Kia Ceed, Opel Astra GTC или Seat Ibiza?

Член од
14 август 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Zdravo,
Aj da vidam mislenje vaka od poshirok auditorium za toa koja kola poveke vi se dopaga (ili vredi za parite)
Kia Ceed 1.4 EX (104 HP)- 13.800 e


Opel Astra GTC Enjoy 1.4 (89 HP) - 13.200 (so nekakov si popust)


Seat Ibiza(2008) Stylance 1.4 (85 HP)- 13.250


Znam deka Ibizata e klasa na poniska kola, no me interesira koja spored vas e najubava od ovie tri
Fala :)
 

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
Астрата само кога ке порачуваш речи му германска дека сакаш
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Ибицаа одма ја тргам од конкуренција.
Киа та беше автомобил на годината во Макдедонија и е понова од Астрата, ама лично за мене да ти кажам возам Астра (не гтц) 3 години(добро татко ми 3 јас пола година), и сум презадоволен до сега.

Јас да избирам ГТЦ то би ја избрал, за таа цена се добива најмногу.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Искрено на излгед најмногу ми се свиѓа Ибицата ама не ми се свиѓа тоа шо е Сеат. И Киата не е лоша ама од овие 3 дефинитивно најдобра е Астрата.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ни едното ни другото ни третото. Едноставно Киата ме потсеќа на Голф 5 (возила што ги мразам), а Астрата и Ибицата се некако преценети за она што го нудат (цена/перформанси-опрема). За 14.000 евра, мој избор би била Шкода Октавија.

Кога би морал да избирам од наведените, би го зел Шпанецот. Сепак има некој добар дизајн кој ми се бендисува :smir:


edit: Ефенди Цанде, малку те подсредив.
 
T

The Blob

Гостин
Без конкуренција Астра. Новата Ибица е една класа подолу (Астра е со Леон во класа), а и Киата е добра,но со текот на времето многу побрзо ке обезвредни од Астрата. Астрата ќе си држи цена и квалитет подолго време, а и визуелно исто така ми е многу убава. Па и плус тоа,и најевтина е од сите наведени.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Ибицата е чкарт.

Астрата е чкарт, башка за мотор 1.4 е ненормално тромава.

Киата. Сериозно.
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Абе од оваа класа најдобар е Peugeot 308.



Сега знам дека ќе почнете да филозофирате дека Peugeot се скапи, деловите се изгор и дека не се штедливи ама мислам дека колава стварно си ја оправдува цената (16.000 евра мислам дека е). Инаку да напоменам дека е избрана и за Автомобил на годината во Германија :) па сега вие видете.

Р.Ѕ. Малце бев оффтопик ама морав да се изјаснам. Сепак колава спаѓа во иста класа со Сиид, Астра и Ибица.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Демек е нешо поише од Астрата ..поише е 3-4 иљади евра ништо поише
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
Абе од оваа класа најдобар е Peugeot 308.
Полн погодок!
Сега знам дека ќе почнете да филозофирате дека Peugeot се скапи
Точно, скапи се... има и зошто.

не се штедливи
Немам искуство со бензинецот... али дизелот, кутриот ништо не троши. HDi-то веќе долго време го држи приматот за најдобра дизел машина.
За потрошња сведочи и оној рекордот со 308мицата... некои 3.2 л/100км.
Р.Ѕ. Малце бев оффтопик ама морав да се изјаснам. Сепак колава спаѓа во иста класа со Сиид, Астра и Ибица.
Па не баш... Ибицата е пониска класа од другиве три.
Ибицата е со 207, Кориса и сл. Леонот е во оваа класа.

Ибицата е чкарт.

Астрата е чкарт, башка за мотор 1.4 е ненормално тромава.

Киата. Сериозно.
Ако се исклучи Пежото од варијанта, дали поради цена, вкус или било што друго, и се сведе изборот само на овие три... и јас би идел на Киата. Сериозно.
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
131
Поени од реакции
4
Без конкуренција Астра. Новата Ибица е една класа подолу (Астра е со Леон во класа), а и Киата е добра,но со текот на времето многу побрзо ке обезвредни од Астрата. Астрата ќе си држи цена и квалитет подолго време, а и визуелно исто така ми е многу убава. Па и плус тоа,и најевтина е од сите наведени.
кој ти вика дека киата ке поефтини побрзо. добра кола секогаш добра цена има. киата е многу ценето возило во америка. и таму даваат 10 години гаранција за моторот.
+ киата има најак мотор што значи дека градска ке троши помалце од другите.
ибицата може има најдобар изглед ама има најжеден и најслаб мотор.

Затоа земиси киа про сед (иако ја нама) е мојот избор

http://www.niot.net/niot_570/kia%20pro%20ceed%20niot.net.jpg
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
За Пежото...да не биде дека шпекулирам, ама се вртеа муабети дека кај нас биле чкартоина од фабриката во Словачка, наменети за посиромашните источноевропски земјички. Така имам слушнато :toe:
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
131
Поени од реакции
4
За Пежото...да не биде дека шпекулирам, ама се вртеа муабети дека кај нас биле чкартоина од фабриката во Словачка, наменети за посиромашните источноевропски земјички. Така имам слушнато :toe:
За пежото вчера на HRT даваа интервју со човек со имаше 208 му се расипала клипот, т.е. му зарибала колата на 28000 и гаранцијата не му важела пошто таков квар не бил предвиден на толку малце километри.

И то е многу важно сервисот за колите каков е.
 
Член од
4 август 2008
Мислења
49
Поени од реакции
1
Дома имаме ибица и е стварно топ
Али од овие дефинитивно Астрата баш вчера со брат ми глеавме низ авто салониве
Змај е дефинитивно
 

Vnuce

http://abix.mk
Член од
20 март 2006
Мислења
2.602
Поени од реакции
223
За Пежото...да не биде дека шпекулирам, ама се вртеа муабети дека кај нас биле чкартоина од фабриката во Словачка
Во фабриката во Словачка се произведува 206-ка само.
А, во Словачка е складот за источна Европа, кој што се полни со коли произведени во Франција.
Така да, ако прегледаш документација за колата, ќе ти пишува дека колата е увезена во Македонија од Словачка, а дека е произведена во Франција.
Проверена работа ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom