LOST

Дали ви се допадна крајот на серијата?


  • Вкупно гласачи
    287

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.389
Поени од реакции
25.189
И која е поентата...да се убедуваме меѓусебно дали е добра серијата или не е ? Дај ако не е само темава па да мораш да пишуваш... едноставно ако не гледаш лост, игнорирај ја темава.
Овде се збори за серијата, за мистериите бла бла...а не да се убедуваме и развиваме дускусија како ние бранејки а вие напаѓајки ја лост.
Не е поентата да се напаѓа. Нека се дискутира и за маните на серијата и за слабостите.
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
Па ако има рекорд во гледаност не значи дека сите треба да ја гледаат. До некаде се сложувам со Crazy in love, не за начинот на кој ја претставува серијата, туку во врска со постирањето...А оваа тема е и за оние кои ја сакаат и оние кои не ја сакаат. Да постираа сите што се фанови, немаше да биде интересно дискутирањето овде и немаше да достигне 200 страници. И не се навредувајте сите одма ако некој каже нешто лошо во врска со Лост.
Ко прво да, имаше рекорд во гледаност. Ама тоа беа времињата кога се емитуваше првата сезона. И не го направи рекордот на сите времиња, едноставно го имаше најдобриот рекорд за телевизијата после некое шоу во 2000та година(а за уште по-порано сигурно имало и поголеми рекорди).
Ко второ, исто така тоа што серијата имала било каков рекорд, не значи дека е најдобрата. Примери има многу, и не само од аспект на серии. ;)
И за крај не ја обожавам серијата, си имам свои причини. И нормално е ако некој не ја сака некоја серија која ми се допаѓа, ќе ми наведе причини за истата ама јас ко за инат ќе си најдам добро објаснение за секое од нив. Така да работи што на некои им изгледаат добри на други им изгледаат досадни и глупи. И не, не се работи за интелегенција, се работи за вкус. :helou:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас апсолутно немам никаква намера да дискутирам.
Ти реплицирав затоа што,ми реплицираше на мене со објаснувањео “Ете од каде е навредата.“ А кој има право да навредува некој само затоа што немаат ист вкус?
Јас не ја гледам,ти ја гледаш и крај.
И разлислтај малку некоја страна претходно ќе видиш нека не сум само јас која не ја сака серијата,а не да реплицираш на првиот што ќе го видиш!
Ако немаш намера да дискутираш, не ми е јасно што пишуваш во темава?
Пред мене имаше едно 3-4 пати реплицирано на други.
И сеа нешто јас страшен сум толку, или едноставно со овие аргументи те "заќутив"?

А за навредата пак ќе ти кажам :

Серија која ги има најнапнатите,најинтересните краеви на секоја епизода. А ти пишуваш дека нема нешто предизвикувачко.

Нормално дека ќе ја испитуваат твојата интелегенција.

И имаш право,има и други кои пишале дека не им се свиѓа серијата.Ама они ја гледале,и пишале нешто што реално може да не е добро во неа (по вкус идеме нели)
На нив не им реплицирам.

Ама ти си тука за да се најдеш у муабет.И еве у муабет си сега.

Тврдам дека си гледала само една епизода од серијата и тоа до половина само.

Со други зборови,не си компетентна да дискутираш за тоа што не ти се допаѓа во неа.

Ако не е така,молим те,пиши кои епизоди си ги гледала, и што конкретно не ти се допаѓа во неа.

Ако е така,мислам дека нема потреба да реплицираш на темава.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
19
Поени од реакции
0
bas e e najbolji serija i sakam da kazam deka onie so mislat deka e glupa ne se vo pravo
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.389
Поени од реакции
25.189
Серија која ги има најнапнатите,најинтересните краеви на секоја епизода. А ти пишуваш дека нема нешто предизвикувачко.
Не ги има за секого НАЈнапнатите, НАЈинтересните краеви на секоја епизода. Мене ми се најинтересни на 24, друг на HEROES, трет на PRISON BREAK...итн...И немора да има нешто предизвикувачко за сите, сепак се работи за вкус.
Нормално дека ќе ја испитуваат твојата интелегенција.
Врз кои факти ќе ја испитуваат твојата интелигенција?
И имаш право,има и други кои пишале дека не им се свиѓа серијата.Ама они ја гледале,и пишале нешто што реално може да не е добро во неа (по вкус идеме нели)
На нив не им реплицирам.
Овде си во право. Сум ја гледал цела серија до сега, можам да пишувам врз база на заклучоци, претпоставки и слично.
Ако не е така,молим те,пиши кои епизоди си ги гледала, и што конкретно не ти се допаѓа во неа.

Ако е така,мислам дека нема потреба да реплицираш на темава.
Овде сега Crazy in love, за инает ќе седне дома и ќе ги изгледа сите три сезони :)
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Ако немаш намера да дискутираш, не ми е јасно што пишуваш во темава?
Пред мене имаше едно 3-4 пати реплицирано на други.
И сеа нешто јас страшен сум толку, или едноставно со овие аргументи те "заќутив"?
Леле,леле.Ај не си ласкај жити све.Нит си страшен,нит си ме заќутил.

А за навредата пак ќе ти кажам :

Серија која ги има најнапнатите,најинтересните краеви на секоја епизода. А ти пишуваш дека нема нешто предизвикувачко.

Нормално дека ќе ја испитуваат твојата интелегенција.
КОј има право мене да ми ја испитува интелегенцијата,само затоа што не гледам некоја си серија таму?Мислам дека има други начини да се провери интелегенцијата,а не преку една серија.
Не реков дека серија не е предизвикувачка за сите,не е предизвикувачка за мене,затоа што јас не гледам такви серии.
Еве на пример прво ми текна на CSI.Таа серија ми се допаѓа,ја гледам и секогаш има причина да останам покрај телевизорот.

И имаш право,има и други кои пишале дека не им се свиѓа серијата.Ама они ја гледале,и пишале нешто што реално може да не е добро во неа (по вкус идеме нели)
На нив не им реплицирам.

Ама ти си тука за да се најдеш у муабет.И еве у муабет си сега.

Тврдам дека си гледала само една епизода од серијата и тоа до половина само.

Со други зборови,не си компетентна да дискутираш за тоа што не ти се допаѓа во неа.

Ако не е така,молим те,пиши кои епизоди си ги гледала, и што конкретно не ти се допаѓа во неа.

Ако е така,мислам дека нема потреба да реплицираш на темава
Еве како е поставена темата!

Знам дека голем е бројот на оние кои ја следат серијата и на оние кои веке ги изгледале сите сезони,мене лично ми се допаѓа,а на вас?
Грев е да кажам дека не ми се свиѓа?

Аман немам апсолутно никаква намера да се замарам за нешто што не ме интересира.Само сметам дека е многу глупаво да викаш дека некој е глуп,само затоа што не му се свиѓа серијата.

Кога рекоа дека ќе ја даваат на А1 имав големи очекувања, но по првите 2-3 епизоди се разочарав.Едноставно не сакам таков тип на серии,филмови итн.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Слушај или пиши што не ти се свиѓа конкретно или уопште не пишувај.
Знаеш како звучиш?
Како да навиваш за Работнички и идеш им пишувАш у темата на МЗТ:
Ја не навивам за вас.

Или не ти е по вкус метал па на Гижо му викаш : Не слушам ја метал не е предизвикувачки.

И јас не ја сакам ЗАбранета Љубов, ама не им идам таму у темата да им замарам дека не ја гледам зашто не ми е по вкус.
Е сеа ако јас сакав таков тип на серии,ама нешто не ми беше погодено во оваа,ќе се карав со нив.

Да погодам тебе ни LoTR не ти се свиѓа,ни Матрикс,Ни Space Jam итн итн.

Значи не е до серијата,до тебе е.
Не сакаш таков жарн.


Сакаш да се пофалиш дека не гледаш Sci - Fi.
 

Crazy in Love

Here's looking at you kid.
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.859
Поени од реакции
25.413
Значи не е до серијата,до тебе е.
Не сакаш таков жарн.

Сакаш да се пофалиш дека не гледаш Sci - Fi.
А кој па рече дека е до серијата?
Јас убаво си реков дека МЕНЕ не ми се свиѓа и дека ЈАС не гледам ништо интересно.

А што имам па да се фалам дека не гледам SF?
Не го гледам и не го гледам и крај.
За џабе се разви толкава дискусија за нешто за кое што се работи за вкус.

И еве,веќе не пишувам на темава.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Значи слободно може да заклучиме :
Crazy in Love = Spammer
 

Deswaldos

Bob's your uncle!
Член од
11 февруари 2007
Мислења
585
Поени од реакции
2
Па ако има рекорд во гледаност не значи дека сите треба да ја гледаат. До некаде се сложувам со Crazy in love, не за начинот на кој ја претставува серијата, туку во врска со постирањето...А оваа тема е и за оние кои ја сакаат и оние кои не ја сакаат. Да постираа сите што се фанови, немаше да биде интересно дискутирањето овде и немаше да достигне 200 страници. И не се навредувајте сите одма ако некој каже нешто лошо во врска со Лост.
Haha, ako ne volis Lost, netrebas da to pises. Najbolje da sad idem i napisem na svaka tema, ne volm ovo, ne volim ono. Da idem na futbal i napisem na svaka tema, MRZIM FUTBAL, ili na muzicki temi, MRZIM OVA PEVACICA ili nesto tako. Ne moze tako. Samo trazis da se svadjamo za bez veze.
Lost e super i ako hoces, napravi tema, I hate LOST!
Ako ne gledas od pocetka, tezko da razumes...
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Абрамс е тежок фолирант и целата креација е на ниво на ноншалантна философија, псевдо наука и разни глупи трикови за да се задржи интересот. Тоа што Американците го викаат half-baked ideas. Типот и писателите се во фазон дека креираат некоја си Хичкоковска атмосфера со голема длабочина крстувајќи ликови по познати философи, но вистината е длабоко поедноставна. Тоа што во на секои три епизоди се додава уште една мистерија во купот постојни нерешени не е нешто оригинално. И во шпански серии, се фрлаат нови “вистини“ и “кваки“ без смисла за да се задржи интегритет на шоуто.
Ако престанат да зависат од свежината на “мистериите“ и редовно надодаваните twist-ови серијата ќе добие на тежина. Вака е заборавлива и неинтересна на второ гледање.
 

Deswaldos

Bob's your uncle!
Член од
11 февруари 2007
Мислења
585
Поени од реакции
2
Soglasam se Bada Bing!.
Ali tako sto zene vole spanske serije, mi volimo Lost i druge serije. Serije nemaju neke dubine, ili zivotnih nauka. Svaktko ima svoj karakter, kao sto Sawyer non sto upotrebljava nadimke za ostalo drustvo (sto je jako popularno vo Amerika).
Ljudi vole misterije, i svaka epizoda se zavrsi tako, da trebas da gledas sledecu. To je sve vec preizkusena fora. Ali kako sto je bio Gilligan's island za prosle generacije, Lost je za nase :pos:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Со извинење, серијава глупа ми е до даске. Се дешаваат куп нелогичности, бла бла бла филмов, се плеткаат не знам кој со кој, и на крај ќе испадне во лудница се сите.
 

Deswaldos

Bob's your uncle!
Член од
11 февруари 2007
Мислења
585
Поени од реакции
2
Aj ti i tvoja "ludnica teorija". Nemozes da razumes sta se desava, ako ne gledas od pocetka :jaj:
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Gledam ve mrzi malku da proguglate :)
Strancive se ubija od prognozi davanje :)) dzirnee i citnete gi komentarite pa da vidime so ne ceka ovaa sezona.. edno e sigurno slednite 2 ili 3 sezoni ke imaat po 16 epizodi ..

[media]http://uk.youtube.com/watch?v=vWOzWsl-mHA[/media]

[media]http://uk.youtube.com/watch?v=M6d9TVG8Nes[/media]

[media]http://uk.youtube.com/watch?v=cwhxNH8qbkc&feature=related[/media]

[media]http://uk.youtube.com/watch?v=BZtXcsbK2HM&feature=related[/media]


e taka ovie od prva raka nabrzina gi pastnav..se citame
 

Kajgana Shop

На врв Bottom