Што не` прави нормални

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Пак е тоа дефиниција напишана од општеството, врз која основа не е и толку битно. :)
Како не е битно, лесно е да го рекламираш, дојди направи го да те видам! :) :smir:
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Ја прочита ли некој приказната за кралот и бунарот... неколку страни поназад? Корисна е нели :)
 

saman

Раскажувачот
Член од
1 август 2009
Мислења
367
Поени од реакции
91
Непостои нормално или ненормално постоои неограничено рамислување и свакање за работите околу нас.
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Како не е битно, лесно е да го рекламираш, дојди направи го да те видам! :) :smir:
Неможам, не го представувам јас целото општество, сепак станува збор за 7-8 милиарди луѓе или колку и да ги има сега планетава.
 
С

Сатори

Гостин
Каква корист од тоа што не прави нормални?
По традиционалните, обичајни закони треба да откриваме што не не прави обични, стандардни, едноставни за разбирање и свежи меса за мелење за да можеме да научиме од кои работи и луѓе треба да бегаме со лукот на вратот, а кои карактерни особини да ги сметаме како аномалии и ко Опус Деи да се казнуваме во име на простотата.

Ебате епидемијата, ебате.
Пу јазк, што би рекла баба за комшиите преку улица!
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Сето тоа зависи од културата во која сме се социјализирале! Ако сме во границите на прифатливото другите би не гледале како... нормален но... кој е тој што е нормален и кој е тој што суди за нормалноста? Ние, стереотипните ние или можеби законите?
НА ПРИМЕР ние сметаме дека е нормално да се зборува за секс на телевизија но што се случило со новинарката од Израел која дозволила да се зборува за тоа јавно а што за оној кој го искажувал мислењето за тоа?
 
M

marsovka

Гостин
Мањебитна работа кој е луд кој не е (за мене)

Битно е кој е среќен а кој не е среќен...
Може ние го викаме деданое луд али јбг може човекот е посреќен од пола македонија . Имало случаеви кога шизофреничарите ќе ги ставеле под лекови се самоубивале пошто нивните пријателчиња исчезнувале. Може ние сметаме дека така треба да се стави под лекови и лечи али не сваќаме дека на крај е важно само да бидеш среќен и дека уствари само го унесреќуваме човекот али јебеш мислењето е како гз секој го има, а не ретко сакааат и да ти го наметнат.

Среќата е мањебитна работа за мнозинството више се важни репутацијата, себеиздигањето преку држење прорповеди, пари, чив став и начин на живот е грешен пошто во спротивно би испаднале рамни со некој , јебем ли га важен е еготрипот дека сме нормални(и над некој и нешто) прифатени и дел од стадотото ова де општеството.

Мањебитна работа е среќата.(за мнозинството)
јебем ти малоѓраѓанство на моменти ме ѓаѓа и мене у нерв.


Патем прашање за милион долари :
Денот коа умре Тоше не плачев ниту се потресував за разлика од мнозинстовото. Дали јас сум нормална?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Патем прашање за милион долари :
Денот коа умре Тоше не плачев ниту се потресував за разлика од мнозинстовото. Дали јас сум нормална?
Не смеам овде да квалификувам никого Марсовке. Можда за едни си, за други не си...тоа више мање ако не те засега...не би ни требало да те засега.
Плачела или не...хм, абе еден ден (недај боже) хомо ќе се мнозинство и нормално, а хетеро ќе е ненормално...па сега види ти дали секогаш треба да се иде по мнозинство.
Пример ако не се плачеше за Тито кога умре, човек не беше баш нормален во тоа време...

Нормална си (ако се рачуна моето како некој одговор), добивам бар пола милион? :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Патем прашање за милион долари :
Денот коа умре Тоше не плачев ниту се потресував за разлика од мнозинстовото. Дали јас сум нормална?
Каква врска има нормалност со твојот моментален водостој?
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.541
Поени од реакции
33.747
Нормалноста ти е динамична состојба. Не е нешто константно па за да може да му поставиме замислени граници и дефинираме. Исто како што константно се менуваат моралните вредности (позитивно, негативно мањебитно) паралелно се менува и нормалноста. Што се marsovka тиче, не си нормална in so many ways. Ама таква те сакаме.

:back:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Шо знам повеќето редовно го поврзуваат со нормалност.
Прашање дали ти си нормална?о.0
Апсолутно!

Шега на страна...

За да може релевантно да се одговори на прашањето треба да се има еталон за нормалност. Јас колку што знам во Севр (блиску до Париз), кај што се другите единици депонирани, нема мерка за нормалност.
Така да, се е хипотетичко и оставено на личен став.

Мојот референтен систем исклучително ретко декларира некого како „ненормален“.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
263
Секоја различност во однесувањето, ставовите, живеењето, мислењето и сл. е нормална се` до оној момент додека не почне да повредува и додека не премине во девијантност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom