Која е вистинската вера/религија?

Член од
3 јуни 2008
Мислења
441
Поени од реакции
20
маријанчо,оди и скриј се,те молам,ова не ти требаше!
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Ма дај православните не се идолопоклоници хахахахахаааа
Па дете Иконите што се не се идоли???
Читај ги 10 Божји заповеди
Една од нив вели не си прави врежан лик од она што е на небото или на земјата
2 Мојсеева 20 глава ќе ти стане јасно

Паскал рекол не е грева ништо ако веруваш во Бог по "грешка" туку ако не веруваш во Бог по "грешка"
Човек, кога ги читаш Божјите заповеди, читај ги до КРАЈ, а не онака, вон контекст и така како што ти одговара.
Втората Божја заповед вели: „Не прави слика или идол од она што е горе на небото, долу на Земјата или ви водата под земјата, немој да им се поклонуваш и немој да им служиш„. Тоа незначи дека целивањето икони е идолопоклонство, оти за тоа веќе е расправано на еден од вселенските Собори и е расчистено дека иконите не се идолопоклонични „производ„.
Иконите се водено и чудотворни, за што сведочат и чудата кои се случуваат под нивно влијание и не таму некада и некогаш, туку сега и овде, во Македонија.
А што рекол Паскал, не ме засега нешто особено. Многумина се повикуваат на негови цитати, каде еднаш Паскал се изјаснува за побожен а друг пат за неверник.
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Тоа е ама кога ќе сфатат што зборуваат ке биде касно, барем да се работеше за нешто друго, а не за Бог и иконите.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Појасни малку...
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Десетте заповеди на андергаунд Музиката и начинот на живот

1.Ти си Андергаунд човек и да немаш други врски освен андерграунд.
2.Не прави идоли од комерцијалните срања што вртат на МТV, оние што се на PINK,ниту од тие што ги даваат на Planet.
3.Не го изговарај со д`ткање името на UNDERGROUNDОТ ,ниту со полна уста јадење.
4.Шест дена рокај, мрдни ги од умот комшиите,и сите блиски, а седмиот посвети го на свирки.
5.Почитувај ги постарите бендови.
6.Убивај (комарци мрави муви и турбо фолкери)
7.Не кради туѓи траки.
8.Не лажи (освен кога мораш на пр. дека не си напушен а уствари си скроз)
9.Не посакувај ништо што е туѓо (освен она што ти се свиѓа)
10.Не прави прељуба кога се ебеш со металка, а го дркаш на памела андерсон.



Овие 10 заповеди се составени во храмот на металот Хард Рок кај оризо во битола,и се донесени од следните богови:
Богот на металот, заедно со
своите колеги Алах,Богоројца,Исус Кристос, Светлечкиот петар,и Mr.Light Show Илија или такозвани СВЕТИ Илија,Буда,Шива,Зевс,и Директорот На Бардовци.Сите тие заедно се согласија дека андерграундот ќе мора да живее и се договорија повеќе никој да не го сере името на андерграундот се додека сонцето свети , месечината сјај,Те сакам бамуја знај андергаунд во срце, камен во бубрег,трава у фолија.
Кој ќе ги прекрши овие правила ќе биде казнет со законите и машините за мачење со најнова технологија и кинеско производство кои засега ги користат само во рајот.
За секоја прекршочна пријава, Оризот од битола ќе ве опомени со по еден розев картон.Доколку имате 3 опомени од оризот со розев картон, вие веќе сте емо, и ќе бидете подложени на тешки маки,и идите на суд.
А со секое лудо и откачено дело ќе добиете по еден црн картон од оризот кој ќе ви служи за упис во рајот или во пеколот после матурирањето на планетата земја и откако ќе го добиете алманахот во IN MEMORIAM (матурирале)
За сите оние кои претеруваат со емото, Идите кај Алах на антиЕмотивен третман.
За сите оние кои крадат туѓу траки, као да се нивни идите кај Буда да ве научи што е твое а што не.
За сите оние останати што ќе ги прекршат било какви правила
идите во рајот кај партијата на христијаните (прва црква,втор влез лево од кај клозетите до шанкот) и ќе бидете ставени на тешки маки, секој ден да го чистите вецето додека не го исчистите и вашиот грев.

И за сите заинтересирани за тоа каде да го поминат летниот одмор еве една специјална понуда.

Директорот на бардовци во склоп со Христос, Алах буда и останатата компанија ви организира незаборавно патување низ рајот пеколот и понатаму.
Низ рајот ќе бидете запознати со сета природа што ја има таму,ќе имате можност да дегустирате марихуана одгледана во рајски водопади, а воедно ќе можете да мирисате цвеќина од кои ќе се надувате до гз.
Во пеколот ќе бидете пречекани од сексипилни вампирки,кои ќе ви ја соблечат вашата кожна јакна, ќе ви го испушат по еднаш и можете да се приклучите на забавата на која ќе настапуваат верувале или не, Metallica/Therion/Nuclear Assault/ a предгрупа ќе бидат Исус и неговите другарчиња кои ќе го расположат женскиот дел од публиката со нежни христијански баладички за да им покаже колку тој ги сака сите чеда божји.
После тоа забавата продолжва со горе споменатите бендови, а за крај ќе погледнете мало шоу од страна на најдобрите вампирки во пеколот.
После тоа идите со буда у продавница за будилници и го вежбате бизнисот едно 2 месеци и се усовршувате до перфекција што мислите дека можете сите веро маркети да ги контролирате.
После тоа одите на бесплатни часови кај Алах,а воедно добивате по една електрична гитара од галичките.



Известување.
Голема наградна игра за сите христијанчина
Со секоја купена свеќа, станувате дел од наградната игра
Рај и Пекол. Погледнете под фитиљот на свеќата,и пронајдете го кодот. доколку е впишан под фитиљот на свеќата, испратете го на било кој небесен оператор 666 или 777.
Исто така, доколку имате недобитна (недогорена свеќа)
испратете 50 недогорени свеќи на адреса
Jesus and Palls 69 локал/се налокал
и бидете дел од големото извелекување на недогорени свеќи.
Главна награда- Harley Davidson и добра пичка на задно седиште


Голема наградна игра за сите муслиманчиња

Со секој направен сунет станувате дел од наградна игра Рај И Пекол
Погледнете под вашиот пенис пред оџата да го напраи сунет,и пронајдетете го кодот и испратете го на еден од двата небесни оператори- 666 или 777
Доколку имате недобитно (не пресечено куре) испратете 50 не-сунетисани пениси на адреса
Алах дал Ахал зел турам му го цел број 2 локал/не пие алкохол
и бидете дел од големото извлекување на Летечко килимче плетено од баба ми, со добра цура на задниот дел.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Хммммм..го гледам твојот ник-нејм како и тесктот под него...хмммммм...ќе се воздржам од коментар, за да не ме искараат.
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Човек, кога ги читаш Божјите заповеди, читај ги до КРАЈ, а не онака, вон контекст и така како што ти одговара.
Втората Божја заповед вели: „Не прави слика или идол од она што е горе на небото, долу на Земјата или ви водата под земјата, немој да им се поклонуваш и немој да им служиш„. Тоа незначи дека целивањето икони е идолопоклонство, оти за тоа веќе е расправано на еден од вселенските Собори и е расчистено дека иконите не се идолопоклонични „производ„.
Иконите се водено и чудотворни, за што сведочат и чудата кои се случуваат под нивно влијание и не таму некада и некогаш, туку сега и овде, во Македонија.
А што рекол Паскал, не ме засега нешто особено. Многумина се повикуваат на негови цитати, каде еднаш Паскал се изјаснува за побожен а друг пат за неверник.
Интересно...Мики...интерсено посебно ако се знае дека икона на грчки значи идол..
На кој Вселенски собир е расправано..На седмиот во 8 век..Толку векови подоцна ја најдовте вистината за иконите..Интересено е ова посебно ако до него се стават зборовоите на Св. Августин кој вели да не ја докажуваме верата преку соборите, туку преку Библијата
А јас во Библијата имам налетано само на една икона..она на ѕверот во Откровението...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Веројатно христијанството е вистинската.

Многу полесно се контролира рајата со христијанските начела. Ортодоксен ислам е добар во мали дози на помали локации. Евидентно е дека ќе пропаднеше доколку арапите не се чувствуваат загрозено од еврејско-американскиот ѕвер. Религија е тоа што ги држи.

Христијантие ги држи љубовта за доларот. ВИСТИНСКИ ги држи.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.789
Поени од реакции
44.238
Веројатно христијанството е вистинската.

Многу полесно се контролира рајата со христијанските начела. Ортодоксен ислам е добар во мали дози на помали локации. Евидентно е дека ќе пропаднеше доколку арапите не се чувствуваат загрозено од еврејско-американскиот ѕвер. Религија е тоа што ги држи.

Христијантие ги држи љубовта за доларот. ВИСТИНСКИ ги држи.
KoнтролираШе ! Повторно го актуелизираат Апсурдот како правец .

edit : God bless America and No One Else .
 
Член од
10 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
25
Edinstvenata vera sto Allah ja prifaka e islamot " Inne dine 'indellahil islam'
" I koj bara druga vera osven Islamot, nemu nikako nema da mu se prifaka i toj vo drugiot svet ke bide od ocajnite (razocarenite)-(Ali Imran 3.85)
E sega malku za toa kako e stvoren Isa a.s
Allah je stvorio Isa, a.s, na poseban naèin. Kao i
Adema, a.s., Allah ga je stvorio bez oca. U Kur’anu stoji
ovako:
Isaov sluèaj je u Allaha isti kao i sluèaj Ademov: od
zemlje ga je stvorio, a zatim rekao : “Budi!” – i ono
bi. (Ali Imran, 59)
Allah je uèinio Isaa svojim poslanikom i objavio mu
Indžil. Nakon Isaovog nestanka, i Indžil su izmjenili ljudi(vo Bibla)
Danas ne postoji originalni Indžil nego knjige koje kršæani
nazivaju Evanðeljima i koje nisu pouzdane.
U njegovo vrijeme, jako je malo ljudi
vjerovalo Isau i pomagalo mu. Isaovi neprijatelji
su napravili plan da ga ubiju. Mislili su da su ga
zarobili i razapeli ga. Ali, u Kur’anu nam Allah
kaže da ga oni nisu ubili:
I zbog rijeèi njihovih: “Mi smo ubili
Mesiha, Isaa, sina Merjemina, Allahova
poslanika”... A nisu ga ni ubili ni raspeli,
veæ im se prièinilo. Oni koji su se o njemu
u mišljenju razilazili, oni su sami u sumnji
bili; O tome nisu ništa pouzdano znali,
samo su nagaðali; a sigurno je da ga nisu
ubili. (En-Nisa, 157)
Nakon nestanka Isaa, a.s., njegovi neprijatelji su
pokušavali mijenjati ono èime ih je on poduèio o vjeri. Oni
su poèeli slikati Isa, a.s., i Merjemu kao nadnaravna biæa i
smatrati ih bogovima. I danas postoje oni koji vjeruju u ova
lažna uvjerenja. Allah nam Isaovim rijeèima pokazuje da su
to lažna vjerovanja:
A kada Allah rekne: “O Isa, sine Merjemin, jesi li ti
govorio ljudima: “Prihvatite mene i majku moju kao
dva boga uz Allaha!” – on æe reæi: “Hvaljen neka si
Ti! Meni nije prilièno da govorim ono što nemam
pravo. Ako sam ja to govorio Ti to veæ znaš, Ti znaš
šta ja znam, a ja ne znam šta Ti znaš; samo Ti jedini
sve što je skriveno znaš.
Ja sam im samo ono govorio što si mi Ti naredio:“Klanjajte se Allahu, i mome i svome Gospodaru!” I
ja sam nad njima bdio dok sam meðu njima bio, a kad si mi dušu Ti uzeo, Ti si ih jedini nadzirao; Ti nad
svim bdiš” (El-Maida, 116-117)
Nakon njegovog nestanka, broj ljudi koji vjeruju da je
on bog neprestano raste. Oni su na pogrešnom putu jer
slijede Bibliju, koja je i sama mijenjana mnoštvo puta
raznim brisanjima i dodavanjima teksta. Jedini Pravi put je
onaj kojim nas je uputio Muhammed, a.s. i koji je objašnjen
u Kur’anu jer je to jedina neiskrivljena Objava od Allaha.

Eve nekolku ajeti od Kur'anot koi objasnuvat koja e vistinskata vera,edinstvena sto se prifaka kaj Allah dj.sh.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
За секого другите вери освен неговата не се во ред, т.е. не се вистински.
Затоа...сите се вистински, по избор на поединецот.
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Не знам, од каде толку атеисти кога сите, наши предци биле хридтијани, ама тоа е кога има изроди.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Не знам, од каде толку атеисти кога сите, наши предци биле хридтијани, ама тоа е кога има изроди.
ОООООО... изроди .. види , не сум знаел дека верниците се висока класа .. мора да имате бааѓи благодети шом верувате у типо горе..

А да те питам и другите луѓе , од различните религии се изроди , глупи , бездушни ?
 
Член од
19 јуни 2008
Мислења
40
Поени од реакции
0
Не тие барем во нешто веруваат, ама сепак не во тоа што треба...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
И јас верувам во нешто....во животот без религија, без наметнати непотребни норми ..и ништо не ми фали...и времето е скапо да џабе се троши на молење..има попаметни работи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom