Филмови, режисери, актери: Генерална дискусија

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.859
порано во филм многу тешко се наоѓало некоја пропаганда, дури и да ја имало била многу суптилна. Сега пушташ филм, лекција за ово, лекција за оно, значи целата суштина на филмот се губи пошто филмот не е наменет за забава него да те програмира да размислуваш на тие начини они кои сакаат.
 

enzo8

ファックユー
Член од
1 октомври 2023
Мислења
310
Поени од реакции
922
Па добро порано гледав се што ќе излезеше, сега додека не слушнам од двајца тројца за некој филм, луѓе кај што го хајпаат, како Дуне 2 пример, не би се ни замарал да гледам „нов филм“.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.795
Поени од реакции
33.611
Inception e многу пре ова, ова почна 2016та. Inception e 2010та.
1917, Three Billboards, La La Land? Имаш нешто гледано од после 2016?

порано во филм многу тешко се наоѓало некоја пропаганда, дури и да ја имало била многу суптилна. Сега пушташ филм, лекција за ово, лекција за оно, значи целата суштина на филмот се губи пошто филмот не е наменет за забава него да те програмира да размислуваш на тие начини они кои сакаат.
Ама зошто го вртиш муабетот? Муабетот не ви почна за пропаганда, туку за оригиналност. Зборувавте дека немале идеи, а не дека ширеле пропаганда.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.859
1917, Three Billboards, La La Land? Имаш нешто гледано од после 2016?


Ама зошто го вртиш муабетот? Муабетот не ви почна за пропаганда, туку за оригиналност. Зборувавте дека немале идеи, а не дека ширеле пропаганда.
па тие две работи одат под рака. Неоригинални се пошто тие што ги пишуваат скриптите мора да ги адаптираат како ќе им кажат. Нема слобода на експресија каде што некој може да каже што сака за кого сака. Филмовите се праени по шаблон. Тоа верувам дека многу креативци што стварно правеле добри приказни прекинале да се бават со овие работи. Настрана тоа што тураат рандом ликови кои немаат никаква врска со приказната за да биде филмот more diverse. И тоа што матер и ебаваат на историјата и фактите. Има многу да се збори за ова, али ова се тие работи што од 2016та навака ги има во секој филм со некои многу ретки исклучоци. Пример Ајришмен, Once Upon a Time in Hollywood. Али ова се филмови на две раце да ги изброиш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Џесика Биел неќела синот Батмо да го крсти. Будала.

Инаку, реков дека не им давам више пари на Нетфликс и дека нема да го гледам 3 бади проблем, ама ќе го гледам. Книгата е премногу значајна за да не го гледам, иако смениле раса, пол и све друго. Односно ги избришале ликовите од книгата и си ставиле нови со политички коректна раса, пол и сл.
 
Последно уредено:

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.340
Јас од 2010та погоре низ годините правени филмови веќе не гледам. Само тие пред 2010 до 1903та.

Навистина се правени по шаблон другите, мора да има црнец на некоја добра позиција, не да е крадец или дилер, мора да има геј пар и се тоа така нормално сите да го прифаќаат, мора и различен пар да има и јас не можам да го гледам филмот кој патем не е филм него ми наметнуваат дека црнците се како сите други, да бидеш геј е ок и да си со друг од друга религија или земја е сосема нормално и такви ствари и само со тоа ме замараат со секој нов филм.

Дали да наметнат, дали купуваат гласачи хехе, дали се лижат јас тоа не знам, ама холивуд навистина почна да станува срање. Дури и да има некој преубав филм со прејака приказна, мора и значи мора да се наметне нешто како сосема нормално, а општеството, т. е мнозинството мисли дека не е.

Лично мене не ми сметаат ни црнци ни геој, ама ми сметаат во секој филм да ги гледам со намерно удрен акцент на нив. Старите филмови ти се филмови и само тие ќе ги гледам.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Јас од 2010та погоре низ годините правени филмови веќе не гледам. Само тие пред 2010 до 1903та.

Навистина се правени по шаблон другите, мора да има црнец на некоја добра позиција, не да е крадец или дилер, мора да има геј пар и се тоа така нормално сите да го прифаќаат, мора и различен пар да има и јас не можам да го гледам филмот кој патем не е филм него ми наметнуваат дека црнците се како сите други, да бидеш геј е ок и да си со друг од друга религија или земја е сосема нормално и такви ствари и само со тоа ме замараат со секој нов филм.

Дали да наметнат, дали купуваат гласачи хехе, дали се лижат јас тоа не знам, ама холивуд навистина почна да станува срање. Дури и да има некој преубав филм со прејака приказна, мора и значи мора да се наметне нешто како сосема нормално, а општеството, т. е мнозинството мисли дека не е.

Лично мене не ми сметаат ни црнци ни геој, ама ми сметаат во секој филм да ги гледам со намерно удрен акцент на нив. Старите филмови ти се филмови и само тие ќе ги гледам.
Црна, дебела жена - тоа е профилот на пожелниот лик со добрите особини у филмот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.795
Поени од реакции
33.611
Оххх, муабетиве ви се ко вицот со циганите:

-Абе, знајш колку било убоо бурек да јадиш?
-Од кај знајш море, си јадел?
-Не, ама бате ми кажуваше, гледал кај што јадат.

:facepalm:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.859
Оххх, муабетиве ви се ко вицот со циганите:

-Абе, знајш колку било убоо бурек да јадиш?
-Од кај знајш море, си јадел?
-Не, ама бате ми кажуваше, гледал кај што јадат.

:facepalm:
Ти правиме roast на Холивуд. На фактите можете само хаха да ставате пошто немате аргументи. :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.795
Поени од реакции
33.611
Ти правиме roast на Холивуд. На фактите можете само хаха да ставате пошто немате аргументи. :D
Какви аргументи треба да имам? Јас те прашувам кај си видел неоригиналност во десетици филмови, ти не ми одговараш (нормално, пошто не си ги гледал филмовите, исто ко циганот со бурекот). Кај се твоите аргументи? За да можеш да дебатираш за било кој материјал треба да го имаш поминато материјалот. Во спротивно си ко пијаница пред кооперација или тетка на селска чешма - знаеш се, ама оти ти кажал некој.

Аргументи бе! :pos:
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.336
Поени од реакции
57.929
Од трејлерот ми се допадна само тоа што ја користат The Man Who Sold The World како позадина. Mad Max кецот е одличен филм, само што не е Mad Max филм. Овие филмови зависат од акција и само акција, ако го направат тоа добро ќе вреди да се изгледа. Приказната од трејлерот се гледа дека е клише: мајка и, лошиот чичко, одмазда...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.859
Какви аргументи треба да имам? Јас те прашувам кај си видел неоригиналност во десетици филмови, ти не ми одговараш (нормално, пошто не си ги гледал филмовите, исто ко циганот со бурекот). Кај се твоите аргументи? За да можеш да дебатираш за било кој материјал треба да го имаш поминато материјалот. Во спротивно си ко пијаница пред кооперација или тетка на селска чешма - знаш се, ама ти кажал некој.

Аргументи бе! :pos:
Ти реков ти треба длабока детоксификација од пропагандата за да ги гледаш стварите реално. Мојот став не е само мој, тоа го зборат милиони други. Затоа Холивуд пропаѓа.
 
Член од
31 јануари 2024
Мислења
270
Поени од реакции
931
Јас потполно престанав да гледам филмови. Холивуд буквално стана извор на зло, а Оскарите парада пијанства и кича. Неколку години наназад немам појма кој добил Оскар и за што, кој бил номиниран а кој не. Последно што знам за таа шугава манифестација е дека некој црнец му удрил шамар на друг црнец. Не сакам да знам кој на кого и зошто. Последен филм што гледав од Оскарите беше за тој црнецот педер, и си реков, што е многу, многу е.

Искрено се надевам дека сите ќе престанат да ја голтаат пропагандата која деноноќно се сервира од тоа легло на гадости, и дека сето тоа ќе пропадне, заедно со upgraded clowns кои мислат дека тоа што се глумци се авторитети за се и сешто во животот. Дали некој на пример може да ми објасни зошто било кој би сакал да знае што мисли Шон Пен за војната во Украина? Кој кур фактор е Шон Пен?

Холивуд е едно од најгадните нешта што денес постои на планетата, а целата таа култура на celebrities е напросто огавна.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Исто така по којзнае кој пат Нолан докажува дека ги владее клаустрофобичните сетинзи со middle shots и close ups, како и ...
Баш пред ден-два, го фатив страшниот Battlefield Earth. Е тој е мајка на погрешна примена на клаустрофобичните кадри со close ups. Само што додатно, хоризонтот е искривен за едно 2-30 степени и цело време личи како ликовите да се затворени у искривена, темна кутија. Додека пак кај Short Cuts тоа многу добро функционира и цело време преку тие кадри го доживуваме безизилезниот ќорсокак во кој е протагонистот.

Секако, Нолан е многу поеклектичен и вклопува и многу други финти. Овие двата беа 100% такви кадри. Едниот без, другиот со причина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom