Хипхоп културата надвор од нашите граници

Martin_GSM

бившиот torrent
Член од
13 април 2006
Мислења
2.076
Поени од реакции
68
а зошто побогу ја делите музиката на црнечка и белечка инаку и од рапот а и од металот има шит изведувачи ама сепак мислам дека има повеке рапо шит изведувачи од многу се филмаат демек рапери се и мангупи ова она
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Добро бре луге, ја само ви дадов пример за добар текст, аман! Црнечките текстови што ги ставив се од попознати рапери што ги слушаат мнозинството, сеа вие можда сте некои андерграунд фраери, ама шо да праам! Никад немало нешто доволно добро во рапот за да и парира на Анфоргивен, не ги споредувајте, Анфоргивен е само една од безбројте песни .. порано рапот бил добар, али рапот во денешниот свет е катастрофа!

Раперите го слушаат Слаткар.
Металците ги слушаат ХИМ.
Хим е уствари добар бенд и имаат многу јаки текстови, али повекето не им обрнуваат внимание, девојчиња ги слушаат поради Виле Вало!


А ти да не мислиш дека си многу паметен? Ај молимте објасни ми како мериш кој е глуп а кој не. Еве јас ќе ти донесам едно 4-5 црнци, па да видиме баш кој е попаметен, ти или они. Ја не викам дека сите црни луѓе се паметни, секако дека има секакви....насекаде има и глупи и паметни луѓе. А ти ако си толку интелегентен и паметен, ќе знаеше да цениш добра музика (не мора да е рап, еве јас слушам соул, и тоа е црнечка музика).

Јеп, паметен сум! Глупавоста на црнцине е неизмерлива .. и ај донеси 4-5 црнци па да видиме кој е попаметен, ако се некои со златни заби и блинг блинг, тешко мене:nesvest: И од кај знаеш можда и ја слушам соул, м? И Џез и Блуз е црнечка музика, и ја обожавам .. ама за разлика од рапот тоа е МУЗИКА а не јадење гомна на микрофон!
 

Бушавка

Differentiated by Style
Член од
4 јули 2008
Мислења
746
Поени од реакции
61
За мене златни заби и блинк блинк уопште не влага во тој хипхоп и рап елемент....тоа се новокомпоновани стилови, не ги разбирам ја. А ако нешто ситего слушаат не значи дека е добро....може сите појма немаат.....
 
Z

ZeroStyle

Гостин
Marchelo-Jedan

Zivim u senci senke, tvoje senke
i znam da znas
jos uvek sminkam stvarnost tvojom bojom
jer drukcije ne umem, ne razumem

Ne zelim pred laznim svetom celim
da se lazno veselim
to nije osmeh, to je grc
ljudi su slepi

Lepi dani, nasmejani
za tebe, za mene skice
druge duge ulice, srce skitnice
zgazeno nehotice znam da znas

Jer u svim snovima ti vrtim
sve te prazne reci praznim danima
nestajes i prica odavno nije fer
lepotica i zver, suvise razno sve je prazno

Prazno je zarazno, neprolazno
vracam se njima, zar mislis
da se stvarno ponosim time
u mojoj glavi posle svega

Sve one nemaju cak ni ime
samo te oci posecene vetrom
koje sjaje bas kao i moje
znam da znas

Al' ne vidis i ne cujes
i ne znas koje
male stvari se broje
i dok porazi se roje

Plasim se da priznam
da postojis, rane gnoje
i da mi falis
fale mi dodiri, fale mi reci

Fali mi osmeh, fali mi lice
fale mi lazi, fale sitnice, dosta krivice
ptice selice nestaju ja ostajem
i svi ti pogledi me plase

Prokleti srecni zagrljeni ljudi
sve te uloge su bile nase
samo moje i tvoje a gde smo sad
gledaj u mene, nema mene

Samo sene uspomene, samo tragovi
koliko dobijes, toliko das, ti nisi smela
znam da znas, znam da znas, znam da znas

Ref.
Jedan zivot, gde prestajem ja
gde pocinjes ti
jedna ljubav, gde stali smo mi
gde sad su drugi

I reci sta je to ponos, sta je to sram
ne zelim da znam
i kad se svet srusi
na starom mestu bicu sam

Sve suze sveta sprala je kisa
na kraju nisi ni siguran
da si uopste plakao
niti da si dno dotakao

A nagao kakav jesam
slagao sam sebe da si laz
i vratio se svojim starim stazama
ali ni svi peroni sveta

Nimalo me nisu promenili
i dalje isti blejer iz bloka
uvek mastarskog oka
nikad izvan svog toka

Mikrofon i dalje rokam
na putu do doka luke srece
i dan je taj sto me vara
plavetnilo neba misli skrece

A onda padne noc, prokleto dugi sati
sakatim srcem shvatim
sitnice, ponos, inati nece mi dati
da pratim trag, a znam

Sve je nista, slomicu kazaljke
vreme ce stati, kosmos ce cekati
da samo umem da te vratim
trazim te, sanjam te pijanim ocima

U nocima, u tudjim licima
u stanovnicima nekih drugih svetova
gde je nas
micem usnama bez glasa

Dok pada zaborava plast
cutim jer znam da znas
uvek si znala i uvek znas
ti, jedina moja koja odavno nisi jedina

Svaka sekunda kao godina
al' barem znam na cemu sam
i barem znam da nema nas
i spreman sam da budem nasmejan

Pred svima iako te kad sam solo
i dalje oblikujem od oblaka dima
i kroz paucinu vracam dane
kad smo ti i ja jos bili tim

Oprosti sto nemam snage da te slazem
da ti zelim srecu sa njim
a i sta ce ti to od mene
sve uspomene sa kaputa stresi

Samo budi to sto jesi, tu gde si
sta god da se desi ti budi ok
i nikad ne saznaj kako to boli
kad nekoga volis, a mrzis

Kad mrzis, a volis i lomis se da izdrzis
ostaje nada da ce nekad negde neko
hteti da shvati mene
moja lutanja, mastanja i sanjanja

I znati da ih prati i ko zna
mozda jednom nadjes me
tamo gde prestajem ja
gde pocinjes ti, gde stali smo mi

Gde sada su drugi
ali sresces samo stranca
slucajnog prolaznika i pogled leden
iako te je taj neznanac
nekada voleo vise od sebe







...И сите текстови од Марчело.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Марчело е поет ! За него почит.. Само за него .. :)
 

Ti Si

Црнец
Член од
27 јули 2008
Мислења
269
Поени од реакции
10
Не сум го слушал и нема да го слушам слаткар...
 
D

DeviL_32`

Гостин
Добро бре луге, ја само ви дадов пример за добар текст, аман! Црнечките текстови што ги ставив се од попознати рапери што ги слушаат мнозинството, сеа вие можда сте некои андерграунд фраери, ама шо да праам! Никад немало нешто доволно добро во рапот за да и парира на Анфоргивен, не ги споредувајте, Анфоргивен е само една од безбројте песни .. порано рапот бил добар, али рапот во денешниот свет е катастрофа!



Хим е уствари добар бенд и имаат многу јаки текстови, али повекето не им обрнуваат внимание, девојчиња ги слушаат поради Виле Вало!





Јеп, паметен сум! Глупавоста на црнцине е неизмерлива .. и ај донеси 4-5 црнци па да видиме кој е попаметен, ако се некои со златни заби и блинг блинг, тешко мене:nesvest: И од кај знаеш можда и ја слушам соул, м? И Џез и Блуз е црнечка музика, и ја обожавам .. ама за разлика од рапот тоа е МУЗИКА а не јадење гомна на микрофон!
Гледаш сега како е кога не знаеш за рап а коментираш? Сите имаат лошо мислење за тебе, а посебно кога ги навреде Тупак и Лил Џон. Тупак е легенда и ќе остане! Лил џон може пуше трава и вика само уат јеј и така натаму ама народот е доволно свесен дека човекот знае да направе песна коа подолго време би била хит! А ова за Тупак ако го речеше во US ти до сега немаше жив да бидиш! По никот те познав дека си некој металец или незнам што, осетив дека имаш некоа омраза кон рапот, а кога паѓаш офтопици за тема РАП И ХИП ХОП а постираш за металика и одма оценуваш добри се ова она. Еве и јас нешто да ти кажам. Рапер сум, но не значи дека јас го мразам металот или велам дека имат лоши текстови, си велам имат супер текстови добри се ништо не му фале.
Така да уште еднаш ќе ти кажам: Прво научи па после зборувај :smir: (СО ДОБРА НАМЕРА)
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Гледаш сега како е кога не знаеш за рап а коментираш? Сите имаат лошо мислење за тебе, а посебно кога ги навреде Тупак и Лил Џон. Тупак е легенда и ќе остане! Лил џон може пуше трава и вика само уат јеј и така натаму ама народот е доволно свесен дека човекот знае да направе песна коа подолго време би била хит! А ова за Тупак ако го речеше во US ти до сега немаше жив да бидиш! По никот те познав дека си некој металец или незнам што, осетив дека имаш некоа омраза кон рапот, а кога паѓаш офтопици за тема РАП И ХИП ХОП а постираш за металика и одма оценуваш добри се ова она. Еве и јас нешто да ти кажам. Рапер сум, но не значи дека јас го мразам металот или велам дека имат лоши текстови, си велам имат супер текстови добри се ништо не му фале.
Така да уште еднаш ќе ти кажам: Прво научи па после зборувај :smir: (СО ДОБРА НАМЕРА)
Сам си копаш гроб дете...
Ја погоди неговата поента , дека се нереализирани кретени кој само викаат уат јеј бич сканк хоу итн.
Што ако е хит ? Голем број на луѓе незнаат што слушаат. А у однос на Тупак легенда е , и шо ако ?? Знаеш ли воопшто зашто е легенда ???
Ајт поздрав , немој другпат да се генерализираш себе си како Рапер бидејќи Labels Suck...
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
Гледаш сега како е кога не знаеш за рап а коментираш? Сите имаат лошо мислење за тебе, а посебно кога ги навреде Тупак и Лил Џон. Тупак е легенда и ќе остане! Лил џон може пуше трава и вика само уат јеј и така натаму ама народот е доволно свесен дека човекот знае да направе песна коа подолго време би била хит! А ова за Тупак ако го речеше во US ти до сега немаше жив да бидиш! По никот те познав дека си некој металец или незнам што, осетив дека имаш некоа омраза кон рапот, а кога паѓаш офтопици за тема РАП И ХИП ХОП а постираш за металика и одма оценуваш добри се ова она. Еве и јас нешто да ти кажам. Рапер сум, но не значи дека јас го мразам металот или велам дека имат лоши текстови, си велам имат супер текстови добри се ништо не му фале.
Така да уште еднаш ќе ти кажам: Прво научи па после зборувај :smir: (СО ДОБРА НАМЕРА)

Уат јеј јоу нига бич мадафака, браво, страшни хитови прави човекот! Таквите хитови ги вртат по 600 пати на ден едно 2 недели и толку, уопште не траат долго и тоа е целата фора, после се појавува друга црнчуга што прави друг хит кој трае уште недела-две .. и ееее така до бескрај! Нормално дека ке ме утепаат ако во US кажам дека Тупак е Шупак, па мислам црнци се, они се гангста фраери со пиштоли, блинг блинг, златни заби, 200 броја поголеми панталони и шуплива глава! Леле бре колку се патетични со тоа гангста фурање, а таквите го утепаа и твојот драг Тупак! Значи стварно се глупи тоа црнците, колку од тие рапери и воопшто сите црнци само имаат убиено некој, биле погодени од куршум, биле обвинети за силување, педофилија, канибализам можда:pos: и што све не? СИТЕ! Дури и Тупак лежеше у затвор за силување заедно со уште неколку луге и богзнае за што друго, гарант има убиено некој! И аман, сум постирал металика бла бла, само го постирав текстот од Анфоргивен за да ви покажам што е добро напишан текст, ништо повеке!
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
или си премногу си слеп да видиш дека исто и како во металот исто и во рапот има промашени артисти. Значи да не почнам јас да пастирам текстови од некои прости метал групи.
Ај најди некој лош текст од метал песна, па пастирај го.

Факт е дека и во металот има срање групи/артисти, но исто така факт е и тоа дека во рапот таквите се позастапени. За почеток, како пример ќе ги наведам сите оние чии текстови ги содржат зборовите gangsta, bitchez, fuck you и слично, чии спотови се вртат по MTV и на чии песни се палат копиљаци.

Да не испадне сега дека серам за рапот, дека го мразам и слично. И јас порано слушав рап и ќе пастирам текст од една песна што многу ја поштуев на времето. Можебо го имам пастирано текстот и на други теми, но ќе продолжам и понатаму да го пастирам зашто е најбољи рап текст што сум го слушнал.


Be a witness, as I excersize my exorcism
The evil that lurks within the sin, the terrorism
Possessed by evil spirits, voices from the dead
I come forth with gravediggaz in a head full of dread
Ive been examined ever since I was seamen
They took a sonogram and seen the image of a demon
At birth the nurses surrounded my with needles
And drugged me all up with the deseases of evil
Grew up in hell, now I dwell, in an islamic temple
Im fighting a holy war in the mental
Look deep into my eyes, youll see visions of death
Possessed by homicide is what Im obsessed
Giving niggaz brain dimples
Dragging they asses on my hook by they temples
The cause of death is unknown to the cops
Cause when I kill them, Im not leavin one element to autopse
First Ill assasinate em
And them Ill cremate them
And take all of his fucking ashes and evaporate em
Or creep through the graveyard and hunt down your tombstone
Dig up your skeleton and stomp all your fucking bones
You try to haunt me nigga, I aint trying to hear it
Buck buck buck, Ill give your ass a holy spririt.

The year 84, november, day 10
Overwhelmed by the wicked inspirations of an evil gen
I realize my ideas has spawned for 400 years
Of blood sweat and tears
I saw the tourture brutal murder of my father
So my brain became stained with the horror
Im having reoccuring nightmares
Of being soaking wet, strapped down to the electric chair
I got tackled with handcuffs
And shackled in restraint
At the bottom of a holy tabernacle
They gave me nothing to eat for two weeks
And sewed my eye lids open so I couldnt sleep
About to die from thirst, thats when the minister
Quinched my jaws with a cold glass of vinegar
Upon my wounds they seasoned my with salt
And nailed my hands feet to the form of the cross
Ahh!! I cry
As the blood drips inside of my eye
Refusing to die
Visions of hell tormented my face
So I chewed my fucking arm off and made an escape.

Enta the realms of understanding
And take good heed
And you could bleed
While Im standing
Three stages of pure hell
Justications of red cells
*shh* rain drops hits the pelv
Path is dull and narrow
Youre stalked by a shadow
I pierced your skull with a fucking arrow
So narrow, only one could enter at a time
Stuck in the center, read the signs
A thousand doors to choose
You better hurry
Dont stop, shit is getting hot as a pot of curry
On your right side theres fire
On you left, deep waters
Watch your step, its deep waters!
Whats that coming through the floor?
Its a claw
*pssh* took his fucking ass to the fucking core

Stroll thruogh the dark conditions
I stone you till I see sparks of friction
I chop ya like a coal miner
Then combine the drug
And mix it with your blood
Some more
I give you some more
And watch you crawl
Guts hit the floor
Worms that dig your pores
I trick ya, ha, then Im quick to syringe
Deep into my thoughts and bust out your skin
You scream, portraits of inflictable pain
You cant stand
Youre up to your hands in quick sand
Youre sinking and sinking deep into the earth
Thoughts was possessed since the first day of birth
My mental says its my turn to possess the matta
Stab you with a dagga
Of jacobs ladder
Thoughts become shattered, confused, and tragic
Fiery thoughts of gravediggaz . . .
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Дефинитивно во оваа музика има најмногу чкарт артисти, незаборавајки дека поради нив се руши тоа што некои прави музичари (кои се на 5% од тие што ја прават музикава) го правеле за оваа музика/култура за да ја донесат на друго ниво, за да се сфати поразлично од сфаќањата на овој што нема благе везе, а сере.
 
D

DeviL_32`

Гостин
Уат јеј јоу нига бич мадафака, браво, страшни хитови прави човекот! Таквите хитови ги вртат по 600 пати на ден едно 2 недели и толку, уопште не траат долго и тоа е целата фора, после се појавува друга црнчуга што прави друг хит кој трае уште недела-две .. и ееее така до бескрај! Нормално дека ке ме утепаат ако во US кажам дека Тупак е Шупак, па мислам црнци се, они се гангста фраери со пиштоли, блинг блинг, златни заби, 200 броја поголеми панталони и шуплива глава! Леле бре колку се патетични со тоа гангста фурање, а таквите го утепаа и твојот драг Тупак! Значи стварно се глупи тоа црнците, колку од тие рапери и воопшто сите црнци само имаат убиено некој, биле погодени од куршум, биле обвинети за силување, педофилија, канибализам можда:pos: и што све не? СИТЕ! Дури и Тупак лежеше у затвор за силување заедно со уште неколку луге и богзнае за што друго, гарант има убиено некој! И аман, сум постирал металика бла бла, само го постирав текстот од Анфоргивен за да ви покажам што е добро напишан текст, ништо повеке!
Добро ај да не се караме, потпишуваме Кајгански Мировен Договор 24.10.2008 ах една ден поназад од мојот роденден...Па добро сите знаат дека Тупак лежел у затвор, али легенда си е легенда секој ќе го памти по неговите песни. Но да ти кажам дека стварно ме налути мислењето за хит ем ап :pos:
E така :smir:
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Добро ај да не се караме, потпишуваме Кајгански Мировен Договор 24.10.2008 ах една ден поназад од мојот роденден...Па добро сите знаат дека Тупак лежел у затвор, али легенда си е легенда секој ќе го памти по неговите песни. Но да ти кажам дека стварно ме налути мислењето за хит ем ап :pos:
E така :smir:
Те гледам како интелектуалец , дали ќе ми објасниш што го прави Тупак легенда??
 

Madrid

Timeless
Член од
23 март 2008
Мислења
3.899
Поени од реакции
154
Но да ти кажам дека стварно ме налути мислењето за хит ем ап :pos:
Колку и да го поштувам Тупак ама ова му е најсрање песна шо ја направил, 5 минутно серење за Биги, не знам шо толку бендисавте у песнава.
 
Член од
13 февруари 2007
Мислења
5.106
Поени од реакции
5.847
Колку и да го поштувам Тупак ама ова му е најсрање песна шо ја направил, 5 минутно серење за Биги, не знам шо толку бендисавте у песнава.
Сите на возраст околу 13-14 години што се влезени у рап филм се палат на песни во кои се јаде гомна за некого.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom