Work and travel USA

Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Некој да сподели скуство со реаплицирање...мене ме одбија заради 1 неположен предмет,сега оваа недела ке го полагам ,па планирам да реаплицирам колкави се шансите за добивање на виза ?
никакви, ти најверојатно не ја разбра поентата, не е заради тој еден предмет, шансите за добивање виза ти се 50/50 од кандидатите кој што аплицираат за w&t 90 % ги имаат сите услови за да добијат виза. Јас кога одев 2010 имаше кандидати со цела година квадрат пишано, англиски врска немаат на ливче напишано на кирилица како треба да си го кажат името и годините :) и добиваја виза, единствени што беа одбиение беа специфични случаеви (пример сестраму е таму на факултет таа исто аплицира за на факултет таму и наместо за студенска виза аплицира за w&t за да можи да работи полно работно време и ја одбија, друг имаше што претходната година си го загубил пасошот но никогаш не пријавил и слично).
Моментално е двојно зголемен бројот на студенти кој што остануваат таму и од таа причина е намалена квотата на тие што ќе добијат виза.
 

sankerce

прогресиФ
Член од
6 март 2009
Мислења
3.072
Поени од реакции
4.942
Што значи веќе догодина да не се надеваме на виза а ? Оти повеќе од очигледно е дека и овие сеа што ќе ги пуштат, половината и повеќе ќе останат таму гарант, па веќе од следната година W&T за македончето ќе биде како 7-ца на лото, кој добие причаче...читам 3-4 страни поназад одбиен, одбиен, одбиен ... бар да знам да не си ги фрлам парите џабе. А баш планирав од септември да аплицирам, ама ме предомисливте :) Среќно на тие што ќе одат и шо е можно повеќе парички да си лапнете :)
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
14
Поени од реакции
7
Некој да сподели искуство со реаплицирање...мене ме одбија заради 1 неположен предмет,сега оваа недела ке го полагам ,па планирам да реаплицирам колкави се шансите за добивање на виза ?
shansite se skoro nikakvi, racunaj prviot pat koga odish se shansite da recime 50/50 , sega sansite ti se 10% da dobies :D
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Некој да сподели искуство со реаплицирање...мене ме одбија заради 1 неположен предмет,сега оваа недела ке го полагам ,па планирам да реаплицирам колкави се шансите за добивање на виза ?
Пробај повторно, да не се каеш дека не си пробал.Можно е да ти дадат.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Што значи веќе догодина да не се надеваме на виза а ? Оти повеќе од очигледно е дека и овие сеа што ќе ги пуштат, половината и повеќе ќе останат таму гарант, па веќе од следната година W&T за македончето ќе биде како 7-ца на лото, кој добие причаче...читам 3-4 страни поназад одбиен, одбиен, одбиен ... бар да знам да не си ги фрлам парите џабе. А баш планирав од септември да аплицирам, ама ме предомисливте :) Среќно на тие што ќе одат и шо е можно повеќе парички да си лапнете :)
Па да , знам на времето остануваше по еден на 100 души, моментално поливината остануваат. Друго интересно е што повеќе остануваат таму толку повеќе има шанси да привлечат други. Многу помалку одат на ризикот без никој таму и да останат но одма поинаку е кога имаш веќе 10 пријатели кој што се таму и средиле за сместување и работа и можат да ти помогнат нормално дека ќе останиш да се пробаш. :) ако се продолжи со истиот тренд за некоја година ќе биди да земиш w&t виза исто како да си се пријавил на лотарија за зелена карта . :unsure:


Пробај повторно, да не се каеш дека не си пробал.Можно е да ти дадат.
Ако има за фрлање 150 долари за виза или незнам колку се плаќаше нека се проба но шансите се премали, поголеми шанси има ако се проба пак наредната година.
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
Ако има за фрлање 150 долари за виза или незнам колку се плаќаше нека се проба но шансите се премали, поголеми шанси има ако се проба пак наредната година.[/quote]
За 150 долари вреди да се ризикува, тоа се околу 100 евра кои ќе ги потроши за еден викенд во Охрид, ако толку му се проблем парите, нека почека до следна година.
 
Член од
22 август 2006
Мислења
494
Поени од реакции
1.000
Вчера добив виза, ова ми е втор пат, прв пат бев во 2012. Инаку сум трета година сеа, а и факултетот ми е со 3 години, оценките се 10ки скоро сите со исклучок на 3-4 деветки во сите години. За факултет воопшто и не ме прашаја ништо само зошто не сум бил прехтодното лето пак и зошто сакам да работам во друга држава. И беше доста брзо и лесно расположени и насмеани бидете само, позитивна енергија со вас и не оставајте ги да ве надзборуваат, зборувајте повеќе од нив. Летам овај вторник на 20ти со Туркиш, до Њујорк. Со среќа на останатите што чекаат виза!
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
14
Поени од реакции
7
Вчера добив виза, ова ми е втор пат, прв пат бев во 2012. Инаку сум трета година сеа, а и факултетот ми е со 3 години, оценките се 10ки скоро сите со исклучок на 3-4 деветки во сите години. За факултет воопшто и не ме прашаја ништо само зошто не сум бил прехтодното лето пак и зошто сакам да работам во друга држава. И беше доста брзо и лесно расположени и насмеани бидете само, позитивна енергија со вас и не оставајте ги да ве надзборуваат, зборувајте повеќе од нив. Летам овај вторник на 20ти со Туркиш, до Њујорк. Со среќа на останатите што чекаат виза!
kaj odis ? koja drzava ? kaj ke rabotish ?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.007
Поени од реакции
4.175
За Ocean city NJ има ли некој што ќе иде? Ако иде некој нека пише да се најдеме таму :)

Sent from my LT22i using Tapatalk
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Што значи веќе догодина да не се надеваме на виза а ? Оти повеќе од очигледно е дека и овие сеа што ќе ги пуштат, половината и повеќе ќе останат таму гарант, па веќе од следната година W&T за македончето ќе биде како 7-ца на лото, кој добие причаче...читам 3-4 страни поназад одбиен, одбиен, одбиен ... бар да знам да не си ги фрлам парите џабе. А баш планирав од септември да аплицирам, ама ме предомисливте :) Среќно на тие што ќе одат и шо е можно повеќе парички да си лапнете :)
Замисли да даваа лесно, па сите ќе одеа за Америка. Звучи лошо за младите ама мораат некако да лимитираат целата маса на млади што сакаат да си одат.

Мој предlог е зошто се ограничувате. Пробајте и други земји, Дубаи, Канада, било каде ...

Со среќа !
 

Misery

30% off
Член од
3 април 2011
Мислења
1.598
Поени од реакции
2.394
Што значи веќе догодина да не се надеваме на виза а ? Оти повеќе од очигледно е дека и овие сеа што ќе ги пуштат, половината и повеќе ќе останат таму гарант, па веќе од следната година W&T за македончето ќе биде како 7-ца на лото, кој добие причаче...читам 3-4 страни поназад одбиен, одбиен, одбиен ... бар да знам да не си ги фрлам парите џабе. А баш планирав од септември да аплицирам, ама ме предомисливте :) Среќно на тие што ќе одат и шо е можно повеќе парички да си лапнете :)
Искрено, јас не осетив многу од тоа што зборат луѓето дека е тешко за добивање на виза, само видов недоволно информирани луѓе како тргаат од агенции.
Бев во амбасадата, седев едно час ипол - два внатре и имав можност да чуам преку 20-30 луѓе како се интервјуирани и принципот на кој ги одбиваа беше прилично едноставен - даваа неконкретни одговори.

Имаше бар 2-3 што на прашањето „дали имаш неположени предмети?“ одговорија со „да ама не ми се битни тие предмети“ (или условни) , што од старт е огромна грешка. Секој предмет треба да ти е „важен“ и ако треба чак и излажи дека го имаш полагано само оцена у Јуни треба да ти стават, само не кажувај дека не ти е битно зошто правиш да изгледа како факултетот да не си го сфаќаш сериозно.

Неколку души ги одбија откако отворено си кажаа дека „тука неможеле да заработат“ и дека идат „зошто сакале да соберат пари за мастерс“. Колку и да ти звучи на noble причина тоа да собереш пари за мастерс, они не те пуштаат таму за заработката, туку за „културниот“ дел од програмата. Они програмата ја гледаат како културна размена, треба ти да видиш нешто таму и треба ти да го осетиш „америчкиот начин на живот“, а не парите. Според нив. А ти треба да ги убедиш дека баш ради тоа идеш. Макар и ако знаеш дека знаат дека ги дупиш у здрав мозок.

Исто така, некој ги одбија од претходните години зошто не воспоставиле доволно јака врска со спонзорот. Тој дел не ми беше јасен, па прашав во мојата агенција и ми кажаа дека воглавно тоа е кај луѓе кој менувале места на живеење додека се таму а не се советувале со спонзорот, или не правеле monthly checkups со спонзорот и слично.

Лично поминав многу лесно, ме праша прво дали првпат аплицирам, а после тоа како стојам со испити по што му кажав дека целам кон тоа од првпат да ги положувам сите испити и до сега немам презапишано предмет по што ми кажа good job, и ме праша како што ќе работам. Му одговорив и ми кажа „I'm very happy to approve your visa application, have a great summer".
Помалку од 2-3 минути траеше сето тоа.
Другар кој имаше паднато 2 предмета помина еднакво лесно, само кажа дека „ги положив предметите во казнена сесија, но морам да чекам до јуни за да ми бидат внесени во индекс бидејќи пријавите се носат на крај на семестарот“

Така да, со паметни одговори, не верувам дека било кој би имал проблем.
Освен нели, ако не заебал работа минатата година.
 
Член од
20 април 2014
Мислења
247
Поени од реакции
136
Дечки кога стига данокот од претходната година што биле преку W&T?
 
Член од
9 мај 2014
Мислења
14
Поени од реакции
7
dali znaj nekoj, sega mozi malce ka ja smenam temata dali vo COLORADO mozi da se polozi za vozacka dozvola :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom