Zaglaven vo dolgovi

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
11.128
Поени од реакции
19.872
Читајќи ги сите коментари и сите совети(како пари на дрва да растат, па он треба само да ги собере), а како, каде и од што ќе живее наредните години никој не кажува....црно ни се пишува, црноооо :facepalm::(

Никаква едукација на младиве да не се коцкаат, дури читам како тоа не е страшно, државата ќе пропаднела, кидни во странство, што те боли, ништо не ти можат...па уште и се охрабруваат...но тоа е, што е...кога можат славни глумци и спортисти да рекламираат брзи кредити, јасно ми е се, отидовме у неповрат.

лек за коцка нема, нема ништо со кое би им се потиснала или намалила желбата за тој адреналин кога се коцкаат, нема замена како што има лекови за дрога или алкохол....Лек за коцкање е само цврста воља и трубење на младите нон стоп, во школи и на овие проклети социјални мкрежи да бидат што подалеку од тој порок.

Коцкарниците и да се оддалечат од близина на училиштата, умниве бизнисмени работата си ја префрлија 0n-line......

dobro be citas li ti sto e temata? ne ti bara on lek za kocka te prasuva za izvrsiteli i stranstvo... mu e gajle nego dali imalo ili nemalo lek, moze saka da si prodozi so takov zivot samo ne vo mkd.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.952
Поени од реакции
8.879
dobro be citas li ti sto e temata? ne ti bara on lek za kocka te prasuva za izvrsiteli i stranstvo... mu e gajle nego dali imalo ili nemalo lek, moze saka da si prodozi so takov zivot samo ne vo mkd.
ok..se izvinuvam togas.
Ako planira cel zivot da zivee vo stranstvo, neka odi togas i neka mu e so sreka.:toe:
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.704
Поени од реакции
2.456
ok..se izvinuvam togas.
Ako planira cel zivot da zivee vo stranstvo, neka odi togas i neka mu e so sreka.:toe:
Не е тоа поентата, поентата е што знаете само да судите и ништо друго, човекот побара совет како да се извади, ти десет поста пиша ничим изазвана како коцката била лоша, ок е го знаеме сите тоа.

И мене исто ми јадат гомна зашто ставам 10к+ тикети луѓе што чекаат 200 денари од нивните за кафе, така да знам како е.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.952
Поени од реакции
8.879
Не е тоа поентата, поентата е што знаете само да судите и ништо друго, човекот побара совет како да се извади, ти десет поста пиша ничим изазвана како коцката била лоша, ок е го знаеме сите тоа.

И мене исто ми јадат гомна зашто ставам 10к+ тикети луѓе што чекаат 200 денари од нивните за кафе, така да знам како е.
Подобро е да судиме, критикуваме и јадеме гомна како увертира пред давање совет...а и му дадов совет, да оди да бере грозје, маслинки...прочитај прво убаво што сум пишала, па потоа поправај ме.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.704
Поени од реакции
2.456
Подобро е да судиме, критикуваме и јадеме гомна како увертира пред давање совет...а и му дадов совет, да оди да бере грозје, маслинки...прочитај прво убаво што сум пишала, па потоа поправај ме.
Не, не треба да судите ни малце, не згрешил на никого ништо освен на самиот себе. Не знам која ви е потребата да судите некого за било што, сите безгрешни сте? Немало лек за коцка, ако не да се убие пошто искоцкал 2000 евра, што самите по себе и не се воопшто голем минус?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.952
Поени од реакции
8.879
Не, не треба да судите ни малце, не згрешил на никого ништо освен на самиот себе. Не знам која ви е потребата да судите некого за било што, сите безгрешни сте? Немало лек за коцка, ако не да се убие пошто искоцкал 2000 евра, што самите по себе и не се воопшто голем минус?
ШТОМ Е ТАКА. ....тогаш нека не бара помош и совет...сам згрешил, сам нека се оправа.
ако сите се однесуваме лежерно кон коцкарите и наместо да ги судиме, ние да ги жалиме и оправдуваме, замисли колку ке порасне бројот на такви зависници?????
Страшна работа.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.704
Поени од реакции
2.456
ШТОМ Е ТАКА. ....тогаш нека не бара помош и совет...сам згрешил, сам нека се оправа.
ако сите се однесуваме лежерно кон коцкарите и наместо да ги судиме, ние да ги жалиме и оправдуваме, замисли колку ке порасне бројот на такви зависници?????
Страшна работа.
Он побара совет како да се раздолжи, не како да престане да се коцка. Нема потреба ни да ги жалиш ни да ги судиш, си коцкаат свои пари, ти ли ќе им кажеш што да прават со нивни пари?
 
Член од
29 јануари 2006
Мислења
36
Поени од реакции
54
ШТОМ Е ТАКА. ....тогаш нека не бара помош и совет...сам згрешил, сам нека се оправа.
ако сите се однесуваме лежерно кон коцкарите и наместо да ги судиме, ние да ги жалиме и оправдуваме, замисли колку ке порасне бројот на такви зависници?????
Страшна работа.
Смири се Славице, форум е, јавен форум.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
998
Поени од реакции
1.094
...човекот побара совет како да се извади...
не туку дали нешто можат да му направат, членот нит чуствува вина нит мисли како да заработи или да врати пари него го интересира единствено својот гас да му е на сигурно што е дефиниција за себичност и некаква зависност во случајов претпоставувам коцка.
 
Член од
29 јануари 2006
Мислења
36
Поени од реакции
54
не туку дали нешто можат да му направат, членот нит чуствува вина нит мисли како да заработи или да врати пари него го интересира единствено својот гас да му е на сигурно што е дефиниција за себичност и некаква зависност во случајов претпоставувам коцка.
Чисто ме интересира, од кај знаеш што чувствува и како се осеќа? И како ти процени дека не чувствува вина?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.952
Поени од реакции
8.879
Смири се Славице, форум е, јавен форум.
Смирена сум Ивице, не брини за мене :D
ти ли ќе им кажеш што да прават со нивни пари?
Никаде не напишав што да прави со свои пари, ниту пак би му рекла да бега и да остави долгови што ги направил со туѓи пари, како некој членови тука што му даваат таков совет.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
998
Поени од реакции
1.094
Чисто ме интересира, од кај знаеш што чувствува и како се осеќа? И како ти процени дека не чувствува вина?
еве во првичниот пост се ти пишува

Imam 19 godini mi stigaat zakani so izvrsiteli, moeto prasanje e
Dali mozat nesto da mi zemat ako nemam na moe ime nisto, i ako otidam vo stranstvo moze da mi se desi nesto?
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
1.106
Поени од реакции
4.568
Коцкањето е заебано, и секој што има проблем со навлекување на вакви работи/е послаб карактер, не треба ни да го пречекори прагот.

Нема врска каде ќе биде, секаде ќе се коцка ако е навлечен на истото, особено ако е глуп и не разбира дека никогаш, а ни тогаш, нема да ги победи апаратите и рулетот.

Ај разбирам да се игра покер и слични работи, имаш калкулации, имаш психологија, и е повеќе ствар на: знаење + „среќа“, ама не разбирам луѓе што упорно одат со главата во ѕид и лупаат на апарати/рулет. Дури и спортска, ако играат сингл, и следат спорт, е подобар избор за комар, отколку на овие срања.

Банирање на истите ќе помогне да се променат работите, може да постојат казина ама како во Гевгелија, надвор од населено место, па кој му стиска нека игра, ама овие што ги местат спроти школи и слично треба да се банираат под итно. Во спротивно ќе имаш драстично зголемување на криминалот со оглед на тоа што овие пари со работа не се враќаат лесно, па полесно е кражби/продавање дрога/лихва и сл.
Сиромаштијата си го прави своето, колку поголема општа сиромаштија, толку повеќе и се игра - тоа што го имам увидено како некој што работал во кладилници од свои 17 години, до пред година.

Игра голема улога и околината, мислам дека малку ја downplay-ате нејзината улога во адикцијата, но и во апстиненцијата од зависности.

Рулет и слот се единствените опции кои што ги има во државава (со искључок на казиното Фламинго кај што по мои информации има и блекџек и останато), мнозинството ,,казина" во државава не се казина, туку електронски слот клубови, поради тоа што сите игри им се електронски (вклучувајќи го и рулетот), а блекџек, покер и останати card games воопшто и нема.

Тука ај, делумно ќе се сложиме. Од една страна се сложувам дека казина во ниту еден случај не би требало да бидат отварани во населени места или пак до школи, но од друга страна државава немаше никаков закон во врска со локациите на казината пред нивното отварање, па сега е малку нефер истата да се меша во таа проблематика кога казината и кладилниците имаат десетина години унапред платено големи пари за кирии.

Истотака, оваа индустрија запослува огромен број на луѓе моментално, од кои мнозинството се млади луѓе, секое затворање ќе резултира во тоа стотици, ако не илјадници фамилии да останат без егзистенција.

Решението за нашата ситуација во државава е едноставно - ги тргаш сите државни апарати од кладилници, воведуваш лимит на тоа колку смее да има кладилници и казина во секој град и од секоја фирма, правиш нов закон со кој што ги обврзуваш сите нови кладилници и казини да се дистанцирани од училишта, а на старите им дозволуваш да останат каде што се одреден број години (поради тоа што имаат платено кирии унапред, итн), воведуваш можност за самобанирање од кладилници/казина, како и начин за идентификување на дегенерични коцкари, креирање на специјална инспекција (нешто како Nevada Gaming Commission) која што ќе ги регулира казината и кладилниците, ќе пази дали малолетници се коцкаат и каде, ќе ги посетува објектите, ќе казнува и ќе одзема лиценци.

Не дека ова ќе го искорени дегенеричното коцкање у државава, ама ќе помогне со регулирање на индустрија која што е детриментална и деструктивна за целото општество.
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.704
Поени од реакции
2.456
не туку дали нешто можат да му направат, членот нит чуствува вина нит мисли како да заработи или да врати пари него го интересира единствено својот гас да му е на сигурно што е дефиниција за себичност и некаква зависност во случајов претпоставувам коцка.
Што е спорно тука? Заглавен е и нормално е да го интересира кои правни постапки можат да бидат превземени против него. Од каде тоа дека не сака да работи? Чим му одобриле кредит значи веќе бил во работен однос, а сигурно во странство нејке да оди за да се излежава на метро станица.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.642
Поени од реакции
32.041
Сиромаштијата си го прави своето, колку поголема општа сиромаштија, толку повеќе и се игра - тоа што го имам увидено како некој што работал во кладилници од свои 17 години, до пред година.

Игра голема улога и околината, мислам дека малку ја downplay-ате нејзината улога во адикцијата, но и во апстиненцијата од зависности.

Рулет и слот се единствените опции кои што ги има во државава (со искључок на казиното Фламинго кај што по мои информации има и блекџек и останато), мнозинството ,,казина" во државава не се казина, туку електронски слот клубови, поради тоа што сите игри им се електронски (вклучувајќи го и рулетот), а блекџек, покер и останати card games воопшто и нема.

Тука ај, делумно ќе се сложиме. Од една страна се сложувам дека казина во ниту еден случај не би требало да бидат отварани во населени места или пак до школи, но од друга страна државава немаше никаков закон во врска со локациите на казината пред нивното отварање, па сега е малку нефер истата да се меша во таа проблематика кога казината и кладилниците имаат десетина години унапред платено големи пари за кирии.

Истотака, оваа индустрија запослува огромен број на луѓе моментално, од кои мнозинството се млади луѓе, секое затворање ќе резултира во тоа стотици, ако не илјадници фамилии да останат без егзистенција.

Решението за нашата ситуација во државава е едноставно - ги тргаш сите државни апарати од кладилници, воведуваш лимит на тоа колку смее да има кладилници и казина во секој град и од секоја фирма, правиш нов закон со кој што ги обврзуваш сите нови кладилници и казини да се дистанцирани од училишта, а на старите им дозволуваш да останат каде што се одреден број години (поради тоа што имаат платено кирии унапред, итн), воведуваш можност за самобанирање од кладилници/казина, како и начин за идентификување на дегенерични коцкари, креирање на специјална инспекција (нешто како Nevada Gaming Commission) која што ќе ги регулира казината и кладилниците, ќе пази дали малолетници се коцкаат и каде, ќе ги посетува објектите, ќе казнува и ќе одзема лиценци.

Не дека ова ќе го искорени дегенеричното коцкање у државава, ама ќе помогне со регулирање на индустрија која што е детриментална и деструктивна за целото општество.
Ако седнеш и направиш економска математика, ќе видиш дека прават поголема штета отколку користа од вработувањето.

Колку луѓе хранат фамилии, а колку фамилии имаат затворено/заебано со тоа што дечишта како овој тука спичкале пари што не се вадат ни во 5 години? Колку народ има тргнато по лош пат под нивното влијание?

Чарето е едноставно, ама за жал треба да си ги затворат своите бизниси и нема да го применат, инаку им даваш мувлет 3 месеци да се спакуваат и да си заминат од таму, во спротивно ги затвораш присилно.

Кириите ќе ги раскинат без пенали со тоа што наредбата е од државата, и немаат апсолутно никаква моќ да ја променат.

Во ваква корумпирана вукојебина не постоии инспекција што ќе си ја брка работата по пропис, дури трепнеш ќе бидат компромитирани, и ќе се прават на будали дури и ако уплаќаат деца од по 5 години.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom