You Tube ги брише независните изведувачи

Forrest Gump

низа1
Член од
12 ноември 2009
Мислења
7.038
Поени од реакции
29.616
„Гугл“ најави дека ќе ги блокира содржините на независните изведувачи ако не се согласат со новите правила на пребарувачот

„Гугл“ им направи многу проблеми на независните изведувачи кои своите снимени содржини ги објавуваат на „Јутјуб“. Видеосервисот Јутјуб е во сопственост на „Гугл“ од 2006 година. Гугл најави дека ќе ги блокира содржините на независните изведувачи ако не се согласат со новите правила на пребарувачот. Конкретно проблемот е во новиот сервис за преслушување музика со кој корисниците ќе мораат да плаќаат за слушање на музиката, односно за гледање видеа без оглас. Ако независните изведувачи не се согласат со овој нов сервис, цела нивна содржина на „Јутјуб“ ќе биде блокирана.

„Јутјуб“ тврди дека веќе се потпишани договори со продуцентските куќи кои покриваат 90 отсто од музичката индустрија. Независните изведувачи не се согласуваат со тоа. Нивната агенција за лиценцирање „Мерлин“ проценува дека тие вкупно покриваат 32,6 отсто од продажбата во музичката индустрија. Според нив, „Јутјуб“ со оваа постапка „оди во пропаст“, затоа што само мал дел од изведувачите ќе се согласат со нивните договори.

Извор

Го читам оној потпретседателот на Ју Туб Robert Kyncl дава изјава (парафразирам): „Ние сакаме да потпишеме договори со сите изведувачи, но свесни сме дека тоа не е возможно, а покрај тоа должни сме на своите корисници и на музичката индустрија да и овозможиме квалитетно музичко доживување".

Ти мене ќе ми диктираш шо е квалитетна музика, џубре недно!

Дали Ју туб се претвара во Ју Глуп!? Мислите дека Google се курчи или пак премногу му дозволија на ЈуБ туб да го диктира пазарот? Кој кур ми е Ју туб, ако ме ограничуваат багра богаташи? Не ја гледам поентата на неговото постоење тогаш. Од друга страна зарем нивните конкуренти не би го дочекале ваквиот нивни потег на волеј? Може и они сакаат дел од колачот?

Колку да ве алармирам дека ова не тангира сите (и кул и не кул) ќе ви кажам дека од мрежата ќе исчезнат сите видеа на Адел и Џек Вајт (меѓу другите).

#LevelDanger #ФренетичноСпуштањеНаОмиленитеВидеа #ИлиПлатиИлиЕбиСе
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.097
Поени од реакции
996
Ако ги снема на јутјуб ќе се појават на некој друг сервис, така да не гледам зошто ова би било аларматно. Едноставно јутјуб е нивна сопственост и можат да прават што сакаат. Никој не не` присилува да гледаме видеа таму.....
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
31.898
Поени од реакции
36.499
Глупости. Ништо нема да добијат освен тоа да пропадне Јутуб :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.676
Поени од реакции
7.233
Ако ги снема на јутјуб ќе се појават на некој друг сервис, така да не гледам зошто ова би било аларматно. Едноставно јутјуб е нивна сопственост и можат да прават што сакаат. Никој не не` присилува да гледаме видеа таму.....
Tочно така јутјуб ги прави правилата како ним и одговара, реално гледано на изведувачи ќе им се исплати повеќе доколку го потпишат тој договор и вооедно најдат како спонзор проблемот лежи во тие изедувачи кои се ситна риба што би ги нарекол јас оние кои малкумина знаат за нив. Големите изведувачи немаат проблем со јутјуб.[DOUBLEPOST=1403299519][/DOUBLEPOST]
Глупости. Ништо нема да добијат освен тоа да пропадне Јутуб :)
Ти што мислиш зошто би пропаднал јутјуб?
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.670
Поени од реакции
21.225
Кој може да мери колку има музика и со колкав процент потпишале од продукциите кои имаат музика на Youtube? Да не имаат контактирано со Антонио Димитриевски за песните на Ноне?
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.676
Поени од реакции
7.233
Затоа што кога правам сега јутјуб автоматски се прави и гугл имејл и гугл + и со коментарите направија лудница и многу други работи.
Гледај објективно на работите, океј не викам не може тоа им е еден минус но има многу други плус работи кои преку гугул + јутјуб заедно да направиш добра работа. Барем кој се бави со јутјуб ги разбира тие работи добро.
 
D

Dynamo

Гостин
Гледај објективно на работите, океј не викам не може тоа им е еден минус но има многу други плус работи кои преку гугул + јутјуб заедно да направиш добра работа. Барем кој се бави со јутјуб ги разбира тие работи добро.
На повеќето јутјубери повеќе им се свиѓа стариот јутјуб :) Озбилно,се регистрираш само со имејл и тоа е тоа.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.058
Rdio, Pandora, Spotify...Се додека има побарувачка за такви изведувачи ќе има и пазар за таквите и ќе се најде медиум да им го пренесе производот до слушателите.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.616
Поени од реакции
10.307
Хмм гугл едно време беа интересни, како поминува време се повеќе на нерви ми идат.
 
Член од
5 јули 2008
Мислења
224
Поени од реакции
197
Ако нека го упропастат до крај, и онака го претераа со рекламите, ќе си никне нов сервис ќе си гледаме на раат.
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.108
Поени од реакции
14.221
Гугл од кога го зема Јутјуб го упропастија.
Стариот јутјуб беше подобар.
Гугл го упропасти јутуб? Јутуб е на гугл скоро од почетокот, чисто сумљам дека ти го памтиш "стариот јутуб" пред да биде земен од гугл.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom