Work and travel USA

K

Kacar

Гостин
Здраво дечки значи вака :
Имам 22 години и сум 1ва на фах.. претходно бев запишан на друг но поради проблеми се отпишав од него и сеа сум на друг дали има шанси да добијам виза а сите предмети ми се положени со просек некаде 8,3 Поздрав:)
Искрено ќе имаш проблем . Не верувам да те пуштат, извини, ама сепак постојат исклучоци ;) Извини што те обесхрабрувам, ама јас да сум еве конзулат в амбасада в никој случај не би те пуштил. Да си втора година има шанси.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.970
Zdravo vaka mojava situacija e malku pojke komplicir


ana e sega jas koga bev vo 2013 2ra godina na fakultet rabotev 4 mesexi kartata mi bese za 5 meseci da neplajkam smena na rok na bilet si ostanav se uste 1 mesec turisticka ama jas bez da se setam mi ponudija da rabotam uste nekoe vreme I se soglasiv rabotev vo 5ot mesec 2 nedeli. Sega vo 2015 bev 4ta na fax nemav bas mn polozeni predmeti I vo April me odbija sega nezz dali poradi nepolozeni a konzulot mi zameri me prasa zoso malce predmeti imam vo uverenie ili pak dali me odbija za toa deka rabotev 2 nedeli ilegalno taksite si gi plajkav tie dve nedeli. Dali ima nekoj vo vakva ili slicna situavija pa apliciral za druga viza jas sakam za turisticka so garantno pismo dali imate iskustvo posle odbijana j1 za turisticka?
POMAGAJTEE :tapp::( kazete nekoe mislenje iskustvo so da praam...
Нема врска поради тоа што си останала 1 месец плус , со истечена работна дозвола а сепак си работела. И јас бев таков случај. Јес дека работодавачите можат тука страшно да наебат , сепак тоа нема врска со тебе. Ти да претпоставам не си го ни известила спонзорот дека за време на твојата туристичка виза ти си работела нели? Зш ако си го известила , сигурно немало да ти дозволат. Така да чим спонзорот не знаел , немаш мака за тоа. Главната причина за одбивањето според мене е што си 4та година на факс , апсолвент. Е у амбасада ова ова највеќе пратат , нема врска што немаш положено многу предмети , они може тоа го сметаат за намерно од твоја страна. Кој ги знае што мислат и мене ме прашуваа зошто некои предмети ги немам положено. Сепак мислам дека ќе немаш никаков проблем доколку сакаш да си аплицираш за туристичка.
 
Член од
19 февруари 2014
Мислења
33
Поени од реакции
3
Zdravo decki , Ima li nekoj da bil na postdiplomski studii i da dobie viza no da ne e so site polozeni ispiti . Na primer da ima 4 od 7 ili 5 od 7 polozeni ispiti. Fala odnapred
 
Член од
19 јануари 2016
Мислења
38
Поени од реакции
61
Здраво ворк енд травелери. Јас имам 25 години, 3та година на факс со сите испити исчистени досега. Лани по агенцииве ми кажаа да не уплаќам, ќе ме врателе со сигурност. Дали има некој таков случај што земал виза, или да не ги фрлам парите во бунар. Фала
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
1.879
Поени од реакции
1.970
Здраво ворк енд травелери. Јас имам 25 години, 3та година на факс со сите испити исчистени досега. Лани по агенцииве ми кажаа да не уплаќам, ќе ме врателе со сигурност. Дали има некој таков случај што земал виза, или да не ги фрлам парите во бунар. Фала
по која логика така ти викаат?
 

Stef:)

ај ем бек:D
Член од
18 јули 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
da ne ima nekoj so bil vo Noahs ark waterpark vo wisconsin da spodeli iskustvo ,sakam da idam ovaa godina da znam od prilika kakvo e za smestaj rabota:)
 
Член од
8 април 2015
Мислења
9
Поени од реакции
0
Zdravo, ajde nekoj sto bil dali moze da kaze kako da se najde poeftina karta. Jas imam aplicirano preku Viking, i se mislam dali preku niv i karta da zemam ili sam da baram. Sovet?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.870
Поени од реакции
11.490
Zdravo, ajde nekoj sto bil dali moze da kaze kako da se najde poeftina karta. Jas imam aplicirano preku Viking, i se mislam dali preku niv i karta da zemam ili sam da baram. Sovet?
Ја земав преку Папилон, мислам дека најповолни се. Они со Туркиш соработуваат. Углавном, Туркиш ми се свиѓа тоа што можеш прв пат беспари да смениш термин, вториот пат се плаќа нешто малце. Еден дечко штобеше со мене заедно, леташе со АлИталиа, за да смени лет за враќање му бараа некои си 200 долари.
630 долари беше до Бостон, 660 до Њујорк, не ми текнува на другите. Мислам околу 750 беше до Сан Франциско.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.970
Поени од реакции
35.616
Знае ли некој дали тој social security number е валиден и после од завршувањето на визата? Јас бев у САД пред 3 год , дали сега ако одам на друг начин не ворк анд травел , можам да го користам и да се вработам?
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Знае ли некој дали тој social security number е валиден и после од завршувањето на визата? Јас бев у САД пред 3 год , дали сега ако одам на друг начин не ворк анд травел , можам да го користам и да се вработам?
На ССН ти пиши дека ти е валиден само со ДС, но колку што знам можи да се работи со него и после истекот на визата пошто така работат повеќето македонци.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom