Која е вистинската вера/религија?

Qwerty!

Knowledge is power:O
Член од
28 јуни 2008
Мислења
803
Поени од реакции
11
Поради горе посоченото мормонската ц'рква постојанно се опитва да т'лкува по все по-различен начин книгата и дори да внасја промени в неја, с цел да се избегнат јавните противоречија между изложеното в книгата и неоспоримите научни факти. Последната пројамна е добавјане на една дума в предвогова на Книгата на Мормон - вместо изречението "ламанитите са главните предци на днешните индианци" новата версија гласи: "ламанитите са сред главните предци на днешните индианци". По този начин мормонската ц'рква се опитва да разреши резултатите на с'временната ДНК-наука, којато доказва, че днешните индианци не са от семитски произход.

Христијанска критика [редактиране]

Смит е тв'рдјал, че в Книгата на Мормон се с'д'ржала "п'лнотата на евангелието". Какво са смјатали мормонските р'ководители под този израз: "всијаките заповеди и доктрини необходими за спасението"[1]. Тук се получава п'рвото противоречие: мормонското учение вклјучва редица изклјучително важни догми, несд'д'ржашти се в Книгата на Мормон, като например: множеството богове, закона за вечнија напред'к, с'штествуването на човешката душа преди зачеването, трите нива на раја, кр'штававането на м'рт'рвците, вечнија брак, и др. След като Книгата на Мормон е п'лнотата на евангелието, зашто в неја ги нјама тези догми?
Зашто има притиворечие между божието слово в Библијата и Книгата на Мормон, след като уж един и с'шти бог ги казвал? И как е в'зможно Бог да прави противоречашти едно на друго изкаванија само в рамките на нјаколко години? Като например објавјаването на многоженството като вечен закон необходим за спасението, и после отмјаната на "вечнија" закон. Или п'к догмата за греха за негрите, поради което те не са дојтојни да б'дат свештеници, и по-к'сната отмјана на силата на "вечнија" белег на негрите.
След като Книгата на Мормон е била вјарна, зашто мормоните са направили от п'рвото издание досега мнижество промени в нејнија текст? Последната е от 2007 година.
Главнијат довод на мормоните: тест'т чрез молитва не е ли просто едно чувство? Може ли едно чувство да противоречи на фактите и на здравија разум? Ако п'к може, то това означава че човек трјабва безусловно да вјарва не само в мормонизма, но и в'в абсолјутно всичко.
Според хумористична забележка на критиците-христијани подзаглавитео на Книгата на Мормон "Едно друго свидетелство за Исус Христос" би следвало да б'де по-скоро "Свидетелство за един друг Исус Христис".
Де објасни на пократко:kesa:
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
Типстер, на Волтер (философ од 18-от век, од периодот на француското просветителство и материјализам) му е припишан епитетот „незнајко„ и како таков е познат во историјата од философијата, што незначи дека типот нависина ништо незнаел. Волтер, своевремено „проповедал„ дека Бог не постои, но дека треба да биде измислен и како таков да му биде понуден на народот.
А Ниче е егзистенционалист, припадник на философки правец на преодот од 19-то во 20-ти век (заедно со Артур Шопенахуер и Лудвиг Витгенштајн, малку подоцна) а тоа е учење кое го исклучува Божјото постоење а човековото битисување го сведува исклучиво на човековите способности. Ти текнува?
Полно луѓе биле прогласени за незнајковци и многу дури и биле погобувани заради некои нивни теории од страна на црквата само за подоцна да се ДОКАЖЕ дека биле во право.

Ова, барем мене, ми се чина како ТВОЈА а не Господова вистина, разбираш...А исто така, ми се чини и тоа дека не си бог.
Од кај знаеш? Од кај знаеш дека он не е Господ или Исус? Нели библијата проповеда на поново враќање на земјата? Од кај знаеш дека не ве тестира? Од кај знаеш дека јас не сум месијата и дека ве тестирам? Од кај знаеш дека јас не сум Господ?

„Не постојат докази„ рече еден мој многу ценет професор.
На кој факултет е тој твој ценет професор?

Не знам, од каде толку атеисти кога сите, наши предци биле хридтијани, ама тоа е кога има изроди.
Најверојатно истото го рекле и за тебе твоите кога те родиле па лечиш тука фрустрации. Твоите детски ниско интелегентни испади зачувај си ги за себе.

Некои мои прадедовци се колнеле над кама и евангелије и гинеле за таја заклетва и сега опрости ми Боже,некои сили сакаат да ја извртат. Тие биле биле луди не знаеле што е вистинска религија. Ама јас сум сега тука и ќе ја поправам нивната грешка. Вие мои предци дедовци и прадедовци бевте во грешка ама јас сум тука и ќе ви ја исправам грешката. Вие сте биле во заблуда,сте гинеле,ама,во голема грешка сте биле.Сега јас сум тука и ви кажувам не сте биле право. Сте се колнеле но не сте биле во право,јас сум тој што ја сознав вистината.Вие сте биле во заблуда ама јас ќе ве поправам во вашето погрешно верување,јас толку образуван и дојдов до заклучок дека вие залудно сте страдале и гинеле. Сега има толку модерни западни учења,па и плус платени, за мене веќе не е верна мојата стара 2000год.стара вера.
Но, не сум јас со овие мислења, некој ќе се најде овде, во овие мои зборови.
Македонец,историско право му е да биде православен. Да биде комунист, јехова,протестант,христијанин(мислам на овие сега новите),бабтист,саботар,итн.
не може да биде Македонец,зашто 2000год Македонецот е само православен.
Баш ме интересира според кој податок Македонците 2000 години се православни. Друга работа што ме интересира уште повеќе... Што е со Македонците пред нашата ера? Што е со Александар Македонски и неговата вера? Или не се замарате со нив зошто не се „ваши“ (христијани)?
И размисли прво зошто тие се колнеле над кама и евангелие дали за тоа дека нема да ја предадат религијата или татковината.
И да за сите што прават/правеле човечки жртви (нивни и туѓи) во име на религија биле и се интелектуално попречени и СЛАБИ луѓе.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Добро бе у кои смоки да ја тражам ??

Нигде не можам да ја најдам вистинската вера ?!

п.с Хак, нашите не ја знаеле вистината тофаш, сега ја знаеме и можеме да спиеме мирно..
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Некои мои прадедовци се колнеле над кама и евангелије и гинеле за таја заклетва и сега опрости ми Боже,некои сили сакаат да ја извртат. Тие биле биле луди не знаеле што е вистинска религија. Ама јас сум сега тука и ќе ја поправам нивната грешка. Вие мои предци дедовци и прадедовци бевте во грешка ама јас сум тука и ќе ви ја исправам грешката. Вие сте биле во заблуда,сте гинеле,ама,во голема грешка сте биле.Сега јас сум тука и ви кажувам не сте биле право. Сте се колнеле но не сте биле во право,јас сум тој што ја сознав вистината.Вие сте биле во заблуда ама јас ќе ве поправам во вашето погрешно верување,јас толку образуван и дојдов до заклучок дека вие залудно сте страдале и гинеле. Сега има толку модерни западни учења,па и плус платени, за мене веќе не е верна мојата стара 2000год.стара вера.
Но, не сум јас со овие мислења, некој ќе се најде овде, во овие мои зборови.
Македонец,историско право му е да биде православен. Да биде комунист, јехова,протестант,христијанин(мислам на овие сега новите),бабтист,саботар,итн.
не може да биде Македонец,зашто 2000год Македонецот е само православен.
Каков ташак.... :nenene:
Дечко, си слушнал ти за насилното покрстување во 8 век?
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
a moze nesto da ve prasam koj e gospod ?? t.e koj mu e tatko na isus hristos ??
ve molim kazi te mi
 
Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
Ма дај православните не се идолопоклоници хахахахахаааа
Па дете Иконите што се не се идоли???
Читај ги 10 Божји заповеди
Една од нив вели не си прави врежан лик од она што е на небото или на земјата
2 Мојсеева 20 глава ќе ти стане јасно

Паскал рекол не е грева ништо ако веруваш во Бог по "грешка" туку ако не веруваш во Бог по "грешка"
bas taka ikonite se idolopoklonistvo na mnogu mesta vo biblijata se srekava toa pazete se od nego od druga strana lugeto sto obozavaat ikoni poveke gi cenat sv. gorgi i sv. petka nego samiot Bog Isus koj ni e samo on potreben za spasenie samo preku nego mozeme da dojdeme do Tatkoto,tie taka nareceni svetci bile obicni luge so go sirele evangelieto i nema nikakva potreba da veruvame vo niv i da gi obozavame oti samo kon eden treba toa da go nasocime kon Isus toj umre za nas .Slava ti Isuse
 

Xak

Член од
23 декември 2007
Мислења
2.610
Поени од реакции
464
bas taka ikonite se idolopoklonistvo na mnogu mesta vo biblijata se srekava toa pazete se od nego od druga strana lugeto sto obozavaat ikoni poveke gi cenat sv. gorgi i sv. petka nego samiot Bog Isus koj ni e samo on potreben za spasenie samo preku nego mozeme da dojdeme do Tatkoto,tie taka nareceni svetci bile obicni luge so go sirele evangelieto i nema nikakva potreba da veruvame vo niv i da gi obozavame oti samo kon eden treba toa da go nasocime kon Isus toj umre za nas .Slava ti Isuse
Сега... Кон Господ или кон Исус? Или кон двајцата?
 

YuZe

Sic Semper Tyrannis
Член од
22 септември 2005
Мислења
1.574
Поени од реакции
1.660
Секој си има своја вера, има многу вери во светов, секој верува во свој систем на правила и слично. И никој не може да каже дека некоја е пред другите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Полно луѓе биле прогласени за незнајковци и многу дури и биле погобувани заради некои нивни теории од страна на црквата само за подоцна да се ДОКАЖЕ дека биле во право.



Од кај знаеш? Од кај знаеш дека он не е Господ или Исус? Нели библијата проповеда на поново враќање на земјата? Од кај знаеш дека не ве тестира? Од кај знаеш дека јас не сум месијата и дека ве тестирам? Од кај знаеш дека јас не сум Господ?


На кој факултет е тој твој ценет професор?


Коментари:
1. Волтер, философот-незнајко, го споменав во чисто философки контекст, без намера да го мешам црковното со философското учење, независно од неговата провиниенција. А тоа дека Волтер, во историјата од философијата е познат и по епитетот „незнајко„, тоа е „факат„.
2. Гарант не е Господ Бог, оти начинот на кој ќе се одвива второто Христово доаѓање е опишано во Откровението Јованово и детално толкуван од богословите па одтаму знам дека дотичниот не е Хростос, освен ако не е некој од многуте лажни христоси.
3. Професорот е дел од архитектонскиот факултет, а од пристојност и без негова дозвола, нема да го напишам неговото ценето име и презиме. Патем кажано, му должам многу на човекот, иако неверувам дека самиот го знае тоа.
 
Член од
17 март 2007
Мислења
218
Поени од реакции
2
Сега... Кон Господ или кон Исус? Или кон двајцата?
normalno kon dvajcata ali samo preku Isus nie mozeme da dojdeme do Tatkoto samo Isus moze da ni gi prosti grevovite bidejki on umre za nas i koga ke se pokaeme Isusovata krv ne cisti od grevovite i vo ocite na Tatkoto nie sme cisti bez grevovi
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
normalno kon dvajcata ali samo preku Isus nie mozeme da dojdeme do Tatkoto samo Isus moze da ni gi prosti grevovite bidejki on umre za nas i koga ke se pokaeme Isusovata krv ne cisti od grevovite i vo ocite na Tatkoto nie sme cisti bez grevovi
Фино.
Ајде сега, опиши ми, на кој начин Исусовата крв мене, лично и персонално, ме чисти од гревовите?
А што правиме со исповеста, со причеста?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Фино.
Ајде сега, опиши ми, на кој начин Исусовата крв мене, лично и персонално, ме чисти од гревовите?
А што правиме со исповеста, со причеста?
Тебе лично..па веројатно преку овој цитат..
"Како што смртта дојде на овој свет преку еден човек, Адам, така преку еден човек дојде и воскресението на мртвите, имено, преку Христос.“
Христос е искупител на крвта Адамова... во таа смисла Христос е искупител на крвта човечка...а ти си човек нели!?
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Фино.
Ајде сега, опиши ми, на кој начин Исусовата крв мене, лично и персонално, ме чисти од гревовите?
А што правиме со исповеста, со причеста?
Исповеста мислиш на исповедање на гревовите ???
Ако е тоа на кого да се исповедаш дали знаеш???
А дали знаеш како се зема причест ????
Ако не знаеш да ти дадеме некој библиски цитати за да не испадне дека измислуваме.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Исповеста мислиш на исповедање на гревовите ???
Ако е тоа на кого да се исповедаш дали знаеш???
А дали знаеш како се зема причест ????
Ако не знаеш да ти дадеме некој библиски цитати за да не испадне дека измислуваме.
- Да, мислам на исповедање на гревовите.
- Да, многу добро знам пред КОГО ги исповедам гревовите.
- Да, одлично знам како се зема причест.
- Да, можеш да ми посочиш и библиски цитат, оти јас од тоа немам поим.

А зашто се изразуваш во множина а не во прво лице еднина?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom