Dexter

I

Intex

Гостин
Ја завршив денес.. *аккккк претераа!!! Ова е нешто како комбинација на веќе видено, со немање на идеја за доволно трагичен/возбудлив крај на сценаристите.
Да се отстрани од серијата една таква улога е голема грешка! Kако што реков избраа еден веќе виден и "обичен" начин (клише) да ја направат завршницата на сезоната шокантна. "Мрзливи" (неиновативни) сценаристи...:nenene:

Ќе беше перфектна епизода и крај на 4-та сезона ако завршеше на друг начин..
На каков друг начин? И кој тој голем лик го тргнаЈа од серијата?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Епа ако си ја изгледал 4-та сезона ќе знаеш за кого се работи да не зборам сеа за оние што не ја гледале..
 
I

Intex

Гостин
Епа ако си ја изгледал 4-та сезона ќе знаеш за кого се работи да не зборам сеа за оние што не ја гледале..
Сум ја изгледа, оддамна сум ја изгледал, в неделата последната на Фокс пак ја погледнав. Не мора да кажеш таму, пиши ми на ПП, баш сакам да видам како треба да заврши сезоната според тебе.
 

INVINCIBLE

MUFC
Член од
9 декември 2007
Мислења
3.459
Поени од реакции
426
Само што ги изгледав првите 2 епизоди од првата сезона, и само не ми е јасно како сум испуштил ваква серија до сега... Ќе работам овие денови да ве стигнам :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Што чудо е тв серијава? Ептен нереално изгледа. Сериски убиец, убива се наоколу а никој не го фаќа. Ги убива тие тие што мисли дека избегале од правдата... И ај секоја епизода тепам чоек, сите се среќни, еден криминалец помалку и ич не ми гајле немам никакви чувства за тоа што сум го направил... И така цели 48 епизоди!

Идејава е... нереална.
 
I

Intex

Гостин
Што чудо е тв серијава? Ептен нереално изгледа. Сериски убиец, убива се наоколу а никој не го фаќа. Ги убива тие тие што мисли дека избегале од правдата... И ај секоја епизода тепам чоек, сите се среќни, еден криминалец помалку и ич не ми гајле немам никакви чувства за тоа што сум го направил... И така цели 48 епизоди!

Идејава е... нереална.
Од сите шо ја гледаме (20-30 души), само ти се најде да ја напаѓаш. Да не во еден ден ги убива сите тие луѓе ебаго? Не пратиш датуми во серијата? Трета и четврта сезона се време од околу 2 години, а Декс убива околу 10 души. Два месеци еден чоек. Гледаш?
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Од сите шо ја гледаме (20-30 души), само ти се најде да ја напаѓаш. Да не во еден ден ги убива сите тие луѓе ебаго? Не пратиш датуми во серијата? Трета и четврта сезона се време од околу 2 години, а Декс убива околу 10 души. Два месеци еден чоек. Гледаш?
Абе не ја гледам толку не разбра. И да јас се најдов да напаѓам.

И малце на секои два месеци да убиваш чоек? :tapp: Ај сите на улица со ножојте.



Сакав да кажам дека идејата не ми интересна и зошто, па не ја гледам. Ај кажи ми дали имало, има, или ќе има некој ко овај некогаш. Така лесно е да се требат криминалци и никој нема да дознај за него, па ниту полицијата ниту некој други криминалци не го фатиле досега Декстер... Да бе.
Според идејата се гледа дека има 0 реализам. И логика нема. Би имало ако го фатат некако, или тој самиот да престани со тоа што го прави пред да остави поголема трага.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749
Според идејата се гледа дека има 0 реализам.
Хех, тоа не треба да се зима во предвид со оглед дека е серија. Не е реалност.
Колку реализам има во, еве, Хироус?
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Хех, тоа не треба да се зима во предвид со оглед дека е серија. Не е реалност.
Колку реализам има во, еве, Хироус?
Па затоа не ја гледам. xD

Не финтава да направиме некој свет каде главниот лик има некоја чудна улога, е непобедлив и лесно ги решава сите проблеми и сите се среќни. Се е предвидливо тука.
Треба динамика, реално тешки па и нерешливи проблеми кои некогаш ќе се решат а некогаш не, па од нив ќе излезе нешто четврто - непредвидливи пресврти, мистерија. Гледачот да биди во неизвесност. Тоа е добра серија.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.749
Па затоа не ја гледам. xD

Не финтава да направиме некој свет каде главниот лик има некоја чудна улога, е непобедлив и лесно ги решава сите проблеми и сите се среќни. Се е предвидливо тука.
Треба динамика, реално тешки па и нерешливи проблеми кои некогаш ќе се решат а некогаш не, па од нив ќе излезе нешто четврто - непредвидливи пресврти, мистерија. Гледачот да биди во неизвесност. Тоа е добра серија.
I'd like to see that. :P

Но секаде е така, реално гледано, Џек Бауер во 24, Хаус во Хаус, етц етц..
Освен LOST e некако најдемократска. Сите се во spotlight-от одвреме навреме.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
@bibil
Бараш реалност во декстер, бараш реалност како што има во.... хех не се секавам на некоја таква серија/филм.

Ако сакаш реалност гледај репортажи од ирак, колку умреле, распарчани тела по улиците, пореално од тоа нема.

ПС
Колку што знам од општа култура е да се види прво па после да се коментира.
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Барам реалност во смисла реален свет кај што главниот лик не ги решава случаите со штракање на прстите, свет кај шо има посложени комликации (дали е СФ или хорор или трето нема врска). Има такви серии.
Основната идеја на Декстер мене не ме наведува кон тоа.

И како што реков ја коментирам идејата со која се рекламира серијата, не самата серија. Можно е да е поинаку од како што мислам. Ако е така тогаш ја утнале рекламта барем кај мене. И тоа е тоа. Па и не можи се да се изгледа... И добро да е и лошо да е, се пропушта нешто некогаш.
:salut:
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
@bibil, претерано критикуваш нешто за кое и самиот тврдиш дека не си го гледал.
Па речиси и да не постои серија во која нема доза на нереалност, а низ какви проблематични ситуации поминува главниот лик во серијава, не можеш да знаеш ако не си ја гледал.

Изгледај ги барем првите 2 сезони, па ќе ги сметам твоите коментари за поиздржани.
 
I

Intex

Гостин
Ох бре, Бибиле. Реално е Џек во 24 да решава се за 24 часа? Реално е во Хироус да се телепортираат, летаат? Реално беше во ПБ Мајкл да биде генијалец кој не прави грешка?
Си слушнал некогаш за визионери сериски убијци? :kesa:
Читај, гледај документарци, па ќе збориме, не така тропај без врска. Декстер е далеку пореална од скоро сите серии кои се прикажуваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom