До кога светот ке биде машки?

Статус
Затворена за нови мислења.

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
Доста, еј!

Светот е заеднички, отсекогаш бил и ќе биде.

Темава е зрела за катанец. Модератори?
 
D

Delux

Гостин
Мажите го водат светот...ама има една иронија многу држави се продале за жените,многу војни се воделе за жените.Тројанската војна токму започнала поради жена,занчи кога ќе се донесе општ заклучок жените се влијателни во поредокот
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Мажите го водат светот...ама има една иронија многу држави се продале за жените,многу војни се воделе за жените.Тројанската војна токму започнала поради жена,занчи кога ќе се донесе општ заклучок жените се влијателни во поредокот
Жените го одредуваат поредокот.
 
D

Delux

Гостин
Треба да бидете среќни шо не сте се родиле на пример во Малезија,и тоа шо евреите имаат мал процент на геј популација:)
Може да има само влијание,одлуките секогаш паѓаат на мажите,без разлика дали се тие добри или лоши...
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Се знае кој ќе го води светот,...
тоа се најуспешните...
а ние колку и да се расправаме, историјата си го кажала своето , и се видело кој се поуспешни , па на што и да се должи тоа.

а вие жените да бевте поасални од нас мажите, и да знаевте подобро да го водите светот, и да зневте подобро да се справувате со проблемите, тогаш вие ке го водевте, а ние ќе пеглавме по дома и ќе миевме садови и ќе мрчевме дека сме дискриминирани , .
 

Ljupco

...ExtraVagant...
Член од
20 јули 2006
Мислења
1.810
Поени од реакции
12
...pa normalno be i ushte edna rabota okolu se ova...

...I'm pulling down my ultimate secret weapon...heheheheee

"DA E ZENATA DOBRA IDEJA, I GOSPOD BI JA IMAL"

...epa prijatno curi sanjajte za ravnopravnost koa ke bide gospodka a ne gospod(mashki rod)...


PS.i sea zatvorite ja temata poshto e kraj, dobro reche mashinche vreme e za toa, ali zapamtete dragi sentimentalni zeni i senzitivni i sve najbolje za vas, aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...svetot e mashki poshto go sozdal mashko-BOG-GOSPOD...

...blagodaram...:baeh:
 

ex machina

сфинге раја
Член од
4 септември 2007
Мислења
721
Поени од реакции
104
PS.i sea zatvorite ja temata poshto e kraj, dobro reche mashinche vreme e za toa, ali zapamtete dragi sentimentalni zeni i senzitivni i sve najbolje za vas, aliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii...svetot e mashki poshto go sozdal mashko-BOG-GOSPOD...

...blagodaram...:baeh:
Ако постои омнипотентно суштество, и ако тоа е едно и единствено, сигурно би било бесполово. Која е потребата и значењето на полот, ако не можеш да се размножуваш?
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Во основа е "Зад секој успешен маж, стои стабилна жена, а зад секоја жена стои, желба за успех", можете да си протолкувате како сакате... Но , според мене... светот не се води од мажи, туку подеднакво се води и од жените, затоа што политиката на маса ја води мажот, додека политиката "од страна", ја води жената....
 

samantha

who's tha boss?
Член од
16 октомври 2007
Мислења
196
Поени од реакции
1
Се знае кој ќе го води светот,...
тоа се најуспешните...
а ние колку и да се расправаме, историјата си го кажала своето , и се видело кој се поуспешни , па на што и да се должи тоа.

а вие жените да бевте поасални од нас мажите, и да знаевте подобро да го водите светот, и да зневте подобро да се справувате со проблемите, тогаш вие ке го водевте, а ние ќе пеглавме по дома и ќе миевме садови и ќе мрчевме дека сме дискриминирани , .

Lele koj si ti frustro...

Ama aj da ti pisam dva tri zbora.
Iluzijata deka mazite go vodele svetot zamre .
Od tipicni pricini sto zenata e taa so kreativnite idei, a mazot e samo kanal preku koj tie idei se ostvaruvaat...
Ti teknuva onaa Zad sekoj uspesen maz stoi uspesna zena...Ne e za dgabe kazane.
A na vas mazite da vi se dade da cistite, poeglate, kuvate i istovremeno da cuvate deca i da vodite firmi ne daj boze drzavi...ke se slogirate na mesto

No sekoj cest za mislenjevo veruvam devojka ti e mnogu gorda sto te ima...:salut:
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Се знае кој ќе го води светот,...
тоа се најуспешните...
а ние колку и да се расправаме, историјата си го кажала своето , и се видело кој се поуспешни , па на што и да се должи тоа.

а вие жените да бевте поасални од нас мажите, и да знаевте подобро да го водите светот, и да зневте подобро да се справувате со проблемите, тогаш вие ке го водевте, а ние ќе пеглавме по дома и ќе миевме садови и ќе мрчевме дека сме дискриминирани , .
A бе ако гледаме така и во Египет имало жена фараон и ама баш ништо не му фалело на Египет.
Аман бре,доста со вакви глупи изјави.
Ќе има разлики тоа е факт,ама па сега да зборите како жените седат дома мијат садови и дека вие сте најспособните,не држи вода.
Колку што има способни мажи,толку има и жени способни.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
Се знае кој ќе го води светот,...
тоа се најуспешните...
а ние колку и да се расправаме, историјата си го кажала своето , и се видело кој се поуспешни , па на што и да се должи тоа.

а вие жените да бевте поасални од нас мажите, и да знаевте подобро да го водите светот, и да зневте подобро да се справувате со проблемите, тогаш вие ке го водевте, а ние ќе пеглавме по дома и ќе миевме садови и ќе мрчевме дека сме дискриминирани , .

O ти исфрустрирано човече..:uvo:
Зар се читаш шо пишиш или онака пишиш колку да е кажано?!
Замина времето кога мажите владееле со светот, а и сам знајш зошто е така..Затоа што на ниедна жена не и било дозволено да пристапи во јавноста, а камоли да владее..Биле палени, тепани, убивани доколку го кажеле своето мислење и сакале да се истакнат.
Знајш зошто е то така? Затоа што мажите се плашеле дека ако жената дојде до збор, ќе се смени цела работа и таа ќе владее со светот.

Во врска со болдираново. Да те прашам нешто. Оти кога сте толку способни и моќни и паметни и шо знам таму шо, ОТИ не миете вие садови, оти не перете вие гаќи, оти не пеглате, оти не правите ручек, оти не рибате паркети и џамој.. Зар не сте најспособни? Оти тие работи ги сметате за женски?(Со чест на исклучоците, кои за жал малку се).
Додека пак, од друга страна, има МНОГУ жени кои извршуваат и машки функции и машки работи, па никој збор не вели и никоја жена не ги дели функциите на машки и женски.

Ајт..:brm:
 
С

Сатори

Гостин
~*~

Се знае кој ќе го води светот,...
тоа се најуспешните...
а ние колку и да се расправаме, историјата си го кажала своето , и се видело кој се поуспешни , па на што и да се должи тоа.

а вие жените да бевте поасални од нас мажите, и да знаевте подобро да го водите светот, и да зневте подобро да се справувате со проблемите, тогаш вие ке го водевте, а ние ќе пеглавме по дома и ќе миевме садови и ќе мрчевме дека сме дискриминирани , .
Драги Императоре, од чиста причина дека си ми симпатичен, јас еве ќе ти докажам со научни факти некои работи.

Во периодот на настанувањето на човекот, па се до појавата на првото класно општество, владееше матријахатот.
Децата се одредуваа според мајката, мажите го работеа тоа што ќе го кажеше жената и никој не се жалеше на нашите „подивјели“ хормони пред ПМС и никој не го ставал под знак прашалник инстинктот и расудувањето на жената.
Но, мажот со својата поголема физичка сила со текот на времето го направил следното, чувствувајќи се загрозен од интелектот на жената ја поставува на не едно, туку многу скалила под себе, третирајќи ја како предмет, инструмент за препродавање и личен сексуален и домашен роб.
Од време на време, на маргините по општеството се појавуваат големи жени како Елизабета и Марија Стујарт, Клеопатра и Нефертити, Вирџинија Вулф и Мајка Тереза, па почнуваат полека да им нагласуваат на мажите дека не е се во физчката сила.

Зошто за да бидеме тука каде што сме денес нас не палеа по клади и не нарекуваа курви и вештици, за да уживам јас во правото на слободен говор Роза Луксембург и Клара Цеткин организираа цели организации.

Затоа злато, погледни ја уште еднаш историјата и кажи ми, што пишува во неа?
:love:
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.511
Поени од реакции
47.745
Император наеба го изедоа феминстите:bilokojzbot::bilokojzbot: и темава нагло стана интересна.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Само андрогин му е мајката:pos:.Идеално решение:pos:.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom