A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Moже некој да ми каже дали сеуште се намалува брзината на секои потошени 20гб на Кејбелтел?

Пример старутваш со 8мб после20/30гб паѓа на 6, па на наредните 20-на 4мб итн? или нема веќе такви глупости?
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.029
Поени од реакции
6.051
Moже некој да ми каже дали сеуште се намалува брзината на секои потошени 20гб на Кејбелтел?

Пример старутваш со 8мб после20/30гб паѓа на 6, па на наредните 20-на 4мб итн? или нема веќе такви глупости?
Хмм. Зависи од пакетот.
Ја сум со голд 10/200 и се намалува после 200, на 1мбпс. Би требало и другите да се така. На ист принцип да работат.

Profi Пакетот работи на сличен пример кој го наведе. Овој има Неограничен трансфер но;
За надминат трансфер:
-) над 10 GB брзината се намалува до 4 Mbps / 512 kbps
-) над 50 GB брзината се намалува до 2 Mbps / 512 kbps
-) над 150 GB брзината се намалува до 1 Mbps / 256 kbps

За Лан пакетот брзината се намалува после 150гб.

За Голд 8/UN(неограничен)
- За надминат трансфер над 300 GB брзината се намалува на 4 Mbps.
- За надминат трансфер над 400 GB брзината се намалува на 2 Mbps.

Единствен пакет кој не губи брзина е
Кeјблтел Супер Профи (Super Profi)
8mbps
со 1mbps е.

Сите други губат на брзина после пречекорување на Лимитот. И мислам дека од секогаш биле вака, бар од кога сум нивни користник, 3 година веќе. Освен на 1 пакет шо било подруго.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Хмм. Зависи од пакетот.
Ја сум со голд 10/200 и се намалува после 200, на 1мбпс. Би требало и другите да се така. На ист принцип да работат.
.
Фала на објаснувањето, значи да потврдиме. Кога ќе направиш 100гб трансфер,(данлоуд) брзината пак ти е иста? (сакам да го ставам истиот пакет) 10мбс или околу 1100кбс. Само над 200гб паѓа на 1мб така?
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.508
Поени од реакции
2.646
Има некој од Топанско или близина што користи интернет од Cabletel да ми каже дали е стабилна конекцијата брзина итн ????
 

Macedonia>>Europe

Faster Than Light
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.582
Поени од реакции
836
Moже некој да ми каже дали сеуште се намалува брзината на секои потошени 20гб на Кејбелтел?

Пример старутваш со 8мб после20/30гб паѓа на 6, па на наредните 20-на 4мб итн? или нема веќе такви глупости?
Јас имам пакет Дабл голд, значи 8Мбс/150ГБ и додека не надминам 150 нонстоп е со таа брзина а после тоа на 256Кбс.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Фала момци на одговорите, колку време е така? да не е само за летово? (промоција некоја) или долго време е вака? Фала.

Да не испадне за некој месец пак на 20гб да сецкаат :)
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.029
Поени од реакции
6.051
Фала на објаснувањето, значи да потврдиме. Кога ќе направиш 100гб трансфер,(данлоуд) брзината пак ти е иста? (сакам да го ставам истиот пакет) 10мбс или околу 1100кбс. Само над 200гб паѓа на 1мб така?
Не паѓа брзината после 100. Ми се деси во Јули 230 некаде да отидат и брзината остана иста, иако последните 2 дена од месецот беше лимитот поминат.
Така да, ако си земеш голд пакет, можеш да си уживаш се додека не надминеш лимитот на пакетот.
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Од септември CableTel ќе ја прошири својата мрежа во Драчево и Пинтија, па ме интересира за интернет пакетите:
- каква е брзината?
- дали мрежата е стабилна?
- дали по надминување на лимитот брзината се намалува и дали надминатото се наплаќа?
Сега за сега сум на One (On.net) и не сакам да избрзувам да го продолжам договорот.
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.029
Поени од реакции
6.051
Од септември CableTel ќе ја прошири својата мрежа во Драчево и Пинтија, па ме интересира за интернет пакетите:
- каква е брзината?
- дали мрежата е стабилна?
- дали по надминување на лимитот брзината се намалува и дали надминатото се наплаќа?
Сега за сега сум на One (On.net) и не сакам да избрзувам да го продолжам договорот.

Па мое искуство ќе ти кажам. Брзината е 95% од месецот е топ. Максимална можна за пакетот.
За стабилна е многу мрежата. многу ретко паѓа. По надминување на лимитот те кратат, а за доплаќање, не се доплаќа.

Според мене еден од најдобрите Интернет мрежи е у Македонија.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.726
Поени од реакции
18.473
Па мое искуство ќе ти кажам. Брзината е 95% од месецот е топ. Максимална можна за пакетот.
За стабилна е многу мрежата. многу ретко паѓа. По надминување на лимитот те кратат, а за доплаќање, не се доплаќа.

Според мене еден од најдобрите Интернет мрежи е у Македонија.
Дали преку ден брзината на данлоуд е иста како навечер, или барем до 80% да иде од максималната можна?
 
M

mar30

Гостин
Од септември CableTel ќе ја прошири својата мрежа во Драчево и Пинтија, па ме интересира за интернет пакетите:
- каква е брзината?
- дали мрежата е стабилна?
- дали по надминување на лимитот брзината се намалува и дали надминатото се наплаќа?
Сега за сега сум на One (On.net) и не сакам да избрзувам да го продолжам договорот.

CableTel se lazgovci ne im veruvaj,ako ti kazale od septembri toa necnaci deka mislele na ovaa godina.mnogu neseriozna kompanija
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185
Од септември CableTel ќе ја прошири својата мрежа во Драчево и Пинтија, па ме интересира за интернет пакетите:
- каква е брзината?
- дали мрежата е стабилна?
- дали по надминување на лимитот брзината се намалува и дали надминатото се наплаќа?
Сега за сега сум на One (On.net) и не сакам да избрзувам да го продолжам договорот.

веке се нуди интернет во драчево комсијата има ставено и сеа за сеа е задоволен
 
H

HITCH

Гостин
Јас сакам да се префрлам на CableTel на пакетот што е 80гб. Ме интересира стабилноста на нетот. Јас сега сум на телеком, ама пакетот што го имам ич не ми одговара. Мене, тамам ми се 80гб во месецот. На Телеком немам проблеми со падни - стани мрежа, па ме интересира како е со CableTel. Мене ми треба само нетот, оти јас имам сателитска, па кабелската не ми треба. Ми кажаа дека мора да ставам кабловска за да имам и нет, тоа е ок немаат ЛАН мрежа кај мене. Само за брзината и за стабилноста на нетот многу ме интересира.

п.с. прашав и за раскинување на договорот предвреме и ме зачудија. Замислете, наплаќаат 2000 ден. за нетот и 2600 ден за кабелската или обратно беше, само за да се раскине договорот.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.115
Поени од реакции
8.185
idi mesec za mesec i gotovo male razlikata u cenata ..
 

Mr.47

Juve Fan
Член од
29 јули 2008
Мислења
10.029
Поени од реакции
6.051
Дали преку ден брзината на данлоуд е иста како навечер, или барем до 80% да иде од максималната можна?
Па до сеа многу биле ретки случаите да зафркава навечер брзината. 5 пати максимум месечно. Доста често симнувам навечер и топ е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom