A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.928
Поени од реакции
1.464
Мерено преку uTorrent горната зелена линија? Ако е така и јас ја достигнувам таа брзина, ама таа не е вистинската. 460 е.
Најгорната теоретски можна граница на тие 4Mb/s што ги имаш е 512KB/s.
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.141
Поени од реакции
5.894
Најгорната теоретски можна граница на тие 4Mb/s што ги имаш е 512KB/s.
Of course. Ама во пракса е друго. Сегде се губи 10% од брзината при трансфер, што значи максимална брзина - 460 KBps.
 
П

Паган-др

Гостин
Не е во врска со интернет, ама е во врска со CableTel. Тие што имате дигитална телевизија, сите тие 100 канали ги имате што ги има на листата на нивната страна?
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Да ве прашам шо е работава со ова? Искуства?


Напомена: Со цел да овозможи квалитетна услуга за сите корисници, водејќи се по универзалниот принцип нa Политиката за фер користење (FAIR USAGE POLICY), КЕЈБЛТЕЛ го задржува правото да ја коригира брзината на пакетот, во зависност од остварениот вкупен трансфер.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.029
Поени од реакции
6.051
Да ве прашам шо е работава со ова? Искуства?


Напомена: Со цел да овозможи квалитетна услуга за сите корисници, водејќи се по универзалниот принцип нa Политиката за фер користење (FAIR USAGE POLICY), КЕЈБЛТЕЛ го задржува правото да ја коригира брзината на пакетот, во зависност од остварениот вкупен трансфер.
Надмини го лимитот и ќе видиш.

Ако го надминеш лимитот те кратат, зависно од пакетот кој го користиш.
Ако користиш Екстра 4mbps/40gb, кога ќе ги надминеш тие 40гб брзината ќе ти падне на 256kbps download со 128kbps upload.
или Gold 10/200, понадминување на 200гб, брзината ќе ти се намали на 1mbps down со 512 kbps upload, мислам
И така натаму.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Да ве прашам шо е работава со ова? Искуства?


Напомена: Со цел да овозможи квалитетна услуга за сите корисници, водејќи се по универзалниот принцип нa Политиката за фер користење (FAIR USAGE POLICY), КЕЈБЛТЕЛ го задржува правото да ја коригира брзината на пакетот, во зависност од остварениот вкупен трансфер.
Глорифициран изговор за "иако имаш неограничено на хартија, сепак у реалноста ќе го немаш".
Порано дури и да не го надминеш лимитот, знаеа да те кратат...ако симнеш премногу во 2-3 дена.
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Глорифициран изговор за "иако имаш неограничено на хартија, сепак у реалноста ќе го немаш".
Порано дури и да не го надминеш лимитот, знаеа да те кратат...ако симнеш премногу во 2-3 дена.
Сељаци.

Ама океј, сепак ќе се одлучам за CableTel пред Телекабел. Од двете зла, помалото.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.233
Знае некој шо е тоа шо во сметка имам 300 поени награда ау? На сајтон има премногу информации па ме мрзи да читам од толку информации. Вау.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Имам 8/80 пакет, иначе ми го сменија модемот ми дадоа нов Thomson, ама деновиве воопшто не сум задоволен, особено вчера и денес даундлодот има амплитуда од 940 до 0,1 а тоа 940 кбс само неколку секунди. Страшно.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
И јас сум Армин на истиот пакет со истиот модем Томсон али нетот им е катастрофа последниве 2-3 дена во четвртокот дури и Мек адресата ми ја сменија без знаење и јас чуди се зошто нема нет, дури тој на техничка ми викаше девојче да не си мењала нешто? Немам друга работа на сончев ден, модем ќе чепкам :tapp: Ебате тоа не можат да пратат меил ко известување или па да ми се јават а да треба сметки да се платат или за исклучување први се.
 
П

Паган-др

Гостин
До 31ви торенти по 5мб стигаше, од 1ви едвај 2 мега стига. 5ти сме денес, уште се нема опраено нетот.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.596
Поени од реакции
13.281
Направив договор за интернет 8/80, еве 6ти сме, сеуште ја неам „доживеано“ таа брзина. Срамота.

И уште нешто шо ме курчи, на страната за проверка на потрошен сообраќај, сите цифри се со 0 (симнато мб, прикачено мб итн). Му се дешава на друг вака?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.029
Поени од реакции
6.051
Направив договор за интернет 8/80, еве 6ти сме, сеуште ја неам „доживеано“ таа брзина. Срамота.

И уште нешто шо ме курчи, на страната за проверка на потрошен сообраќај, сите цифри се со 0 (симнато мб, прикачено мб итн). Му се дешава на друг вака?

Ја го имав истиот "проблем" кога се приклучив на Кејблтел. Од декември 2007 до април 2004, не бев приклучен на трансфер и си трошев повеќе од дозволеното и никогаш не доплаќав(тогаш се доплаќаше), бидејќи секогаш броевите 0 си беа. А брзината? Пожали им се, види што е како е.

Ја имав проблеми изминативе 2-3 дена со брзината преку сила 1мбпс мереше од потребните 10, ама денес е ОК.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185
Ја го имав истиот "проблем" кога се приклучив на Кејблтел. Од декември 2007 до април 2004, не бев приклучен на трансфер и си трошев повеќе од дозволеното и никогаш не доплаќав(тогаш се доплаќаше), бидејќи секогаш броевите 0 си беа. А брзината? Пожали им се, види што е како е.

Ја имав проблеми изминативе 2-3 дена со брзината преку сила 1мбпс мереше од потребните 10, ама денес е ОК.
наназад идеш со времево а ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom