Пилот државна матура 05 и 06.12.2007

Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Кој одбрал напредно ниво имајќи основно математика???????
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Не се секирај на факултет ќе ти биде уште бетер...
Ако ова не можеш тоа да го поминеш уопште не ни треба да идеш на факс (таму по 3 теми на месец се учат)
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Aaaa....и вие претерувате,па нели кога се штрајкуваше во барањата стоеше да биде олеснета матурата.Сеа пак не ви чини,многу лесна била....мислам незнаете што сакате!
 
R

reactive89

Гостин
Decki iskreno Makedonski testot bese lesen, ne bese ic tezok, ali denes matematika sto bilo, e toa e nesto neverovatno tesko... ucam matematika, znam... ali toa so go imalo na testot nemase sansi da se resi... plus toa, struka - kompjuterska tehnika, a zadaci sosema razlicni, ne bese soodveten za strucnite skoli testov ama bas ic...
a pazete zadaca, aj prvata dobro nekako, vika brod se dvizel po reka so 60 km na h, vo sprotivna strana - sproti tecenieto na rekata se dvizel so 40km na h, so kolkava brzina bi se dvizel splav!? ma daj, splav so brod, hahahaha....
ili vtorata e definitivno legendarna,veli: nekoj si tip prodaval kola, ali ja cenel po strafovite od trkalata, taka da 1viot straf cinel 1 evro, 2riot 2 evra a 3tiot 4 evra, kolku ke cini kolata ako tipot ja ceni po strafovite od trkalata, zemajki deka ima 16 strafa kolata....

tuka bi si postavil prasanje, cekaj malku tipot ja ceni kolata po strafovi, tipot ja prodava kolata na strafovi!? hahahha

p.s. mnogu deca prasuvale, a sto kola e!? hahahahahaaha

A za angliski prasav i mi kazale oti e mn lesen, taka da gledam da se prefrlam, ova ne cini matematikava na BRO.
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Идете ако не сеа пред МОН да се буните дека ве напраиле малоумни,ретардирани итн...со прашања демек за прво одделение па на крај да се чудите дека затоа што било многу лесно и не сте се сконцентрирале добро на прашањата и случајно не сте положиле.

Бог да чува...многу голема услуга ни прават пишувањава и зборувањата по медиумите за тоа како било боза...
Глејте таму ќутете си...подобро е да биде лесно и да положиме или да е тешко и да плачеме летото за една мочана матура??!!
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Бог да чува...многу голема услуга ни прават пишувањава и зборувањата по медиумите за тоа како било боза...
Глејте таму ќутете си...подобро е да биде лесно и да положиме или да е тешко и да плачеме летото за една мочана матура??!!
Точно.

И нас крајот не може да ни се најде:Ако е тешко многу тешко ако е лесно многу е лесно.Дај само нека нема на вестти дека било многу лесно бе ццц:Одма ке има емисија на Чуму :Владата сака да ги напраи глупи нашите деца.
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Се зезнавме со тоа што рековме дека е многу лесно,ама гадно се зезнавме
 

MkForces

тантара пантара
Член од
25 јануари 2007
Мислења
600
Поени од реакции
19
За математика ќе си направите некое барање ( преку медиум, или пр. петиција ) и јасно ќе му дадете на министерството до знаење кои се
грешките во матурата по математика... Така верувам би се решил побрзо проблемот отколку да се организираат нови штрајкови.
А уствари нешо да прашам: Се спремавте ли вие воопшто, повторивте нешо дома за денешната матура по математика? :)
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Се зезнавме со тоа што рековме дека е многу лесно,ама гадно се зезнавме
Па мене одма после првата таква изјава дека било демек како за првачиња и ретардирани ми беше јасно дека гадно се заебавме...ене сеа и по весници и по радија и телевизии ги пишува тие работи и тоа не ни иде на нас у полза бидете сигурни!
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Се зезнавме со тоа што рековме дека е многу лесно,ама гадно се зезнавме
Хаха..колку нема врска, и пилот матурата што се полагаше во 2006 година по македонски јазик и литература има слична содржина. И пак ке кажам она што го кажав погоре, па НОРМАЛНО дека ќе биде лесна бе, како на друг начин ќе поминат и оние кои книга не фаќаат, и оние од фризерко, слаткарско. Така да, тука само дискутираме во врска со матурата, и колко НИ или НЕ НИ се исплаќаа штрајковите и глупостите.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
А уствари нешо да прашам: Се спремавте ли вие воопшто, повторивте нешо дома за денешната матура по математика? :)
Тоа е финтата, и тоа е зашто јас не сакав да се произнесам дека беше тежок тестот по математика, затоа што не повторувавме, па нормално кој би памтел формули од 1,2 година. Нормално дека на оние кои полагаа англиски им беше полесно, па едно е јазик кој секојдневно го слушате, а друго се формулите кои сте ги учеле пред 3 години.

И се слагам со Срцуфка, на пример кај мене во основно ниво, најолем дел од задачите беа од аналитичка геометрија и геометрија, а функциите ги немаше нигде:toe:
 
Член од
25 август 2006
Мислења
336
Поени од реакции
6
Хаха..колку нема врска, и пилот матурата што се полагаше во 2006 година по македонски јазик и литература има слична содржина.
Па да слично беше нивото само различен беше материјалот што го опфаќаат ама лани не викаа они дека било ко за првачиња и за ретардирани,а нас тие муабети не ни идат у прилог...
 
R

reactive89

Гостин
А уствари нешо да прашам: Се спремавте ли вие воопшто, повторивте нешо дома за денешната матура по математика? :)
Jas ete povtarav nesto pred maturata, ama brat sto dzabe, denes koa bev samo prvite dve strani sum gi napisal i toa ne bev siguren dali e toa taka.... Zasto iskreno tesko bese, a sum povtoril, se spremav.... nemoj da mi kazes oti ne sum se spremal dobro, zasto neznaes po kolku saata odvojuvav da resavam zadaci!

A za ona na TV so bese... sramota, sramota!!! Togas zasto bile site tie strajkovi i bunenja, e bas radi vakvi raboti ne smetaat za adolescenti koi pravat samo belji :toe:
i posle uste imame pravo da zborime, ma dajte ajde... sramota, se izbrukavme do beskraj, sea neame ni argument so sto ke vratime nazad, osven kako sto kazaa na forumov pogore da barame da ni se smeni matematikata :toe:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Полагав вчера македонски, денес англиски и мислам дека тестовите беа многу лесни, времето е ускладено за решавање. Нешто од граматика имав заборавено, некои грешки од брзање направив, во глобала сум задоволна од тоа што го напишав. Организацијата беше ok, имавме слобода можевме да разговараме (што верувам дека нема да биде и кога ќе го полагаме она главното) и не бевме оддалечени 1ипол метар како што најавуваа.

За македонски тие последните текстови веќе не ги ни читав само прашањата и веднаш ги барав одговорите во текстот. Одземаат време и треба цел цитат да се препишува, а вредат само 1 поен.
Темата за есејот беше добра, има што да се пишува 13 поени е вреднувана, соопштението и барањето даваат по 8 поени. Сметам дека најбитното е тие да се напишат.
Од литература прашањата беа многу лесни, најосновните дела што мислам дека секој ученик треба да ги има прочитано, „Македонска крвава свадба“, „Крпен живот“ и слични традиционални за нас. Светска литература беше исто така лесно, Молиер беше даден со „Тартиф“ и Хомер...

Англиски беше исто лесно само имаше фрази кои досега не сме ги учеле и значењето на некои од нив не го знаев. Есеите даваа по 25 поени, покана за роденден и случка што не засрамила.

Се` на се` мислам дека ако вака биде и официјално екстерно би требало да положат голем процент ученици, нема простор за страв.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom