Хипхоп културата надвор од нашите граници

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
Сите на возраст околу 13-14 години што се влезени у рап филм се палат на песни во кои се јаде гомна за некого.
inace pesnata e eden od najdobrite dissovi nekad taka da ima zaso da se postuva...
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Fallen`Angel
Ај мрш да те нема од темава пошто гледам говна јадење ти е секој пост!
Сам покажа колку го мразеш рапот и зошто! Зошто? Затоа што мака ти е кога гледаш ''некој црнчуга како 50 сент заработува милиони со песна како кенди шоп'' а металците цел живот се мачат вложуват труд и пак ништо...:) сам си го кажа ова ај сега педала! Да ти се измочам у металот тоа ли го нарекуваш музика бе!? МРШ!
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Nas - Ether, тоа е прав дис, дефинитивно најдобар на сите времиња :)
Еден од подобрите дисови, познати на пошироката јавност, да.
Но, ако почнеме да гледаме кон фристајл натпреварите, меинстрим артистите се губат километри назад (пр. 2Pac, Biggie, Nas, Jay-Z..), не?
 

Kocka

Manchild
Член од
1 август 2006
Мислења
3.531
Поени од реакции
2.752
sakav da kazam za mainstream dissovite,inace normalno e deka ke izgubat so undergroundot hehehe......
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
.. се прекинуваат глупите муабети на 90% од овие што пишувале, ми се сере од такви работи.. па продолжуваме со новости, за вас, Кајгана News, brought to you by Кискинo :)

Lets start it like (скречови) like this :icon_lol:

Како голем фан на Dilated Peoples би сакал да спомнам дека Evidence, како соло проект пред некој ден издаде mixtape - Storm Watch како предпромоција за новиот албум The Layover, кој излегува на 25ти ноември годинава. Микстејпот го преслушав и баш ми се допадна, досега Dilated баш и немаат лош проект, Babu е ѕвер.





п.с. EPMD спремаат нов материјал кој ќе биде издаден наскоро под наслов "We Mean Business". Од овој албум пред некој дена издадоа сингл "Listen Up".

Кој сака линкови нека побара кај мене.

..кшшшшшшш. over.
 

gooner4life

Arsenal-Maniak
Член од
11 јули 2008
Мислења
7.037
Поени од реакции
1.567
Ја мислам дека песната е многу ЈАКА али текстот е малку глуп посебно коа вика нешо до вчера ме молеше да те пуштам на софа да ми спиеш сеа нешо боље од мене
:pos2:
али сепак 2Pac си е за респект и тоа мн мн
:zver:
Колку и да го поштувам Тупак ама ова му е најсрање песна шо ја направил, 5 минутно серење за Биги, не знам шо толку бендисавте у песнава.
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
.. се прекинуваат глупите муабети на 90% од овие што пишувале, ми се сере од такви работи.. па продолжуваме со новости, за вас, Кајгана News, brought to you by Кискинo :)

Lets start it like (скречови) like this :icon_lol:

Како голем фан на Dilated Peoples би сакал да спомнам дека Evidence, како соло проект пред некој ден издаде mixtape - Storm Watch како предпромоција за новиот албум The Layover, кој излегува на 25ти ноември годинава. Микстејпот го преслушав и баш ми се допадна, досега Dilated баш и немаат лош проект, Babu е ѕвер.





п.с. EPMD спремаат нов материјал кој ќе биде издаден наскоро под наслов "We Mean Business". Од овој албум пред некој дена издадоа сингл "Listen Up".

Кој сака линкови нека побара кај мене.

..кшшшшшшш. over.
Да се надоврзам на мојот цитат. Во последниов период доста добри артисти издадоа албуми, 2008ма солидна година во рап индустријата, почнуваме:

"DJ Babu - Duck Season Vol.3" - третото продолжение на микстејпот на Dj Babu продолжува со уште подобри ствари, он си го задржа тој стил и правец, истите луѓе, многу подобри идеи и подобри проекти. 9/10



"Q-Tip - The Renaissance" со неговиот oldschool groove на ATBQ (A Tribe Called Quest), со тие џез и фанк елементи, на едно повисоко подобро ниво. 7/10



"Jake One - White Van Music" - албум издаден за легендарните Rhymesayers Ent., компилација на диџеј кој ги собрал подобрите фаци на негов албум, почнуваме од M.O.P, Freeway & Brother Ali, Little Brother, Busta Rhymes, MF Doom, Dilated Peoples, Mobb Deep, Alchemist, Royce Da 5`9 итн. 8/10



"Dj Premier - Time 4 Change (V.A.)" - The Legendary Primo, џабе колку и да се коментира нема да е доволно за неговата продукција и beat-making вештина. Уште еден микстејп со веќе познати и неколку нови фаци, солидно направен микстејп. 7/10



"Big Shug - Other Side Of The Game" - продукција на претходно спомнатиот легендарен Dj Premier. Единствено инструменталите ми праат ќеф, Шуг не ми е нешто посебно за слушање, омилена песна - со Termanology - My Boston. 5/10



п.с. И погоре кажав, линкови ак сакате, бујрум кај мене.

кшшш.
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
.. се прекинуваат глупите муабети на 90% од овие што пишувале, ми се сере од такви работи.. па продолжуваме со новости, за вас, Кајгана News, brought to you by Кискинo :)

Lets start it like (скречови) like this :icon_lol:

Како голем фан на Dilated Peoples би сакал да спомнам дека Evidence, како соло проект пред некој ден издаде mixtape - Storm Watch како предпромоција за новиот албум The Layover, кој излегува на 25ти ноември годинава. Микстејпот го преслушав и баш ми се допадна, досега Dilated баш и немаат лош проект, Babu е ѕвер.


..кшшшшшшш. over.
Го обожавам Evidence, давај брат линк ако имаш од микстејпот да го симнам :)
Mr Slow Flow... лудило е песнава :vozbud:

"Dj Premier - Time 4 Change (V.A.)" - The Legendary Primo, џабе колку и да се коментира нема да е доволно за неговата продукција и beat-making вештина. Уште еден микстејп со веќе познати и неколку нови фаци, солидно направен микстејп. 7/10
Ова го преслушав, одлично 80 минутно возење со Примо... The DJ - Krs One, песнава е неверојатна :cuc:

Ја би ви препорачал:

Joe Budden - Halfway House
Royce Da 5'9" - The Album
Termanology - Politics As Usual
Bishop Lamont - The Confessional (ова е микстејп, официјален албум од Бишоп се очекува во Декември, едвај чекам)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.458
Поени од реакции
47.316
Ja последно на Нас новиот(Nigger-Untitled),и шо знам ми наликува на реклама за Обама све некои нигерски тематики опфаќа а тоа ми е баш исцрпено и исфурано,али ипак симнете си го :)
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Хипхопирање на Радио Кајгана во моментов :)
За подобро да пишувате хехе
 
Член од
21 ноември 2007
Мислења
10.674
Поени од реакции
9.288
Ќе стигнат далеку овие :)
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:ме згази од смеење ахахахахаа,многу далеку че дотуркет
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Ново:

#1

2008ма издание на легендарните D.I.T.C. - The Movement. Finesse направил одлична продукција, без сомнение, Drawzilla зазема голем дел од продукцијата на албумот, добро е, O.C. како и секогаш сече по ритмовите, Show & Ag - One of the best mc duos, Show исто така дел заземаат и Buckwild и E.Blaze во продукцијата, албумот е добар, препорака за секој.



#2

Нова фаца - 88Keys, албум со наслов Death of Adam, продукција на Kanye West, фантастично. Ова е стварно ново, жанр помешан од хипхоп, соул, примеси на џез и тука-таму фанк.. закон. Соработки со Kanye, Redman, Bilal и неколку други. Nice debut.
*фаворит: MILF (featuring Bilal). п.с. Аватарот фуче.



#3

Sadat X - Generation X. Сите песни продуцирани од Will Tell, се во негов стил, албум исто така добар ко претходните, би можело да има само повеќе соработки, освен на двете песни со Twankie Ranks.



*знаете, линкови кај мене.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom