ПРОТЕСТ ПРОТИВ МЕНУВАЊЕТО НА УСТАВНОТО ИМЕ! ВТОРНИК, 18:00, плоштад МАКЕДОНИЈА!

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Добро бе луѓе , за искажување на патриотските ставовите околу промена на името имате во моментов ВО ЖИВО НА ПЛОШТАД , или постојат теми други на форумов. Дајте оваа тема користите ја за давање на информации за нас кои не сме во моментов во можност да присуствуваме на протестот.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
:bravo::bravo::bravo::eek:lee:

udrete na kucinjata.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Куче што лае не каса!!! Џабе се збираат, џабе и пред грчка амбасада. Нека земат како београѓанине нека го искршат Веро. А ја нема да ја палам амбасадата се додека не видам вето. Сега не е време за палење. Требаше да се запали уште 1993. Требаше и киро на клада. Ама на никој тогаш не му сметаше сите си гласаа за сдс. Сеа пишувајте си песни како ви било тешко, а ако стигне вето ја ќе бидм прв што ќе ја запали. Ама сам не идам, него дури кога ќе видам пола Скопје позади мене. Овој протест е утната работа, на погрешно место во погрешно време!!!
Палењето на амасадата на САД во Белград беше ударна вест на СНН и ББЦ.Цел свет виде за дивјаците Срби.Многу јака реклама за Србија.А ти кога ќе тргниш да ја палиш грчката амбасада се надевам на пола пат ќе те пречекаат Алфите и јако ќе те измлатат...и една кривична да ти опнат.:wink:
 

efendi

Трпение Спасение
Член од
20 јануари 2008
Мислења
271
Поени од реакции
0
Ај ако може тој што беше со терасата нека пушти фото!
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
ВИДОВ! На телма видов! :vozbud:
ГРЦИЈА ПЕДЕРИ!!!! ГРЦИЈА ПЕДЕРИ!!! алал да ви е на сите шо беа Скопје. јејјеје
 
Член од
25 септември 2007
Мислења
1.436
Поени од реакции
45
Протести на плоштадот “Македонија“: младите не го даваат името


Под мотото “Не го менуваме уставното име“ група од околу илјада, главно млади луѓе, протестира на плоштадот Македонија во Скопје. Тие носат знамиња, државното, но и она со шеснаесеткракото сонце, и транспаренти на кои пишува “Младите велат Македонија“ “Нимиц, ние го почитуваме своето име“, како и “Јас сум Македонец, ништо друго“. Групата пее патриотски песни, како и хитовиите на Тоше Проески, а во неа најголем број се средношколци и студенти. Организаторите велат дека очекуваат уште повеќе граѓани на Скопје да им се придружат, а им се најавиле спонтано создадени групи од Тетово и Велес.
Во еден момент, поголем дел од учесмниците на протестот се упатија кон амбасадата на Република Грција, за таму да го изразат своето неслагање со обидот да се менува името на нашата земја. Лидерот на протестите, Богдан Илиевски, од невладината организација “Младите знаат“, ги повика веднаш да се вратат на плоштадот, бидејќи ова требало да биде “мирен и достоинствен протест, каде ќе покажеме дека сме против менување на името, а не да се предизвикуваат инциденти“.
“Се надевам дека групата што замина во правец на амбасадата ќе се врати. Ние остануваме на плоштадот за мирно да протестираме“, изјави за Нетпрес, Илиевски.
Тој додаде дека идејата за протестите дошла спонтано, “да им се овозможи на малдите луѓе во земјава да се изразат, зашто од исклучително значење е тие да знаат какво име носат и што тоа име преставува“.



Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 19.02.2008 19:02:31
Галерија:
 

Пики

amazing happens
Член од
10 март 2007
Мислења
1.923
Поени од реакции
37
Си заминаја повеќето,сега се многу помалку али сеуште се дерат

КАЖЕТЕ МАКЕДОНЦИ,КАЖЕТЕ МАКЕДОНЦИ :)
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Јас бев пред амбасада сега дојдов лудница беше многу народ пеење, али овие желкиве почнаа да тепаат...
 

Пики

amazing happens
Член од
10 март 2007
Мислења
1.923
Поени од реакции
37
WTF нели е пријавено - нели е организирано или па стварно имаше инцидент ???
не бе нема инциденти(според тоа јас колку што видов)само се поставија со стаклата и ги одалечија од амбасадата на околу 50 метри

кога дојдоа тие повеќето си заминаа се разбегаа не видов дали мава али сеуште има
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
На Рамковски Тв рекоа дека протестот не поминал без инциденти
 

sonne

војвода
Член од
26 мај 2006
Мислења
2.664
Поени од реакции
123
bravo vaka "se sakame" :)
mi se napolni dusava i srceto site slozno , bratski bez razlika na nikakvi predrasudi vo "revolt i borba" za najsvetoto -
pozZ MAKEDONCI I MAKEDONKI I MALI MAKEDONCINJA !
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom