Која е вистинската вера/религија?

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
значи уште една од многуте теми која поентата гласи мојот бог е подобар(вистински)од твојот(невистински)
ти ќе гориш во пеколот:)baeh:)ја не:)baeh:)
Токму тоа ми е поентата на погорниот пост...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Полека...а што беше вистина?

„...Јас Сум Вистината, Животот и Патот...„ вели Г. Исус Христос.
Како ти се чини ОВАА вистина?
 
Член од
25 јуни 2008
Мислења
451
Поени од реакции
5
Земи читај Библија и познај која се држи кон она што го кажал Бог.
Никаде не пишува дека Исус им се молел на не знам на "Свети Илија" итн...
Како православието моментално е во многу грешен пат имам еден стих за православните верници кој се на форумот а тој е Откровение 22/15
Надвор се кучињата и вражалците, и блудниците и убијците, и идолопоклониците и секој кој лаже и ја сака лагата.
Па сега видете кој се идолопоклоници
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Земи читај Библија и познај која се држи кон она што го кажал Бог.
Никаде не пишува дека Исус им се молел на не знам на "Свети Илија" итн...
Како православието моментално е во многу грешен пат имам еден стих за православните верници кој се на форумот а тој е Откровение 22/15
Надвор се кучињата и вражалците, и блудниците и убијците, и идолопоклониците и секој кој лаже и ја сака лагата.
Па сега видете кој се идолопоклоници
Дај, не зезај...Од кога тоа Исус му се моли на некој од Светиите, кога ситуацијата е токму спортивната: Христос Му се молел само на својот Отец Небесен а не на Илија или било кој друг од Светиите.
А за тоа кој (кои) е идолопоклоник, за тоа ќе дискутираме. Извртувањето на новозаветните цитати нензачи дека оди во прилог на твоето тврдење дека православните се идолопоклоници.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Темата нема да има крај ...

Секој ќе си вика дека неговата религија е вистинската .. тоа не е начин .. треба да се биде објективен , не субјективен .. не гледам корисно ништо од оваа тема..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
ИМА корисно од оваа тема. На пример, можеш да направиш избор на која страна ќе се приклониш...
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
ИМА корисно од оваа тема. На пример, можеш да направиш избор на која страна ќе се приклониш...
Знаеш како делува ова шо го кажа ?

За кој си ти , за Русите или Јенките ?

Ете така..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Не, не делува така. Делува вака: можеш да се приклониш кон Вистината или кон лагата. За мене, ни јенките ни русите сами по себе не се референтни кога е витината во прашање.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Не, не делува така. Делува вака: можеш да се приклониш кон Вистината или кон лагата. За мене, ни јенките ни русите сами по себе не се референтни кога е витината во прашање.
Компарација МИКИ , компарација ...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
„...Јас Сум Вистината, Животот и Патот...„ вели Г. Исус Христос.
Како ти се чини ОВАА вистина?
И јас сум вистински, велам јас!
Како ти се чини ОВАА вистина?
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Не, не делува така. Делува вака: можеш да се приклониш кон Вистината или кон лагата. За мене, ни јенките ни русите сами по себе не се референтни кога е витината во прашање.
Епа за мене никој не е референтен кога е во прашање вистината, ни поповите, ни евангелијата, ни Библијата. Што правиме сега?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
И јас сум вистински, велам јас!
Како ти се чини ОВАА вистина?
Ова, барем мене, ми се чина како ТВОЈА а не Господова вистина, разбираш...А исто така, ми се чини и тоа дека не си бог.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Епа за мене никој не е референтен кога е во прашање вистината, ни поповите, ни евангелијата, ни Библијата. Што правиме сега?
Ќе правиме исто што и досега: ти нема да веруваш а јас и понатаму ќе верувам...Просто и едноставно, Но не се секирај, никогаш не се знае. Може и тебе ќе ти се случи да поверуваш и од таа променета состојба на својот (твојот) ум ќе ги гледаш поинаку работите, а особено поинаку ќе се гледаш самиот себе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom