Work and travel USA

Член од
27 септември 2011
Мислења
29
Поени од реакции
15
Tri pati sum bil na W&T, i sum rabotel 2 godini za kompanija koja pushta deca, i dosea ne sum slushnal nekoj da se pozhali deka mu praele problemi za lap topot. Jas tri pati koga otidov laptopot na ramo go drzev (toj bagash koj ti go dozvoluvaat so sebe, jas laptopot go imav) i nikogash ne mi napravija problem, samo prashuvaa "whats in the bag" ili moza da ti proverat.

Pari vo kesh ne dobivash, ke chekash minimum 2 nedeli za prvata plata, i toa ti ja davaat vo smetka na banka, znachi koga ke odish tamu prvin social security brojcheto da go zemash, pa trk vo prvata banka shto ti e najblisku (jas otvoriv na vremeto vo Bank of America) deka ti davaat trial visa kartichka koja mozhe da ja upotrebish odma dur ti stigne "vistinskata" (mozhe i vo drugi taka e, ne znam bash), i mozhe chekovite da gi stavash preku mashina vo smetkata tvoja (vaka najlesno e). Ke ti trebaat barem 3-400 dolari so tebe, za dur ti stigne platata, pa za prvata kirija itn.
Fala ti za toa sto mi pisa, sakam da te prasam uste nesto, bidejki jas dosega ne sum bila nikogas vo Amerika i ne znam tocno tamu kako se odvivaat rabotite, da mi objasnis sto kako ide procedurata na Aerodrom, podetalno, na sto treba da vnimavam, koi tocno dokumenti moram da gi imam i kako so kuferite (kolku mozam da nosam kuferi) i tn...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Fala ti za toa sto mi pisa, sakam da te prasam uste nesto, bidejki jas dosega ne sum bila nikogas vo Amerika i ne znam tocno tamu kako se odvivaat rabotite, da mi objasnis sto kako ide procedurata na Aerodrom, podetalno, na sto treba da vnimavam, koi tocno dokumenti moram da gi imam i kako so kuferite (kolku mozam da nosam kuferi) i tn...
Sigurno sam/a nema da si vo aerodromot, jas site pati koga bev, so mene osven decata so koi patuvav zaedno imashe i minimum 10 drugi deca od drugi agencii ili istata koi isto taka odat na W&T, taka da ne se sekiraj okolu toa, ili ako nemash drugari so koi ke patuvash, prashaj gi tie od agencijata so koja patuvash da ti kazhat so koi drugi deca odish vo sito vreme od koi siguren sum ke ima shto odat po vtor/tret pat, i koi ke ti pomognat da se snajdesh vo aerodromot. Dokumenti: pasosh/viza, i kopija od rezervacijata za karta, ova za vo Skopje, posle za ponatamu samo pasosh i avionska karta (koja ke ti ja dadat skopje, pa drugata vo zavisnost od kade ti e poletuvanjeto za amerika).

Za kuferite prashaj vo agencijata so koja odish, mislam deka e 25 kg i deka samo eden kufer mozhe da zemesh. Ama za sega toa nema da ti e problem, problem ke ti e koga ke se vratish i koga ke imash nad 3 kurefi obleka :D
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
29
Поени од реакции
15
Za kuferite prashaj vo agencijata so koja odish, mislam deka e 25 kg i deka samo eden kufer mozhe da zemesh. Ama za sega toa nema da ti e problem, problem ke ti e koga ke se vratish i koga ke imash nad 3 kurefi obleka :D
E da, sto da pravam koga ke imam poveke kuferi na Aerodromot vo Amerika, koga treba da se vrakam za Skopje, nesto tamu se doplaka za kuferite ili..?? :D
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
58
Поени од реакции
13
E da, sto da pravam koga ke imam poveke kuferi na Aerodromot vo Amerika, koga treba da se vrakam za Skopje, nesto tamu se doplaka za kuferite ili..?? :D
Се доплаќа, на веб страната на авиокомпанијата со која ќе патуваш ги имаш цените. Лани со Airfrance беше дозволено до 21 кг а за дополнителен багаж се доплаќаше 75 долари.
Инаку кога ќе стигнеш во Америка покрај пасошот потребен ти е и DS формуларот оригинал и I-94 картончето(кое ќе го добиеш и пополниш во авионот) а може да ти побараат и работен договор и осигурување (DS документот сигурно ќе ти го побараат). Ќе ти земат отпечатоци, ќе те сликаат, ќе ти ги вратат документите и помалиот дел од I-94 (кој треба да ти го захевтаат во пасошот/ако не го направат тоаа замоли ги/ и на враќање од Америка обавезно биди сигурен дека ти го земале назад затоашто забораваат и после може да имаш проблем при повторно влегување во Америка). По ова одиш да си го земеш багажот од лентите и си бркаш работа ;).
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
колку кг е дозволено со авиокомпанијата Lufthansa да се носи и колку куфери може да се зема ако знае некој да пише поздрав :)
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
29
Поени од реакции
15
Ќе ти земат отпечатоци, ќе те сликаат, ќе ти ги вратат документите и помалиот дел од I-94 (кој треба да ти го захевтаат во пасошот/ако не го направат тоаа замоли ги/ и на враќање од Америка обавезно биди сигурен дека ти го земале назад затоашто забораваат и после може да имаш проблем при повторно влегување во Америка). ;).
Znaci treba kaj niv da ostane I-94 za da nemam problemi za povtorno vleguvanje vo Amerika ili pak na mene nazad treba da mi go vratat?? :D
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
58
Поени од реакции
13
Znaci treba kaj niv da ostane I-94 za da nemam problemi za povtorno vleguvanje vo Amerika ili pak na mene nazad treba da mi go vratat?? :D
Кај нив треба да остане кога ќе ја напушташ Америка, значи треба да ти го извадат од пасошот. Со I-94 се води евиденција кој влегува и излегува во/од САД. Во случај да остане кај тебе а ти не си веќе во САД, може да се сомневаат дека сеуште си таму и затоа може да настане проблем при повторно влегување.
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
Некој што има работено во Six Flags Чикаго ?
 

Stef:)

ај ем бек:D
Член од
18 јули 2009
Мислења
18
Поени од реакции
0
Vaka mi pomina rokot za idenje vo amerika preku angencija za work and travel ,a sakam da probam da izvadam viza i so avion da idam , smestaj imam obezbeden preku drugar sto isto tamu raboti .nekoj ako moze da mi kaze kako ide za vadenje viza i dali lesno bi se naslo rabota tamu?
 
Член од
27 септември 2011
Мислења
29
Поени од реакции
15
Кај нив треба да остане кога ќе ја напушташ Америка, значи треба да ти го извадат од пасошот. Со I-94 се води евиденција кој влегува и излегува во/од САД. Во случај да остане кај тебе а ти не си веќе во САД, може да се сомневаат дека сеуште си таму и затоа може да настане проблем при повторно влегување.
Ok sega mi e jasno :) ...trebalo da se izvadi smetka i kartica vo Amerika za da mozel rabotodavecot da ti ja isplati platata, dali taa smetka i kartica moze da se izvadi vo nekoja od bankite vo Makedonija??
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
58
Поени од реакции
13
Ok sega mi e jasno :) ...trebalo da se izvadi smetka i kartica vo Amerika za da mozel rabotodavecot da ti ja isplati platata, dali taa smetka i kartica moze da se izvadi vo nekoja od bankite vo Makedonija??
Не може, треба таму во некоја банка да си отвориш сметка, не е ништо комплицирано, во банката ќе ти помогнат. Ќе ти треба пасошот и 20 долари (ова за BankofAmerica ) коишто ќе ти легнат на сметката, што значи се твои.
Од работодавецот кај кој ќе работиш или агенцијата преку која одиш не ги доби овие информации? Некои работодавци организираат групно отворање банкарски сметки за work and travel студентите.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.441
Поени од реакции
13.858
Да не има некој случајно за Софија на 22 мај сабајлето ? :)
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.874
колку штеки цигари смееш да внесеш во авион.. со Аir France поточно
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.441
Поени од реакции
13.858
колку штеки цигари смееш да внесеш во авион.. со Аir France поточно
Сега го читам ова прирачников што ми го дадоа од агенција и пишува дека ако имаш 21 година смееш со себе да носиш едно шише алкохол и една штека цигари.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
ako ima nekoj iskustvo slicno na moeto da spodeli,jas sum prva god na fax go imam icisteno prviot semestar ama rabotata si ja najdov sama edna drugarka bese lani i mi pomogna pa dali za toa ke mi pravat problemi,a istotaka i intervjuto mi e zakazano na 4 juni dali ima vrska toa sto e kasno????
 

Kajgana Shop

На врв Bottom