Фан клуб на "Meкларен Мерцедес Ф1"

Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
за да го истуркаат треба да му исплатат 40 милиони американски долари:wink:И јас би сакал да го видам во Мекларен,ама не ми е за верба работава...
За тоа колкава отшета треба да му платат на Кими за да си замине од Ферари, не знам и не сум баш информиран околу тоа. Но ако за него е 40мил. , сигурно ништо помалку не е чини ниту отштетата која би требале да му ја платат на Маса, за пак тој да напушти.

А да останат и двајцата и + да им се приклучи Алонсо, едниот од нив би морал да се помири со тоа да биде (само) нивен тест возач, а тоа ни под шизофренија не би го прифатил ниту еден од нив .. А мене, пак ќе кажам, ДАЛЕКУ пореална опција ми изгледа останувањето на Маса, односно заминувањето на Кими.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
за да го истуркаат треба да му исплатат 40 милиони американски долари:wink:И јас би сакал да го видам во Мекларен,ама не ми е за верба работава...
Значи се шпекулира дека Кими ке ја бара целата плата од Ferrari за 2010 што и првично е реално (демек покажува јак став). По неколку рунди преговори ке потпише со Мекларен за (да речиме) 15-20 милиони и ке добие уште 15-20 милиони од Ферари и ајт решена работата. Битно е што од Ферари се решени да го шутнат, па ке ја договорат работата не се секирајте.

За тоа колкава отшета треба да му платат на Кими за да си замине од Ферари, не знам и не сум баш информиран околу тоа. Но ако за него е 40мил. , сигурно ништо помалку не е чини ниту отштетата која би требале да му ја платат на Маса, за пак тој да напушти.

А да останат и двајцата и + да им се приклучи Алонсо, едниот од нив би морал да се помири со тоа да биде (само) нивен тест возач, а тоа ни под шизофренија не би го прифатил ниту еден од нив .. А мене, пак ќе кажам, ДАЛЕКУ пореална опција ми изгледа останувањето на Маса, односно заминувањето на Кими.
Маса е добар за втор возач, не се бунеше кога возеше со Шумахер, нема да се буни ни со Алонзо, на таа карта играат од Ферари 100% сум сигурен. Затоа и го бараат Алонзо таму, не дека којзнае колку лош возач е Кими, туку им треба подредување на возачите да се знае кој е што.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
ТЕЈНКС РУБЕНС !!! :party3::baeh::baeh:

Густо ќе беше да не се десеше ударот и да не ги прекинеа квали. Фетел го скина времето на Луис во првиот сектор за околу 2,5 десетинки, што е за респект и почит. Мило ми е што по неколку што по 3 во низа малерозни трки, конечко и на МекЛарен му се насмеа малце среќата. Луис очекувам да си ја оправда уологата на фаворит за победа утре т.е. да си остане таму од каде што и ќе стартува.

А за Хеики немам коментар, му се бројат деновите. На вчерашните слободни тренинзи имаше дури и подобри времиња од Луис, а и даде изјава дека е ептен задоволен од сет-апот на болидот за овој ГП викенд, но на крај се џаабе, едноставно не си го бива ... :toe:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Мекларен нова шасија, бидејки на старата имаа проблеми со КЕРС-от. т.е. кабелот некаде се топеше па се губеше големо количество на енергија во шасијата наместо во батериите. Е сега поисплатливо им беше да ја променат шасијата на тоа место, отколку да го преработуваат КЕРС системот. Така да и зголемените перформанси на Хамилтон се поголем дел од тоа.
А за Хеики немам коментар, му се бројат деновите. На вчерашните слободни тренинзи имаше дури и подобри времиња од Луис, а и даде изјава дека е ептен задоволен од сет-апот на болидот за овој ГП викенд, но на крај се џаабе, едноставно не си го бива ... :toe:
Кога ке го погледнеш и ова... јасно е како ке бидат возачите наредната сезона. Ферари : Маса, Алонзо. Мекларен : Хамилтон, Кими.

п.с. за тие што ги мрзи да кликаат, Банката Santander му дава 25 милиони евра на Мекларен за да го земи Кими во нивните редови.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Миленко одамна го испрогнозира ова "откупување" на договор од Сантандер само за да се ослободи болидот за Алонсо...Само добро ни прават(мекларен фанови и тимот)е сеа останува да видиме дали ќе се договори работава...

-Приликава ја користам да кажам дека Сантандер останува спонзор на Мекларен...Секако дека спонзорството со Ферари им е дааалеку поплатено...
 

M1K1 007

не у еу
Член од
7 јули 2009
Мислења
1.796
Поени од реакции
571
а отприлика дали можи некој да кажи колку пари дава Сантандер на мекларен а колку на Ферари

Мекларен нова шасија, бидејки на старата имаа проблеми со КЕРС-от. т.е. кабелот некаде се топеше па се губеше големо количество на енергија во шасијата наместо во батериите. Е сега поисплатливо им беше да ја променат шасијата на тоа место, отколку да го преработуваат КЕРС системот. Така да и зголемените перформанси на Хамилтон се поголем дел од тоа.

Кога ке го погледнеш и ова... јасно е како ке бидат возачите наредната сезона. Ферари : Маса, Алонзо. Мекларен : Хамилтон, Кими.

п.с. за тие што ги мрзи да кликаат, Банката Santander му дава 25 милиони евра на Мекларен за да го земи Кими во нивните редови.
е баш да ги видиме Кими и Луис во ист болид :tv:

да видиме кој ке биди кој
кој ке биди газда во тимот

дали Кими ке се мава в зид како на дождот во Белгија кога се мана и лани во Сингапур.........
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
а отприлика дали можи некој да кажи колку пари дава Сантандер на мекларен а колку на Ферари

е баш да ги видиме Кими и Луис во ист болид :tv:
да видиме кој ке биди кој
кој ке биди газда во тимот
дали Кими ке се мава в зид како на дождот во Белгија кога се мана и лани во Сингапур.........
За она првото никој не кажува точно... тие 25 милиончиња Сантандер ги дава екстра од спонзорскиот договор за да го земат Кими во Мекларен. А Кими и Хамилтон во ист тим ке биде нешто како дуото Култхард Хакинен :)

Има лом да прават, само конурентен болид им треба.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Денеска одлична трка,чиста како солза победа :)Нека ни се множат во последниве 3 трки :)

-Џиш,за следната сезона McM најавуваат одличен болид,компетитивен со Ферари,коишто истотака најавуваат сензација....Фалби насекаде,останува да почекаме и да видиме кој колку ќе сработи...И да,ни фали возач како Раиконен,Хејки дека не го бива-не го бива:wink:
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.590
Поени од реакции
6.952
Браво Мајсторе, браво. 57 од 61 круг во водство, СВАКА ЧАСТ. Да не беа глупостите на Нико и Фетел во пит стопот ќе следевме (можеби) повозбудлива трка, каде и да немаше дирекни дуели, ќе имаше дуели на времиња и најверојатно бокспрофитирања меѓу нив тројцата. Но вака, Луис беше недопирлив лидер на колоната и јас му честитам на втората сезонска, на 11та победа во кариерата со што го помина Маса, а се изедначи со Баричело според бр. на победи. Уште еднаш покажа дека побавните/градските (за некои подосадните) патеки, ептен му лежат ..
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
-Џиш,за следната сезона McM најавуваат одличен болид,компетитивен со Ферари,коишто истотака најавуваат сензација....Фалби насекаде,останува да почекаме и да видиме кој колку ќе сработи...И да,ни фали возач како Раиконен,Хејки дека не го бива-не го бива:wink:
Ќе видиме што ке излезе од целата работа. Хејки е премногу слаб, затоа лани за загубивме битката во конструктори, а годинава се бориме со Ферари за наша среќа слаби ке бидат уште наредните 2 трки, во бразил ќе биделе поарни :baeh:.

Инаку, мое мислење е дека на Кими не му легна Ферарито, исто како што не му лежи Мекларенот на Хејки. Кими ако се врати во Мекларен ке имаме одлични возачи. Останува на шупаците да смислат болид кој што ке може да се рамни со Ферари (догодина КЕРС нема да се користи барем така е договорот помеѓу ФОТА). А не го заборавајте и Браун со парите од титулата во конструктори, спонзорите, титулата во возачи догодина можи да бидат многу понапредни, да не гледаме нешто како првите 6 трки, еден ист победник.
 

Skunk_skopje

MZT TILL I DIE
Член од
15 февруари 2009
Мислења
179
Поени од реакции
16
Ќе видиме што ке излезе од целата работа. Хејки е премногу слаб, затоа лани за загубивме битката во конструктори, а годинава се бориме со Ферари за наша среќа слаби ке бидат уште наредните 2 трки, во бразил ќе биделе поарни :baeh:.

Не викај трипати за во бразил.Маса се враќа,ќе даде се од себе само да се врати на старите патеки.Верувам вложува огромни напори.Така да ќе си дочекаме.Не збори пред рука,да не се урочиш.:pred:
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Не викај трипати за во бразил.Маса се враќа,ќе даде се од себе само да се врати на старите патеки.Верувам вложува огромни напори.Така да ќе си дочекаме.Не збори пред рука,да не се урочиш.:pred:
Маса не се враќа оваа сезона!!!
-инаку незнаев дека керсот планираат да го укинат:tapp:
-А за Brawn,за идната сезона имаат сребрена боја и лого на мерцедес + главен Германски спонзор(јас мислам дека - - -Т- е тој спонзор ама ќе видиме)
-Ферари како и McM,ги замрзнаа развивањата,така да Ферари ќе бидат дупки следниве 3 трки,т.е до крајот на шампионатот:wink:
 

Skunk_skopje

MZT TILL I DIE
Член од
15 февруари 2009
Мислења
179
Поени од реакции
16
Ќе видиме љубави.Ќе видиме кој ќе биде дупка кој не,за тоа дали маса ќе се врати и за тоа ќе видиме.Не викај ура.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Маса не се враќа оваа сезона!!!
-инаку незнаев дека керсот планираат да го укинат:tapp:
-А за Brawn,за идната сезона имаат сребрена боја и лого на мерцедес + главен Германски спонзор(јас мислам дека - - -Т- е тој спонзор ама ќе видиме)
-Ферари како и McM,ги замрзнаа развивањата,така да Ферари ќе бидат дупки следниве 3 трки,т.е до крајот на шампионатот:wink:
Кој рече дека ќе го укинат? Прочита некаде таква информација?

КЕРС догодина ќе биде слободен, така што исто како годинава е. Но FOTA има џентлменски договор со што КЕРС нема да користи ниту една од членките. Се на се, затоа ќе нема КЕРС. (Сево ова доколку не се премислат :baeh:).


А за колегата над мене, Маса дефинитивно не се враќа друже. Веќе е објавено дека прв тренинг за враќање на патеките со картинг ќе има дури во ноември.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom