Претседателските избори во Америка

F

FilipMacedon

Гостин
Според сите анкети што ги просурфав покажуваат победа на Ѓупацот,изгледа тој ке биде мамата му е...(инаку Обама е мелез,всушност мајка му е белкиња)
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Vo najnovata anketa na Zoby, MekKejn vodi 48-47%.

Samo za infornacija: Husein Obama potroshil $250 milioni na reklami poslednive 4 meseci! Dobar del od tie shto gi drzhat koncite go butkaat.

Problemot e, ekonomskata situacija kje se vloshi, nevrabotenosta kje se zgolemi, a Husein kje se igra so socijalizam (toa go veti, preraspredelba na dohodot preku odanochuvaje).

Koj i da pobedi, Amerika e podelena, ja machi Balkanski virus. A nas crniot dziger ich ne ni odgovara, bez razlika shto pishuva sega pisma do Srbi i ne znam koj drug. Toa posle ne vazhi.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
На полската тв гледав баш буџетирањето на Обама, имено секоја ЕДНА реклама го чинела повеќе од 1 милион долари. :toe:

Има пари дечкото....

А последната анкета денеска што ја видов Обама имаше 4% предност.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Мисирков,дај некој линк да видам каков изборен претседателски систем имаат Америве.На прв поглед вака ми гледат ептен сложен.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Џабе е линк сега, единствена шанса е денес да изезат 4-6% неодредени и да гласаат за М.
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
Во Америка користат First Pass the Post...

Мала шега:

Реално:

Инаку First Pass the Post за мене е многу недемократски систем. За разлика од Proportional Representation кој е далеку подемократски. Жално е двете најголеми демократии САД и Велика Британија користат системи што дозволуваат председател или премиер да биде избран со многу ниско ниво на освоени гласови.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Интересно.Зошто се гласа во вторник???

Why do we vote on a Tuesday... in November?

The short answer: We used to be a nation of farmers.

The long answer: Congress chose November because the harvest was over and the weather wouldn't be bad enough to prevent people from traveling.

As for Tuesday, people used to have to travel overnight to their polling location. (In 1845, horse was the preferred method of transport.) In an effort to avoid religious days of rest, Congress chose Tuesday, leaving Monday and Wednesday as travel days. Tuesday was voting (and horse-resting) day.
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.823
Поени од реакции
10.067
Интересно.Зошто се гласа во вторник???

Why do we vote on a Tuesday... in November?

The short answer: We used to be a nation of farmers.

The long answer: Congress chose November because the harvest was over and the weather wouldn't be bad enough to prevent people from traveling.

As for Tuesday, people used to have to travel overnight to their polling location. (In 1845, horse was the preferred method of transport.) In an effort to avoid religious days of rest, Congress chose Tuesday, leaving Monday and Wednesday as travel days. Tuesday was voting (and horse-resting) day.
Секогаш се гласа првиот вторник од Ноември.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Знам дека секогаш се гласа првиот вторник во номври,ама ете на нет најдов и зошто е така.:helou:
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Гледајќи кабелска... првично ЦНН... иако нема никакви резултати барем уште 6 саати, ми мириса на победа на Обамос.

Едноставно, ги читам новинарите меѓу редови....
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232


Половина Американци незнаат што уствари му е планот на Обама. Гласаат за него зашто е црнец и зашто типот е рок-ѕвезда зашто сите медиуми го фалат.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Хистерија :) Јапонско (ми се чини градче) кое се вика Обама и тера цела една кампања за поддршка на Барак Хусеин Обама, извади и песна.
Да, некоја група напишала и снимила песна... и од сето тоа имаме еден прекрасен видео запис, кој ви го презентирам токму сега. Бујрум'те:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom