо ке помине,како и за сите кии до сега,земето постари списанија ке видите дека и кога искоци киа капитол имасе дури и поголема фама отколку сега за цидот,истото бесе и со киа сефија а па за киа прајд да не праиме муабет,требаше да ги руши сите рекорди и демек фиат ке паднеле у банкрот бидејки прајдот ке го уништел пунтото,и што се случи,после две три години никој веке не ги спомињаше тие модели а и тие што ги купија (вклучувајки ме и мене - сефија) ке пукнеа од мука.
  2. Ибицата е добра кола во нејзината класа,ама бидејки другиве се една класа погоре нема да искоментирам ништо за неа.
  3. И Астрата дефинитивно би бил мој избор,затоа што е докажан модел,се има продадено во над 10 милиони примероци откако поцна да се приозведува астра,а претходната година актуелниов модел на астра за прв пат го надмина голф во продажба (имаше продадено повеке астри од голфови) а тоа во нивната класа се нема случено многу одамна некој да го надмине голфот.
 

STARTER

Firestarter
Член од
31 август 2007
Мислења
935
Поени од реакции
246
Од триве автомобили kia pro ceed ми има најубава линија, ама сепак киа е и многу бргу и паѓа вредноста, мој избор без многу двоумење би бил Астра GTC
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
  1. Околу киата се дигна многу галама ама брзо ке помине,како и за сите кии до сега,земето постари списанија ке видите дека и кога искоци киа капитол имасе дури и поголема фама отколку сега за цидот,истото бесе и со киа сефија а па за киа прајд да не праиме муабет,требаше да ги руши сите рекорди и демек фиат ке паднеле у банкрот бидејки прајдот ке го уништел пунтото,и што се случи,после две три години никој веке не ги спомињаше тие модели а и тие што ги купија (вклучувајки ме и мене - сефија) ке пукнеа од мука.
Fiat и беше пред банкрот, а дури лани се опорави, ама не поради Киа, туку поради сосема други причини.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Киа се многу добри и квалитетни автомобили , претходно имавме Киа презадоволни сме незнам конкретно за ceed, ама се фалат .
Моментално братучедми има Астра е сега мислам та нешто 1.6 или 1.8 да не е незнам точно да не траскам напразно , и презадоволен е , супер автомобил а и дизајнот е многу добар и внатре и надвор.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Ни едното ни другото ни третото. Едноставно Киата ме потсеќа на Голф 5 (возила што ги мразам), а Астрата и Ибицата се некако преценети за она што го нудат (цена/перформанси-опрема). За 14.000 евра, мој избор би била Шкода Октавија.

Кога би морал да избирам од наведените, би го зел Шпанецот. Сепак има некој добар дизајн кој ми се бендисува :smir:


edit: Ефенди Цанде, малку те подсредив.
Џиш ај те молам запали тоа текнувалото ти твое и направи ја логичката врска, Ибица (ниска класа), Астра (компактна класа), слична цена, и според тебе и двете се преценети?

Ибицата е чкарт.

Астрата е чкарт, башка за мотор 1.4 е ненормално тромава.

Киата. Сериозно.
Мистичен ако имаш дволитарско БМВ кое сакаш да го газиш и астрта со два литра ќе ти биде тромава ама тоа не е до моторот, туку до менувачот односно филозофијата на произведувачот во однос на каков продукт сака да понуди на пазараот, а факт е дека опел не нуди коли кои технички гледано имаат спортски одлики туку повеќе ставаат приоритет на потрошувачка.
Освен тоа ако може да ми кажеш зошто астрата ти е чкарт?

Р.Ѕ. Малце бев оффтопик ама морав да се изјаснам. Сепак колава спаѓа во иста класа со Сиид, Астра и Ибица.
Ко прво сид, астра и ибица воопшто не ни припаѓаат на иста класа, астрата и сидот се компактна класа, а ибицата е ниска класа.

ASTRA GTC дефинитивно
И после ќе те јаде на партизанска некој од Геге или Пинтија со тјунирано Југо 55.
Ако сеуште му е моторот од 55 ката, проверено дека неможе го изеде па колку сака нека го тјунира. А ако ставил друг мотор на пример од некоја алфа со 120 коња, какви што има тоа е друга приказна.

За да не дојде до забуна од каде тврдам некои работи, татко ми има астра гтц 1,4 мотор со 90 коња.
 

badluckguy

Оган под ѕвездите
Член од
8 октомври 2007
Мислења
2.925
Поени од реакции
131
Uste koga prvpat ja vidov pro ceed-ot, se zaljubiv vo nea.
Kakva samo oprema nudat vo seriski paket-cudo!
Nadvoresen dizajn-10, enterier-isto.
Odlicni performansi za tie pari.
Slusnav od eden diler na avtomobili deka se vodele razgovori garancijata na Kia, namesto segasnite 5, da im dozvolat da bide 7 godini, bidejki vo Bugarija go nudele toa, navodno poradi niskiot kvalitet na gorivata kaj nas, imalo problemi okolu taa rabota, ama stom za Bg dozvolile, mozno e i kaj nas nasloro da bide.
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
765
Поени од реакции
301
Ибицата е доста преценета, кој би купил ибица за 13000 евра кога имаш Астра, Киа Ц4 или Мегане за тие пари.Кога би одбирал од овие би ја одбрал Киата. Ама бидејки не сум фан на Киа би додал уште 3000 евра и би купил Хонда Цивик Седан.
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
кој ти вика дека киата ке поефтини побрзо. добра кола секогаш добра цена има. киата е многу ценето возило во америка. и таму даваат 10 години гаранција за моторот.
+ 1.киата има најак мотор што значи дека градска ке троши помалце од другите.
ибицата може има најдобар изглед ама има најжеден и најслаб мотор.

2.Затоа земиси киа про сед (иако ја нама) е мојот избор

http://www.niot.net/niot_570/kia%20pro%20ceed%20niot.net.jpg
1.koj ti go kazal toa koj te izlazal
razgledaj kaj povekje proizvoditeli soodnos ks so cc i potrosnja,fakt e deka denes se udira na konjaza otkolku na kubikaza ama nemoze ako ima 8 ks od drugite deka ke potrosi pomalku
od iskustvo na drugar.. vozi ceed 1.4 109 ks i mu trosi ramno 10, ja vozam c4 ista kubikaza 90ks i mi trosi 9,ete ti ja matematikata
na kraj se se sveduva do naciont na vozenje
2. na sto mislis deka ja nema ???
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Vaka sea kiata i spored perfomansi i spored parite najveke se isplati a i izgledot e odlicen
 
Член од
15 октомври 2007
Мислења
101
Поени од реакции
0
За перформанси киата е подобра само од 0 до 100 км/ч,и во ништо друго се друго е на страната на опел.Забрзување од 80 до 120 во 5та,за пократко време кочи од 100 до 0,Максималната сила ја вади многу побрзо и на пониски обртаи што е многу битно при претекнување,просечната потрошувачка и е помала,а и незнам зошто викате дека цената и е најприфатлива кога на почетокот убаво си пишува дека астрата е поефтина.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Ни едното ни другото ни третото. Едноставно Киата ме потсеќа на Голф 5 (возила што ги мразам), а Астрата и Ибицата се некако преценети за она што го нудат (цена/перформанси-опрема). За 14.000 евра, мој избор би била Шкода Октавија.

Кога би морал да избирам од наведените, би го зел Шпанецот. Сепак има некој добар дизајн кој ми се бендисува :smir:


edit: Ефенди Цанде, малку те подсредив.
Dzish motorot sto go ima skoda octavie za 14.000 evra e bedniot 1.4 motor so bedni 80ks...motorot e tapa a kolata e preteska za toj motor...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Добро бе, мене не ми е брзината пред се (моментално Ескордот што го возам има 44KW=60 кс и задоволен сум).... Си се возел некогаш во Октавија? Откако ке се повозиш, можеме да правиме муабет, овие малишаниве од типот на Астра ГТЦ (со 2 врати) и Ибица ги бери на задното седиште. Не зборувајте октавијата е во класа на лимузини, а да не ја споменувам разликата кога ке седнеш зад управувачот на Октавија (еве го)


и Астра

Ибица


Сид



Башка да не напоменувам дека Шкодата доаѓа со А-тестиран гасен уред и гаранција на мотор 100.000 км
 

Kajgana Shop

На врв Bottom