Фан Клуб: Пелистер

Z

ziko bt

Гостин
прво градско дерби ако не се лажам барем во последните 20години(или ако имало воопшто) па и ние конечно да осетиме,после игрите на Пелистер ми се чини дека Бајро се фаворити:pos:
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
3.639
Поени од реакции
3.261
Лазе ги отепа неговите, 2:0 за Пелистер, 2та гола негово дело.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Лазе ги отепа неговите, 2:0 за Пелистер, 2та гола негово дело.
Пиши нешто околу играта ако си бил!
Според нашиот коментатор.... Брегалница играла, Пелистер давал голови!
И шо било на крајот со Новаков и судиите?
 
Z

ziko bt

Гостин
Пиши нешто околу играта ако си бил!
Според нашиот коментатор.... Брегалница играла, Пелистер давал голови!
И шо било на крајот со Новаков и судиите?
Мене лично ми се чини дека до негде заслуживме да тепаме иако и Брегалница имаше свои шанси меѓу кои и една шанса каде беше потешко да се промаши ама ете срека за Пелистер шо нашио голман беше на вистинското место и на два пати во пет секунди не спаси од примање гол,значи беше на ниво како и претходната домашна утакмица со Тетекс.Вашите други шанси не беа толку сериозни главно по средината,а за Пелистер покрај голојте на Илиев имаше уше неколку шанси од ко се отворивте меѓу кои една поизгледна ама еден наш играч се избуни и ја еба акцијата иако имаше многу слободно место блиску до шеснаесетникот на Брегалница.Иначе денес очеквав откарши да ги видам Фаланга после нивните две гостувања во Тетово и Кичево ама ништо од та работа.Следечи се Варвар и како шо е реда пак ке си ги чукниме пошто ни станаја редовни пациенти и најверојатно ако мене ме прашват по се ми изгледа дека Комитите сами ке си навиват иако е рано уште да се прогнозира мене така ми мириса.
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
Мене лично ми се чини дека до негде заслуживме да тепаме иако и Брегалница имаше свои шанси меѓу кои и една шанса каде беше потешко да се промаши ама ете срека за Пелистер шо нашио голман беше на вистинското место и на два пати во пет секунди не спаси од примање гол,значи беше на ниво како и претходната домашна утакмица со Тетекс.Вашите други шанси не беа толку сериозни главно по средината,а за Пелистер покрај голојте на Илиев имаше уше неколку шанси од ко се отворивте меѓу кои една поизгледна ама еден наш играч се избуни и ја еба акцијата иако имаше многу слободно место блиску до шеснаесетникот на Брегалница.Иначе денес очеквав откарши да ги видам Фаланга после нивните две гостувања во Тетово и Кичево ама ништо од та работа.Следечи се Варвар и како шо е реда пак ке си ги чукниме пошто ни станаја редовни пациенти и најверојатно ако мене ме прашват по се ми изгледа дека Комитите сами ке си навиват иако е рано уште да се прогнозира мене така ми мириса.

Тоа е тоа.... нема се финансии, а со оглед на тоа дека сме не баш голема бројка тешко ни оде собирањето на поголеми средства за такво нешто!

Инаку ме интересираат посебно црнците како одиграа?

И дали Мандак коа влезе изгледаше спремен, пошо беше повреден а ни е многу битен играч?
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.420
Поени од реакции
28.524
Честито победа момци:smir:Ајде дајте слики извештај како помина утакмицава како навивање :)Ве чекаме наредно коло во Скопје се надевам на добра игра(мада нема да има со оглед на тоа што ни пропаднаа клубовите) и добро навивање од двете страни(барем некој остана во светла точка за жал)...:)
 
Z

ziko bt

Гостин
Тоа е тоа.... нема се финансии, а со оглед на тоа дека сме не баш голема бројка тешко ни оде собирањето на поголеми средства за такво нешто!

Инаку ме интересираат посебно црнците како одиграа?

И дали Мандак коа влезе изгледаше спремен, пошо беше повреден а ни е многу битен играч?
За финансите нема потреба да се дискутира сите знајме каква е ситуацијата,околу црнците едниот играше цела утакмица,а Ла Дуле:pos: влезе во средината на второ полувреме и за него како изигра е излишно да кажам,ее првио ако не се лажам на Лоте шо му даде 2гола лично ме бендиса како изигра добро се движеше не терено и имаше една посериозна шанса ама шутот беше по средина.А за Мандак влезе покасно и да ти кажам не знаеф за кој играч се работи (нормално само црнците ги познав:)),а само за него порано имав слушнато дека е меѓу подобрите Брегалница и се зачудив оти не го играја прва постава,а ако не се лажам со Шкендија ко сте играле ви беше најдобар играч(според спорт)
 

superstarpizza

Unsurpassed Сasual Dating - Verified Damsels
Член од
20 септември 2008
Мислења
6.025
Поени од реакции
1.363
За финансите нема потреба да се дискутира сите знајме каква е ситуацијата,околу црнците едниот играше цела утакмица,а Ла Дуле:pos: влезе во средината на второ полувреме и за него како изигра е излишно да кажам,ее првио ако не се лажам на Лоте шо му даде 2гола лично ме бендиса како изигра добро се движеше не терено и имаше една посериозна шанса ама шутот беше по средина.А за Мандак влезе покасно и да ти кажам не знаеф за кој играч се работи (нормално само црнците ги познав:)),а само за него порано имав слушнато дека е меѓу подобрите Брегалница и се зачудив оти не го играја прва постава,а ако не се лажам со Шкендија ко сте играле ви беше најдобар играч(според спорт)
Најдобар......срцето на тимот!

Штета шо се повреди, па сеа сме ко без еден играч во тимот.

Така бевме и со Лоте!

пс.Зар толку слабо ла Дуле?
 
Z

ziko bt

Гостин
Најдобар......срцето на тимот!

Штета шо се повреди, па сеа сме ко без еден играч во тимот.

Така бевме и со Лоте!

пс.Зар толку слабо ла Дуле?
Абе не слабо туку влезе средина на второ полувреме па да бидам реален немаше време да се покажи па би рекол просечно,а не слабо,и се ми се чини дека Пелистер со Брегалница ке игра 3 за 3 такво претчуство имам не дека има некој муабети :)
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.287
Поени од реакции
5.161
Адријан Франциско изигра добро за Брегалница, го тестираше нашиот голман со удари од околу 20 тина метри, Иљо со добри рефлекси ја зачува својата мрежа, имаше Адријан уште една шанса очи во очи со Иљо ама повторно беше подобар голманот. За играта мислам заслуживме да победиме имавме и ние свој шанси а имаја и Брегалница, нека ни е честито првата победа и да ни се множат....
Денес Чкембари околу 120-130 навивање славо, на полувреме 50 тина Чкембари заминаја Струга за финалето
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.154
Поени од реакции
7.850
Ovacii za Petrovski i Iliev






Fudbalsko prvenstvo na Makedonija 2010/11 - 2 kolo

Pelister - Bregalnica 2008 (S) 2:0 (1:0)

Gradski stadion pod Tumbe kafe. Gledaci: 700
Glaven sudija: Marjan Markoski (Ohrid)
Asistenti: Dejan Rtoski (Makedonski Brod) i Lazar Cakareski (Struga)
Delegat: Mitko Lokoski (Ohrid)
Strelci: Iliev vo 23 i 57 minuta
Zolti kartoni: A.Ristevski, Veljanovski, Cvetkovski (Pelister), Popo Panev, Andonov, Siskov (Bregalnica (S))
Crveni kartoni: nema

Pelister:

Petrovski, Brdarovski, Cvetkovski, Panovski (od 62m. Dragarski), A.Ristevski, Veljanovski, Angelevski (od 55 Bradonjic), Petkovski, Talevski, Iliev, Brnjarcevski, (od 67m. Kelesovski)

Bregalnica (S):

Kolev, Blazevski, Pop Panev, Donev, Novakov, Trajcov, Velkovski (od 55m. Mandak), Andonov, Gorgiev (od 77m. Ladule), Francisko Adrijan, Bogatinov (od 46m. Siskov)



Igrac na natprevarot:
Lazar Iliev (Pelister) i Ilce Petrovski (Pelister)

Ako go cuete rezultatot, a ne ste go gledale natprevarot ke dobiete sosema pogresno mislenje za mecot, koj ja donese prvata pobeda na Pelister vo novata sezona. Po tropskite uslovi pod Tumbe kafe Pelister blagodarenie na svoite dva heroja stigna do prvata radost. Golmanot Ilce Petrovski kako i protiv Teteks i strelecot Lazar Iliev, arhitekti na triumfot koj lesno mozese da bide i poraz. Retko vo Bitola se gleda taka perfektna partija kako onaa vo sabotata na Petrovski, koj e direktno zasluzen za site 4 boda na Pelister vo dosegasniot tek od sezonata. Koga vo 55 sekunda Petkovski i Iliev ja napravija prvata zrela sansa za zelenite, nikoj ne pretpostavuvase sprotiven razvoj na rabotite. Daleku povisokite gostinski fudbaleri gi dobivaa skoro site vozdusni dueli i sekogas bea opasni po prekinite. Taka vo 16 i 17 minuta Petrovski gi izvadi udarite od blizina na Donev i na Francisko Adrijan. Brazilecot topovski biese od 30 metri, no samo gi razdvizi refleksite na bitolskiot golman. I koga stipjani ne gi iskoristija sansite, nivniot bivs fudbaler Lazar Iliev so malo remek delo so glava gi kazni. Imeno, napagacot na pelisterci vo duel eden na eden so glava go nadskoka Novakov i izbra pravilen tajming da ja zakova topkata vo nebranetata mreza. No i toj gol, ne gi prikri dupkite vo bitolskata odbrana, pa vo 45 minuta pak gi spasuvase Petrovski. Neopisivo e kako gi odbrani dvata ziceri na Bogatinov i Gorgiev i na odmor se otide so 1:0, a lesno mozese da bide i 1:3.
Slikata vo vtoriot del drasticno se izmeni. Splasnaa napadite na stipskite sini, no na Pelister mu trebase nov invidualen blesok za spokoj do krajot. Taka Talevski brzo go izvede slobodniot udar i go izvadi Iliev sam pred Kolev. Sepak domasniot strelec otide premnogu v levo, pa po zaobikolen pat go mina golmanot i ja plasirase topkata skoro od mrtviot agol. Ostana uste polovina cas, no malkubrojnata bitolska publika ne mozese da bide mirna. Samo golmanot Petrovski i negovite bezbrojni podvizi gi odrzuvase so nasmevki na liceto. Francisko Adrijan vo 61 i rezervistot Siskov vo 74 minuta ne realiziraa novi zreli sansi od neposredna blizina. Brazilecot i vo 90 minuta srekno dojde do zicer, no pak mesto vo agolot biese centralno, a tamu nema minuvanje kraj semokniot Petrovski.
Rezultatot skri mnogu problemi na Pelister koj pred se vo organizacijata na igrata i defanzivnata stabilnost ne nalikuva na minatogodisniot tim. Bregalnica kako i Teteks pred dve nedeli ke mora da ja popravi realizacijata i da najde kluc za bravata na noviot bitolski milenik Ilce Petrovski.




Reakcii po natprevarot:

Naum Ljamcevski
(trener na FK Pelister)

Mnogu tezok natprevar po neverojatno tesko vreme. Za nas bea od neverojatna vaznost bodovite, bez razlika na igrata. Ovoj mec za nas imase dva junaci vo neverojatniot golman Petrovski i dvojniot strelec Iliev. Sepak cestitki do site moi fudbaleri, no i do onie na Bregalnica koi odigraa odlicen mec i vo poveke od edna situacija ne stavija na iskusenija. Po ovaa pobeda pomirno go ocekuvame derbito so Vardar.



Gordan Zdravkov
(trener na Bregalnica 2008 (S))

Ne bese lesno da se igra vo vakvo tempo po ovaa zestina. Moite fudbaleri imaa serija na zreli sansi, a sto zagubivme najvinoven ni e golmanot Petrovski za kogo odat site moi cestitki. Odbrani mnogu teski topki, cisti ziceri i ke mora da porabotime na realizacijata vo narednite nekolku sredbi.



Iliev “strelase” za Ljamcevski

I po postugnuvanje na prviot, a posebno po vtoriot gol Lazar Iliev dotrca do trenerot Naum Ljamcevski i direktno mu gi posveti golovite. Stipjanecot e avtor na site tri gola na pelisterci ovaa sezonaa ako minatata glavno pogoduvase vo gosti ovoj pat gi osvojuva simpatiite i na bitolskata publika.

Мандак не покажа ништо ама овај шишков од победа што го имате земено одлично изигра и неколку пати му избега по старната многу брзо дете и ѓупакот делеше а другите слаби
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
9.154
Поени од реакции
7.850
Ne e od Pelister ama pak nase dete e so sreka neka mu e :smir:

Талент од фудбалската школа на Ѓорѓи Христов се сели во Холандија

Миле Митревски на чекор до ПСВ

Во новите клупски бои - Миле Митревски во дресот на ПСВ

Младиот центарфор од фудбалската школа на Ѓорѓи Христов, МФК- Битола, Миле Митревски дефинитивно тргна по стапките на својот фудбалски учител. Веќе е сигурно дека младиот битолчанец своето фудбалско доусовршувње ќе го продолжи во еден од најпознатите холандски клубови ПСВ Аиндховен. Изминатава недела, заедно со нашиот поранешне најдобар репрезентативен стрелец, Митревски беше гостин на 21-кратниот холандски шампион.
- Малиот е голем талент и ПСВ кај кого сме на гости цела недела е подготвен да го земе во својата кадетска школа. Митревски во саботата одигра и пријателски натпревар против Росендал на кој уште во десетата минута го постигна првиот гол. Во моментов се во процедура завршување на административно-техничките работи околу неговиот престој во Холандија - вели Ѓорѓи Христов.
Инаку, Миле Митревски има 16 години, висок е 175 сантиметри, а игра на позицијата центарфор. Досега нема настапувано во кадетската репрезентација на Македонија








ВАРДАР – ПЕЛИСТЕР СКОПЈЕ, НАЦ.АРЕНА ФИЛИП ВТОРИ 20.00 ч

Главен судија Шулески Стевче - Охрид
1 асистент Неделкоски Драге - Охрид
2 асистент Тодоровски Жарко - Охрид
КОНТРОЛОР Ангелов Сашко – Кочани

4 судија Неделкоски Дејан - Скопје


Овај шулевски ич не мие по ќеиф ама ај да се надеваме на фер судење и добра игра инаку гарант ќе победиме во Сабота и обезбедени се доволно абтобуси па кој сака може да дојде на луд провод до ск



Последно што имаме тепано во ск е пред некоја сезона со хер трикот на миранда а пред тоа пред дестина години значи сега овај вардар ако не го победиме не знам кој ќе го победиме и искерно само тука очекувам бодови од страна(гостински терен) во оваа полу сезона и наредното гостовање ние во ск а следното коло играме со работнички доам а потоа 7 коло во ск со скопје и тука само можеме до бодови со навивачи инаку никаде на друго место


Значи Сабота пред бутки(кај спортската) во 16 30 часот е тргнувањето за ск


--- надополнето ---


ps.Ќе куртулиме од жешкото во автобусите
и носете си тренерки оти на бегање ќе студи
:vozbud:има да се :cug:па после ќе :pehar:
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.027
Поени од реакции
622
Дечки ајде дајте малце еуфорија,многу е мртво мислам одамна немало толку мал интерес.Дајте да се обединиме да појдиме во пристојна бројка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom