Хари Потер

Член од
2 февруари 2008
Мислења
96
Поени од реакции
15
A ти сериозно сметаш дека во книгите на Хари Потер има квалитетна психолошка анализа и развој ан карактерот.:pos2:

Во период од седум години карактерот на Хари не се промени воопшто што е чудно земено во предвид дека премина од дете во тинејџер, а во таа фаза следат и психолошки промени. Најголема мака во седуме книги му беше кога го фати еднаш депресија леле ја да не сум оружјето на Валдимор.

Во серијалот Хари Потер немаш психолошка позадина само една Deus Ex машина на настани која е предвидлива и очекувана.
Тоа дека ти расмислуваш така не мора да значи дека Е така. Вистината е објективна, мислењата се субјективни.
Во случајот, твојот пост е субјективен, а милионте постови низ цел свет, безбројни анализи и навлегувања на ХП во светот на литературата се објективноста.

Cya
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Зошто не би ги читал. Хари Потер е детска книга и тоа е факт. Мене ми беше умерено интересна. Тоа дека 90 од луѓето рекле дека е таа книга најдобра е глупост, земено предвид дека 5-тата е онаа која дои најдобра општа критика.
Леле а мене петката најмалку ми се свиѓаше. Најслаба е од сите. Ништо битно не се деси, освен што умре Сириус. И во секоја друга книга крајот е феноменален. Во петката се дешава обична борба меѓу лошиве и добриве, каква што имало многу пати потоа и многу пати пред. Се разочарав кога ја дочитав, а тоа ми се нема десено со ниту еден друг дел.
Пример во првиот, има расплет - се открива дека Quirell е лошиот.
Во четвртио пак големо изненадување - Мad Eye.
Да не набројувам понатаму, во сите делови се дешава нешто кое ќе те остави без зборови, освен во петтиот.

И да прашам, сум заборавила, се откри за што служеше огледалото зад кое умре Сириус?
 

igor108367

Dark Lord Sauron
Член од
25 јануари 2009
Мислења
2.516
Поени од реакции
113
Леле а мене петката најмалку ми се свиѓаше. Најслаба е од сите. Ништо битно не се деси, освен што умре Сириус. И во секоја друга книга крајот е феноменален. Во петката се дешава обична борба меѓу лошиве и добриве, каква што имало многу пати потоа и многу пати пред. Се разочарав кога ја дочитав, а тоа ми се нема десено со ниту еден друг дел.
Пример во првиот, има расплет - се открива дека Quirell е лошиот.
Во четвртио пак големо изненадување - Мad Eye.
Да не набројувам понатаму, во сите делови се дешава нешто кое ќе те остави без зборови, освен во петтиот.

И да прашам, сум заборавила, се откри за што служеше огледалото зад кое умре Сириус?
Тоа зависи пред се од вкус. Тебе те привлекува пред се содржината. Од друга страна петтата книга беше можеби и единствената која навлезе малку подлабоко во карактерите, особено додека се под репресија. Други луѓе а особено критичарите го сакаат тој аспект. Сепак тој дел е најдобро примен во генерала од сите други делови.

Само што филмот не успеа да ја долови книгата воопшто.

Тоа дека ти расмислуваш така не мора да значи дека Е така. Вистината е објективна, мислењата се субјективни.
Во случајот, твојот пост е субјективен, а милионте постови низ цел свет, безбројни анализи и навлегувања на ХП во светот на литературата се објективноста.

Cya
Хари Потер никогаш не бил universally acclaimed од критичарите. Секогаш имало некои кои го сакале, а некои кои не. Се критикувале многу аспекти од серијата почнувајќи од карактерите до смисолот на хумор. Тоа што анјретко е критикувано е заплетот кој е преставен како водечка сила на серијалот.

Yale professor, literary scholar and critic Harold Bloom raised criticisms of the books' literary merits, saying, "Rowling's mind is so governed by clichés and dead metaphors that she has no other style of writing."[101] A. S. Byatt authored a New York Times op-ed article calling Rowling's universe a "secondary world, made up of patchworked derivative motifs from all sorts of children's literature ... written for people whose imaginative lives are confined to TV cartoons, and the exaggerated (more exciting, not threatening) mirror-worlds of soaps, reality TV and celebrity gossip"
Тоа ти е објективно мислење.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Ќе му се намали диоптерот на Хари некогаш?

не ми се дочитани сите делови
 

LeoMessi10

Lionel Andress Messi
Член од
12 април 2008
Мислења
2.316
Поени од реакции
268
Леле а мене петката најмалку ми се свиѓаше. Најслаба е од сите. Ништо битно не се деси, освен што умре Сириус. И во секоја друга книга крајот е феноменален. Во петката се дешава обична борба меѓу лошиве и добриве, каква што имало многу пати потоа и многу пати пред. Се разочарав кога ја дочитав, а тоа ми се нема десено со ниту еден друг дел.
Пример во првиот, има расплет - се открива дека Quirell е лошиот.
Во четвртио пак големо изненадување - Мad Eye.
Да не набројувам понатаму, во сите делови се дешава нешто кое ќе те остави без зборови, освен во петтиот.

И да прашам, сум заборавила, се откри за што служеше огледалото зад кое умре Сириус?
Таму одат душите на мртвите.Мислам
 
С

Сатори

Гостин
A ти сериозно сметаш дека во книгите на Хари Потер има квалитетна психолошка анализа и развој ан карактерот.:pos2:

Во период од седум години карактерот на Хари не се промени воопшто што е чудно земено во предвид дека премина од дете во тинејџер, а во таа фаза следат и психолошки промени. Најголема мака во седуме книги му беше кога го фати еднаш депресија леле ја да не сум оружјето на Валдимор.

Инаку да јас уживам во книги со психолошка позадина, затоа и уживав во the memory keepers daughter, gone with the wind, ender's game, the stand, hearts in Atlantis...

Во серијалот Хари Потер немаш психолошка позадина само една Deus Ex машина на настани која е предвидлива и очекувана.
Базична грешка на сите површни читатели кои што во психолошки книги не го ни свстуваат мајсторот Достоевски а за Булгаков не ни слушнале.Само Хари Потер ли е лик во книгата?
:шмизла:
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Да не има некој информации дали J.K. ќе продолжи да пишува и понатаму или тука е крајот?
 
Член од
17 август 2008
Мислења
98
Поени од реакции
10
може ли некој да ми каже каде можам да ги набавам сите 7 делови на македонски односно дали ги има некаде
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.984
Поени од реакции
5.600
Првите пет делови ги имаш во Култура, а шестиот не ми текнува точно кај беше, дали во Матица, не сум сигурен. Седмиот сеуште не е излезен на Македонски :) Мислам дека петте книги во Култура сега ги продаваат доста ефтино во споредба со она што беа кога излегуваа за прв пат во продажба :)
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
може ли некој да ми каже каде можам да ги набавам сите 7 делови на македонски односно дали ги има некаде
7 го нема на македонски.Од 1 до 5 можеш во култура а 6-ти младинска книга мислам беше издавачот така нешто.6-ти ќе го најдеш во секоја книжарница го има секаден.
 
Член од
21 декември 2008
Мислења
213
Поени од реакции
15
Во период од седум години карактерот на Хари не се промени воопшто што е чудно земено во предвид дека премина од дете во тинејџер, а во таа фаза следат и психолошки промени. Најголема мака во седуме книги му беше кога го фати еднаш депресија леле ја да не сум оружјето на Валдимор.
Сите ликови во Harry Potter имаат психолошка анализа, а и развој. Кај Harry тоа не се забележува затоа што ние ги следиме случувањата во книгата од негова гледна точка, па "сам себе" не можеш да се забележиш ако се промениш.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
152
Поени од реакции
7
Хари Потер

Па денес ја купив првата книга од серијалот и засега ми изгледа супер...ми изгледа подобра од филмот :drk:...па дали има уште некои фанови на хари потер серијалот ? :smir:
 
Г

Господ

Гостин
Ги прочитав првите 4 дела на Македонски другите 3 на Англиски негде во тинејџ периодот кога сакав да бидам некој и нешто.
Ми се чини дека како што напредуваше приказната,стилот на Роулинг се менуваше кон подобро и последните делови,особено Half-Blood Prince ми се допаднаа.
Инаку приказната е феноменална,добро осмислен е еден цел нов свет испреплетен со нашиот.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
152
Поени од реакции
7
Некој сака да направиме форум за Хари Потер :smir: ако сака нека ми прати порака :helou:
 
Член од
26 јануари 2010
Мислења
908
Поени од реакции
185
Барам кој било дел да го купам или да се смениме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom