Playstation 3

  • Креатор на темата A__
  • Време на започнување

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Будала работа, ам некој сигурно ќе ги копира фајловите, можеби и бесплатно ќе можеме да ги симнуваме. Нц нц нц, иначе ова толку лесно може да се пачне, то чудо некое :).
Не ќе да е обично стикче во прашање.. веќе има(ше) еден .pkg фајл за симнување од тој Backup Manager на официјалниот сајт, ама тие што пробале викаат дека без чипот може да се прави само dump на игрите (backup на image-от од играта на HDD), ама не и да се играат :)

Ќе видиме што-како деновиве.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Мац, само да не се залеташ уште утре да купиш PS3 - чипот/стикот баш и не е евтин ($170).. :)
Значи викаш да чекам роденден да ми дое, па PS3 сам да си купам, а чипов другарите? :)

Паметно размислување, не џабе си модератор! :))
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Со оглед на медиумите на кои доаѓаат PS3 игрите, цената на USB стикчево и можноста многу лесно да се печува пропустов од страна на Sony, не верувам дека би било добра инвестиција.
 
Член од
1 јули 2010
Мислења
43
Поени од реакции
0
Отворив нова тема за чипот за ПС3 за да не се натрупува темава :)
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.336
За колку време доагаат порачки од shopto и sendit и зашто ја нема Македонија на dvd.co.uk Ја колку што знам можеше да се купува од таму.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
За колку време доагаат порачки од shopto и sendit и зашто ја нема Македонија на dvd.co.uk Ја колку што знам можеше да се купува од таму.
Зависи, мене GoW 3 од Сендит ми стигна за 4 дена. Гран Туризмо 5 Пролог ми стигна за 10, али ептен ретко да биде повеќе од 15 дена. Кога сум порачувал од Англија, најчесто ми стигнуваат за 7-8 дена. За dvd.co.uk не знам, филмови можеш да порачаш и од Amazon.co.uk .
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.336
Ok danke sehr
Денеска пробав картицата од Уни Банка и voila фати, а 3-4 пати имам пробувано порано и не сакаше да ја валидизира....
Изгледа средиле тоа Бугариштата internazionale да биде... :)
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Ok danke sehr
Денеска пробав картицата од Уни Банка и voila фати, а 3-4 пати имам пробувано порано и не сакаше да ја валидизира....
Изгледа средиле тоа Бугариштата internazionale да биде... :)
Чекај имаш купено ПС3ка? Шо порача?
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Кажувај веднаш ПСН да те адднеме :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.713
Поени од реакции
11.976
Дечки, ајде малце помош.
Од пред неколку месеци преку e-mail направив муабет со дамите и господата од Amazon.com и тие велат дека во Македонија праќаат само книги, како и аудио, видео и ДВД производи. Е сега не сум баш сигурен дали конкретно во ДВД спаѓаат само филмови, или и софтвер, иако сепак, софтвер и филмови се две сосема различни работи, без разлика каков метод се користи за нивна дистрибуција.
Но јас имам слабо искуство со e-shopping, а згора на тоа, поминати се месеци од тој e-mail муабетот со дамите и господата од Amazon.com, па можеби во меѓувреме се случиле некакви промени.
Па затоа ве прашувам:
Дали може од Amazon.com да се купуваат софтвер, како и видео игрици за различни платформи, како PC, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Wii, итн. и истите да бидат поштенски доставени во Македонија ?
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Дечки, ајде малце помош.
Од пред неколку месеци преку e-mail направив муабет со дамите и господата од Amazon.com и тие велат дека во Македонија праќаат само книги, како и аудио, видео и ДВД производи. Е сега не сум баш сигурен дали конкретно во ДВД спаѓаат само филмови, или и софтвер, иако сепак, софтвер и филмови се две сосема различни работи, без разлика каков метод се користи за нивна дистрибуција.
Но јас имам слабо искуство со e-shopping, а згора на тоа, поминати се месеци од тој e-mail муабетот со дамите и господата од Amazon.com, па можеби во меѓувреме се случиле некакви промени.
Па затоа ве прашувам:
Дали може од Amazon.com да се купуваат софтвер, како и видео игрици за различни платформи, како PC, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Wii, итн. и истите да бидат поштенски доставени во Македонија ?
Ништо не е сменато. Амазон праќаат само Книги, Музика, и ДВД филмови (како и блу-реј). Истото важи и за бринтанскиот и за германскиот амазон.

Игрици можеш да купуваш од www.sendit.com / www.shopto.net / www.zavvi.com од првиот имам купено неколку пати, и досега не сум имал проблеми. Од shopto некој од овде мислам дека порача нешто и му стигна. За завви МикиЗулум имаше порачано али не знам дали му стигнаа игрите.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.407
Поени од реакции
5.336
Чекај имаш купено ПС3ка? Шо порача?
Кажувај веднаш ПСН да те адднеме :)
Хах не имам PSP со нов FW па да му земам 2-3 игри гледам има екстра наслови по багателни цени...

За ПС3 незнам се двоумам...И ПС3 и Xbox 360 не вреди, Вака ако го шитнам боксот и земам сони ке изгубам на мултиплатформ, 1200 ден за Castlevania после година дена од излагањеи и 150 ден на DLDVD не е исто... :)
Настрана овај лов на вештерки со ПС3 пиратеријава, Додека не видам Сони да се огласи со некоја превентива па онда Драган и остали такви да почнат да нудат пиратерија со разумна цена, не влевам надеж...
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Се спремам да ми донесат PS3 од Америка, работата не е сигурна, но сепак имам неколку прашања:

- дали треба да си купам нов адаптер за струја? Како иде таа работа?
- дали можам да си направам и амерички и европски PSN акаунт и да си ги користам двата? (Нормално не во исто време)
- знам дека игрите не се region coded, но дали Bly-Ray филмовите се?
- ако сакам да играм некоја игра онлајн, дали ме испраќа на сервери врз база на PSN акаунтот на кој сум логиран или врз база на потеклото на конзолата? Оти ми се игра на европски сервери со ниска латенција.
- дали треба да знам уште нешто?
 

TheTimi

Veni Vidi Vici
Член од
11 јануари 2010
Мислења
768
Поени од реакции
37
Значи вака:
1. Мојот ПС3 кога го купив имаше се вклучено освен HDMI кабел, незнам како е сега.
2.Се разбира можеш и повеќе од 2.
3.Ако планираш да купуваш филмови, тогаш да се. Ама ако ги земаш од замунда ќе ти ги пушта скоро сите. Има само еден формат што не пушта ама заборавив кој формат беше.
4.Зависи до играта. Некои игри како MW2 немаат везе со ништо . Те дава во сервери од Кина или Бразил иако играта и playstationot ми се од Германија :). Има игри што ти зависи до ПСН акаунтот, а и повеќето што јас ги имам имаат dedicated servers.
5. Ако планираш да го даваш ПСН акаунтот за game share, не го давај на повеќе од 5 луѓе. Со еден пријател од Србија заклучивме дека една игра што си купил од ПСН може колку сакаш да и правиш re download се додека си го дал акаунтот на 5 луѓе. Ама ние тоа го свативме на тешкиот начин. Он го даде акаунтот на 6 и поради тоа веќе не можеше да ја користи ПС store а сите останати 6 можеа :)
5. Исто бидејќи игрите се region coded треба да знаеш дека ако планираш да купуваш DLC, секој DLC мора да е од истиот регион како и играта за која си го купил. Пример имаш купено игра од Европа, и ако купиш DLC од Америка тогаш нема да ти работи. И ова го научив на тешкиот начин. Фрлив 30$ за ништо .... :)
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Хммм... Тими опфати се :)... планираш ли да го купиш и ПС3 Џеилбрејк или ќе останеш со оригинали?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom