Dexter

Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Кој најде да кажува :pos2::pos2::pos2::pos2:
Др. Кулен, не ми се прај фраер оти за мене не си.
Чим сега спомна 24. Терористички напади има? Има. Се случуваат брзо. 9/11 нападите беа еден ден не два. И во 24 се опишува еден таков ден. Ама има еден човек, Џек Бауер кој е е спремен да се бори против терористите во било кое време. Во текот на една сезона му се случуваат најразлични непредвидливи пресврти, го предаваат негови луѓе, го заробуваат, му умираат луѓе. Работи кои можат да се случат при еден вистински терористички напад. Во 24 не е Џек оди, тепа се пред себе, се враќа среќен и ја спасил Америка. Така е кај Стивен Сигал или Чак Норис. Значи има акција, има драматика, има политика во 24.

Значи 24 ги задоволува моите услови за добра серија... И ако за ја гледам Декстер, не верувам дека Декстер ќе ги задоволува. Тоа ми беше целата поена со овие неколку мислења во темава.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Бибил извини али посмешна серија од 24 нема.

Таман ќе почнат да го бараат на Бауер лично неговите колеги ќе го заробат па после ќе им текне дека он им бил другар, и не требале да го осудат или ќе мора да го пуштат за да спречи некои терористи и кога ќе го заврши тоа нагло све му простуваат? :pos2: Па после некое време пак некој ќе ги напне дека мора да го затворат, и они нагло стануваат непријатели и не им чуе за него.

За после одреден период пак да си бидат пријателчиња како ништо да не се случило, ама ајде ти се молам :):) Па уште го заробуваат неколку пати и никако да го убијат одма, увек корисен им се гледа и успева да избега (Рамбо гомна да јаде) :pos2:

Најважно од се е што таман спречиле нуклеарен напад почнува нова епизода и за тоа никој ништо не спомнува !?

Cool Story Bro! :))))))

Декстер е едно 2 класи над 24 ма 3.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Баш сега почнав да ја гледам, 3-4 епизоди изгледав од првата сезона и ме заинтересира.
Доста болештини има на Светов, психопатија на ниво.
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Кој најде да кажува :pos2::pos2::pos2::pos2:
Др. Кулен, не ми се прај фраер оти за мене не си.
Чим сега спомна 24. Терористички напади има? Има. Се случуваат брзо. 9/11 нападите беа еден ден не два. И во 24 се опишува еден таков ден. Ама има еден човек, Џек Бауер кој е е спремен да се бори против терористите во било кое време. Во текот на една сезона му се случуваат најразлични непредвидливи пресврти, го предаваат негови луѓе, го заробуваат, му умираат луѓе. Работи кои можат да се случат при еден вистински терористички напад. Во 24 не е Џек оди, тепа се пред себе, се враќа среќен и ја спасил Америка. Така е кај Стивен Сигал или Чак Норис. Значи има акција, има драматика, има политика во 24.

Значи 24 ги задоволува моите услови за добра серија... И ако за ја гледам Декстер, не верувам дека Декстер ќе ги задоволува. Тоа ми беше целата поена со овие неколку мислења во темава.
bilbile ако сакаш реалност гледај анатомијата на грејс или очајни домаќинки. Некои сг, хорор или трилер серии како Декстер и особено 24 часа која е веќе поише научна фантастика отколку драма акција нема да најдеш.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Dexter е многу пореална од 24 ако веќе бараме некоја реалност во сериите. Како и да е перфектна серија со интересна приказна. Единствена мана е штп има само 12 епизоди по сезона па многу треба да чекаме за наредната сезона. :)
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.375
Поени од реакции
25.140
Дај бе не бегајте оф - топик.

Еве и јас немат да бегам и ќе речам дека пред некој ден ми ја дадоја Декстер и ја изгледав првата епизода, само толку имав време. Се надевам ќе ги изгледам сите три сезони кои ги имам дома, ама не верувам за брзо затоа што се нема време.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Гледав и јас прва епизода за човекот психопат со добри намери, интересно нешто толку сега засега.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Убиецот над убијците предатор над предаторите, сестра ми го гледаше еднаш случајно на Fox Crime мислам дека беше нејзиниот коментар беше дека будалиот дете имал во серијата. Бидејќи не гледам многу ТВ не знаев за која серија се работи.....

Ликот на Декстер кој што ни е претставен во серијата има некои карактерни црти слични на мене, се смеев на тоа ама како профил на човек е доста интересен затоа и е доста популарна како серија, настрана од болно забеганите убиства и крв човекот има доста животна филозофија во себе...
 
Член од
23 јуни 2007
Мислења
246
Поени од реакции
3
Според мене супер серија, сите четири сезони ги изгледав за 2 недели. Ја ставам на второ место одма позари Prison Break.

И навистина имаше грд крај, би сакал да има 5та сезона ама чисто не вервам...
 
I

Intex

Гостин
Според мене супер серија, сите четири сезони ги изгледав за 2 недели. Ја ставам на второ место одма позари Prison Break.

И навистина имаше грд крај, би сакал да има 5та сезона ама чисто не вервам...
Петта сезона септември, сигурно ќе има.:D
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
Убиецот над убијците предатор над предаторите, сестра ми го гледаше еднаш случајно на Fox Crime мислам дека беше нејзиниот коментар беше дека будалиот дете имал во серијата. Бидејќи не гледам многу ТВ не знаев за која серија се работи.....

Ликот на Декстер кој што ни е претставен во серијата има некои карактерни црти слични на мене, се смеев на тоа ама како профил на човек е доста интересен затоа и е доста популарна како серија, настрана од болно забеганите убиства и крв човекот има доста животна филозофија во себе...
Yeah right, лик убиец во серија кој е идеализиран дека прави добро дело ако ги искасапи лошите, само за да си ги задоволи потребите и не го прави тоа со невините. Добар сигнал за младите, поготово младите дебилни американци кој се бетер од сунгери.

Серија како серија е интересна, заплет, мистерија, акција, единствено што не ми се бендисува е баш тоа, сериски убиец е идеализиран. Ај за нас „повозрасните“ со веќе изграден карактер серијава и нејзината поука е губење време, али за помладиве генерации незнам.
 
I

Intex

Гостин
Yeah right, лик убиец во серија кој е идеализиран дека прави добро дело ако ги искасапи лошите, само за да си ги задоволи потребите и не го прави тоа со невините. Добар сигнал за младите, поготово младите дебилни американци кој се бетер од сунгери.

Серија како серија е интересна, заплет, мистерија, акција, единствено што не ми се бендисува е баш тоа, сериски убиец е идеализиран. Ај за нас „повозрасните“ со веќе изграден карактер серијава и нејзината поука е губење време, али за помладиве генерации незнам.
А злосторство и казна читаш, а Декстер гледаш, поентата е пак иста, дали постои барем еден вид убиство кое може да се оправда. Нормално, секој си има индивидуално мислење околу прашањето
 

Elm13

Maximus
Член од
16 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
1
Serijata e nesto strasno(sto ne se sumja u Fox)
Edvaj cekam da ispadne na tornet 5ta sezona...
Dexter-OwnedLDLD
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.796
Завршив со прва сезона и можам слободно да речам дека серијава си ја заслужува својата репутација на популарност. Одлично нешто освежување е од високотехнолошките серии што ги правеа последниве години, во оваа има глума трилер, неизвесност. Се надевам дека останатите сезони дека нема да ме разочараат.


П.С. Лош пример идеализирање бла бла бла, никој нема да стане сериски убиец гледајќи ја нејзе тоа е надвор од здрав разум. Серијата е наменета за тепање време и забава ништо друго, глупостите за тоа дека лошо вилае се само глупости.....
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
267
Поени од реакции
82
П.С. Лош пример идеализирање бла бла бла, никој нема да стане сериски убиец гледајќи ја нејзе тоа е надвор од здрав разум. Серијата е наменета за тепање време и забава ништо друго, глупостите за тоа дека лошо вилае се само глупости.....
Само изгуглав и се појавија овие:

http://www.tribute.ca/news/index.php/dexter-fan-kills-little-brother/2009/12/11/
http://www.parentstv.org/PTC/publications/insider/insider3-08.pdf
http://njparentstelevisioncouncil.blogspot.com/2008/03/problem-with-dexter.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom