Фан клуб на "Meкларен Мерцедес Ф1"

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Луис најбрз на првиот, а Хеики на вториот слободен тренинг. Хммм нат бед .. Убаво би било кога и двајцата би ги првите 2 поз. за неделната трка, а зошто и да не се израдуваме на една 1-2 победа после толку време.
Со таа разлика што Хејки на првиот беше 12-ти, додека Хамилтон на вториот беше веднаш зад Хејки.

Се на се, мислам дека Мекларен го има погодено поддесувањето на болидот, така да може да се очекува победа. Баш би сакал 1-2, но тешко, некако Хејки ни делува слабо...

Ако успеат 1-2 и тоа Хејки да е победник, може да се каже дека ќе има далеку посигурна иднина бидејќи Мекларен и Кими сеуште ништо немаат објавено, се очекува допрва, но може и да не ја бидне работата или Кими да премине во Brown на местото на Баричело....... па Хејки да остане каде што е бидејќи Хамилтон е задоволен со него.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Ако успеат 1-2 и тоа Хејки да е победник, може да се каже дека ќе има далеку посигурна иднина бидејќи Мекларен и Кими сеуште ништо немаат објавено, се очекува допрва, но може и да не ја бидне работата или Кими да премине во Brown на местото на Баричело....... па Хејки да остане каде што е бидејќи Хамилтон е задоволен со него.
Чисто сумњам Витмарш да го ''трпи'' уште година дена Хеики. А и јас лично сакам да се отерасиме од него, јбг не го бидна во МекЛарен. Океј е можда за втор возач, тоа му пасува Луис, се кул .. Али сепак, едвај 1 једина победа за 2 сезони, а и таа му беше да не речам поклонета од Маса лани во Маџарска, кога фркна Ферарито на 3 круга пред крајот.

А за премин на Кими во Брон прв пат од тебе слушам и стварно не ми се верува да се деси, бидејќи како прво Розберг е печен за одење таму, а и + тоа Брон не е тим за Кими .. Или МекЛарен или ништо. :wink:

За квали. денес што да кажам. Луис ги потопи сите останати со 3 најбрзи круга во сите 3 сесии денеска. Веднаш позади него се 2та РБла, а пак зад нив 2та Брона. Биче интересно, очекувам и посакувам Луис со победа да ја заврши оваа НЕсјајна сезона на МекЛарен и да ги задржи двете 5ти позиции пред Ферари за оваа 2009та.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Абе точен сетап,и квалификациите ќе ти пројдат од рака...Тоа се докажа денес,а утре(иако хамилтон е лесен)очекувам добра влези-излези стратегија,и секако победа на Хамилтон!!!
Хејки-што да кажам ќе ја згрешам за човеков...Во Ф1 можеш да направиш добар резултат иако си полн со гориво(Хејки е полн до горе:))ама Хејки е легенда и знае од готово вересија да направи...Нека не се чуди кога во Понеделник ќе му дадат отпусна листа...
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Не ги гледав квалификациите од оправдани причини, се надевам дека утре трката ќе имам можност да ја гледам.

Стварно Хејки ми е матен... од една страна знае да извози најбрз круг (што се покажа на вториот тренинг вчера) од друга страна никаде го нема. Ќе стартува како 12...

за ова...
А за премин на Кими во Брон прв пат од тебе слушам и стварно не ми се верува да се деси, бидејќи како прво Розберг е печен за одење таму, а и + тоа Брон не е тим за Кими .. Или МекЛарен или ништо. :wink:
ако се сеќаваш Кими изјавуваше дека сака да оди во тим кој што ќе има шампионски амбиции или се повлекува од F1. А кој е шампионски тим за оваа сезона? Брон ЏиПи :) Една варијанта од можните е Росберг во Мекларен, а Кими во Брон...

така да или Мекларен или ништо не е толку сигурна опција :smir:

Инаку мислам дека KERЅ веќе на оваа патека игра голема улога, затоа Мекларенот на Луис е толку конкурентен, мада и доста имаат напреднато со аеро-пакетот од Мекларен. Сето тоа си носи резултати, особено во битката за конструктори со Ферари, каде што Физикела стандард е отпишан, а Раиконен ќе стартува како 11, пред Хејки.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Ајде нека е со среќа НОВИОТ (втор) Пилот на МекЛарен за наредната сезона .. ТА ДА ДА ДАААААМ, актуелниот Светски Шампион, Џенсон Батон !!!! :aplauz::aplauz:
http://www.formula1.com/news/headlines/2009/11/10228.html

Испадна она што најмалку го очекував. Од Кими, Розберг, Глок .. На крај Џенсон од БГП си се скраси. Мило ми е за него .. Како прво двајца Британци се во тимот, второ Батон е далеку поконкурентен и подобар возач од Хеики (кој си замина) и како трето на гридот МекЛарен ќе ги има двата последни Шампиона :costumed4 . Лепо е тоа, Батон убаво ќе се вклопи во новиот тим и очекувам достојно да си ја врши работата, заедно со Луис - САМО да го погодат болидот уште на стартот на сезоната.

Е само малце ме плаши статусот на втор возач во тимот. Хеики беше повеќе од идеален за таа улога, но сега со доаѓањето на Џенсон, кој воедно и оваа сезона на фантастичен начин стигна до Шампионската титула во препородената Хонда т.е. БГП, мислам дека нема баш така лесно да му попушта на детето на МекЛарен .. Ма на крај-краеви, како сака нека биде само да не се повтори Алонсо. :violent1:
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Ма на крај-краеви, како сака нека биде само да не се повтори Алонсо. :violent1:
Хахахха ... да се слагам дека нетреба да се повтори алонсо ... Али сериозно гледано мекларен не е прв пат во ситоациа да има два многу добри возачи во тимот ... И предходно секогаш се справувале со тоа што и на двата возачи им давале исти права ( Хакинен - Култхард , Кулхард - Раиконен ) итн итн итн
Нели долго време само кај нив беше правилото нема прв возач .
Освен тоа и хамилтон и батон се британци , и двајцата се доста смирени и не конфронтирачки типци ... така да мислам дека се успеа во креирање на алл стар тим .
 
Член од
16 јануари 2008
Мислења
256
Поени од реакции
19
мекларенисти или мерцедеаши, шо прајте сеа за кого ќе навивате? добра постава направија мекларен, се чека истот и мерцедес да го нарпви иако раиконен рече дека ке се повлече денеска прочитав дека разговарал со тимот на мерцедес, како можна постава се претпоставува на раиконен-розберг, секако ако мерцедес ги прифатат условите на раиконен, кој бара болид за шампионска титула и некое милионче
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Јас мислам дека... битно е да го победиме Ферари :pos2:.

Шала на страна, стварно сум избунет по овие глупости што се издешаваа. Незнам за кој да навивам (за Мекларен навивам уште од ко се откажа Хонда и влезе Мерцедес и Мика Хакинен во тимот) и сеа уствар доаѓа дека Мерцедес и Мекларен можно е да се раздвојат откако ќе им помине договорот и Мекларен да си најде друг снабдувач со мотори.

Од друга страна Мерцедес го откупи Брон и сега е доминантен сопственик па тимот е нивни.


Бррррррррррр.... избунет сум до даска, ќе видиме рано е сеуште да се одлучи кој што како. Битно го поддржувам секој што ќе носи трокрака ѕвезда на носот од болидот :smir:
 

B_O_K_I

RACING maniac
Член од
30 април 2008
Мислења
1.931
Поени од реакции
725
Не ја сфаќам ситуацијава ама ич многу се измеша ми личи како BMW со направија два тима само да не го имаат истиот крај
 

KeleS

insolitus res
Член од
22 јануари 2008
Мислења
734
Поени од реакции
57
Ех ... конечно за нешто да се гордеам дека изборот ми е лесен ... Јас сум мекларен бој од на времето сена ко возеше таму ... мерцедес не ми игра улога .
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Што има врска од кој ќе набувува мотори. МекЛарен си е МекЛарен, еден и единствен. Иако, рака на срце не е баш сеедно дали ќе бидат под договор со Мерцедес или некоја си друга, трета фирма таму .. Сепак, мене тоа никогаш не би ми го променило мислењето кој мојот омилен тим или пак би ми ги отстранило симпатиите од него.
 

Аеродром

Faithful :)
Член од
15 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
256
Да се надеваме дека ќе се среди ситуација,и сакам да се одвива борба помеѓу нас(ферари) и вас,од оние како што беа порано.Се најдобро,ви држам среќа.
 

Џенаро Гатузо

Pippo per Sempre
Член од
3 јануари 2008
Мислења
2.797
Поени од реакции
38
Алооооо зашто умрела темава?
Оne-two денеска во Кина први во генерален пласман Батон прв во конкуренција на возачи.Одлична трка за Мекларен.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
^ Да да пријателе .. Јас баш пред стартот на сезоната ја барав темава, ама не ја најдов. Помислив, може е затворена поради нередовно постирање.

Како што рече, 1-2 денес еееееееејјј 1-2 за МекЛарен :vozbud::vozbud:. Колку време го немаат почувствувано тоа фановите на тимот ?? - Јас ќе ви кажам колку : 2 години, 7 месеци и 8 дена. Последната 1-2 беше во Монца 2007 (Алонсо прв, Луис втор)

Сезоната иначе супер ја отворија пилотите на МекЛарен. Поминаа 4 трки, од кои на 2 Батон се искачи на највисокото постоље (во Австралија и денес во Кина). Луис од др. страна за сега е со 2 подиуми (по едно второ и трето место). Заклучно со денешнава 4та овосезонска трка, Џенсон изби како лидер меѓу возачите, Луис е за сега на 4тата поз. (со -11 бода). Во конструктори, одлична работа завршија пилотите со денешнава 1-2 и сега МекЛарен е лидер со +19 бода во однос на Ферари.

Еве ги и остварувањата на двајцата so far :


Lewis Hamilton



Bahrain - Grid : 4 - Race Position : 3
Australia - Grid : 11 - Race Position : 6
Malaysia - Grid : 20 - Race Position : 6
China - Grid : 6 - Race Position : 2


Jenson Button



Bahrain - Grid : 8 - Race Position : 7
Australia - Grid : 4 - Race Position : 1
Malaysia - Grid : 17 - Race Position : 8
China - Grid : 5 - Race Position : 1

Hmmm not bad, ha .... :aplauz::aplauz:
 

maac

evil scientist
Член од
10 март 2010
Мислења
134
Поени од реакции
61
Хамилтон г'з им искина то мајстореееее:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom