Пилот државна матура 05 и 06.12.2007

Член од
8 февруари 2007
Мислења
1.968
Поени од реакции
43
Англиски беше лесно, и јас полагав англиски .. ама прашајте ги тие математика како си поминаа...
Ние, економски асистенти, НЕМАМЕ УЧЕНО за плоштини на геометриски тела и геометриски фигури, НЕМАМЕ УЧЕНО за докажување теореми и такви слични ствари. Ние, економистите, се знај, дисконтирање, должи, побарува, вложува, каматна стапка. НИЕДНА задача немаше од економската струка, сите беа како за гиманзии. Тука имаат еден голем пропуст.
Значи правиме муабет за математика под што се подразбира алгебра и геометрија ( не дека ми беше математика омилен предмет).
А тие зборови како дисконтирање, каматна стапка не спаѓаат во математика туку во некои стручни предмети од економски смер така?

Муабетов ми е вие учевте и математика или само стручни предмети?
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
Не гледам тука пропуст во државната матура, туку пропуст во програмата на вашето економско образование... Па човече, основна геометрија да немаш учено, плоштина на основни тела да пресметуваш... то е апсурд ! Башка не учите земјоделско или музичко, економисти сте...
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
англиски па и не е нешо тешко малце спремање и бива работа али школски мои шо отидоа на математика кажуват дека било оф леле
основното ниво задачите биле мн тешки а камоли па напредно
и тоа е малце заебано има народ шо не му иде ни математика ни англиски
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Англиски беше лесно, и јас полагав англиски .. ама прашајте ги тие математика како си поминаа...
Ние, економски асистенти, НЕМАМЕ УЧЕНО за плоштини на геометриски тела и геометриски фигури, НЕМАМЕ УЧЕНО за докажување теореми и такви слични ствари. Ние, економистите, се знај, дисконтирање, должи, побарува, вложува, каматна стапка. НИЕДНА задача немаше од економската струка, сите беа како за гиманзии. Тука имаат еден голем пропуст.
И уште еден пропуст. Листовите на кои требаше да се обележат решенија од задачите со заокружување од напредна математика беа згрешени. Нас, всушност ни ги дадоа листовите со кои треба испитувачите да ги бодуваат тие задачи, а тоа е огромен пропуст.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Како што можев да слушнам од школските, испитот по англиски јазик бил испит на основни знаења, ништо поразличен од вчерашниот по македонски јазик.

Е сега, јас полагав основно математика, и во тестот немаше ама баш ништо од основно, изгледа пошто сум ги заборавила формулите и се, но сепак, мислам дека тестот беше на едно повисоко ниво, а замислете си оној на напредно ниво каков бил? Одсекогаш ми одела математиката, меѓутоа разликата меѓу испитот по англиски и математика е во тоа што тестот по англиски го решија(или делумно) и оние ученици кои не се ни многу добри по англиски, а тестот по математика тешко им одеше и на одличните по математика, што е и логично ако малку поубаво размислиме.

Сепак, задоволна сум од спроведенава пробна матура, останува на БРО да ги средат резултатите, ДА ГИ ОБЈАВАТ, па после да се планира матурата. И сето ова во најскоро можно време да биде направено, зашто ни останува многу малку време за промени и одлуки, а камоли за учење.
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
И уште еден пропуст. Листовите на кои требаше да се обележат решенија од задачите со заокружување од напредна математика беа згрешени. Нас, всушност ни ги дадоа листовите со кои треба испитувачите да ги бодуваат тие задачи, а тоа е огромен пропуст.
и кај нас било истото:tapp:
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
оној листот шо треба да ги пополнуваш со пенкало крукчињата бил заменет со некој си лист шо е наменет за оценувачите
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
оној листот шо треба да ги пополнуваш со пенкало крукчињата бил заменет со некој си лист шо е наменет за оценувачите
И знаши истото се случило во цела Македонија?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
и јас денес полагав англиски ме израдува тоа што немаше граматика...бидејќи не ми оди тоа...
супер бе лесно закон...
а математика ми се жалеа овие што беа...
бтв за вакви тестови воопшто не мора ни да се припремам...:vozbud:
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Tие лани што ја избегнаа матурата глас да не пуштат затоа што ако ја поддржуваа државната матура требаше лани да се бунат дека сакаат да полагаат,а не да се радуваат затоа што нема да полагаат!

Иначе тестот не беше за ретардирани туку си беше во ред,беше лесен (во глобала) точно ама ние нели несакаме да има потежок и затоа коментарите од типот "абе шо е ова...глупости..." задржете си ги за себе.
Делот што го викате за "ретардирани" си е регуларен дел кој подразбира читање,а верувајте дека ако немате добра концентрација и ако си викате "абе ај ова лесно е...шо ќе се замарам" и тоа ќе го утнете.
За граматиката и литературата треба по малку да си се потсетите на материјалот за на крај,затоа што така помала ќе биде веројатноста дека ќе згрешите,во однос на тоа кој писател од кој период е и какви дела пишувал и што е суштината на делото и тоа е тоа...

За англиски кој си има вокабулар нема да има проблем...
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
346
Поени од реакции
24
Iskreno kazano ocekuvav da bide mnogu potesko,ali matura izleze deka moze i so minimum povotruvanje na materijal da se pomine solidno.Konkretno vcera makedonski da nepreteruvam ali bese mnogu lesno ( da se nadevame deka taka ke bide i vo juni ),a i angliski ne bese nesto mnogu tesko ( se razbira za onoj sto znae).Dodeka pak od matematika slusam mnogu poplaki,deka duri i od pojakite ucenici.No nema vrska kako i da e moe mislenje e posto sme va generacija ke ima kompromis i 99% ke pomineme site.A drugite generacii sto doagaat neka mu ja mislat.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Абе добро луѓе... Прво се плашевте и кревавте фама дека ќе биди тешка матурата, и зато неќевте да ја полагате... А сега пак не ви чини тоа што била премногу лесна, демек не сте "Малоумни" ? Ќутете си, уживајте и не наоѓајте многу мани...
Во право си друже.Добро бе не мора и на вести да кажуваме и да се "жалиме" дека било лесно.Ќутете дај да поминеме оваа година и да видиме како ке биде во јуни.

Ја бев англиски и не беше мноогу тешко.Искрено не ми идат и англиски ни математика ама знам англиски повеќе зашо математика не сум учел последниве две години.Ме нервираше тој текстот за книги шо читал типот.
 
Член од
2 септември 2007
Мислења
2.155
Поени од реакции
176
И знаши истото се случило во цела Македонија?
И кај мене во школо се случи истото. (Корчагин)

Иначе, јас денес полагав математика напредно. Во школо ми иде супер математика, ама на матурава ич не ми идеше. Имаше многу несоодветни задачи, а многу битни работи беа изоставени. Така на пример имаше едно 3-4 задачи од темата Веројатност (пермутации, комбинации, варијации) која се состоеше од едно 4 лекции се на се, а немаше на пример ни едно неравенство... Каде без неравенки, КАДЕ??? :vozbud: Цело време решаваме неравенки и тоа се провлекува во сите теми уште од втора година. Исто и за систем равенки, експоненцијална функција, логаритам??? А наместо тоа, они бапнале таму варијации, равенки на права низ две точки, некои адициони теореми за синус/косинус, бла-бла, за кои треба се` на се` да памтам 1000 формули!!!
Мој заклучок за пробнава матура денес: НЕ-СО-ОД-ВЕТ-НА!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom