Македонска фудбалска репрезентација

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.802
Поени од реакции
6.787
За дечкот шо праша погоре, Ѓеоргиевски промашши иста ваква, ако не и поубава шанса против Шкотска кога игравме на гости.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.117
Поени од реакции
3.975
Не ми текнува против кој, ама Георгиевски промаши идентична шанса и против некоја друга репрезентација во претходниот квалификационен циклус.
Да не мислиш на тој против Канада пред крај на прво полувреме?
Просто не ми се верува до ден денес како успеа толку непрецизно да шутира... У секој случај комплетно се согласувам со твоето мислење околу Ѓеоргиески (и Ѓуроски)

--- надополнето ---

Јас лично мислам дека за нас сега најважно ни е дома да победиме на сите преостанати натпревари (и нормално на гости против Андора и Ерменија)... И се разбира да се обидат и некој екстра бод на гости во Даблин или Москва али тоа едино како плус би дошло, али стварно не верувам до толку да успееме... Али ако успееме да победиме на сите натпревари дома ондак на коњ сме :)

... Ама тоа, да видам да не верувам...

Него има ли негде highlights од натпреварот вчера??? Нигде да најдам... :(
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.774
Поени од реакции
5.511
Да не мислиш на тој против Канада пред крај на прво полувреме?
Просто не ми се верува до ден денес како успеа толку непрецизно да шутира... У секој случај комплетно се согласувам со твоето мислење околу Ѓеоргиески (и Ѓуроски)


батево искуство големо има изгледа, сношти, па со Шкотска, со Канада, следно со Ерменија :pos: :pos:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.961
Поени од реакции
57.702
^ Славчо промаши зицер у клучен натпревар со Шкотска или Норвешка, не се сеќавам точно!

Него и ако веќе не го игра Ѓуровски, може да го стави Пандев позади Тричко и Ристиќ, (повеќе пати Пандев играл на таа позиција и у Интер и Лацио и добро се покажал) а на другиве тројца да им каже да не прават само идиотски киксови.

Друго, за десен бек, зашто да не го проба Попов таму, левак е али не би изиграл лошо, сигурно нема да го проаѓаат како Шиков. Лазевски може да игра лев бек.

Дури вчера можеше и вакво нешто да направи у второ полувреме:
Деспотовски---Шумуликовски---Славчо
Тричко---------------Пандев---------------Попов
-Ристиќ-​

Со Ерменија може слободно да оди со напаѓачка тактика, нема потреба од тројца ДМ за со нив... значи имаме играчи да ротираме у повеќе формации (добро, освен Величе, ма да и тој нека брка само...), со што можеме да го изненадиме противникот али идиотов Јонуз е стварно толку глуп, нешто невидено...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.507
Поени од реакции
58.924
Не е до тактиката бе луѓе, тактиката е во ред. Играме дефанзива и одиме на контра. Совршена тактика за екипа што нема среден ред. Може да игра овој или оној, нема да се промени многу. Проблемот е стравот, кукавичлакот на селекторот кој се одразува на екипата:

1. Сте виделе ли екипа што има амбиции за пласман на првенство, а нејзините играчи лежат и задржуваат време уште од прво полувреме, против една СЛОВАЧКА! Така е, Словачка станала поим за нас, екипа на која мораме да и украдеме 20 минути за да преживееме. Искрено, сте виделе ли екипа од 4-ти шешир што го прави она што го правеа нашите вчера? Селекторот е тој што треба да им внесе храброст, да ги мотивира, да ги убеди дека можат да играат, дека треба и мора да играат. Дека треба да се бранат добро, да прават акции, да изведуваат контри, да дадат гол. А не да лежат од 20-та минута!
2. Додека Словачка се обидуваше по секоја цена да дојде до гол, нивната одбрана стануваше се понеорганизирана, нашите шанси зачестија. Тогаш нашиов Селектор извади напаѓач и уфрли одбранбен, и го претвори натпреварот во игра на еден гол. Многу просто, 99% од заслугите за поразот комотно може да му се препишат на Јонуз.

Некој рече дека ако издржевме, никој немаше да ја критикува дефанзивната тактика. Јас и сега не ја критикувам, напротив, со овие играчи само така и треба да играме, освен со многу слаби екипи. Но дефанзивна тактика не значи дека треба да се посереме од страв од противникот, да се откажеме од контраигра и да не се обидуваме да дадеме гол додека противникот е отворен.

Едноставно, слабости во тимот има многу, ама селекторот ни е најголема дупка и ова е само почеток на глупостите што ќе ги гледаме.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.961
Поени од реакции
57.702
Епа одење у напад кога противникот е дезориентиран е логична работа, а не храброст. Значи Јонуз не само што му фали храброст него е и глуп!

Храброст е да пробаш да промениш нешто у играта со кое ќе го збуниш противникот а не самиот себе.

Со Ерменија ќе тепаме, ама за понатака со Јонуз на чело сум голем песимист...
 
A

Alexander Nevsky

Гостин
Неможам да ги разберам некои што серат по нашиве.Добро не сме ни бразил нит шпанија па да играме со 3 во напад и да веземе низ терен.
Прочитај те го интервјуто на еден наш што игра во Словчка што коментираше да се игра затворено и да се чека шанса.
Ама ете 11 на 11 се виде колку им може гзето на Словачка.
Судијата што ја усра ја усра.Еве нели старт одзади се казнува со црвен плус Ристиќ кога го поеба Шкртел остана сам со голманот кај беше тогаш тоа смрделто да даде црвен?
Или не вас поважно ви е тоа што Шиков изиграл непрофисонално или незнам што,а типот поправилно игра Стопер а не бек.
И пак неможам да разберам гледам коментари поназад кај што се плука по нашите а судијата се величи:tapp:
И да Јонуз не е Мурињо па да игра со 3 во напад како што направи на Стемфорд кога сите очекуваа да се брани резултат.
Ах бе Македононски менталитет само да се гледа сеир и да се пљука...
Да беа хрватите или србите имаше мамица да им ја натртат.
 

Дим4е

NZT-48, want some?
Член од
24 октомври 2007
Мислења
7.258
Поени од реакции
8.363
Пуштени се влезниците за со Ерменија? И колку пари се да ме информира некој?
 
Член од
17 октомври 2009
Мислења
148
Поени од реакции
10
Неможам да ги разберам некои што серат по нашиве.Добро не сме ни бразил нит шпанија па да играме со 3 во напад и да веземе низ терен.
Прочитај те го интервјуто на еден наш што игра во Словчка што коментираше да се игра затворено и да се чека шанса.
Ама ете 11 на 11 се виде колку им може гзето на Словачка.
Судијата што ја усра ја усра.Еве нели старт одзади се казнува со црвен плус Ристиќ кога го поеба Шкртел остана сам со голманот кај беше тогаш тоа смрделто да даде црвен?
Или не вас поважно ви е тоа што Шиков изиграл непрофисонално или незнам што,а типот поправилно игра Стопер а не бек.
И пак неможам да разберам гледам коментари поназад кај што се плука по нашите а судијата се величи:tapp:
И да Јонуз не е Мурињо па да игра со 3 во напад како што направи на Стемфорд кога сите очекуваа да се брани резултат.
Ах бе Македононски менталитет само да се гледа сеир и да се пљука...
Да беа хрватите или србите имаше мамица да им ја натртат.
па ни Белорусија не е Шпанија , ниту пак Кипар не е Бразил .. да те подсетам Франција - Белорусија 0:1 . Португалија - Кипар 4:4 .. нашиве кога че дадат 2 гола на гостински да ми пишиш ..
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.117
Поени од реакции
3.975
па ни Белорусија не е Шпанија , ниту пак Кипар не е Бразил .. да те подсетам Франција - Белорусија 0:1 . Португалија - Кипар 4:4 .. нашиве кога че дадат 2 гола на гостински да ми пишиш ..
За Португалија - Кипар се согласувам, ама искрено и ние да игравме на местото на Белорусија против Франција и ние ќе победевме, и тоа со повеќе од 1:0...
 
Член од
17 октомври 2009
Мислења
148
Поени од реакции
10
За Португалија - Кипар се согласувам, ама искрено и ние да игравме на местото на Белорусија против Франција и ние ќе победевме, и тоа со повеќе од 1:0...
хехе .. ме насмеа :wink: ние од Андора губиме на гости па Франција че ја тепаме .. хех
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.117
Поени од реакции
3.975
хехе .. ме насмеа :wink: ние од Андора губиме на гости па Франција че ја тепаме .. хех
Лелее со таа Андора коа ќе почнете да замарате... Ти ако тој резултат од пред 10 години го земаш за пример на кое ниво ни е репрезентацијата ондак џабе со тебе чоек мубает да праи. Ако така „просто“ гледаш на работите и два-три резултати (од одредени крајности, било позитивни или негативни кои сме ги постигнале) ги земаш за доказ колку сме добри ондак можеш и да кажеш „ее ние Хрватска ја победивме, против Англија и Холандија нерешено иаме изиграно, ондак што се Словачка и Ирска за нас, 5:0 ќе ги тепаме“...
Башка Франција може има освоено светско првенство и се, али помина тоа време, у моментов (особено по светското првенство, а и за тоа време веќе беа тапа) се мизерија, ти гарантирам дека Македонија има поголеми шанси да се квалификува за Европсково него они. Ако Франција заврши меѓу првите два во групата ја одма се фрлам низ прозор...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.507
Поени од реакции
58.924
За Португалија - Кипар се согласувам, ама искрено и ние да игравме на местото на Белорусија против Франција и ние ќе победевме, и тоа со повеќе од 1:0...
4 ќе им дадевме!
 
Член од
22 август 2009
Мислења
615
Поени од реакции
221
Епа одење у напад кога противникот е дезориентиран е логична работа, а не храброст. Значи Јонуз не само што му фали храброст него е и глуп!

Со Ерменија ќе тепаме, ама за понатака со Јонуз на чело сум голем песимист...
:pos2::pos2:



Неможам да ги разберам некои што серат по нашиве.Добро не сме ни бразил нит шпанија па да играме со 3 во напад и да веземе низ терен.
Па ни словачка не се Бразил па да се радуваме на бод. Сите знаеме кои услови ги има кај нас, ама со Словачка бе од прва минута да играш на бод, со целосно затворена формација, за мене е срамота. Што да очекуваме кога ќе играме со посилни селекции, еве со Русија кога ќе играме? Тогаш не би требало ни на контри да одиме.
Не знам што е проблемот, мислам дека сега и со Ерменија ќе се измачиме. Ама тоа е нема кој да ги мотивира играчите, кога играме во мало има повеќе жестина и желба за победа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom