Dexter

T

Tetro

Гостин
Само што ја завршив првата сезона, добра е серијата нема муабет али премногу прозирна. Башка има премногу дупки во приказната. Се надевам дека идните сезони ќе бидат малце подобро смислени, затоа што ми се свиѓа генерално. БТЊ дали се идните сезони подобри или полоши?
како бе прозирна?

какви дупки? ласерски?




ако сакаш да уживаш во задоволството на книгата, побарај под името Darkly Dreaming Dexter, и нормално ако ја најдеш сподели ја со нас, пошто одамна ја имав и ја изгубив некаде :kesa:
 
I

Intex

Гостин
Само што ја завршив првата сезона, добра е серијата нема муабет али премногу прозирна. Башка има премногу дупки во приказната. Се надевам дека идните сезони ќе бидат малце подобро смислени, затоа што ми се свиѓа генерално. БТЊ дали се идните сезони подобри или полоши?
Шо збориш бе ти, човек? Какви дупки во приказната, во серијата? Како нема муабет? Шо е со монолозите? Шо е со муабетот од последната епизода меѓу Бајни и Декс?

@ Mettalhammer
Линк за книгите на ПП.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Што зборам? дупки од типот на тоа како никој не ги бараше луѓето што ги убиваше Декстер толку долго време? Како Декстер не го осети Руди дека е убиец (нели он им предчуство за сите луѓе од овој тип) истиот тој им беше пред носот цело време... Предвидов и дека Руди е серискиот убиец првиот момент кога го видов,предвидов дека ќе испадне дека се браќа дали треба уште да набројувам?

Аха како тоа никогаш нема абсолутно никој во близина на луѓето што Декстер ги убива? Како никој не го гледа кога провалува некаде? во ред знам дека е многу вешт во тоа али претеруваат, како тоа никој не ја провери касетата од домот на Руди? нели Декстер дојде да го провери и камерата го забележа? Сепак да не бидам сватен погрешно серијата ми се допадна иако сезоната 1 ми беше премногу лесна за разбирање. Претеруваат во врска со вештината на Декстер и неговото "криење на убиствата"
 
T

Tetro

Гостин
продолжи да гледаш понатаму, има доста изненадувања, ако успееш, како што велиш, предвидуваш што ќе се случи, и јас го имав истото чувство додека гледав, може имаш некоја дарба, јбг, во секој случај, ако не ти е добра серијата, земи гледај некоја сапунска серија, телетабиси или шо ти јас знам. поздрав :wink:
 
I

Intex

Гостин
Што зборам? дупки од типот на тоа како никој не ги бараше луѓето што ги убиваше Декстер толку долго време? Како Декстер не го осети Руди дека е убиец (нели он им предчуство за сите луѓе од овој тип) истиот тој им беше пред носот цело време... Предвидов и дека Руди е серискиот убиец првиот момент кога го видов,предвидов дека ќе испадне дека се браќа дали треба уште да набројувам?

Аха како тоа никогаш нема абсолутно никој во близина на луѓето што Декстер ги убива? Како никој не го гледа кога провалува некаде? во ред знам дека е многу вешт во тоа али претеруваат, како тоа никој не ја провери касетата од домот на Руди? нели Декстер дојде да го провери и камерата го забележа? Сепак да не бидам сватен погрешно серијата ми се допадна иако сезоната 1 ми беше премногу лесна за разбирање. Претеруваат во врска со вештината на Декстер и неговото "криење на убиствата"
Знаеш која е целта на секој сериски? Да има контрола.
Декс, како и сите сериски убијци, прво ја надгледува жртвата, ја учи нејзината рутина, се со цел за да успее да се спријатели со него и да го навлече на место каде ќе биде сам со него.
Руди беше ептен фрик батка, никој не се ни сомневаше во него.
Никој не ги открива убиствата на Декс, оти најчесто жртвите се батки за кои никој не тагува за нив. Ќе го пријават како исчезнат и толку, не се замараат со него.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
^^^^ Ја испојлерисавте цела прва сезона, ќе го зезнете некого!
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ќе среди некој од модераторите, туку да се пофалам дека почнав да ја "работам" серијава, втора сезона 7ма епизода, темава не ја читав да не ми се случи некој спојлер... така да ќе ви се придружам за некој ден... ептем се напорни епизодиве за да се гледаат турбо :D
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
продолжи да гледаш понатаму, има доста изненадувања, ако успееш, како што велиш, предвидуваш што ќе се случи, и јас го имав истото чувство додека гледав, може имаш некоја дарба, јбг, во секој случај, ако не ти е добра серијата, земи гледај некоја сапунска серија, телетабиси или шо ти јас знам. поздрав :wink:
Не реков дека не ми е добра, туку ги набројав слабите страни.

Се надевам дека натака ќе биде малце по заплеткана (помистериозна,потешка за сваќање) имам искуство со ваков тип на серии/филмови. Како што вика титулата под мојот аватар.
 
I

Intex

Гостин
По многути пат го гледав финалето од четврта сезона, овојпат на Фокс Крајм. И нормално, пак почнав да си вртам филмови за тоа шо ќе се случува во петта сезона. Мое размислување е дека Харисон ќе покаже социопатија и Декс ќе го обучи, истото што татко му го направил со него. (ако сте читале во новелите, Астор и Коди покажуваа знаци на социопатија, поради насилството од Пол, па Декс го „насочува“).
Е сега, исто ми се врти филм во главата дека Декстер ќе умре на крајот на сезоната, ама пак син му ќе го продолжи неговото дело.
 
I

Intex

Гостин
е, ај сега не руши филм, ебате, не лажи ги децата. :helou:
Колку и да е сјебано тажен таквиот крај сепак би бил доста добар. Надевајте се дека грешам, оти според новелите Декстер приказната е во сосем друг правец, ама пак и пола од ликовите во серијата се испокасапени во книгите.
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Добро бе да го... незнаете да пишувате во спојлери вакви работи :S инаку уште 2 епизоди and i'm complete па ќе чекаме 5ка.

И едно оф-топик... за Др. Кулен, има ли сeрија што не ја гледаш бе :pos:

Фак фак фак... и пак ФААААААААК завршив со серијава, демит... навистина преубава епизода, прекрасно сработено и прекрасен ама ебено тажен крај. Дефинитивно најдобро потрошените 3-4 дена за зјапање филм.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Сега за сега, иако не сум ја завршил уште 4-та сезона втората ми изгледа како најдобра :helou:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Ја завршив денес.. *аккккк претераа!!! Ова е нешто како комбинација на веќе видено, со немање на идеја за доволно трагичен/возбудлив крај на сценаристите.
Да се отстрани од серијата една таква улога е голема грешка! Kако што реков избраа еден веќе виден и "обичен" начин (клише) да ја направат завршницата на сезоната шокантна. "Мрзливи" (неиновативни) сценаристи...:nenene:

Ќе беше перфектна епизода и крај на 4-та сезона ако завршеше на друг начин..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom