Навивачки групи во Македонија

Член од
2 октомври 2008
Мислења
946
Поени од реакции
21
Нова Македонија - Вчерашен Број

М.М.Е. кој прв почна
Автор: Игор Крстевски
Кошарка
Кога големите се препираат, најчесто страдаат оние помалите. Така беше и во случајот со кошаркарските екипи на Фершпед Работнички и на МЗТ Скопје, најголемите ривали и, слободно може да се каже, спортски непријатели. Управите на двата клуба подолг период водат меѓусебна тивка војна, која кулминира во периодот помеѓу 18 октомври и 30 ноември, кога се одиграа двете меѓусебни средби. Задевањата на управите и нивните мали игри добија своја завршница во саботата вечер, кога се случи голема тепачка помеѓу навивачките групи на двата тима.

Епилогот е поразителен. Десетина дупнати глави, исто толку прекршочни пријави, многу уплашени граѓани, неколку демолирани автомобили и еден вандализиран стан. А мораше ли да биде така?
Сè почна со одлуката на управата на Работнички да си направи приватна забава да не пушти во слободна продажба билети за првото „вечно“ дерби сезонава, нудејќи им само 150 билети на гостите од „Јане Сандански“. Тоа е преседан досега невиден во македонската кошарка. Тоа предизвика револт кај луѓето и кај навивачите на МЗТ, бидејќи овој клуб има и културни симпатизери, кои со оваа одлука беа спречени да ја проследат средбата во живо. Револтирани беа и обичните љубители на кошарката, меѓу кои имаше и такви што дошле во внатрешноста на Македонија со желба да го видат дуелот на најголемите ривали, а кои по нечија желба останаа со „прстот во уста“.

За да не остане покуса, управата на МЗТ за саботниот меч реши воопшто да не им даде билети на противниците од „Градски парк“ како одмазда за нивната претходна постапка. Но тоа не ги спречи навивачите на Работнички да се упатат кон „Јане Сандански“, каде што се играше средбата. Веста дека им доаѓаат ривалите на нивни терен веејќи ги знамињата на аеродромците, кои во саботата наутро ги украле од салата на МЗТ, е доволна причина за молскавична реакција на „Фемили“, кои прават класична заседа кај трговскиот центар „Скопјанка“ веднаш до железничката станица. Одеднаш Аеродром станува Бејрут. Следува бегање на сите страни, кое е зачинето со демолирање автомобили и со малтретирање случајни минувачи.

Сето ова наведува дека нема само еден виновник туку дека сите, од управите на клубовите до хулиганите, кои себеси се нарекуваат навивачи, заслужуваат максимална критика. Управите на Работнички и на МЗТ не смеат да заборават дека со нивните постапки директно влијаат врз однесувањето на армијата навивачи. Тоа е огромна одговорност, која не секој може да ја издржи. Горан Костовски, спортскиот директор на Работнички, и Драган Панковски, неговиот колега од МЗТ, паднаа на испитот. Останува да се надеваме дека тие ја научиле лекцијата и дека во иднина ќе внимаваат што прават.

Во саботата, за среќа, немаше жртви. Само до кога?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Педерите први почнаа т.е. Марин...Ако не знае Игор Крстевски еве ја му кажувам...
 

Џенаро Гатузо

Pippo per Sempre
Член од
3 јануари 2008
Мислења
2.797
Поени од реакции
38
Марин бугарската курва...се исплаши коа го преплавивме паркот и затоа...ГНИДА!!!
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
946
Поени од реакции
21
Го цитирам Марин Докузовски после последното наше гостовање во парк:,,Па добро бе,кој е тука домаќин?! '' :vozbud:

Да се знае кој е кој :smir:



 
Член од
13 октомври 2008
Мислења
68
Поени од реакции
1
Toa so upravata samo gi zgolemi tenziite a toa so znameto ja preli casata.Redno vreme bese da se sluci nesto vakvo,malce akcija :)
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
545
Поени од реакции
110
Ne znam zosto na marin mu se nafrlate koga drug insistirase kaj upravata na rabotnicki family da ne bidat vo park.toa insistiranje od taa licnost bese samo radi provokacija nisto poveke.
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
545
Поени од реакции
110
Марин ја има наредено работата против Фамилијата :smir:
:nenene: :nenene: :nenene: :nenene: :nenene: abe on vo celata rabota minimalno ucestvuvase ama so sigurnost ti trdam deka drug insistirase kaj upravata na rabotnicki da se dadat samo 150 karti samo zaradi inaet i da se pokaze ona makedonskoto "koj e tuka glaven".
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
946
Поени од реакции
21
:nenene: :nenene: :nenene: :nenene: :nenene: abe on vo celata rabota minimalno ucestvuvase ama so sigurnost ti trdam deka drug insistirase kaj upravata na rabotnicki da se dadat samo 150 karti samo zaradi inaet i da se pokaze ona makedonskoto "koj e tuka glaven".

Епа или Марин или Ш.Наков :pos2: :pos2: :pos2:
 

Vodza

Ultras Crew
Член од
9 ноември 2008
Мислења
934
Поени од реакции
19
I baba da a viknam i ona ke maane so kamenja od 10 metri taka na pederski nacin
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131

Kajgana Shop

На врв Bottom