Xperia X8

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Не би требало, но ете изгребан е.
Па, тоа значи дека и јас треба навреме да си превземам некои превентивни мерки.. :)
Покрај навлака за телефонот, од ВИП ми препорачаа една заштита за дисплејот, како некој силиконски слој, да се залепи на него...немаа кај нив, па не знам точно како изгледа, но штом имам време да шетнам, ќе побарам па ќе ви кажам.
 
Член од
8 мај 2011
Мислења
94
Поени од реакции
235
у
telefonot navistina chudno se odnesuva ., na sinot mu go kupiv i., narednit mesec smetka 4.000 iljadarchinja ., dodeka go provalivme deka ushte ganc nov so samoto vkluchuvanje samiot go vkluchuva gprs internetot., ., za ponataka ke vidime shto ke ne strefi ., :mad:., ovoa so t mobile
уклучен му е wifi и кога е надвор од домет сам се конектира не интернет. Другар мој имаше таков проблем уствари не беше проблем оти тој е таков остава се уклучено ништо не искл и и тој си начука сметка ;D
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
у

уклучен му е wifi и кога е надвор од домет сам се конектира не интернет. Другар мој имаше таков проблем уствари не беше проблем оти тој е таков остава се уклучено ништо не искл и и тој си начука сметка ;D
Нема ова баш никаква врска со Wi-Fi, туку вклучено му било data network mode (3G) и use packet data штиклирано, затоа другар ти начукал сметка, исто и господинот што си го цитирал. Затоа секогаш кога се купува нов телефон, а не знаеш да го работиш, се чита упатството. Златно правило, кое во случајов ке заштеди пари. :)
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Или кога го купваш телефонот од операторот, најдобро е да им кажиш на дечките да ти ги исклучат тие опции, јас на пример им кажав дека не сакам роаминг (не планирам да одам надвор од МК) и нивен интернет со наплата, туку дека ќе си користам само Wi-Fi и компјутерски ми го исклучија роамингот и 3G интернетот, така да сега сум сигурен дека нема да ми залута телефонот на интернет.. ;)
 

zocc

911
Член од
9 мај 2011
Мислења
2.912
Поени од реакции
1.678
Или кога го купваш телефонот од операторот, најдобро е да им кажиш на дечките да ти ги исклучат тие опции, јас на пример им кажав дека не сакам роаминг (не планирам да одам надвор од МК) и нивен интернет со наплата, туку дека ќе си користам само Wi-Fi и компјутерски ми го исклучија роамингот и 3G интернетот, така да сега сум сигурен дека нема да ми залута телефонот на интернет.. ;)
Ама не е ништо сложено, тоа се опции од телефонот, не од операторот. Затоа викам само треба да знаеш да го работиш телефонот, 2-3 клика и завршена работа. Многу лесно и едноставно. :)
 
Член од
20 ноември 2010
Мислења
738
Поени од реакции
749
WiFi како работи? Можи некој да ми објасни што значи WiFi, и како да се поврзам на него...? :eek:
--- надополнето: 21 јануари 2012 во 17:02 ---
Значи, одам во Add WiFi network, и под него бара "Network SSID"... шо значи ова? :sick:
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Ама не е ништо сложено, тоа се опции од телефонот, не од операторот. Затоа викам само треба да знаеш да го работиш телефонот, 2-3 клика и завршена работа. Многу лесно и едноставно. :)
Е па пошто ми беше нов телефон, воедно и прв телефон со тач скрин...полесно ми беше така...сега немам проблем со опциите и нагодувањата.. ;)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.279
Де бе како ги гребете, јас го имам веќе една недела и топ е, сега за сега не му го мењам ромот зашто неам потреба, можда понатака ќе му сменам, иначе закон телефонче е :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
Го имам и јас телефонов, и екранот не ми е изгребан (да не се подречам) :icon_lol: А работи на андроид 2.3.7 :)
 

Jimmy

Организатор
Член од
26 мај 2006
Мислења
927
Поени од реакции
312
Го имам и јас телефонов, и екранот не ми е изгребан (да не се подречам) :icon_lol: А работи на андроид 2.3.7 :)
А ти работат сите опции на телефонот? Оти на некои ромови, не функционира камерата, на некои радиото и сл. Пиши што ром користиш, да знаеме и ние ко ќе се решиме на апгрејд. ;)
И што е најбитното за мене во моментов, дали можиш да гледаш флеш клипчиња со овој ром? Бидејќи со 2.1 што го има оригинално, флешот не е поддржан.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
348
Поени од реакции
81
А ти работат сите опции на телефонот? Оти на некои ромови, не функционира камерата, на некои радиото и сл. Пиши што ром користиш, да знаеме и ние ко ќе се решиме на апгрејд. ;)
И што е најбитното за мене во моментов, дали можиш да гледаш флеш клипчиња со овој ром? Бидејќи со 2.1 што го има оригинално, флешот не е поддржан.
Телефонот кога го купив имаше 2.3.7 :) А досега немам забележано некој проблем. Камерата и радиото си функционираат. А дај страница со флеш клипчиња за да видам :) И како да видам кој ром е ? Прв пат користам андроид и затоа не сум многу запознает :)
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.475
Поени од реакции
3.279
Телефонот кога го купив имаше 2.3.7 :) А досега немам забележано некој проблем. Камерата и радиото си функционираат. А дај страница со флеш клипчиња за да видам :) И како да видам кој ром е ? Прв пат користам андроид и затоа не сум многу запознает :)
Не е можно да имал 2.3.7, едино на старо ако си го земал. Инаку јас кога би мењал ром би го земал GingerDX.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom