21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Авторот на клипот погоре, некаде на крајот пишува дека откако ќе помине сево ова нов живот ќе се роди на земјата, и дека ќе ја искористиме технологијата и науката за повторно да создадеме место за живеење. Па дај ве молам, кој може со сигурност да каже дека тоа воопшто ќе се случи? А и да се случи со која сигурност може да кажеме дека повторно ќе се роди живот на планетата?
Како што реков, веќе имаш мега-градови во подземјето на Марс. Во преговори се места и на Месечината. На Венера веќе има вселенска станица. Најден е начин, со помош на науката и технологијата, само самата јавност нема пристап до тоа.

Бидејќи види го Марс каков е, а сепак има живот на него. Животот ќе си најде начин да го продолжи своето постоење.


Можеби некои организации како НАСА знаат "нешто" за ова и како и дали ќе се случи во 2012, и дали навистина постои таа планета Нибиру ама можеби не сакаат да ни кажат и го кријат тоа од нас, ама мене едноставно не ми се верува.
Да, они сметаат на тоа ти да не веруваш, полесно за нив. А ако воопшто нешто катастрофално се случи до 2012 (во кое лично не верувам) ти и сличните, поради неверување ќе дознаете последни. А знаеш како велат за таквите, дека поради примање и прифаќање ена веста во 5 до 12, нема да имаш шанса нешто да направиш и да се спасиш.

Значи не се замарајте многу што ќе биде за 3 или 300 години од сега бидејќи не знаеме утре што не чека, а не за 3 години.:toe:

Bette safe then sorry. Ако сум здрав и прав утре, сакам да бидам и после 3 години. По можност и 300 :D.

Уживајте си во животот и не се сеќирајте многу за ова, си има научници и они нека се грижат, не за џабе и така си ги посветуваат животите на научна фантастика.:toe::smir::pos2::pos2:
Науката и научната фантастика ги дели навистина тенка линија според мене, но сепак има разлика. Пази како ги конструираш речениците.

А тоа дека има наулници кои се грижат за тие работи е едноставно неодговорно. Тие научници се грижат како да го спасат својот задник, и за разлика од нив, јас, ти и сличните нема да бидеме многу потребни кога ќе се селат на некоја друга планета. Apokalipto може ќе го земат, ако е навистина генетичар :icon_bigg

ќе кажам дека ова е само еден убав маркетинг трик, кој во денешно време го применуваат многу пишани и електронски медиуми
Многу медиуми, просто телевизијава и веснициве се преплавени.

со цел за зголемување на нивната читаност/гледаност.
Да, ако ја пропагираат како мит веста. Никој нема детално соопштено што навистина се очакува таа година да се случи.

Но, постојат работи за кои, доколку се пласираат во пошироката јавност, треба да се има многу добри докази.
Доакзи има, ама што те прави да мислиш дека некој ден тебе (или било кој) лично ќе ти бидат презентирани? Тоа никогаш нема да се случи.

Ваква информација за луѓето значи паника и е многу невкусно истата да се пласира.
Гледам која паника предизвика 2012, сите се смејат кога ќе го чујат зборот.

Има тука една многу убава логика - доколку сево ова беше вистина, сите вести би започнувале со оваа информација.
Има една многу убава логика, се вика филтрација. Пријателка на мајка ми работи во вести, СИТЕ информации се филтрираат. Уредникот одлучува што да се појави на вести/дневник, а што не. Најчесто за одедена комбинација на вести добива доста голема цифра на пари. Обично кога обозебедува вести на начин на кој некого величи, или кога пласира информации кои тој некој сака јавноста да ги чуе.

Затоа ниеден медиум нити збори за Нибуру, нити за 2012, нити за поларна замена - ништо!

Но затоа секој ден се јаде го*на за свинскиот грип, и за тоа како сме за влакно пред влезот во НАТО и ЕУ и дека спорот мора де реши.

