Кошаркарска репрезентација на Македонија

Clint Eastwood

I'm watching you!
Член од
13 декември 2009
Мислења
622
Поени од реакции
211
Се додека Караџовски не добие шанса да покаже што знае немој да серете дека Мираковски е три класи боље од него.
Кога ќе имаат еднаква шанса да докажат тогаш може да се споредува.
ne treba da e podobar 3 klasi,dovolno e i edna+iskustvoto sto go ima,i zatoa igra,a ovoj drugiot sedi na klupa.
i za da dobie karadzovski ednakva sansa treba da zasluzi.so edna dobra sezona vo raspadnata mak.liga,ne se stanuva play za reprezentacija.
vac 13,znae sto e kosarka,posto ja igra aktivno,zatoa negovite komentari vredat barem nesto poveke od tie na nekoi geto-lokal-patrioti.
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
ne treba da e podobar 3 klasi,dovolno e i edna+iskustvoto sto go ima,i zatoa igra,a ovoj drugiot sedi na klupa.
i za da dobie karadzovski ednakva sansa treba da zasluzi.so edna dobra sezona vo raspadnata mak.liga,ne se stanuva play za reprezentacija.
vac 13,znae sto e kosarka,posto ja igra aktivno,zatoa negovite komentari vredat barem nesto poveke od tie na nekoi geto-lokal-patrioti.
А извини, ние што активно не играме кошарка не знаеме што е истата? Или пак не следиме што се случува? Правилата не ги знаеме?
И по која тоа гето-локал-патриотска линија Инкогнито го фаворизира Караџовски? Да не игра можеби истиот во МЗТ?
Мираковски да не имаше подобра сезона од него случајно? Или заглави некад измеѓу Генерал Јанковиќ и Приштина во барањето на странски ангажман во силната ли силна косовска лига?

Караџовски е комбо бек, можеби единствен таков кој ни е во моментов во репрезентацијата. Слично нешто е и Соколов само што неговите организаторски способности се послаби од оние на Караџовски. Он може да игра на две позиции и тоа е неговата предност. Нормално дека заслужува да добие повеќе минутажа, поготово кога утакмицата е резултатски одлучена. Знаеме дека тука е само за искуство и дека во нормални околности Ристе Стефанов е прва опција. Па ако више е викнат нека не биде тоа само за да пополни место. Не е тешко да му се даде некоја минута за да се види што знае. Репрезентацијата нема ништо да загуби ако он влезе на 30 секунди до крај на четвртина или пак на крај кога водиме 20 разлика.
 

Clint Eastwood

I'm watching you!
Член од
13 декември 2009
Мислења
622
Поени од реакции
211
А извини, ние што активно не играме кошарка не знаеме што е истата? Или пак не следиме што се случува? Правилата не ги знаеме?
И по која тоа гето-локал-патриотска линија Инкогнито го фаворизира Караџовски? Да не игра можеби истиот во МЗТ?
Репрезентацијата нема ништо да загуби ако он влезе на 30 секунди до крај на четвртина или пак на крај кога водиме 20 разлика.
ps. se slagam deka za 30 sec. ni vrbica stefanov da vleze ne bi mozel da pokaze sto znae,
bidi mi pozdraven!


Едит од модератор: Мислењето содржеше дискусија на која не и е местото и е далеку од репрезентацијата на Македонија, пред се осврнувајќи се на некој личен реваншизам од страна на членот. Да не се повтори!
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.617
Не е во ред да се споредуваат прошлите квалификации со овие затоа што разликата на тимовите не е иста, а камоли да се споредува со ЕП. Можеби играта во одбрана е подобрена што е многу битно во кошарката, но општ впечаток е дека немаме добра игра во напад. Се надевам дека со тек на време ке го надминеме и тој дел од играта затоа што овие противници плачат за +25 разлика.
Да, во претходните квалификации бевме во екстремно тешка група со Летонија, Португалија и Естонија. Оваа група што ја имаме сега е потешка, сто посто, во најмала рака со ист квалитет како и претходниот пат. Искрено не ми е гајле дали играме атрактивно во напад се додека победуваме, NBA Дрим Тимот постигнува многу поени и игра доста атрактивно но поради лошата одбрана (покрај неиграњето на најквалитетните ѕвезди) на последните пет-шест големи натпреварувања (СП и Олимпијади) и тоа како имаа проблеми со појаките европски репрезентации + Аргентина. 77-78 поени постигнати во просек и не е така лошо, а колку да потсетам во претходните квалификации сме постигнувале околу 82 поени во просек што не е којзнае колку повеќе.
 

Clint Eastwood

I'm watching you!
Член од
13 декември 2009
Мислења
622
Поени од реакции
211
ps. se slagam deka za 30 sec. ni vrbica stefanov da vleze ne bi mozel da pokaze sto znae,
bidi mi pozdraven!


Едит од модератор: Мислењето содржеше дискусија на која не и е местото и е далеку од репрезентацијата на Македонија, пред се осврнувајќи се на некој личен реваншизам од страна на членот. Да не се повтори!
vo nedostatok na argumenti za diskusija se slucuvaat vakvi raboti. eh sto ti znaci da si moderator,uste malce pa komandant!
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
vo nedostatok na argumenti za diskusija se slucuvaat vakvi raboti. eh sto ti znaci da si moderator,uste malce pa komandant!
Повторно офтопик. Темата не сум јас,Инкогнито,Ацо Петровиќ или МЗТ Скопје.
Тоа што пробуваш ти да ме испровоцираш нормално дека нема да го дозволам, за тоа сум тука поставен.
На опомената не реагираше, сега имаш картон ... следи бан за понатамошно спамирање и офтопик.
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
^ Поарно со 4 во напад отколку со него.Освен брзина и борбеност во одбрана ништо не знае.Кога ќе се врати Ристе барем на крилните позиции ќе се зајакниме.А во овој циклус според мене загуба е и неиграњето на Диме Тасовскли,според мене исто како и Соколов многу корисен играч.Се надевам дека ќе се опорави од повредата и в година ќе биде повикан за ЕП.Што се однесува до Докузовски мислам дека може да проба со Гечевски и Самарџиски како стартери.Антиќ некако многу топки губи и како капитен премногу се форсира.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.617
^ Поарно со 4 во напад отколку со него.Освен брзина и борбеност во одбрана ништо не знае.Кога ќе се врати Ристе барем на крилните позиции ќе се зајакниме.А во овој циклус според мене загуба е и неиграњето на Диме Тасовскли,според мене исто како и Соколов многу корисен играч.Се надевам дека ќе се опорави од повредата и в година ќе биде повикан за ЕП.Што се однесува до Докузовски мислам дека може да проба со Гечевски и Самарџиски како стартери.Антиќ некако многу топки губи и како капитен премногу се форсира.
Диме Тасовски не е повреден туку се повлече од репрезентација...
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Лошо е ова дечки ... Се спремаат Унгарците да направат пекол во салата Кечкмети ... Ова ќе биде тежок натпревар :kesa:
 

Clint Eastwood

I'm watching you!
Член од
13 декември 2009
Мислења
622
Поени од реакции
211
pa normalno deka ke bide tesko.nema lesen pat do evropsko.ungarcite doma ke sakaat da pobedat,ete so velika britanija na gosti se pokazaa kako tvrda ekipa.moze ova ke bide prilika da isproba selektorot nekoi igraci koi do sega ne vleguvaa vo igra,i so toa da gi iznenadi ungarcite,zatoa sto posle prviot natprevar pojasna e slikata za nasite kvaliteti.ima dosta igraci koi ne dobija do sega vistinska sansa.dali damjan e seriozno povreden? ne e ubavo za nas igrac da se pisuva poarno sto se povredil(ne e ubavo taka).
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Воопшто не ме интересира како изиграла Унгарија против Британија вчера и како играше против Босна дома кога победи. Ги гледав тука во живо и тоа не се играчи од кои треба да се плашиме. Ако изгубат нашите тоа ќе биде резултат само на менталитетот, не на квалитетот.

Доволна е победа и од 7 - 8 разлика, нема потреба за силење со растурање по 20 - 30 разлика, кога по 3 дена следува можеби клучен дуел во Скопје.
 
Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
За Дамјан што се повредил немам што да коментирам ама знам дека во петок ќе биде и повеќе од тешко, и доколку успееме тоа ќе биде според мене најзначајната и веројатно најтешка победа во квалификацииве можеби потешка и од онаа во Британија. Инаку ќе има пренос барем така слушнав што е за поздравување.
 
М

Мартин`

Гостин
Сега баш на овој натпревар мислам дека ќе ги видиме вистинските квалитети на нашата репрезентација иако нема потреба да ги дигаме Унгарците толку високо ако беа толку добар тим немаше да се наоѓаат на 4-тото место и да имаат -50 кош разлика. Така да само да се изигра констатно без падови и да се подобри шутот за тројка и мислам дека лесно ќе ги добиеме и на гостински терен, и обавезно кошаркарките да играат како последниот натпревар во односот на лични грешки да не дозволиме да го исклучат Антич порано отколку што треба зошто без него реално во одбраната сме ослабени а богами и во напад. За повредата на Дамјан каде прочитавте/слушнавте не гледам ништо официјално по спортскиве новости во врска со него така да не е официјално дека е повреден, плус и да е не се знае каква е сериозноста и дали има шанси за настап иако и без него имаме солиден тим и одиме на 3 следни победи секако!
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
342
Поени од реакции
63
сигурно ке има пренос баш пред пола саат а гледав рекламата на а1 у петок у 19 часот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom