Која е вистинската вера/религија?

Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Па нормално треба да се Христијани нормално православни.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Не знам, од каде толку атеисти кога сите, наши предци биле хридтијани, ама тоа е кога има изроди.
ако сакаш да збориш за предци, нашите предци се прво и основно шамани и тотемисти, после поклоници на балканските богови - Дионис, Артемис, Афридта итн, после поклоници на словенските богови и накрај, сите овие се слеале во христијанството и христијанските светци, коишто се сите овие претходни богови завиени во други имиња и со малку различна верска основа.
Не тие барем во нешто веруваат, ама сепак не во тоа што треба...
тоа е само твое мислење, што не треба да се наметнува за да не се скрши човековата слободна воља и право на избор
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Па нормално треба да се Христијани нормално православни.
Ама ги има и католици и протестанти и адвентисти и методисти и евангелести дури и јеховини сведоци.... што со нив - директно во пеколот, зарем рајот не е за тие кои живеат правилно, од каде знаеш дека иако не се православни истите немаат грев на душата, зарем тоа не е прекршување на правилото дека праведните имаат место во рајот?
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Јас мислев на моите предци што биле, мислам тие што ги знам, што зивееле за време на турското ропство...
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Не зивееле и пред тоа ама јас мислев на тоа време
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Јас мислев на моите предци што биле, мислам тие што ги знам, што зивееле за време на турското ропство...
тие што ги знаеш, а? Сигурна сум дека тие што живееле во време на туркото ропство баш ги знаеш :tapp: А тие пред нив? И пред нив? И пред нив? Све назад до неолитско доба сите се твои предци.

Носи си го својот крст и не ги суди другите. Нема права религија. Сите се вистински затоа што сите водат до истата цел......се додека еден е добар, поштан човек и не повредува никого и ништо (флора и фауна уклучено во ова)
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Носи си го својот крст и не ги суди другите. Нема права религија. Сите се вистински затоа што сите водат до истата цел......се додека еден е добар, поштан човек и не повредува никого и ништо (флора и фауна уклучено во ова)
Респект за реченицава...Најјасна и најпаметна мисла од целава тема!
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Па дека тогаш се случувале некои работи што ги почитувам, а тоа се бранењето на христијанството и ред други работи
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
Некои мои прадедовци се колнеле над кама и евангелије и гинеле за таја заклетва и сега опрости ми Боже,некои сили сакаат да ја извртат. Тие биле биле луди не знаеле што е вистинска религија. Ама јас сум сега тука и ќе ја поправам нивната грешка. Вие мои предци дедовци и прадедовци бевте во грешка ама јас сум тука и ќе ви ја исправам грешката. Вие сте биле во заблуда,сте гинеле,ама,во голема грешка сте биле.Сега јас сум тука и ви кажувам не сте биле право. Сте се колнеле но не сте биле во право,јас сум тој што ја сознав вистината.Вие сте биле во заблуда ама јас ќе ве поправам во вашето погрешно верување,јас толку образуван и дојдов до заклучок дека вие залудно сте страдале и гинеле. Сега има толку модерни западни учења,па и плус платени, за мене веќе не е верна мојата стара 2000год.стара вера.
Но, не сум јас со овие мислења, некој ќе се најде овде, во овие мои зборови.
Македонец,историско право му е да биде православен. Да биде комунист, јехова,протестант,христијанин(мислам на овие сега новите),бабтист,саботар,итн.
не може да биде Македонец,зашто 2000год Македонецот е само православен.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.120
Поени од реакции
5.897
Некои мои прадедовци се колнеле над кама и евангелије и гинеле за таја заклетва и сега опрости ми Боже,некои сили сакаат да ја извртат. Тие биле биле луди не знаеле што е вистинска религија. Ама јас сум сега тука и ќе ја поправам нивната грешка. Вие мои предци дедовци и прадедовци бевте во грешка ама јас сум тука и ќе ви ја исправам грешката. Вие сте биле во заблуда,сте гинеле,ама,во голема грешка сте биле.Сега јас сум тука и ви кажувам не сте биле право. Сте се колнеле но не сте биле во право,јас сум тој што ја сознав вистината.Вие сте биле во заблуда ама јас ќе ве поправам во вашето погрешно верување,јас толку образуван и дојдов до заклучок дека вие залудно сте страдале и гинеле. Сега има толку модерни западни учења,па и плус платени, за мене веќе не е верна мојата стара 2000год.стара вера.
Но, не сум јас со овие мислења, некој ќе се најде овде, во овие мои зборови.
Македонец,историско право му е да биде православен. Да биде комунист, јехова,протестант,христијанин(мислам на овие сега новите),бабтист,саботар,итн.
не може да биде Македонец,зашто 2000год Македонецот е само православен.
Не сум знаел дека комунизмот е религија...
 

word

Експресија...
Член од
2 октомври 2007
Мислења
298
Поени од реакции
3
Спроред мормоните, Книгата на Мормон е том свјато писание, подобно на Библијата. Тја е летопис за взаимоотношенијата на Бога с древните обитатели на Северна и јужна Америка и с'д'ржа п'лнотата на вечното Евангелие. Книгата е написана от множество древни пророци, чрез духа на пророчеството и откровението. Техните слова записани на златни плочи, са цитирани и с'кратени от пророка-историк наречен Мормон. Летопис'т разказва за две велики цивилизации. Едната от тјах идва през 600 г. пр. Хр. от Ерусалим и впоследствие се разделја на два народа, известни като нефити и ламанити. Другата идва много по-рано, когато Господ об'рква езиците на лјудете при Вавилонската кула. Тази народностна група е известна като јаредити. След хилјади години всички са уништожени с изклјучение на ламанитите, които са главните прадеди на американските индианци.
В'рховното с'битие отбелјазано в Книгата на Мормон, е личното служение на Господ Исус Христос сред нефитите наскоро след Неговото в'зкресение. Тја излага ученијата на Евангелието, очертава плана за спасение и казва на хората какво трјабва да направјат, за да постигнат мир в този живот и вечно спасение в иднија живот.
След като Мормон зав'ршва своите писанија, тој предава разказа на сина си Морониј, којто прибавја нјаколко слова от себе си и скрива плочите на х'лма Кумора. На 21 септември 1823 г. с'штијат този Морониј, прославен и в'зкресен, се јавјава на пророка Джозеф Смит и го наставлјава относно древнија летопис и неговото предопределено превеждане на англијски език.
Плочите са предоставени своевременно на Джозеф Смит, којто ги превежда чрез дарбата и силата Божија. Летопис'т вече е издаден на много езици като ново, доп'лнително свидетелство, че Исус Христос е Син на живија Бог и че всички, които дојдат при Него и се подчинјават на законите и обредите на Евангелието Му, могат да б'дат спасени.
Относно този летопис пророк'т Джозеф Смит казва: "Казах на братјата, че книгата на Мормон е нај-вјарната от всички книги на земјата, че тја е клјучовијат кам'к на религијата ни и че човек се приближава по-близо до Бога, спазвајки нејните наставленија, отколкото чрез којато и да било друга книга."
Господ се погрижи, освен Джозеф Смит оште единадесет м'же да видјат златните плочи и да станат особени свидетели за истинността и божествеността на Книгата на Мормон. Техните писмени показанија са вклјучени тук като "Свидетелството на тримата очевидци" и "Свидетелството на осемте очевидци."

Историческата обстановка около с'здаването на Книгата на Мормон [редактиране]

При п'рвото издание на Книгата на Мормон Джозеф Смит все оште е посочен като автор, а не като преводач. Според официалното мормонско објаснение това се д'лжи на причини, отнасјашти се до авторското право.
Оште преди појавјането на Книгата на Мормон са били п'ублкивани истории, с'д'ржашти се в неја. Следва да б'дат отблјазвани именно тези източници, които доказано са били св'рзани с основни фигури на мормонизма.

  • Пенсиониранијат свештеник Соломон Сполдинг оште през 1810 г. издава роман с'с заглавие Manuscript Story (Р'кописна историја), а по-к'сно подготвја за печат прод'лжението на ронмана с'с заглавие Manuscript Found (Намерен р'копис). Прод'лжението обаче е било откраднато от печатницата. Печатарјат обвинјава в кражбата пријателја на един от служителите си Сидни Ригдон, един от основните фигури на раннија мормониз'м, дјасната р'ка на Джозеф Смит в прод'лжение на д'лги години. След 1830 г. Соломон Сполдинг с изумление слуша разказите на мормонските мисионери, разказвашти за герои и местности, измислени от самија него. Клјучови имена от Книгата на Мормон като Лехи, Нефи, Мормон, Морони се срештат и в романа на Сполдинг.

  • Книгата на Етан Смит View of the Hebrews (Поглед за евтреите) излиза от печат през 1823 г. в градчето, к'дето живее друга клјучова фигура от раннија мормонизм, Олив'р Коуд'ри. Роман'т разказва за еврејскија произход на индианците, за древни индиански пророци, за египетски р'кописи, заровени на американска земја.

  • Самата Лјуси Смит, мајката на Джоузеф Смит, разказва, че син'т ѝ оште през 1824 г. е разказвал за индианците фантастични истории все едно е живјал по онова време.
Официалното мормонско становиште представја Джозеф Смит като просто, неуко, селско момче, лишено от способности да напише сам грандиозна творба от типа на Книгата на Мормон, и мормоните използват този аргумент за подчертаване на божественија призход на книгата. Незавивисимите биографи на Джозеф Смит обаче изобшто не са с'гласни с образа на "селски простак", а точно обратно: вс'штност Джозеф е бил интелигентно момче, интересувашто се от всичко, лјубимото му хоби е било посештаване на местната библиотека и дори сам е изучавал еврејски, латински и гр'цки език.

Научна критика [редактиране]

Книгата на Мормон е подложена на научни критики чак през 20 век. Книгата с'д'ржа освен религизони вјарванија и доста научни факти, които с'временната наука анализира.
Според Книгата на Мормон в Америка е имало огромно население, с огромни градове, п'тишта, сгради. Само при избиването на јаредитите бројат на жервтите е к'м 2 милиона. В'преки това обаче не е намерена нито една археологична следа от всичко това. В началото на 20 век мормонски учени са се опитали да идентифицират народа от Книгата на Мормон с ацтеките или маите, обаче тези доводи са се оказали нес'стојателни.
Модерната ДНК-наука е доказала, че американските индианци не са от семитски произход.
Според Книгата на Мормон индианците са говорили на староервејски език. Необјаснимо е, зашто тогава нјама нито един надпис на този език запазен.
Според Джозеф Смит Книгата на Мормон е била написана с "реформирано египетско писмо". Необјаснимо е, зашто евреи, имашти собствена азбука, ште използват именно писмената система на едни от нај-големите си врагове за записване на свештени текстове.
Книгата на Мормон разказва за епидемија от проказа в Америка преди 2000 г. Факт е, че това заболјаване се појавјавја за п'рви п'т на американскија континент чак през 18 век.
Книгата на Мормон споменава и множенство растенија и животни, нап'лно напознати в Америка преди ерата на Христофор Колумб. В Книгата на Мормон срештаме коне, кози, слонове, все видове, които не са с'штествували в Америка преди колониалната епоха. С'што така срештаме в книгата и коприна, внесена в Европа и Близкија изток за п'рви п'т през 2 век, тоест нјаколкостотион години по-к'сно от времето, когато, според Книгата на Мормон, евреите са емигрирали за Америка. С'што така хората в Книгата на Мормон јадат мед, което е доста озадачавашто при положение, че преди Колумб в Америка в'обште не е имало пчели. Да не говорим за смокинја, грозде, жито и ечемик, които се срештат в Книгата на Мормон, но нјама и следа от такива растенија в предколумбовата Америка.
С'што така не са намерени в индианските разкопки следи от стомана и желјазо, в'преки че според Книгата на Мормон тези материали са били широко използвани от индианците в прод'лжение на векове. Вс'штност стоманата е изобратение от 13 век, јавно Джозеф Смит не е знаел за това.
 

word

Експресија...
Член од
2 октомври 2007
Мислења
298
Поени од реакции
3
Поради горе посоченото мормонската ц'рква постојанно се опитва да т'лкува по все по-различен начин книгата и дори да внасја промени в неја, с цел да се избегнат јавните противоречија между изложеното в книгата и неоспоримите научни факти. Последната пројамна е добавјане на една дума в предвогова на Книгата на Мормон - вместо изречението "ламанитите са главните предци на днешните индианци" новата версија гласи: "ламанитите са сред главните предци на днешните индианци". По този начин мормонската ц'рква се опитва да разреши резултатите на с'временната ДНК-наука, којато доказва, че днешните индианци не са от семитски произход.

Христијанска критика [редактиране]

Смит е тв'рдјал, че в Книгата на Мормон се с'д'ржала "п'лнотата на евангелието". Какво са смјатали мормонските р'ководители под този израз: "всијаките заповеди и доктрини необходими за спасението"[1]. Тук се получава п'рвото противоречие: мормонското учение вклјучва редица изклјучително важни догми, несд'д'ржашти се в Книгата на Мормон, като например: множеството богове, закона за вечнија напред'к, с'штествуването на човешката душа преди зачеването, трите нива на раја, кр'штававането на м'рт'рвците, вечнија брак, и др. След като Книгата на Мормон е п'лнотата на евангелието, зашто в неја ги нјама тези догми?
Зашто има притиворечие между божието слово в Библијата и Книгата на Мормон, след като уж един и с'шти бог ги казвал? И как е в'зможно Бог да прави противоречашти едно на друго изкаванија само в рамките на нјаколко години? Като например објавјаването на многоженството като вечен закон необходим за спасението, и после отмјаната на "вечнија" закон. Или п'к догмата за греха за негрите, поради което те не са дојтојни да б'дат свештеници, и по-к'сната отмјана на силата на "вечнија" белег на негрите.
След като Книгата на Мормон е била вјарна, зашто мормоните са направили от п'рвото издание досега мнижество промени в нејнија текст? Последната е от 2007 година.
Главнијат довод на мормоните: тест'т чрез молитва не е ли просто едно чувство? Може ли едно чувство да противоречи на фактите и на здравија разум? Ако п'к може, то това означава че човек трјабва безусловно да вјарва не само в мормонизма, но и в'в абсолјутно всичко.
Според хумористична забележка на критиците-христијани подзаглавитео на Книгата на Мормон "Едно друго свидетелство за Исус Христос" би следвало да б'де по-скоро "Свидетелство за един друг Исус Христис".
 

Kajgana Shop

На врв Bottom