Го форсираат сето тоа за да ти влезе во психата. Луѓево се попараноични за свинскиов грип наго Нибуру и 2012, на кое гледаат со смеење.

Ич... дури ни филмови не снимаат за тоа.
Еден филм. Холивуд повеќе филмови има направено за рептилијанине, од колку за 2012 и Нибуру.

добро но како ние ќе стингемем до тие планети не ми е јасно како цело човештво ќе успее да се префрли таму?
Тоа е поентата. Нема да успее. Тоа не е дел од планот. Само мал процент од човештвото е во план да се спаси. Останатите оставени на милост или немилост на ситуацијата.

Разгледај ги детално Alternative 1,2,3 и 4 .
 
?

..........

Гостин
Значи не се замарајте многу што ќе биде за 3 или 300 години од сега бидејќи не знаеме утре што не чека, а не за 3 години.:toe:

Bette safe then sorry. Ако сум здрав и прав утре, сакам да бидам и после 3 години. По можност и 300 :D.



Науката и научната фантастика ги дели навистина тенка линија според мене, но сепак има разлика. Пази како ги конструираш речениците.

А тоа дека има наулници кои се грижат за тие работи е едноставно неодговорно. Тие научници се грижат како да го спасат својот задник, и за разлика од нив, јас, ти и сличните нема да бидеме многу потребни кога ќе се селат на некоја друга планета. Apokalipto може ќе го земат, ако е навистина генетичар :icon_bigg



Многу медиуми, просто телевизијава и веснициве се преплавени.



Да, ако ја пропагираат како мит веста. Никој нема детално соопштено што навистина се очакува таа година да се случи.



Доакзи има, ама што те прави да мислиш дека некој ден тебе (или било кој) лично ќе ти бидат презентирани? Тоа никогаш нема да се случи.



Гледам која паника предизвика 2012, сите се смејат кога ќе го чујат зборот.



Има една многу убава логика, се вика филтрација. Пријателка на мајка ми работи во вести, СИТЕ информации се филтрираат. Уредникот одлучува што да се појави на вести/дневник, а што не. Најчесто за одедена комбинација на вести добива доста голема цифра на пари. Обично кога обозебедува вести на начин на кој некого величи, или кога пласира информации кои тој некој сака јавноста да ги чуе.

Затоа ниеден медиум нити збори за Нибуру, нити за 2012, нити за поларна замена - ништо!

Но затоа секој ден се јаде го*на за свинскиот грип, и за тоа како сме за влакно пред влезот во НАТО и ЕУ и дека спорот мора де реши.

Го форсираат сето тоа за да ти влезе во психата. Луѓево се попараноични за свинскиов грип наго Нибуру и 2012, на кое гледаат со смеење.



Еден филм. Холивуд повеќе филмови има направено за рептилијанине, од колку за 2012 и Нибуру.



Тоа е поентата. Нема да успее. Тоа не е дел од планот. Само мал процент од човештвото е во план да се спаси. Останатите оставени на милост или немилост на ситуацијата.

Разгледај ги детално Alternative 1,2,3 и 4 .
Ти имам веке еднаш ми се чини, кажано да не ми цитираш збор по збор...........

Вака сеа јас планирам да бидам член на Кајгана дур сум жив или дури постои Кајгана......

да се обложиме јас и ти еве јавно тука на форумов.......ке почекаме до 2012 ако не се случи тоа (Нибиру, Полова инверзија, Катаклизми...)......ти мене да ми оставиш се што имаш....буквално гол да останеш ....ке ми ги дадеш сите пари кој ги поседуваш, ке ми го препишеш цел твој имот кука кола точак патики опалјач се........
ако се согласуваш еве ке се договориме ке поканеме 20сетина постари форумџии како сведоци и ке завршиме работа......
ако не не ми попувај тука како светот ке се распаднел во 2012 година:helou:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
добро но како ние ќе стингемем до тие планети не ми е јасно како цело човештво ќе успее да се префрли таму?
Пешки сигурно не! :)

Па кога веќе ќе се знае дека ќе се случи катастрофа од такви размери, сигурно најмоќните ќе направат нешто да не исчезне човештвото.

vtora pricina e ako Nibiru e zvezda pridruznik so svojata masa ne moze da e pogolema od edna stotina na velicinata na sonceto
По својата големина не, но по својата маса неутронската ѕвезда може да е и 10 пати помасивна од Сонцето!

Nibiru bar spored mene ne postoi poradi toa sto bar do sega ke se detektirase od 2milijardite sliki na HARPS.
Дали воопшто знаеш за што е наменет HAARPS?

treta rabota e koja bi bila nejzinata oska na dvizenje pa kolku i da e elipsovidna nemoze samo ednas na 26 milijardi godini da pravi krug okolu sonceto ako e tolku mala i tolku blizu.
Прво имаш грешка во годините 26 милијарди се многу. (ај да не навлегуваме во теории)
Второ, не мора да значи дека таа планета е гравитациски врзана за Сонцето.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Пешки сигурно не! :)

Па кога веќе ќе се знае дека ќе се случи катастрофа од такви размери, сигурно најмоќните ќе направат нешто да не исчезне човештвото.



По својата големина не, но по својата маса неутронската ѕвезда може да е и 10 пати помасивна од Сонцето!



Дали воопшто знаеш за што е наменет HAARPS?



Прво имаш грешка во годините 26 милијарди се многу. (ај да не навлегуваме во теории)
Второ, не мора да значи дека таа планета е гравитациски врзана за Сонцето.

баш напротив на нив нема да им биде гајле за човештвто да име нема вакви работи да се случуваат низ светот!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
баш напротив на нив нема да им биде гајле за човештвто да име нема вакви работи да се случуваат низ светот!
Е како не му е гајле? Ако исчезни човештвото ќе исчезнат и тие.:toe:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ти имам веке еднаш ми се чини, кажано да не ми цитираш збор по збор...........
Тоа е мојот стил на цитирање, така ми е полесно, обично имам секогаш доста да кажам и за нечии два-три збора. Ако не ти се допаѓа, во ред е, не си обврзан пак да ми реплицираш. А, ако веќе реплицираш, те молам да не бараш да го менувам начинот на кој цитирам луѓе, не е против правилата на форумот, колку што знам.

Вака сеа јас планирам да бидам член на Кајгана дур сум жив или дури постои Кајгана......

да се обложиме јас и ти еве јавно тука на форумов.......ке почекаме до 2012 ако не се случи тоа (Нибиру, Полова инверзија, Катаклизми...)......ти мене да ми оставиш се што имаш....буквално гол да останеш ....ке ми ги дадеш сите пари кој ги поседуваш, ке ми го препишеш цел твој имот кука кола точак патики опалјач се........
ако се согласуваш еве ке се договориме ке поканеме 20сетина постари форумџии како сведоци и ке завршиме работа......
ако не не ми попувај тука како светот ке се распаднел во 2012 година:helou:
.... ????

А ако воопшто нешто катастрофално се случи до 2012 (во кое лично не верувам)
Зошто им преоѓа во навика на луѓево да ми игнорираат постови?

баш напротив на нив нема да им биде гајле за човештвто да име нема вакви работи да се случуваат низ светот!
Точно така, мислам дека се двоумеше околу тоа, па ти објаснив во мојот пост.

Е како не му е гајле? Ако исчезни човештвото ќе исчезнат и тие.:toe:
Најважно им е една мала порција од човештвото да преживее, не целото. Да беше работава за целото, сите ќе беа информирани за подземните градови и километарски бази.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Најважно им е една мала порција од човештвото да преживее, не целото. Да беше работава за целото, сите ќе беа информирани за подземните градови и километарски бази.
Па да де, зошто му се сиромашните од Африка? :vozbud:

Целта е да се спаси мал дел од луѓето, за да може човештвото да продолжи да егзистира.

Вака сеа јас планирам да бидам член на Кајгана дур сум жив или дури постои Кајгана......
И ЈАС!!!
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Е како не му е гајле? Ако исчезни човештвото ќе исчезнат и тие.:toe:
се лажеш тие веќе обезбедиле сигурно место!

Тоа е мојот стил на цитирање, така ми е полесно, обично имам секогаш доста да кажам и за нечии два-три збора. Ако не ти се допаѓа, во ред е, не си обврзан пак да ми реплицираш. А, ако веќе реплицираш, те молам да не бараш да го менувам начинот на кој цитирам луѓе, не е против правилата на форумот, колку што знам.



.... ????



Зошто им преоѓа во навика на луѓево да ми игнорираат постови?



Точно така, мислам дека се двоумеше околу тоа, па ти објаснив во мојот пост.



Најважно им е една мала порција од човештвото да преживее, не целото. Да беше работава за целото, сите ќе беа информирани за подземните градови и километарски бази.

извини но истото мислење јас го имав, како да не ни е јасно на сите!
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
се лажеш тие веќе обезбедиле сигурно место!
Џабе е да обезбедат сигурно место, ако немаат слуги околу нив, луѓе кои ќе ги произведуваат најосновните услови за живот, храна, вода...
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
707
steta sto utroto na 22 dekemvri 2012 utroto ke si go pijam sekojdnevnoto kafe
 
S

smart ass

Гостин
Како што реков, веќе имаш мега-градови во подземјето на Марс. Во преговори се места и на Месечината. На Венера веќе има вселенска станица. Најден е начин, со помош на науката и технологијата, само самата јавност нема пристап до тоа.

Бидејќи види го Марс каков е, а сепак има живот на него. Животот ќе си најде начин да го продолжи своето постоење.




.
Е ОВА Е ОТКРИТИЕ

...па дури и преговори за месечината.

интересно бучио со својата логика се прави РИБА која памти само 3 секунди,оти збори во СЕГАШНО ВРЕМЕ И ВО ПЛАНЕТАТА...ама кој филозос ее:pos2:


Разликата помеѓу тебе бучио е времето САЈНСФИКШН...

 

Toneh

is a turtle
Член од
21 август 2005
Мислења
5.510
Поени од реакции
907
http://www.nasa.gov/topics/earth/features/2012.html

еве нешто директно од страницата на НАСА според нив навистина таа планета не постои и крајот на светот!
Малку доцниш со линков.

Инаку да, факти кои ги поткрепува науката за некаков крај (нов почеток) на светот во 2012, нема. Затоа и е поставена таа страна, колку само да се разјаснат работите.
 

wild dolphin

Мал човек а голем ждерач
Член од
12 мај 2009
Мислења
1.702
Поени од реакции
229
Малку доцниш со линков.

Инаку да, факти кои ги поткрепува науката за некаков крај (нов почеток) на светот во 2012, нема. Затоа и е поставена таа страна, колку само да се разјаснат работите.
епа сега каснам да голема тема е и многу мислења кај можам јас да знам кој што постира...
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Дечкото што ме цитираше на претходната страна збор по збор ( да не го цитирам сега и јас него така оти ме мрзи ) мислам дека немаше една реченица на место. Ај дека "верува" оти тоа можеби ќе се случи, па сака да изиграва и некој си проповедник како демек јас и оние како мене последни ќе дознаеме и ќе умраме, нема да можеме ништо да сториме за да се спасиме, а он ќе биде на сигурно и ќе ни мавта раце и нозе пошо нели ќе биде среќен оти се спасил. Кој мозок само не ми е јасно. За таквите како него има еден збор, ама ај да не го кажувам може ќе се навреди па после кој ќе го чита пак збор по збор.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom