Македонска фудбалска репрезентација

Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
И со Англија вака изгубивме сега пак...

Мирко Ивановски(мислам така се викаше 9ката) изигра одлично, многу цврст играч, ни еден дуел не изгуби.

Забелешка имам за тоа како игравме само по страните при започнувањето на акциите, немаше никој да земе од средина топка или барем да изигра повратна со стоперите, тоа е голема грешка.


И за Ѓуровски зборите сите како делел топки, креативец бил бла бла бла кога го немате гледано ни 2 цели утакмици.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.774
Поени од реакции
5.511
И за Ѓуровски зборите сите како делел топки, креативец бил бла бла бла кога го немате гледано ни 2 цели утакмици.
ваљда е подобар е од балканскиот Жерард.. и затоа го бараме Ѓуровски за да го видиме... од на клупа не се гледа играч...
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.643
Поени од реакции
11.277
Имате ли во Струмица некое фонтанче да оди ова публикава да се џитне?
Јас бев на Северна и крајно сум разочаран од (анти)публиката. Незнам дали сите беа од Струмица, ама стварно имаме многу прост народ еј.
Го пцујат Бабунски, го навредуват 15ката, тој што има малку бела коса, па да му се сневиде наместо подршка, вии повеќе и повеќе ги деконцентрирате.

Арно сељаци имаше повеќе, барем знам оти они се виран народ, да не се срамам од Струмичане.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
ваљда е подобар е од балканскиот Жерард.. и затоа го бараме Ѓуровски за да го видиме... од на клупа не се гледа играч...
Тоа да, само едно е да кажуваат дека бил креативец а друго е да бараме замена за жерард.

Само Шумуликовски би требало да игра деструктивец кај нас, а он нема ни д од деструктивец, и пишува на некоја страна поназад зашто токму овие играат кај Јонуз.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
И со Англија вака изгубивме сега пак...

Мирко Ивановски(мислам така се викаше 9ката) изигра одлично, многу цврст играч, ни еден дуел не изгуби.

Забелешка имам за тоа како игравме само по страните при започнувањето на акциите, немаше никој да земе од средина топка или барем да изигра повратна со стоперите, тоа е голема грешка.


И за Ѓуровски зборите сите како делел топки, креативец бил бла бла бла кога го немате гледано ни 2 цели утакмици.
Ја го имам гледано, а ти ако го немаш гледано не збори на празно.

 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.774
Поени од реакции
5.511
Ја го имам гледано, а ти ако го немаш гледано не збори на празно.

и сеа? ќе судиме според една утакмица што ја изигра? му се погоди.. даде и гол.. чекај нека изигра повеќе утакмици па после можеме да кажеме ќе го биде или нема да го биде...ДАЈ БОЖЕ да го биде, сите ќе иаме корист.. во секој случај гарант е подобар од Величе.. јас сум ЗА да му се даде шанса... ама не можеме да го правиме Марадона :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Ја го имам гледано, а ти ако го немаш гледано не збори на празно.

Ај прочитај го пак тоа што си го болдирал...
И да, ја гледав и јас оваа утакмица, факт е дека ние немаме добар креативец, имаме просечни играчи и ништо повеќе.

И пак да повторам, Ѓуровски не игра на позицијата на Шумуликовски па да ги менувате нив двајца.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.774
Поени од реакции
5.511
Ај прочитај го пак тоа што си го болдирал...
И да, ја гледав и јас оваа утакмица, факт е дека ние немаме добар креативец, имаме просечни играчи и ништо повеќе.

И пак да повторам, Ѓуровски не игра на позицијата на Шумуликовски па да ги менувате нив двајца.
значи според тебе се менуваат играчи што играат на иста позиција така?? не знаев извини.. прв пат слушам.. можно е.. се сменал фудбалов во последниве неколку минути...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.989
Поени од реакции
5.617
Вчера мислам дека со исклучок на десната страна изигравме добар меч, но ете, дел поради немање среќа, дел поради неискористување шанси, дел поради Јонуз, дел поради судијата си го загубивме мечот. Со оглед на играчите кои се повикани, против Ерменија би сакал да го видам следниот состав:

----------------------------Нурединовски---------------------------
-------Тодоровски----Митрески------Новески-----Попов--------
-----------------------Деспотовски--------Шумуликоски----------
--------------Пандев-------Ѓуровски-----------Тричковски-------
-----------------------------Ристиќ-----------------------------------

И дај доста серите за креативностите на Шуми, тој не е плејмејкер за да биде креативен, тој е DM и во моментов немаме подобар од него на таа позиција. Ѓуровски ни јас го немам гледано којзнае колку, ама сум сигурен дека немаше да го промаши она што го промаши Георгиевски вчера. Не ми текнува против кој, ама Георгиевски промаши идентична шанса и против некоја друга репрезентација во претходниот квалификационен циклус. Шиков мислам дека беше тотално промашување, ама Јонуз кажа дека ќе се копира тактиката која ја имавме на пријателскиот против Романија, во која тактика игравме со тројца CB, иако морам да признаам дека овојпат и покрај што загубивме изигравме далеку подобро. Мораше Тодоровски да биде дел од тимот, исто и Лазевски можеше да го игра на десен бек кога очигледно беше дека таму ни треба некој брз играч. Исто мислам дека потребен ни е Тасевски, не се покажа којзнае колку за репрезентацијата, ама вака без офанзивец во средниот ред не оди повеќе, мора нешто да се менува. Ристиќ многу го критикував во последно време, но заслужува шанса пред каратистот Наумовски :)
Ајде само верба и одиме на европско :vozbud::oeoeoe:
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Ајде само верба и одиме на европско :vozbud::oeoeoe:
Тоа кога ќе играме напаѓачки фудбал или во најмала мера кога нема да се браниме и да се надеваме на шанса само од некои нафлрени топки. Иначе со играта како вчера ЕП е само научна фантастика.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
значи според тебе се менуваат играчи што играат на иста позиција така?? не знаев извини.. прв пат слушам.. можно е.. се сменал фудбалов во последниве неколку минути...
Јас пак не знам од кога еден играч е креативец доколку даде гол и голот си го видел на youtube.
 
Член од
8 април 2007
Мислења
16.034
Поени од реакции
9.126
Ај прочитај го пак тоа што си го болдирал...
И да, ја гледав и јас оваа утакмица, факт е дека ние немаме добар креативец, имаме просечни играчи и ништо повеќе.

И пак да повторам, Ѓуровски не игра на позицијата на Шумуликовски па да ги менувате нив двајца.
Па никој не рече дека Ѓуровски е Снајдер, ама далеку подобар од овие што ги имаме моментално. И види ја формацијата што ја пишав страна поназад, Тупан може да игра и заден везен иако и тој игра слабо у последно време.
Има ротации ако си слушнал за тоа, па така да нема потреба од напаѓање као ти знаеш све а ние останативе ништо.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.305
Поени од реакции
15.538
Па никој не рече дека Ѓуровски е Снајдер, ама далеку подобар од овие што ги имаме моментално. И види ја формацијата што ја пишав страна поназад, Тупан може да игра и заден везен иако и тој игра слабо у последно време.
Има ротации ако си слушнал за тоа, па така да нема потреба од напаѓање као ти знаеш све а ние останативе ништо.
Е ова е проблемот кај нас во репрезентација, што секој може да игра на некоја позиција а кога ќе го стават на таа позиција се губи.
Пример синоќа со Тричковски во средина заедно со останатите се губеа, не можеа да сврзат точен пас на 2 метри.
Затоа и Тупан не треба да игра деструктивец, подобро да земат некој од младава селекција, и така сите квалификации кај нас се изгубени однапред, можеме само да добиеме со овие млади играчи.
Стефан Ристевски иако има 18 години може да одигра десен бек подобро од Шиков.
 
Член од
14 јануари 2008
Мислења
4.251
Поени од реакции
909
Тоа кога ќе играме напаѓачки фудбал или во најмала мера кога нема да се браниме и да се надеваме на шанса само од некои нафлрени топки. Иначе со играта како вчера ЕП е само научна фантастика.
Да, да, Грција везеше по терен кога освои Европско... Слична игра играа и они, грубо, дефанзивно, со контри.
Да извадевме нерешено (а секунди недостигаа за тоа) на никој немаше да му смета ваквата игра, сите ќе ги фалеа и Јонуз и Шиков, како изиграле паметно против појак противник.

Али за наша несреќа Јонуз не е Рехагел, играчите не си ни блиску до квалитетот на оние на Грција од 2004.
Сепак игравме како што очекував, како што и единствено можевме на тој терен против тој противник. Се до крајот каде што неколку лоши одлуки на Јонуз и неквалитетот на нашите играчи конечно ја направи разликата.
Вака треба да се игра и против Ирска и Русија на гостински терени. Со неколку очигледни измени на одредени позиции.
Против Ерменија очекувам измени во средниот ред (играч што знае да ја контролира топката колку-толку), офанзивен десен бек , стевица > илчо и нормално победа.
 

DimceY

Jimmy
Член од
20 ноември 2007
Мислења
5.774
Поени од реакции
5.511
Јас пак не знам од кога еден играч е креативец доколку даде гол и голот си го видел на youtube.
сега ако правиме глупави и муабети за инает друга работа е тоа.. јас пишав погоре ти дали прочита тоа е друга работа.. еве уште еднаш

и сеа? ќе судиме според една утакмица што ја изигра? му се погоди.. даде и гол.. чекај нека изигра повеќе утакмици па после можеме да кажеме ќе го биде или нема да го биде...ДАЈ БОЖЕ да го биде, сите ќе иаме корист.. во секој случај гарант е подобар од Величе.. јас сум ЗА да му се даде шанса... ама не можеме да го правиме Марадона :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom