Дали се плашите од смртта, и што мислите за неа?

M@We4kA

Loading . . .
Член од
26 јуни 2007
Мислења
559
Поени од реакции
5
Не се плашам од смртта затоа што кога тогаш сите ќе умреме. Е сега некои умираат помлади, некои постари, меѓутоа тоа е судбина и нема бегање.
 
Член од
22 јуни 2007
Мислења
1.296
Поени од реакции
26
Ja iskreno se plasam ama i se plasam i od vecen zivot , taka da nemozam NZS da najdam :vozbud:
 

IDontWantU2Know

Perfect imperfection
Член од
1 јануари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
2
smrtta e sostojba kako pred raganjeto!nishto.togas zoshto da se plashime od nishto?eden den mora da dojde,neizbezna e.

i osven toa neosetlivo e..eden mig..zavrshuva se.....ne se plashete:D


edinstveno se plasham od smrt so bolki i stradanja...

vsushnost se plasham a znam deka ne treba..sto ako utre ne se razbudam ziva?..sto so rabotite koi sakav da gi napravam ,etc etc....
ok...
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Не се плашам,ја очекувам.
Смртта за мене е почеток на нов живот,нова инкарнација.
Барем во тоа верувам,и премногу сум љубопитен да дознаам што има...
Да почувствувам како е...
 

Black LiLy

Her Majesty, My Queen, HIP-HOP
Член од
5 ноември 2007
Мислења
109
Поени од реакции
3
Имаше слична тема на еден друг форум, па едноставно ќе го пастирам моето мислење и тука:

Смртта како појава ме фасцинира.
"...why am I dying to live, if I'm just living TO DIE?"
Исто онака како што е скоро невозможно да се сфати смислата на човековото постоење (освен ако самите не му дадеме смисла), така е скоро невозможно да се сфати смртта, нејзината причина и воопшто, постоење. Меѓутоа, ако се опфати целокупната слика што ја носи смртта кај човекот, ќе се добие рефлексија на СТРАВ. Ужас. Агонија. Таква е човечката природа-плашлива кон нештата кои не ги разбира. Сепак, смртта само не потсетува дека има почеток и крај на се што е земско. Или пак, ако повеќе сакате, круг во кој се врти истото.
И кога некој ќе умре, телото му гние, а душата не. Некому пак, душата му е гнила од раѓање, ама телото си опстојува. Феномен. Моќна е Мајка Природа. Надмоќна. И затоа смртта, треба да се сфати како нешто нормално, како продолжеток на животот, на човештвото, а не како крај.
Еден цитат: (од еден премногу поучен филм)
„...Додека сум жив, јас ќе зборувам и ќе те учам. Ти ќе слушаш. Откога ќе умрам, ти ќе дојдеш на мојот гроб и ќе зборуваш, а јас ќе слушам...“
Секогаш постои кружење на материјата и енергијата.
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Black LiLy :helou::helou::helou: Истомисленици:wink:


Ja iskreno se plasam ama i se plasam i od vecen zivot , taka da nemozam NZS da najdam :vozbud:
Епа подобро ти е да си го живееш животот не плашејќи се од ништо.:wink:
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Епа несакам во моментов...од проста причина што животов ми е мил и живеам ради некои луѓе.Коа ќе ги снема нив-и мене :icon_biggИначе одговорот-не се плашам.
 

Мачката

Coca Cola Addict
Член од
6 август 2007
Мислења
581
Поени од реакции
6
Na momenti me faka nekoja panika...kako...lele do koga ke me ima ovde? ko ke mi tekni so se bi propustila ako sega me snema....sekogas razlicno, zavisi od raspolozenie... Momentalno da:nesvest:
 
Член од
3 јануари 2008
Мислења
10
Поени од реакции
0
Strasno e koga smrtta ke ti zeme nekoj blizok ... a e neminovna kako pojava i eden den site ke ja docekame ... :( A za plasenje, nema zosto da razmisluvame sakale ili ne , nisto ne e vecno se sto se raga i umira ...
 

[Marko]

Мочко
Член од
21 октомври 2007
Мислења
143
Поени од реакции
2
Се плашам...да...ама верувам дека после ќе се родам пак, само ништо нема се сеќавам... :(((
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Па на моменти ме фаќа страв.Не ми се напушта овој живот толку рано:pos2:ама еден ден сите мора да умриме.Но затоа треба да се верва,за потака да имаме вечен живот.
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
На моменти, да. Дури и ми се плачи. Ама то се моменти на слабост.
Ко ќе размислам поубо, нема за шо.
Верувам во Господ, а верниците по смртта се покрај него.
 
Член од
15 септември 2008
Мислења
1.957
Поени од реакции
337
Јебига, шо има да се плашам сите ќе умреме некој ден само не знаеме кога ќе е тој ден, така да не се плашам
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Сите ќе умреме никој не живее вечно.Не се плашам од смртта и размислувам само на тоа дека треба да си ја достигнам целта и да бидам среќен затоа што секој момен може да ми биде последен.И на погреб не плачам затоа што според мене смртта е само одмор од животот кој е доста тежок.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom