House of the Dragon

За кој тим сте во војната наречена „Танц на змејовите“?

  • Тимот на ЦРНИТЕ - Кралицата Ренира I

  • Тимот на ЗЕЛЕНИТЕ - Кралот Егон II

  • Неопределен


Резултатите може да се погледнат само после гласање.
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.675
Поени од реакции
10.972
Серијава е апла досадна и иако делумно се согласувам со тезата дека тоа е поради тоа што сме десентизирани од се што видовме во Гејм оф Тронес сепак не мислам дека тоа е главен фактор.

Главниов проблем е што нема ликови во серијава, буквално истите пет лика се вртат цело време, во Троновите во една епизода има повеќе ликови отколку оваа серија. Како истата епизода да ја гледам одново, Ренира во Драгонстон, Дејмон кај Риверландите и овие пет души кај Егон, дури и Ото го тргнаа. Кај се другиве фамилии, кај се Старкс, кај се Ланистерс, Баратеон, овие од Дорн, таа фамилијата што беше истребена од Тајвин и тн. Каде се замоците, банерите, буквално ништо нема во серијава. Само пет главни актери има и истите ликови и истите дијалози. Ќе имало војна, ќе немало, јас сум крал, не јас сум, како турска серија да гледам. До посер досадно, посебно вторава сезона, првата до некаде се јадеше.

Она што ја правеше Гејм оф Тронес јака серија беше големиот кастинг и репертоар на различни ликови, плус пејсажите, замоците и слично. Ништо од тоа нема во серијава, само на CGI и змејовите се посветени, нешто што мене лично ми е апла досадно и небитно.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.694
Поени од реакции
29.296
Иако серијава е баш подосадна, би ја гледала наместо реприза на сезони 5-8 ГОТ.
 
Последно уредено:
Член од
26 јануари 2020
Мислења
790
Поени од реакции
1.020
Па нормално. Ова првото не е ни жена, хермафродит е. Таа последната е грда ко кур. :D

Би и го згнетил на Баела во темница, одма че го најдам розовото фрфулче.
Автоматски споено мислење:

Па нормално. Ова првото не е ни жена, хермафродит е. Таа последната е грда ко кур. :D

Би и го згнетил на Баела во темница, одма че го најдам розовото фрфулче.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.522
Поени од реакции
4.304
Од оваа сезона само соновите на Дејмон ми се интересни, се друго ми е за заборав.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.173
Че ја поебат изгледа серијава. :D
како?

црнци ќе стаат да бидат некои фамилии?
или можеби на жените ќе им натопорат улоги и власт кои ги немаат во книгите?
 

Nik20

Неверификуван член од немаштија
Член од
13 јули 2009
Мислења
5.410
Поени од реакции
6.546
Само да не се залапаат. Само да не се залапаат.
Џглап се залапаа. Абе гонете се у триста пм. Мора се да биде педери, црнци, хоштаплери... Знаат ли за доста...
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.504
Поени од реакции
58.913
Само да не се залапаат. Само да не се залапаат.
Џглап се залапаа. Абе гонете се у триста пм. Мора се да биде педери, црнци, хоштаплери... Знаат ли за доста...
Ако можевме да го гледаме Ренли Баратеон, ќе го издржиме и ова некако :kafence:
 
Член од
7 април 2015
Мислења
2.758
Поени од реакции
1.671
А и ја глуп, кога идеше ГоТ, си мислам зошто нема змејови и си пишувам на гоогле: What happened to all the dragons in Westeros? и сега гледај си кога знаеш што ќе се случи, сигурно претходната битка и следниве што идат ќе се многу поинтересни, ако не знаеш кој како ќе умре.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.022
Поени од реакции
24.952
или можеби на жените ќе им натопорат улоги и власт кои ги немаат во книгите?
Како на пример?
Освен Ринера и Алисент, кои други жени се на власт?
Иако и за Алисент е дискутабилно во вторава сезона со оглед на тоа што ниту Егон, а поготово па сеа Емонд ја слушаат нешто многу многу, ниту па има контрола врз нив.

Не прашувам за да провоцирам, баш ме интересира.
Бидејќи почнав да приметувам некои разлики од серијата во книгата.

Знам дека не треба да ги мериме серијата со книгите, зашто две различни работи се, али направија тешка глупост со Леанор Веларион во серијава.

Зашто го оставија прва сезона жив, кога планирале да го утепаат offscreen во втора сезона.
Ова под претпоставка дека е мртов, зашто common knowledge е дека змејовите не можат да створат конекција со друг човек додека претходниот јавач им е жив.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.559
Поени од реакции
82.173
Како на пример?
Освен Ринера и Алисент, кои други жени се на власт?
Иако и за Алисент е дискутабилно во вторава сезона со оглед на тоа што ниту Егон, а поготово па сеа Емонд ја слушаат нешто многу многу, ниту па има контрола врз нив.

Не прашувам за да провоцирам, баш ме интересира.
Бидејќи почнав да приметувам некои разлики од серијата во книгата.

Знам дека не треба да ги мериме серијата со книгите, зашто две различни работи се, али направија тешка глупост со Леанор Веларион во серијава.

Зашто го оставија прва сезона жив, кога планирале да го утепаат offscreen во втора сезона.
Ова под претпоставка дека е мртов, зашто common knowledge е дека змејовите не можат да створат конекција со друг човек додека претходниот јавач им е жив.
Па, има тука да се збори, но, нема, бидејќи фактите се следниве:

1.Јас не сум ја гледал серијата.
2.Тука, на форумите за филмови и серии, е воспоставено, од страна на раководството, да не се збори за серија или филм, низ призма на книгите.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ob1
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.344
Поени од реакции
35.556
Зашто го оставија прва сезона жив, кога планирале да го утепаат offscreen во втора сезона.
Ова под претпоставка дека е мртов, зашто common knowledge е дека змејовите не можат да створат конекција со друг човек додека претходниот јавач им е жив.
Па жив е, нели исплови некаде кон Есос со љубовникот, таков беше договорот со Ренира и Дејмон. А за Сисмоук, не знам, веројатно и тој си мисли дека е мртов. :pos: А инаку, Адам е полубрат на Ленор, па веројатно на Сисмоук од таму му е поврзаноста, поим немам како ќе го објаснат тоа. Во книгата за Адам и Алин се зборува дека се копилиња на Ленор, но бидејќи тој педер и тешко веројатно е дека е така, де факто се копилиња на Корлис. И тоа е уште една нејаснотија - ако се деца на Корлис, тогаш имаат само крв на Веларион, а Веларион нели не се dragonriders, но ако се на Ленор, тогаш има логика.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.344
Поени од реакции
35.556
pa koi da bidat? nema 100mesta, samo 2te od 2 gi imaat fateno :)
Па не дека тоа креаторите на серијата го имаат така направено заради воукерлук или феминизам, така е и во изворниот материјал. И во GoT ја имавме Кетлин Старк, Серси Ланистер, Денерис, Лиза Арин и не памтам уште кои се не.
 

DonRistovski

Peace Disturber
Член од
1 септември 2009
Мислења
3.522
Поени од реакции
4.304
Па жив е, нели исплови некаде кон Есос со љубовникот, таков беше договорот со Ренира и Дејмон. А за Сисмоук, не знам, веројатно и тој си мисли дека е мртов. :pos: А инаку, Адам е полубрат на Ленор, па веројатно на Сисмоук од таму му е поврзаноста, поим немам како ќе го објаснат тоа. Во книгата за Адам и Алин се зборува дека се копилиња на Ленор, но бидејќи тој педер и тешко веројатно е дека е така, де факто се копилиња на Корлис. И тоа е уште една нејаснотија - ако се деца на Корлис, тогаш имаат само крв на Веларион, а Веларион нели не се dragonriders, но ако се на Ленор, тогаш има логика.
А овој за греоти од queensguard-от, кажа i made it и го еба Сисмоук го прегоре :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom