Work and travel USA

Johnny Tran

You OK, Freckles?
Член од
25 јануари 2011
Мислења
1.943
Поени од реакции
1.363
ќе може ли некој да ми каже преку Kouzon шо треба да се направи за пријавување, документација, кога е последен рок за пријавување итн. за у Америка како студент да идам
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
ќе може ли некој да ми каже преку Kouzon шо треба да се направи за пријавување, документација, кога е последен рок за пријавување итн. за у Америка како студент да идам
е добро бе друже нели мислиш дека е попаметно да се јавиш таму кај што треба и тие да ти објаснат кои документи итн. и кога е последен рок и се останато што те интесесира да прашаш место да постираш на форум???
или ако некој тука ти каже 2-3 документи дека ти требаат и ти идеш во агенција им ги носиш и викаш повелете и они ти викаат ама ти треба уште ова и она итн...и ти што ќе им кажеш "ама јас прочитав на кајгана " така??/ барем за овие работи агенциите си знаат што им треба
без љутиш...(y)
 

Johnny Tran

You OK, Freckles?
Член од
25 јануари 2011
Мислења
1.943
Поени од реакции
1.363
е добро бе друже нели мислиш дека е попаметно да се јавиш таму кај што треба и тие да ти објаснат кои документи итн. и кога е последен рок и се останато што те интесесира да прашаш место да постираш на форум???
или ако некој тука ти каже 2-3 документи дека ти требаат и ти идеш во агенција им ги носиш и викаш повелете и они ти викаат ама ти треба уште ова и она итн...и ти што ќе им кажеш "ама јас прочитав на кајгана " така??/ барем за овие работи агенциите си знаат што им треба
без љутиш...(y)
па питам ако некој има одено за америка на ист начин да ми каже отприлика шо треба...али мора одма да се трола
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
па питам ако некој има одено за америка на ист начин да ми каже отприлика шо треба...али мора одма да се трола
Наназад имаш 76 страни токму со тоа :) И не знам колку ти е паметно да одиш со Коузон, ете, пишува за сите агенции наназад, најдобро е сам да прочиташ.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
абе а да си прашам ја нешо? теба да дипломирам до крајов на месецов евентуално јануар... кога ке дипломирам статус на студент ми прекинува а тоа значи дека нема а смеам да одам у УСА ?
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
234
Поени од реакции
28
Momci da ve prasam dali ima agencii kade krstarenjata se okolu evropa, i ako ima da mi dadete link od taa agencija fala PoZz !
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
абе а да си прашам ја нешо? теба да дипломирам до крајов на месецов евентуално јануар... кога ке дипломирам статус на студент ми прекинува а тоа значи дека нема а смеам да одам у УСА ?
Да, веројатно не слушаш повеќе предавања или имаш презапишано предмети.
Редовни студенти 3та или 4та можат да аплицираат.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Да, веројатно не слушаш повеќе предавања или имаш презапишано предмети.
Редовни студенти 3та или 4та можат да аплицираат.
а што ако јас сега поднесам документи и се си средам па после да ја одбранам дипломската?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Слушаш предавања (по прв пат)?
не пума... објаснив погоре значи се иам пом инато треба само да одбранам дипломската. е сеа опција ми е на пример да ја положам ја дипломската т.е да ја одбранам но да се договорам со професорот да ми пише дека сум ја положил барем 2 3 месеца покасно. ме расбираш?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
не пума... објаснив погоре значи се иам пом инато треба само да одбранам дипломската. е сеа опција ми е на пример да ја положам ја дипломската т.е да ја одбранам но да се договорам со професорот да ми пише дека сум ја положил барем 2 3 месеца покасно. ме расбираш?
Те разбирам, и не можеш за W&T да аплицираш. Можеби за друга програма, но не и за оваа. За оваа МОРАШ да бидеш редовен студент, односно, сеуште да слушаш предавања. Ти се водиш како апсолвент (апсолвент не е некој што е 4та година и слуша предавања, туку завршил со тоа, сега само треба да одбрани дипломска) а апсолвенти не можат да аплицираат.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Me интересира некој што бил во Северна Дакота да ми каже како е за втора работа?Оти некои ми викаат дека било лесно и од агенцијата ми го кажуваат истото а други па знам дека не можеле да најдат.Има некој што бил таму до сега?
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Ќе можат ли тие што веќе биле во САД преку ВОРК анд ТРАВЕЛ програмата да посочат одредени делови од САД и одредени позиции каде што се заработува солидно ?
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
Me интересира некој што бил во Северна Дакота да ми каже како е за втора работа?Оти некои ми викаат дека било лесно и од агенцијата ми го кажуваат истото а други па знам дека не можеле да најдат.Има некој што бил таму до сега?
Не знам колку луѓе биле во Северна Дакота(како дестинација стана атрактивна од оваа година),ама ако гледаш по саатницата,која е најверојатно најголема во цела Америка,и трошоците за сместување и храна(некои работодавци го даваат тоа бесплатно),не верувам дека би имал потреба од втора работа .. Ама не знам,ако некој бил таму може поточно да ти каже,или пак да им веруваш на агенциите,друго решение нема :).


Ќе можат ли тие што веќе биле во САД преку ВОРК анд ТРАВЕЛ програмата да посочат одредени делови од САД и одредени позиции каде што се заработува солидно ?
Само види ги работните понуди,нема потреба никој да ти објаснува што и каде би требало да работиш. Очигледно е дека во големиве градови(Мајами,Њујорк,Чикаго..) се заработува минимално,а сместувањето и храната(општо мислам трошоци за нормално живеење) се најголеми.
Од друга страна,во региони кои не се атрактивни за студентите,како Северна Дакота оваа година,или Колорадо и сл. саатницата е многу поголема,трошоците се помали итн.
Не дека ова ке ти помогне,веќе го знаеше ама сепак .. не се фиксирај само на советите од другите.
 
Член од
31 јули 2010
Мислења
111
Поени од реакции
23
Дали знаете случајно некоја штедилница или нешто слично да нуди кредити за ворк анд травел програмава ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom