Zaglaven vo dolgovi

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
тие скоро пола милион сега за година дена ќе се милион... почни со отплата најбрзо што мижиш, да ги заебеш нема шанси, само ќе заглавиш уште повеќе затоа фати работа а пробај да се договориш со твоите дома да ти сервисираат се за живот а цела плата директ во рата од кредитите... да не фаќаш кеш воопшто бар гадина дена...
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.871
Поени од реакции
9.629
Извини вака директно на Кумановски, ама:
- Кој си га ознојија шупче да ги заработи, нема да ги коцка.

Вака, му дошле без мака, затоа и лесно се коцкаат.
Nema kaj kockar pari so maka ili bez maka, samo da se pari, drugo ne gi interesira, nitu kako ke gi vrati ako izgubi, nitu dali ke mu ostane nesto za leb da kupi na decata.

Me cudite site kolku ste nezni i zaloslivi
тие скоро пола милион сега за година дена ќе се милион... почни со отплата најбрзо што мижиш, да ги заебеш нема шанси, само ќе заглавиш уште повеќе затоа фати работа а пробај да се договориш со твоите дома да ти сервисираат се за живот а цела плата директ во рата од кредитите... да не фаќаш кеш воопшто бар гадина дена...
A sto ako i negovite roditeli nemaat pari, ako edvaj krparat od mesec za mesec..i dolzni li se dibekot da go cuvaat, hranat, perat i peglaat so godini?
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.201
Поени од реакции
10.719
Јас знам за случаеви каде што луѓе доаѓаат од странство со пари заработени таму и коцкаат илјадници евра тука, но не знам случаеви на наши луѓе кои што отишле во странство, работаат по 12 часа дневно и се коцкаат.
Сакаш да кажеш дека е толку лесно коцкарот да престане да биде коцкар само треба да ја смени државата? :)
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Nema kaj kockar pari so maka ili bez maka, samo da se pari, drugo ne gi interesira, nitu kako ke gi vrati ako izgubi, nitu dali ke mu ostane nesto za leb da kupi na decata.

Me cudite site kolku ste nezni i zaloslivi


A sto ako i negovite roditeli nemaat pari, ako edvaj krparat od mesec za mesec..i dolzni li se dibekot da go cuvaat, hranat, perat i peglaat so godini?
А што треба да му се кажи, да скокни од мост или зграда... или нив да го откажат преку весник ... имај малку ум, не е се така чисто кај детево, еден погрешен совет веќе е касно... главната цел е да не ја види платата во негови раце, цела да ја даде за долговите а тој да проживее некако додека да се исчисти и дојди до нула...
 
J

joli1

Гостин
Сакаш да кажеш дека е толку лесно коцкарот да престане да биде коцкар само треба да ја смени државата? :)
Не дека е сигурно решение, но сигурно ќе помогне при откажувањето.
 

Dr. Wish

Outstanding Сasual Dating Authentic Maidens
Член од
23 септември 2013
Мислења
2.393
Поени од реакции
2.794
Најдобро да си почнеш со работа преку интернет. Пример преку Fiverr. Најди си нешто во што си добар и почни од таму.
 
Член од
25 март 2009
Мислења
144
Поени од реакции
608
Zdravo na site, Imam edno prasanje i ve molam ne so glupi komentari. Momentalno dolzam 200,000 denari na banka i okolu 250,000 na finansikite drustva. Imam 19 godini mi stigaat zakani so izvrsiteli, moeto prasanje e
Dali mozat nesto da mi zemat ako nemam na moe ime nisto, i ako otidam vo stranstvo moze da mi se desi nesto?

А да си пробаш ти во порно индустријата ?

Porn actors' fees rarely go over €500 (£430) a scene - од кај знајш , може ќе дојдеш до брзи пари.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.379
Поени од реакции
7.502
Коментариве и советиве ви се на сите на место.

НО, за да го направи членот тоа што го советувате потребно е барееем малку да има тро мозоче у то глата, а фактот дела свесно го направил то кажви дека НЕМАТ. Мозок како да му всадиме у то глата да ми кажвите, а не приказни за мали деца!
 

Flikson

Провинцијалец
Член од
27 декември 2012
Мислења
912
Поени од реакции
2.557
ох јадно дете, јас на тие години уште си играв на улица... :anco:
 
Член од
14 август 2020
Мислења
228
Поени од реакции
533
Ако ти дојде памет 7000 евра не е страшно за школо.Млад си.Не се плаши,почни да враќаш и не дозволувај некој да те искористи за таа пара.Не е толку страшно.Немој лихва(или имаш земено),немој брзи кредити.
А ако се уште гледаш следен викенд кој со кој игра на резултати,барај стручна помош,на форумов никој нема да ти помогне.
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
177
Поени од реакции
345
Zdravo na site, Imam edno prasanje i ve molam ne so glupi komentari. Momentalno dolzam 200,000 denari na banka i okolu 250,000 na finansikite drustva. Imam 19 godini mi stigaat zakani so izvrsiteli, moeto prasanje e
Dali mozat nesto da mi zemat ako nemam na moe ime nisto, i ako otidam vo stranstvo moze da mi se desi nesto?
Што се замараш, бегај странство и ќе ти фанат опинците.Они може да се јавуваат да се закануваат преку телефон, што најчесто и го прават, ама братче не се сеќирај оваа вукојебина до Декември банкротира.
Сега Септември ќе почнат Водовод во Кавадарци банкротира, па во Штип, па болницата во Пробиштип нема струја и.т.н и да знае тоа се знаци, до Декември е чао Западна Македонија и со тоа чао долг.
Инаку, ништо страшно, памет во глава за понатаму во животот, се се средува и совет од мене НЕ ОЧАЈУВАЈ
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.735
Поени од реакции
35.270
Интересно прашање.

Далеку поголема шансата е да се коцкаш у Македонија, отколку во некоја од соседните држави, кога буквално у радиус од 50м од кај што живеам, од кај што го пијам кафето со другарите и девојчињата, од кај што пазарам, има двоцифрен број на кладилници и/или казина.

У Македонија ептен смешно е колку е нерегулирана индустријава, освен што има 15% данок, ништо друго не се чепка.

Да речеме си дегенеричен коцкар во Македонија, одиш во омиленото казино и им кажуваш на вработените дека си дегенеричен коцкар, дека се задолжуваш да се коцкаш, дека си психички нестабилен како резултат на коцкање, дека суицид ти се мота во глава - и што можат тие да направат? Ништо, не ни постои начин да бидеш баниран, т.е да ти е забрането влез (барање по сопствена воља) во нивните казина или пак во сите казина во Македонија.

Кладилници, казина подалеку од населени места ? | Страна 14 | Кајгана форум (kajgana.com)

Прочитај го мојот пост тука, како и следните на наредната страна за да ти станат некои работи појасни, а се во врска со коцкањето во Македонија.

Јас знам за случаеви каде што луѓе доаѓаат од странство со пари заработени таму и коцкаат илјадници евра тука, но не знам случаеви на наши луѓе кои што отишле во странство, работаат по 12 часа дневно и се коцкаат.
Коцкањето е заебано, и секој што има проблем со навлекување на вакви работи/е послаб карактер, не треба ни да го пречекори прагот.

Нема врска каде ќе биде, секаде ќе се коцка ако е навлечен на истото, особено ако е глуп и не разбира дека никогаш, а ни тогаш, нема да ги победи апаратите и рулетот.

Ај разбирам да се игра покер и слични работи, имаш калкулации, имаш психологија, и е повеќе ствар на: знаење + „среќа“, ама не разбирам луѓе што упорно одат со главата во ѕид и лупаат на апарати/рулет. Дури и спортска, ако играат сингл, и следат спорт, е подобар избор за комар, отколку на овие срања.

Банирање на истите ќе помогне да се променат работите, може да постојат казина ама како во Гевгелија, надвор од населено место, па кој му стиска нека игра, ама овие што ги местат спроти школи и слично треба да се банираат под итно. Во спротивно ќе имаш драстично зголемување на криминалот со оглед на тоа што овие пари со работа не се враќаат лесно, па полесно е кражби/продавање дрога/лихва и сл.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.871
Поени од реакции
9.629
Читајќи ги сите коментари и сите совети(како пари на дрва да растат, па он треба само да ги собере), а како, каде и од што ќе живее наредните години никој не кажува....црно ни се пишува, црноооо :facepalm::(

Никаква едукација на младиве да не се коцкаат, дури читам како тоа не е страшно, државата ќе пропаднела, кидни во странство, што те боли, ништо не ти можат...па уште и се охрабруваат...но тоа е, што е...кога можат славни глумци и спортисти да рекламираат брзи кредити, јасно ми е се, отидовме у неповрат.

лек за коцка нема, нема ништо со кое би им се потиснала или намалила желбата за тој адреналин кога се коцкаат, нема замена како што има лекови за дрога или алкохол....Лек за коцкање е само цврста воља и трубење на младите нон стоп, во школи и на овие проклети социјални мкрежи да бидат што подалеку од тој порок.

Коцкарниците и да се оддалечат од близина на училиштата, умниве бизнисмени работата си ја префрлија 0n-line......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom