Забрането носење кратки пантолони во училиште...?

Статус
Затворена за нови мислења.

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Ако ми објасни некој стварно зашто не може да се оди со кратки и ако држи вода тоа, тогаш ја одма идем со фармерки на 38 степена. После дома кога ќе дојдам гаќите утоп ќе ми бидат, целиот испотен, смрдлив се` со цел да им удоволам на одредени луѓе.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Ако ми објасни некој стварно зашто не може да се оди со кратки и ако држи вода тоа, тогаш ја одма идем со фармерки на 38 степена. После дома кога ќе дојдам гаќите утоп ќе ми бидат, целиот испотен, смрдлив се` со цел да им удоволам на одредени луѓе.
тууу шо напраи ти бе сахара да не е ова?!
аман не си чул за бон тон, правилно и културно однесување на различни места?!
тоа е исто како шо му виокаш на другар ти пеер4е, на татко ти нема да му речеш сигурно.Заш да не бе...човек е и он...така и за ова.ај може коа ќе завршиш средно ќе сватиш што сакам да ти кажам.:smir:
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
тууу шо напраи ти бе сахара да не е ова?!
аман не си чул за бон тон, правилно и културно однесување на различни места?!
тоа е исто како шо му виокаш на другар ти пеер4е, на татко ти нема да му речеш сигурно.Заш да не бе...човек е и он...така и за ова.ај може коа ќе завршиш средно ќе сватиш што сакам да ти кажам.:smir:
Ок, до тогаш јас ќе одам со кратки во школо :smir:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Ти ако сакаш можеш да одиш на училиште по купаќи, никој нема ништо да ти речи. Само кога утре кога ке ти треба итно документ од МВР и им отидеш ко за на базен ке се чудиш зошто те враќаат. Еј македонски народе за се си има правила, не е тешко да се почитуваат. Кога не му е жешко на професорот нема да ти биде ни тебе.

А башка смислиле еден многу корисен предмет кој се вика перде и го има во секакви бои. Доста ефикасен е за елиминирање на жештината.
Доколку го нема, по 50 денари сите и ке го добиете, па сонцето нема директно да ве грее. А дека ке се испотиш ако 5 минути пешачиш до школо.... ке се испотиш и по кратки.
 

Shorty

Вансериски
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.277
Поени од реакции
1.496
Хехехе, кога човек е на зорт ако треба и во монтка на 40 степена ќе доаѓа во МВР :D
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ти ако сакаш можеш да одиш на училиште по купаќи, никој нема ништо да ти речи. Само кога утре кога ке ти треба итно документ од МВР и им отидеш ко за на базен ке се чудиш зошто те враќаат. Еј македонски народе за се си има правила, не е тешко да се почитуваат. Кога не му е жешко на професорот нема да ти биде ни тебе.

А башка смислиле еден многу корисен предмет кој се вика перде и го има во секакви бои. Доста ефикасен е за елиминирање на жештината.
Доколку го нема, по 50 денари сите и ке го добиете, па сонцето нема директно да ве грее. А дека ке се испотиш ако 5 минути пешачиш до школо.... ке се испотиш и по кратки.
Нема секој ден да ми треба да извадам некој документ од МВР...+ кажав дека штом ќе имам можност, ќе ја напуштам оваа држава...
Кој рече дека не му е жешко? Ама ако тој решил да седи на жешко и да трпи, јас не мислам да го правам тоа.

Да, само по кратки ќе се испотиш многу помалку одколку по долги.

Како и во секоја институција кратките пантолони представуваат вулгарност и пример за некултура. Затоа носете си долги сукњи или панталончиња/фармерчиња. Не е толку лошо, кога ке се навикнете еднаш нема да ви недостасуват.

А замислете што се деси на фаскс.... Го гледам едно бате по бело маиче (она што се носи под кошула), по шорцеви и јадранки со индекс во рака оди кај професор да зема одценка. Кога професорот може да дојде со сако, кошула, кравата негледам зошто не би постоел некој бон тон во облекувањето. Сепак на дечкото му фалеше уште крпа и можев со глава да гарантирам дека ке оди на базен. Кога јас би бил професор некој таков да ми дојде, би му ја дал одцената по 3 сесии кога ке биде зима па ке мора да дојде пооблечен.
Зошто да претставуваат вулгарност?
Затоа што на некој болен ум со голема моќ му текнало тоа?
Нема што друго да мислам затоа што нема други причини со кои може да се објасни глупото правило кое не приморува да носиме долги пантолони дури и кога температурите се многу високи.
 
F

Foxy`BuTTerFLY

Гостин
Ај уште оваа недела и затворете ја темава, крај на школска е маките на Агора ќе завршат а јас ќе можам мирно да спијам.
 

Ag0rA

NEBO666
Член од
29 февруари 2008
Мислења
1.667
Поени од реакции
60
Ај уште оваа недела и затворете ја темава, крај на школска е маките на Агора ќе завршат а јас ќе можам мирно да спијам.
Неможе бе...другата година пак да ја отворам?
Не треба да се бега од проблемите, тие треба да се решат, т.е. треба да се изменат некои правила.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Како што читам сте се фатиле за кодексот за облекување.
Точно е дека треба да се почитува кодексот . Го има секаде во Европа . Но секаде во Европа ИМА Клима Уреди во училниците.. Па макар Вентилатор да има па по фармерки да идам ..
Вака не е хумано кон учениците .Ќе поцркаат децата на 40 степени ..
А и башка 80% од училиштава немаат ни завеси па децата на сонце по фармерки ..... Можете да го замислите мирисот на училната :)
 
Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Не да го претерувате..ама ако ќе пораснете еден ден и ќе сфатите дека не сте имале право.

Секаде и секогаш постоел кодекс на облекување. Кога на професорите не им пречи нема зошто тоа да ви претставува проблем и на вас. Постојат панталони од потенок материјал, постојат и фармерки направени од полесен тексас за во лето. Крајно некултурно и невкусно изгледа кога некој се шета во образовна институција облечен како за на плажа.

Да сум јас сите кои се така облечени би ги бркала од часови и предавања. Наредниот пат кога ќе влезе кај мене на час ќе биде облечен според кодексот на облекување или тоа е тоа со неговото присутство.

Си има места каде може да си терате мода и да се опуштате во однос на она што го носите.
 
Член од
29 ноември 2007
Мислења
1.149
Поени од реакции
38
Не сум за разголување но не сум ни за фармерки на 40 степени.Почитувам доколку почитуваат.Се сеќавам кога бев 8 одд и отидов во школо со кратки панталони професорката по музичко 45 минути ме критикуваше како не ми било срам да дојдам така затоа што тоа е школо.На крај ми дојде преку глава и и реков кога може она да си ги лофтира нозете на сред час можам и јас да направам нешто за да се чувствувам подобро а тоа се кратки панатлони.Од тој ден сите во школото почнаа да ги носат.
 
B

black angel

Гостин
ne sum za kratki pantaloni u skolo od prosta pricina kaj nas u skolo(JBT)smizlite odat so pantaloni do gazot kratki ko dolen ves da im se kako ja mozam da vrijam so farmerki taka mozat i oni
 
B

black angel

Гостин
i da agora da ne sakas i nekoj da sedi do tebe i da te ladi?pa klima pa ova pa ona kako nasite roditeli idele u skolo na zesko vreme i ne se bunel nikoj mozeme i nie i nema da umres ako se ispotis malce toa e skolo ne e kafic pa koj so saka da nosi i na profesorite im e zesko pa si kutat i trpat a toa so te razmazile toa e dr rabota ako ne ti cini vo drzavnoto obrazovanie imas i privatni skoli pa tamu uci imaat klima
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Фала богу дека не личи на училиште со кратки пантолони или разголени, јадранки и слично....е*ате школо е не е плажа или што знам јас..има некои места каде едноставно си има ред, и се знае каква облека треба!
Еве на пример, во дискотека личи да појдеш со шорцеви или бела маица со рамки како оние под кошула што се носат а? па истото и за школо важи. Сум седела и јас по горештини в клупа по фармерки, и еве жива сум! Мора да се има ред, ако се дозволи тоа, после нема граници да има! Девојките ќе почнат со сукњи до пос газ да идат, па маичиња и ци*ките надвор, можеби ќе наминат со костими за капење и од школо право на базен или плажа..........и на што ќе личи??
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom