Zaglaven vo dolgovi

Член од
23 август 2022
Мислења
8
Поени од реакции
9
Zdravo na site, Imam edno prasanje i ve molam ne so glupi komentari. Momentalno dolzam 200,000 denari na banka i okolu 250,000 na finansikite drustva. Imam 19 godini mi stigaat zakani so izvrsiteli, moeto prasanje e
Dali mozat nesto da mi zemat ako nemam na moe ime nisto, i ako otidam vo stranstvo moze da mi se desi nesto?
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
1.106
Поени од реакции
4.568
Ако немаш ништо на твое име не можат ништо да ти земат, ама затоа ќе бидеш блокиран и први средства што ќе ти легнат ќе ти бидат одземени за наплата на долговите. Чим си стигнал по извршители, можам да претпоставам дека сега кредитната историја ти е никаква, т.е утре тешко дека ќе ти одобрат било каков потрошувачки или пак станбен кредит. И да, ако работиш осигуран, парите што ќе ти легаат на сметка ќе одат за наплата на долговите.

Не сум сигурен во врска со ова, но знам дека при доделување на зелена карта или пак државјанство, одредени држави (ако не сите) прават позадинска проверка за сторени кривични дела во матичната држава, но поприлично сум сигурен дека имаат увид и во тоа дали должиш.

Дали нешто повеќе може да ти се деси, не знам, нека каже некој поискусен.
 
Член од
23 август 2022
Мислења
8
Поени од реакции
9
Ако немаш ништо на твое име не можат ништо да ти земат, ама затоа ќе бидеш блокиран и први средства што ќе ти легнат ќе ти бидат одземени за наплата на долговите. Чим си стигнал по извршители, можам да претпоставам дека сега кредитната историја ти е никаква, т.е утре тешко дека ќе ти одобрат било каков потрошувачки или пак станбен кредит. И да, ако работиш осигуран, парите што ќе ти легаат на сметка ќе одат за наплата на долговите.

Не сум сигурен во врска со ова, но знам дека при доделување на зелена карта или пак државјанство, одредени држави (ако не сите) прават позадинска проверка за сторени кривични дела во матичната држава, но поприлично сум сигурен дека имаат увид и во тоа дали должиш.

Дали нешто повеќе може да ти се деси, не знам, нека каже некој поискусен.
Ne sum se uste stignat do izvrsiteli, ali kaj i dae e ke pocnat da mk nagraduvaat losa istorija valjda togas i ke pocnat izvrsiteli, ne znam dali da kontaktiram advokat
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
1.106
Поени од реакции
4.568
Ne sum se uste stignat do izvrsiteli, ali kaj i dae e ke pocnat da mk nagraduvaat losa istorija valjda togas i ke pocnat izvrsiteli, ne znam dali da kontaktiram advokat
Кои ти се другите опции? Зарем не можеш со финансиските друштва/банки да се договориш барем да уплаќаш одредена сума?
 
Член од
14 април 2012
Мислења
30.548
Поени од реакции
58.925
Zdravo na site, Imam edno prasanje i ve molam ne so glupi komentari. Momentalno dolzam 200,000 denari na banka i okolu 250,000 na finansikite drustva. Imam 19 godini mi stigaat zakani so izvrsiteli, moeto prasanje e
Dali mozat nesto da mi zemat ako nemam na moe ime nisto, i ako otidam vo stranstvo moze da mi se desi nesto?
Знам дека е лично, ама за што ти се биле потребни 450.000 денари на 19 години?
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
1.106
Поени од реакции
4.568
Знам дека е лично, ама за што ти се биле потребни 450.000 денари на 19 години?
Не сакам да претпоставувам затоа што не го познавам типов, ама 7 илјади евра дуг на 19 години алудира само на две работи - наркоманија и/или коцка.
 

joli1

contrarian
Член од
3 јули 2019
Мислења
1.106
Поени од реакции
4.568
3000 Evra bea za donaci 2000 evra za kocka i 2000 kamata
Ништо златен, ќе седнеш со твоите, ќе им ја кажеш целата ситуација и каде ти отишле парите.

Ако имаш проблем со коцкање, признај си сам на себеси, признај им на твоите најблиски и дозволи им (со обзир дека си сепак помлад) да раководат со твоите пари се со цел да се превентира идно коцкање кое би те заглавило дополнително.

Ако не работаш - тражи работа. Ако веќе работаш, тогаш тражи втора работа која што ќе ти потпомогне да ги вратиш дуговите пошто сега малку е и касно за сезонска работа у странство.

Чуј се со банката од кај си зел кредит и со финансиските друштва да ти излезат во пресрет и да плаќаш колку што можеш.

И за нареден пат - памет у глава. Иако си сјебал солидна сума на пари, не е крај на светот, за секој проблем има решение, само гледај да не ти се повторува, долгови од коцка покрај што се едни од најголеми финансиски трошоци, истотака психички ќе те уништат поради стресот кој што го носат.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
16.942
Поени од реакции
8.865
Ништо златен, ќе седнеш со твоите, ќе им ја кажеш целата ситуација и каде ти отишле парите.

Ако имаш проблем со коцкање, признај си сам на себеси, признај им на твоите најблиски и дозволи им (со обзир дека си сепак помлад) да раководат со твоите пари се со цел да се превентира идно коцкање кое би те заглавило дополнително.

Ако не работаш - тражи работа. Ако веќе работаш, тогаш тражи втора работа која што ќе ти потпомогне да ги вратиш дуговите пошто сега малку е и касно за сезонска работа у странство.

Чуј се со банката од кај си зел кредит и со финансиските друштва да ти излезат во пресрет и да плаќаш колку што можеш.

И за нареден пат - памет у глава. Иако си сјебал солидна сума на пари, не е крај на светот, за секој проблем има решение, само гледај да не ти се повторува, долгови од коцка покрај што се едни од најголеми финансиски трошоци, истотака психички ќе те уништат поради стресот кој што го носат.

Ах Џоли душо, колку су ти добар :facepalm:

абе каков златен на таков дибек му викаш...ќотек му е мајката а потоа на некоја плантажа да бере грозје, маслинки или било што, да црнчи додека не заработи пари да врати.
фамилијата од такви коцкари дерман нема, психички мрднати се сите....Ич не го жалам, ама баш ич.
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.533
Поени од реакции
742
Колку повеќе одложуваш, толку повеќе затезан камата ќе плаќаш. Get a job и почни со исплата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
14.629
Поени од реакции
32.023
3000 Evra bea za donaci 2000 evra za kocka i 2000 kamata
Фактички си донирал 7000 евра :D

За некоја недела почни си од Кавадарци таму ќе свртиш грозје во живо, па после тоа кинисај надоле до Ресен да свртиш јаболка, догодина планирај си за Грција да видиш и троа портокали, и ќе научиш дека од комар не се прават пари.
Може да видиш и со агенцииве за Немачка, да удриш едно сончање на фритеза, и здравје догодина ова време можеби и ќе ги вратиш половина.
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
453
Поени од реакции
183
Italija ako imas nekoj da ti napravi fejk bugarska licna karta i odi beri jabolki, imam prijatel i bratuced zaglaveni kako slucajov so po 7k+ evra.
 

Scirea

⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜⬛⬜
Член од
4 август 2010
Мислења
25.792
Поени од реакции
76.854
Ne sum se uste stignat do izvrsiteli, ali kaj i dae e ke pocnat da mk nagraduvaat losa istorija valjda togas i ke pocnat izvrsiteli, ne znam dali da kontaktiram advokat
Не знам што ќе бараш кај адвокат, али кај што си во г*мна до гуша, уште адвокат ти фали...
 

OMG!!

Пилот
Член од
27 февруари 2017
Мислења
2.703
Поени од реакции
2.454
Аман, го плашите детето ко милион евра да се во прашање.
@MladiotPropagant ако можеш оди каде било во странство, ќе отвориш нерезиденска сметка во банка, така да нема да можат да ти зимаат пари. Глеј стегни се додека си таму, како ќе зимаш пари така префрлај им на тие што им дужиш, за да нема камата. И логично после не се коцкај, особено не на апарати, а не ни на спортска ако не те бива.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom